*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007  (Αναγνώστηκε 824516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amarilis23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 06, 2006, 05:17:05 μμ »
Σε περίπτωση, λέμε τώρα, που είσαι ανάμεσα στους τυχερούς που θα εισαχθούν στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) και σε καλέσουν Αναπληρωτή/ ωρομίσθιο, και δε σε βολεύει να παρακολουθήσεις τη φετινή χρονιά, υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθήσεις την επόμενη;  ???
Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ' αγαθά φέρει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 06, 2006, 05:34:19 μμ »
Από τη στιγμή που γραφτείς έχεις το δικαίωμα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα μέσα σε 2 χρόνια. Δηλαδή αν δε θες φέτος, μπορείς να τα παρακολουθήσεις του χρόνου. Από τη στιγμή που σε καλούν αναπληρωτή και σε έχουν δεχτεί και στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπορείς να αρνηθείς τη θέση του αναπληρωτή -αν είναι σε άλλη πόλη- χωρίς καμία επιβάρυνση (έτσι τουλάχιστον ίσχυε) και να παρακολουθήσεις την ΑΣΠΑΙΤΕ. Μπορεί και φέτος να ισχύουν τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 06, 2006, 06:05:57 μμ »
Πιο παλιά υπήρχε η δυνατότητα της μεταγραφής από το τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ που σε δέχτηκαν, στο τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ της πόλης που σε κάλεσαν αναπληρωτή (αν τύχαινε να συμβεί κάτι τέτοιο).

Πέρυσι οι μεταγραφές που έγιναν ήταν μόνο «αμοιβαίες», δηλαδή αν πχ ενώ με επέλεξαν στην ΑΣΠΑΙΤΕ της Αθήνας όπου έκανα τα χαρτιά μου και για τον χ λόγο με βολεύει να παρακολουθήσω την ΑΣΠΑΙΤΕ της Θεσσαλονίκης (επειδή πχ με πήραν αναπληρωτή), τότε θα μπορούσα να βρω κάποιο άτομο που τον δέχτηκαν στην ΑΣΠΑΙΤΕ της Θεσσαλονίκης και ενδιαφέρεται να πάει στην ΑΣΠΑΙΤΕ της Αθήνας κι έτσι να γίνει ανταλλαγή θέσεων. Αλλά γι’αυτά τα θέματα παίρνονται αποφάσεις κάθε χρόνο, οπότε δεν είναι κάτι σίγουρο.

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 06, 2006, 06:29:02 μμ »
Σε περίπτωση, λέμε τώρα, που είσαι ανάμεσα στους τυχερούς που θα εισαχθούν στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) και σε καλέσουν Αναπληρωτή/ ωρομίσθιο, και δε σε βολεύει να παρακολουθήσεις τη φετινή χρονιά, υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθήσεις την επόμενη;  ???

Κάνε ένα κόπο και διάβασε το παρακάτω λινκ. Θα σου λύσει πολλές από τις απορίες σου   ;)

http://www.kep.gov.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9092&whichpage=5


Επίσης αναφορικά με την ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) ρίξε μια ματιά στα εξής:

http://www.kep.gov.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9884&whichpage=2

http://www.kep.gov.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9623&whichpage=2


 :)
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:06 »

Αποσυνδεδεμένος vicky2031

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 07, 2006, 09:18:17 μμ »
Γεια σας. Είμαι καινούρια στο forum και γενικά σε όλα αυτά.
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας στο εξής (όσον αφορά την ΑΣΠΑΙΤΕ):
Έχει περίπου δύο μήνες που ολοκλήρωσα το μεταπτυχιακό μου και εκκρεμεί η ορκομωσία.
Λόγω κατάληψης δε θα πραγματοποιηθεί ορκομωσία.
Ωστόσο μου χορηγείται μια βεβαίωση που δηλώνει ημερομηνία ολοκλήρωσης του μεταπτυχιακού, τον κάτοχο του μεταπτυχιακού και ότι εκκρεμεί η ορκομωσία.
Γνωρίζετε: αν είναι απαραίτητο να αναγράφεται και ο βαθμός του μεταπτυχιακού και αν γίνεται δεκτή η βεβαίωση για την ΑΣΠΑΙΤΕ;

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:33:59 μμ »
Ερώτηση : μετράει η προυπηρεσία που έχουμε από τα ολοήμερα δημοτικά στην Α/θμια ως διδακτική εμπειρία για την αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ ? Πήρα τηλ στο τμήμα της Θεσσαλονίκης και μου είπαν πως δεν είναι σίγουροι, αλλά μάλλον δε μετράει! Παρόλαυτα ο υπάλληλος επειδή δεν ήταν 100% σίγουρος μου είπε να την στείλω και αν μετρήσει καλώς, αλλιώς δεν έχω να χάσω και τίποτα. Παίρνω τηλ και Αθήνα για επιβεβαίωση αλλά δεν βρίσκω κανέναν! Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σ' αυτό το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:41:20 μμ »
Υπάρχει ένα όριο ωρών που πρέπει να το ξεπεράσεις για να μετράει.
Αν κάνω λάθος να με διορθώσετε.
Δυστηχώς δεν έχω μπροστά μου την προκήρυξη για να σου πω ακριβώς
(Θα κοιτάξω να την βρω και να σου πω συντόμα.)


Την βρήκα... ;)
Η διδακτική πείρα βαθμολογείται αφού πρώτα γίνει αναγωγή της σε «πλήρη διδακτική πείρα». Ως πλήρης διδακτική πείρα νοείται εκείνη κατά την οποία ο υποψήφιος είχε ωράριο διδασκαλίας τουλάχιστον δεκαπέντε (15) ώρες την εβδομάδα.
      Εάν ο υποψήφιος είχε μερική διδακτική απασχόληση, αυτή ανάγεται σε εβδομάδες πλήρους διδακτικής απασχόλησης. Για να γίνει αυτή η αναγωγή, πολλαπλασιάζεται ο αριθμός των εβδομάδων που δίδαξε ο υποψήφιος, επί το κλάσμα που έχει αριθμητή τον αριθμό των ωρών που δίδαξε κάθε εβδομάδα και παρανομαστή το δεκαπέντε (15).
      Ως έτος πλήρους διδακτικής απασχόλησης νοείται το διάστημα των τριάντα δύο (32) εβδομάδων (8 μήνες Χ 4 εβδομάδες = 32 εβδομάδες) πραγματικής πλήρους διδασκαλίας. Σε περίπτωση που ο υποψήφιος έχει αποκτήσει τη διδακτική πείρα ως αναπληρωτής εκπαιδευτικός του ΥΠΕΠΘ, από το χρόνο συνολικής πείρας δεν αφαιρείται ο χρόνος των διακοπών Χριστουγέννων και Πάσχα.
      Εάν στη βεβαίωση διδακτικής πείρας δίνεται ο συνολικός αριθμός ωρών που δίδαξε ο υποψήφιος, τότε πλήρης ετήσια διδακτική απασχόληση θεωρείται εκείνη που αντιστοιχεί σε 480 ώρες (32 Χ 15 = 480), οπότε ο συνολικός αριθμός ωρών της Βεβαίωσης διαιρείται δια του 480. 
      Πλεονάζουσα διδακτική πείρα δεν λαμβάνεται ως επαγγελματική.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2006, 12:50:50 μμ από Autaras »
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:50:26 μμ »
Ναι το ξέρω οτι υπάρχει όριο ωρών και είναι 480 ώρες σύνολο. Εγώ λέω κάτι άλλο : αν διαβάσεις προσεκτικά την προκήρυξη λέει "Η πείρα αυτή μπορεί να έχει αποκτηθεί στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό, στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα σε επίπεδο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε ΙΕΚ και στην Ανώτατη Εκπαίδευση. " Επειδή δεν αναφέρεται πουθενά η πείρα από Α/θμια πήρα τηλ να ρωτήσω και μου είπαν χωρίς να είναι σίγουροι οτι μάλλον δεν μετράει καθόλου η προυπηρεσία από Α/θμια (ακόμα και αν είναι πάνω από το όριο των 480 ωρών).

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:53:36 μμ »
Σορρυ, σε αυτό το θέμα δεν ξέρω να σου πω. ???
(Γιατί όμως να μην μετράει η προϋπηρεσία στην Α'Βαθμια?)
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:56:02 μμ »
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ! Τι να πω! ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 11, 2006, 12:57:35 μμ »
Ναι το ξέρω οτι υπάρχει όριο ωρών και είναι 480 ώρες σύνολο. Εγώ λέω κάτι άλλο : αν διαβάσεις προσεκτικά την προκήρυξη λέει "Η πείρα αυτή μπορεί να έχει αποκτηθεί στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό, στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα σε επίπεδο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε ΙΕΚ και στην Ανώτατη Εκπαίδευση. " Επειδή δεν αναφέρεται πουθενά η πείρα από Α/θμια πήρα τηλ να ρωτήσω και μου είπαν χωρίς να είναι σίγουροι οτι μάλλον δεν μετράει καθόλου η προυπηρεσία από Α/θμια (ακόμα και αν είναι πάνω από το όριο των 480 ωρών).

Μάλλον δεν μετράει. Και στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, η προκήρυξη αναφέρει μόνο Δευτεροβάθμια, όχι Πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος thanosme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 11, 2006, 06:52:29 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω! Αν ξέρεται! Είμαι φοιτητής επί πτυχίο ΤΕΙ, τμήματος μηχανολογίας με μόνη εκκρεμότητα την πρακτική άσκηση η οποία τελειώνει σε 1 μήνα! Θα μπορούσα να παραδώσω αναλυτική βαθμολογία εξάμηνων και πτυχιακής εργασίας; Και τι πιθανότητες θα έχω; αν και έχω διαβάσει την εγκύκλιο αναλυτικά και λέει ότι απορρίπτονται όλοι όσοι δεν έχουν καταθέσει το πτυχίο τους!  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 11, 2006, 06:56:25 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω! Αν ξέρεται! Είμαι φοιτητής επί πτυχίο ΤΕΙ, τμήματος μηχανολογίας με μόνη εκκρεμότητα την πρακτική άσκηση η οποία τελειώνει σε 1 μήνα! Θα μπορούσα να παραδώσω αναλυτική βαθμολογία εξάμηνων και πτυχιακής εργασίας; Και τι πιθανότητες θα έχω; αν και έχω διαβάσει την εγκύκλιο αναλυτικά και λέει ότι απορρίπτονται όλοι όσοι δεν έχουν καταθέσει το πτυχίο τους!  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Πολύ φοβάμαι ότι θα χάσεις τα χρήματά σου.  :-\

Αποσυνδεδεμένος vicky2031

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2006-2007
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 14, 2006, 11:59:51 πμ »
Επειδή πρόκειται για βασικό τίτλο σπουδών, χρειάζεται να πάρεις από το ΤΕΙ μια βεβαίωση στην οποία θα αναγράφονται ο τίτλος του πτυχίου, η ημερομηνία ολοκλήρωσης των σπουδών, ο κάτοχος του πτυχίου και ο βαθμός του πτυχίου.
Αν ένα από αυτά δεν αναγράφονται τότε δεν τη λαμβάνουν υπόψη.
Αυτά αναγράφονται στο άρθρο 3 παράγραφος 4β .
Μπορείς βέβαια και να ρωτήσεις τα γραφεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 295
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.