*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 444320 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #364 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 09:15:09 πμ »
Πάντως οι αναπληρωτές δάσκαλοι έχουν καθημερινή επικοινωνία με το Υπουργείο και λένε ότι σύντομα θα φανεί πως γραπτός ασεπ δε θα γίνει.
Να  αρχίσουμε διάβασμα! Πότε έκαναν αυτό που λένε…
Γραπτός ασεπ δεν θα γίνει , δεν προλαβαίνουν, σε λιγότερο από 8 μήνες ανοίγουν τα σχολεία. Πρόσβαση στο υπουργείο έχουν μόνο οι αναπληρωτές, οι επιτυχόντες, οι ανάπηροι , οι πολύτεκνοι, οι προσοντούχοι, πόσοι είναι όλοι αυτοί? Δεν νομίζω να ξεπερνούν το 20% των υποψήφιων αναπληρωτών, αν και στο νέο σύστημα θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και όσους δεν κάνουν αίτηση καθώς με τα σημερινά δεδομένα δεν υπάρχει καμιά ελπίδα να δουλέψουν.
Μέσα στα 3 επόμενα χρόνια δεν θα καταφέρετε να διοριστείτε. Τουλάχιστον να έχει διάρκεια το επόμενο σύστημα. Η επετηρίδα κράτησε  αρκετά χρόνια, ο γραπτός ασεπ 10  όσο και το μεταβατικό σύστημα που διανύουμε μέχρι να ψηφιστεί  και να γίνουν το 2018 διορισμοί!  ;D
Τι θα γίνει με τους χιλιάδες νέους απόφοιτους που παράγουν τα αντίστοιχα τμήματα?
Κάντε ένα κρύο μπάνιο μήπως και ξυπνήσετε , είναι δικαίωμά σας να ονειρεύεστε και να πιστεύετε όσα σας τάζουν, δεν στέκει κανένα σενάριο από όσα διαβάζουμε, σε όλα δημιουργείται μια επετηρίδα με διαβαθμίσεις. Δεν γίνεται να διοριστούν όλοι τουλάχιστον πρέπει να μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση. Το ΣΤΕ ίσως κρίνει συνταγματικά ανεκτό το σύστημα μόνο για αναπληρωτές το 2017 διαφορετικά θα ξεσηκωθούν και οι πέτρες. ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #365 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 09:17:05 πμ »
Γεγονός είναι πως όσοι έχουν ιστορικό συνεχούς αποτυχίας στον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών και κάπως βρέθηκαν με άλλο τρόπο στα σχολεία, σε κάθε ευκαιρία θα βγάζουν δηλητήριο για τον διαγωνισμό και για όσους έχουν επιτυχία σε αυτόν. Για διαγωνισμό παπαγαλίας θα γράφουν και για επιτυχόντες που είναι κατ' ουσία αποτυχόντες, αν και ο 3848 κρίνει μια καλή επιτυχία σε κάποιον ΑΣΕΠ ως βασικό κριτήριο διορισμού ως αναπληρωτής ή μόνιμος.
Κατανοητά όλα αυτά, είτε επειδή η αποτυχία στον διαγωνισμό οφείλεται στην τεμπελιά τους, είτε στην ανικανότητα να οργανώσουν την πρεοτοιμασία τους, είτε σε γνωστική τους ανεπάρκεια, κάτι που επ' ουδενί λόγο δεν θέλουν να αναδειχτεί και να φανεί. Γι' αυτό και τα πικρόχολα και απαξιωτικά σχόλια εκ' μέρους τους...

Ακριβώς έτσι είναι Πάνο! Όσοι εδώ μέσα (και εκτός φόρουμ) ξέρουν μόνο να κατηγορούν τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ και όσους ήταν επιτυχόντες, και παράλληλα σκυλιάζουν στην πιθανότητα να ξαναγίνει επιλογή μέσω γραπτού διαγωνισμού, ανήκουν συνήθως σε μία (ή και περισσότερες) από τις τρεις κατηγορίες που ανέφερες. Αυτοί ΔΕΝ είναι εκπαιδευτικοί, και όχι ο Πάνος ή άλλοι, όπως πικρόχολα σχολίασε ο kinegiros.

Υ.Γ. Φυσικά να μην ξεχνάμε και αυτό που ανέφερε παραπάνω ο Touristakos για τις λίστες διοριστέων - επιτυχόντων - αποτυχόντων, που έβγαζε ο ΑΣΕΠ. Ο καθένας ας κοιτάξει σε ποια λίστα φιγουράρει το όνομά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2017, 09:20:24 πμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #366 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 09:46:03 πμ »
H συμμετοχή πάντως στον Ασεπ ήθελε διάβασμα και όχι παπαγαλία. Α) Η ύλη ήταν τεράστια για να την παπαγαλίσει κάποιος επαρκώς. Β) Τα θέματα απαιτούσαν γνώσεις και κριτική ικανότητα Γ) Η παπαγαλία ήταν τροχοπέδη για την επίτευξη καλού βαθμού. Δ) Το γνωστικό αντικείμενο ήθελε σκέψη και οργανωτικές ικανότητες. Ας όψεται. Αν θέλουμε να ισοπεδώσουμε τα πάντα μπορούμε αλλά το ορθό δεν είναι αυτό. Η συμπεριφορά άλλωστε και τα γραφόμενα των μελών αποδεικνύουν εν τέλει και το επίπεδό μας. Καλημέρα μας. :(
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #367 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 10:26:28 πμ »
Επειδή μας έχουν ζαλίσει με την παπαγαλία, θα πω τα εξής:
1. Το πανεπιστήμιο πως το τελείωσαν μερικοί μερικοί; Δε χρειάστηκε να μάθουν κάτι απ εξω; Ειτε επρόκειτο για θεωρητικές σχολές ειτε για θετικές (π.χ. Κάποιους βασικούς τύπους);
2. Στη διδακτική τι παπαγαλίσαμε ακριβως; Που έπρεπε να φτιάξουμε ένα σχέδιο εργασίας σύμφωνα με τις νέες παιδαγωγικές προσεγγίσεις;
3. Μερικοί μερικοί δεν έμαθαν όταν διάβαζαν (και ΑΝ ποτε διάβασαν ) παιδαγωγικά οτι η απομνημόνευση δηλαδή η γνώση, κατανόηση και εφαρμογή ειναι η βάση για τις ανώτερες γνωστικές δεξιότητες, δηλ την ανάλυση, σύνθεση, αξιολόγηση; Βλέπε bloom.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #368 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 10:49:13 πμ »
Ακριβώς έτσι είναι Πάνο! Όσοι εδώ μέσα (και εκτός φόρουμ) ξέρουν μόνο να κατηγορούν τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ και όσους ήταν επιτυχόντες, και παράλληλα σκυλιάζουν στην πιθανότητα να ξαναγίνει επιλογή μέσω γραπτού διαγωνισμού, ανήκουν συνήθως σε μία (ή και περισσότερες) από τις τρεις κατηγορίες που ανέφερες. Αυτοί ΔΕΝ είναι εκπαιδευτικοί, και όχι ο Πάνος ή άλλοι, όπως πικρόχολα σχολίασε ο kinegiros.

Υ.Γ. Φυσικά να μην ξεχνάμε και αυτό που ανέφερε παραπάνω ο Touristakos για τις λίστες διοριστέων - επιτυχόντων - αποτυχόντων, που έβγαζε ο ΑΣΕΠ. Ο καθένας ας κοιτάξει σε ποια λίστα φιγουράρει το όνομά του.
Panos2 και landau +1

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #369 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:06:25 πμ »
Το εχω ξαναπει και παλιοτερα ....
ολοι αυτοι καυγαδες , οι γρινιες , ο χωρισμος σε στρατοπεδα , κλπ κλπ , θα μπορουσε πολυ ευκολα να τελειωσει και να ξεμπερδεψει την εξισωση και να μας ενωσει σαν κλαδος , ενα πολυ απλο πραγματακι .
Διαγωνισμος ΓΡΑΠΤΟΣ ΑΣΕΠ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΒΑΣΗ με ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑΒΑΝΙ.
Θεματα διαβαθμισμενης δυσκολιας.
Ετσι οποιος εχει μεγαλη προυπηρεσια δεν το νοιαζει αν θα γραψει και πολυ καλα ουτε φοβαται μην τυχον και κοπει λογω του 55.
Οποιος δεν εχει καθολου προυπηρεσια του δινεται η ευκαιρια να μπει στην εκπαιδευση αν στρωθει στο διαβασμα και γραψει καλα.

Ενα συστημα που δεν απαξιωνει ουτε την προυπηρεσια ουτε κρατα αποκλεισμενους τους νεους .

Αποσυνδεδεμένος Giplak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #370 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:19:04 πμ »
Τελικά, μετά από πολλά χρόνια, πείστηκα! Λοιπόν προτείνω..
1) Οι διορισμοί να γίνουν με ΜΟΝΗ προϋπόθεση  την προϋπηρεσία.  Όσοι ΑΧΡΗΣΤΟΙ δεν κατάφεραν να βρουν ένα παράθυρο, έναν ..τρόπο βρε αδερφέ,  να κάνουν έστω κ  μία ώρα μάθημα ως αναπληρωτές να μην έχουν απαιτήσεις για διορισμούς!
2) Έξτρα μόρια σε πολύτεκνους, ανάπηρους, και όσους ΗΡΩΕΣ (..το λέω κ δακρύζω, αλήθεια) άντεξαν 5 χρόνια αναπλήρωση.
    Όλα ισότιμα! Όχι αδικίες σ΄αυτές τις βασικές παιδαγωγικές κατηγορίες παρακαλώ..!!
3) ’μεσος διορισμός σε πτυχιούχους με τουλάχιστον 6 αδέρφια, με 80% αναπηρία και με προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 χρόνια στο Καστελόριζο.
Προτείνω μάλιστα το "πτυχιούχος" να μην είναι απαραίτητο.. άλλωστε ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ .
4) Δωρεάν Ψυχιατρική υποστήριξη για τους ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΣΕΠ που μόνο να παπαγαλίζουν ξέρουν κ για όσα ΦΥΤΑ έχουν μεταπτυχιακά και άλλες τέτοιες αηδίες..
Όπως καταλάβατε με κριτήρια ΜΟΝΟ παιδαγωγικούς λόγους κ κυρίως για το ΚΑΛΟ των παιδιών μας!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #371 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:31:26 πμ »
’κου λοιπόν Πάνο και ότι θα σου πω είναι δική μου άποψη και σίγουρα όχι γεγονός που να αφορά όλους και όλες. Έχω δώσει και εγώ ΑΣΕΠ στα νιάτα μου και μάλιστα ήμουν επιτυχόντας πήρα και μόρια ως αναπληρωτής εξ αιτίας του και έτσι κάποια στιγμή διορίστηκα. Δεν έχω κατηγορήσει ποτέ τον διαγωνισμό και όμοια όσα χρόνια είμαι σε σχολεία δεν άκουσα κάποιον να τον κατηγορεί ακόμα και να απέτυχε.
 Όπως δεν άκουσα κάποιον να λέει ότι ο αποτυχόντας δεν πέτυχε γιατί ήταν τεμπέλης, ανίκανος να οργανώσει το διάβασμα του ή είχε γνωστική ανεπάρκεια. Αυτό το είδα μόνο εδώ, από εσένα, αυτό τον κανιβαλισμό που με αηδιάζει μόνο εδώ.
Δεν είσαι εκπαιδευτικός Πάνο, δεν ξέρω τι είσαι αλλά εκπαιδευτικός δεν είσαι. Καλή φώτιση σου εύχομαι μέρα που είναι.
Συγχαρητήρια για την επιτυχία που είχες στον διαγωνισμό Κινέγηρε. Οι λόγοι για τους οποίους κάποιος απέτυχε στον διαγωνισμό είναι για εμένα προφανείς. Σε αυτές τις κατηγορίες ανήκα και εγώ, σε δύο ΑΣΕΠ που ήμουν αποτυχών. Καλύτερα θα ήταν αν ανέφερα  και την αναζήτηση ενός πιο εύκολου δρόμου και αντί για τεμπέλης να γράψω φυγόπονος, κάτι που μάλλον θα ευσταθούσε ίσως περισσότερο.
Το ότι τόσα χρόνια δεν έχεις ακούσει κανέναν να κατηγορεί τον διαγωνισμό με ξεπερνά...
Το αν είμαι εκπαιδευτικός μετά από 25 χρόνια στην εκπαίδευση, πολλά χρόνια σε φροντιστήρια, 8 χρόνια στην πρωτοβάθμια ιδιωτική εκπάιδευση , 2 χρόνια στην τριτοβάθμια και 6 χρόνια αναπληρωτής και ωρομίσθιος, με δύο καλές επιτυχίες στους τελευταίους 2 ΑΣΕΠ  και τώρα άνεργος με πολλές υποχρεώσεις να βλέπω πως συνάδελφοι πετάγονται μπροστά στους πίνακες είτε είναι απολυμένοι ιδιωτικοί, είτε κάποιοι που με πελατειακό τρόπο απέκτησαν προυπηρεσία, είτε παλιότερα οι "αδικημένοι" οαεδίτες και με βασικό χαρακτηριστικό τα πικρόχολα σχόλια κατά του ΑΣΕΠ (που εσύ δεν βλέπεις...) να προσπαθούν να βολευτούν έναντι κάποιων που απλά προσπάθησαν περισσότερο.
Ναι, αυτό με εκνευρίζει και ενδεχομένως να χρησιμοποιώ πιο ακραίους χαρακτηρισμούς, κάτι που και εσύ κάνεις τώρα με εμένα...
Και για να τελειώνουμε: Ναι, για εσένα δεν είμαι εκπαιδευτικός!

ΥΓ. Αν και αληθεύει πως αυτή τη στιγμή δεν είμαι ενεργός εκπαιδευτικός, λόγω ανεργίας, μετά από 15 χρόνια στην Ελλάδα με 2 χρόνια μετανάστευσης μέσα στην κρίση (για να επιβιώσω, αλλά και βασιζόμενος στην εφαρμογή του 3848 κάποια στιγμή ...) και μετά από την υπογραφή 18 συμβάσεων και αντίστοιχα τόσων απολύσεων από τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα ( και όλα αυτά γιατί το μόνο που θέλω είναι να είμαι εκπαιδευτικός. Ναι, εγώ που δεν το αξίζω συμφώνα με κάποιον Κινέγηρο το διαδικτύου!)σε μία χώρα που βλέπεις πάντα τα ατομικά ή ομαδικά ρουσφέτια να βγαίνουν μπροστά σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2017, 11:35:17 πμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #372 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:54:27 πμ »

2. Τα τελευταια δυο χρονια καποιοι εκπαιδευτικοι (οχι ενας ή δυο) εχουν διοριστει δικαστικα. Ε αυτοι ηταν ολοι απο απλοι επιτυχοντες εως διοριστεοι! Αρα κατι γινεται καποιες φορες με τα δικαστηρια, τα οποια ομως αργουν. Συντομα θα προσφυγουν και καποιοι με προυπηρεσια (το 40%), εγω τους παροτρυνω να δοκιμασουν τα δικαστηρια, αλλα δεν εχουν τυχη και φυσικα δεν το ξερουν! Νομιζουν πως οποιος προσφευγει δικαιωνεται! Δεν ειναι ετσι προφανως.
Υ.Γ. Δεν θεωρω πως θα γινει κανενας ασεπ γραπτος απο αυτη την κυβερνηση αλλα ουτε με μοριοδοτηση. Τα επομενα χρονια οσοι διορισμοι γινουν θα ειναι μονο απο αυτους που θα δικαιωνονται δικαστικως (οσοι τα καταφερουν). Και φυσικα οσοι εχουν μονο προυπηρεσια δε θα ψαχνουν ποτε τα ονοματα των διοριστεων δικαστικως γιατι δε θα θελουν να χαλασουν το παραμυθι τους. Οι επιτυχοντες απλα θα ελπιζουν μπας και... Καλο βραδυ και απο μενα και ηρεμια, τιποτα δε θα συμβει σε επιπεδο διορισμων.

Το οτι καποιοι διοριστεοι διοριστηκαν αναδρομικα το ειδαμε προσφατα. Το οτι καποιοι επιτυχοντες διοριστηκαν δικαστικως, υπαρχει καπου τετοια αποφαση ή εστω τα ονοματα; Για να το λες, υπαρχουν στοιχεια που το αποδεικνυουν;

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #373 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:03:32 μμ »
Καλημέρα σας και απο εμένα.Η προσωπική μου άποψη ειναι η εξής :με εξαίρεση οπως λέει ο Πάνος τους "πονεμένους" Οαδιτες θεωρώ ότι ο καθένας απο εμάς εχει δώσει τον αγώνα του ως εκπαιδευτικός.Ειτε με πίνακα,είτε με Ασεπ,είτε με βουνά και λαγκάδια .Δεν μπορώ να καταλάβω τι κερδίζει κανεις κατηγορώντας τους άλλους ;Αισθάνονται μερικοί την ανάγκη να αποδείξουν ότι ειναι καλύτεροι;Αν αυτη ειναι η ανάγκη τους τότε μάλλον θα πρέπει να ανατρέξουμε στις θεωρίες των παιδαγωγικών που μελετήσαμε για το  διαγωνισμο του ΑΣΕΠ και  ειδικά εκει που μιλάει για την ανάγκη της προσοχής ακομη και μεσα απο την επιθετική συμπεριφορά που εκδηλώνεται λεκτικά έναντι των άλλων εκπαιδευτικών.
Αν το καυτό ερώτημα της εκπαίδευσης ειναι ποιος ειναι καλύτερος εκπαιδευτικός,επιτρέψτε μου να κοιτάζω τις στάχτες με απογοήτευση για όλους τους "καμμενους" ασεπιτες και μη.

Ευχαριστω και καλή σας ημέρα.


"Αρέσεις στους ανθρώπους οταν εισαι κάτι,κατα προτιμησιν,αυτο που ειναι οι ίδιοι" J.Steinbeck

H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: ’ντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #374 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:12:51 μμ »
θα μπορούσε πολύ εύκολα να τελειώσει και να ξεμπερδέψει την εξίσωση και να μας ενωσει σαν κλαδος , ενα πολυ απλο πραγματακι .
Διαγωνισμος ΓΡΑΠΤΟΣ ΑΣΕΠ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΒΑΣΗ με ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑΒΑΝΙ.
Θεματα διαβαθμισμενης δυσκολιας.
Ετσι οποιος εχει μεγαλη προυπηρεσια δεν το νοιαζει αν θα γραψει και πολυ καλα ουτε φοβαται μην τυχον και κοπει λογω του 55.
Οποιος δεν εχει καθολου προυπηρεσια του δινεται η ευκαιρια να μπει στην εκπαιδευση αν στρωθει στο διαβασμα και γραψει καλα.
Ενα συστημα που δεν απαξιωνει ουτε την προυπηρεσια ουτε κρατα αποκλεισμενους τους νεους .

Με 0,2 του μορίου για κάθε μήνα αναπλήρωσης όμως ...   :)
ή 1 μόριο ανά έτος αναπλήρωσης...   :)

το λέω για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ενωθούμε ως κλάδος ποτέ ....    :)

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #375 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:33:32 μμ »
Δεν βρισκω τον λογο να ειναι τοσο χαμηλη η μοριοδοτηση της προυπηρεσιας.
Καλως ή κακως με καποιον τροπο ο καθενας την μαζεψε.
Προσωπικα ακομα κι ενα μοριο το μηνα να την υπολογισουν , εμενα δεν με πειραζει ......κι εχω μηδενικη προυπηρεσια στον κλαδο μου.
 (Ειχα προυπηρεσια σε αλλο κλαδο την οποια μου ακυρωσαν λογω ασυνεχειας πτυχιου μετα απο 9 χρονια αλλα αυτο ειναι αλλο ανεκδοτο).
Ποσοι ειναι αυτοι που εχουν τοσο μεγαλη προυπηρεσια ετσι ωστε να αποκλεισουν ολους τους υπολοιπους απο μια καλη θεση σε εναν ενιαιο πινακα? . .....και ποσοι απο αυτους ειναι σε καθε κλαδο?
Ενταξει , ισως στην αρχη να εχουμε καποιες μικροαδικιες , καποια ανεβοκατεβασματα αλλά οχι τοσα ετσι ωστε να θεωρειται διαχωριστικο πεδιο για το συνολο της εκπαιδευτικης κοινοτητας.
Εφαρμοζοντας εναν τετοιου ειδους γραπτου ΑΣΕΠ , οι εχοντες μεγαλη προυπηρεσια θα ειναι και οι πρωτοι που θα διοριστουν ( ξερω ξερω .....μακροπροθεσμα εννοω ....οταν κι αν) αλλα κι οι υπολοιποι θα εχουν μπει σε εναν ενιαιο πινακα , θα λιγοστεψουν οι αλεξιπτωτιστες, θα παψει να παιζει ρολο η "υποπτη" προυπηρεσια και θα μπορουμε πλεον και σαν κλαδος να διεκδικησουμε μαζικα ολα αυτα τα οποια θα επρεπε να ειναι αυτονοητα εν ετει 2017.

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #376 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:53:35 μμ »
Αδυνατώ να καταλάβω...τι προσπαθούμε να κάνουμε σε αυτό το thread? Ανταγωνισμούς; Ποιος είναι πιο άξιος; Καλύτερος; Να απαξιώσουμε το γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ όπως θα μπορούσαμε να κάνουμε με τις Πανελλήνιες εξίσου; Να υποβαθμίσουμε τα πτυχία μας; Να υποτιμήσουμε όσους καλώς ή κακώς έχουν προυπηρεσία; Είναι λογικό το 2017 σε πολιτισμένη Ευρωπαική χώρα να γίνονται προσφυγές στα δικαστήρια για τα αυτονόητα; Σε άλλους επαγγελματικούς κλάδους υπάρχει περισσότερη ομόνοια. Αντιλαμβάνομαι ότι το σύστημα, τα συμφεροντα μας έχουν φέρει εδώ...είναι όμως θλιβερό.

Πότε θα νομοθετηθεί ένα αξιοκρατικό σύστημα διορισμών; Τόσο δύσκολο είναι; Στην ανάγκη ας γίνουν μελέτες πως πραγματοποιούνται προσλήψεις/διορισμοί σε άλλα κράτη και ας προσαρμόσουν κάποιο εδώ, λαμβάνοντας υπόψιν βέβαια όσους έχουν δουλέψει τόσα χρόνια αλλά και τους νέους, τους νέους πτυχιούχους που απο το 2008 δεν είχαν την ευκαιρία για εργασία. Προσωπικά εύχομαι να λάβει τέλος όλη αυτή η κατάσταση που κανέναν δεν ευνοεί και πολύ σύντομα να ξεκινήσουν διορισμοί!
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: ’ντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #377 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 12:59:16 μμ »
Δεν βρισκω τον λογο να ειναι τοσο χαμηλη η μοριοδοτηση της προυπηρεσιας.
Καλως ή κακως με καποιον τροπο ο καθενας την μαζεψε.
Προσωπικα ακομα κι ενα μοριο το μηνα να την υπολογισουν , εμενα δεν με πειραζει ......κι εχω μηδενικη προυπηρεσια στον κλαδο μου.
 (Ειχα προυπηρεσια σε αλλο κλαδο την οποια μου ακυρωσαν λογω ασυνεχειας πτυχιου μετα απο 9 χρονια αλλα αυτο ειναι αλλο ανεκδοτο).
Ποσοι ειναι αυτοι που εχουν τοσο μεγαλη προυπηρεσια ετσι ωστε να αποκλεισουν ολους τους υπολοιπους απο μια καλη θεση σε εναν ενιαιο πινακα? . .....και ποσοι απο αυτους ειναι σε καθε κλαδο?
Ενταξει , ισως στην αρχη να εχουμε καποιες μικροαδικιες , καποια ανεβοκατεβασματα αλλά οχι τοσα ετσι ωστε να θεωρειται διαχωριστικο πεδιο για το συνολο της εκπαιδευτικης κοινοτητας.
Εφαρμοζοντας εναν τετοιου ειδους γραπτου ΑΣΕΠ , οι εχοντες μεγαλη προυπηρεσια θα ειναι και οι πρωτοι που θα διοριστουν ( ξερω ξερω .....μακροπροθεσμα εννοω ....οταν κι αν) αλλα κι οι υπολοιποι θα εχουν μπει σε εναν ενιαιο πινακα , θα λιγοστεψουν οι αλεξιπτωτιστες, θα παψει να παιζει ρολο η "υποπτη" προυπηρεσια και θα μπορουμε πλεον και σαν κλαδος να διεκδικησουμε μαζικα ολα αυτα τα οποια θα επρεπε να ειναι αυτονοητα εν ετει 2017.

Το πολύ μισό μόριο ανά μήνα ...  take it or leave it ...  :)

Καλή η σκέψη σου , απλά ήθελα να σου δείξω ότι ακόμα και σε κάτι που φαίνεται ενωτικό θα υπάρξουν διαφωνίες ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.166 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.