*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 444320 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #434 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:08:32 μμ »
Η διυπουργική πότε είναι κατ'αρχάς για να δούμε αν θα γίνουν όντως διορισμοί? Έχει προγραμματιστεί?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:35 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #435 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:10:02 μμ »
Αν είχες γράψει καλά δεν θα ήσουν τώρα εδώ να λες αυτά που λες. Όσον αφορά εμένα  μπορεί να έχω γράψει χειρότερα μπορεί ομως και καλύτερα από εσένα.
Αν δεν αλλάξετε μυαλά το μόνο σίγουρο είναι πως τον διορισμό μόνο με κυάλια θα τον δεις,😙
Αν δεν έγραψαν καλά οι επιτυχόντες στον γραπτό ΑΣΕΠ, τότε οι αποτυχόντες τι έκαναν; Πολλή απαξίωση βλέπω προς το διαγωνισμό! Αλήθεια, συνάδελφε, έχεις σε μεγαλύτερη εκτίμηση όσους διδάσκουν σήμερα στα ελληνικά σχολεία, επειδή είναι πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, απολυθέντες ιδιωτικών, ΟΑΕΔίτες, αλλά ποτέ τους δεν εμφανίστηκαν ούτε σ' έναν ΑΣΕΠ ή αν πήγαν έγραψαν χάλια γνωστικό; Χαίρεσαι που τέτοιοι άνθρωποι διδάσκουν; Και μάλιστα θεωρείς λογικό να διοριστούν κάποια στιγμή αυτοί; Ε, δεν πάμε καλά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #436 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:12:36 μμ »
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι γράφεις. Ελληνικά είναι εξάλλου!
Μα εσύ πιο πάνω είπες ότι οι πίνακες των αναπληρωτών θα καταρτιστούν χωρίς την προαπαιτούμενη επιτυχία σε γραπτό ΑΣΕΠ! Άρα, με την προυπηρεσία (έτσι όπως αποκτήθηκε) να ζει και να βασιλεύει! Και τα ίδια πάλι, με το να διδάσκουν όσοι δεν έχουν ούτε μία επιτυχία σε ΑΣΕΠ, αλλά φιγουράρουν πάνω-πάνω στους πίνακες λόγω γνωριμιών, μέσων και κοινωνικών κριτηρίων! Και από πού βγαίνει αυτό; Πώς το λες; Από πού το ξέρεις; Γιατί να γίνει έτσι κι όχι αλλιώς, έτσι δηλ. όπως θα αποφανθούν τα δικαστήρια; Να φτιαχτούν δηλ. νέοι πίνακες, ενιαίοι, κοινοί για όλους (παλιούς, νέους, με προυπηρεσία, χωρίς, με γραπτό ΑΣΕΠ, χωρίς), στους οποίους ο καθένας θα παίρνει τη θέση του με βάση τα συνολικά του προσόντα και γενναία μοριοδότηση μόνο των αντικειμενικών κριτηρίων (γραπτός ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, γλώσσες). Μάλλον, τα γράφεις συνάδελφε όπως σε συμφέρουν! Από τη στιγμή που θα έχουμε αλλαγές, αφού έπαψαν οι πίνακες των αναπληρωτών να ισχύουν, οι αλλαγές αυτές θα είναι σαρωτικές και καθοριστικές! Αλλιώς δεν υπάρχουν αλλαγές!

τα Ελληνικά μου μάλλον δεν γίνονται κατανοητά.... πάλι λες τα δικά σου λες και τα είπα εγώ παραποιώντας και το νόημα όσων γράφω.... και επειδή λες για συμφέρον... προφανώς εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια .... βλέπεις μόνιμος είμαι και δεν έχω κάποιο συμφέρον, ότι σύστημα και να βγει δεν θα με επηρεάσει άμεσα ούτε λεφτά θα βγάλω ούτε ψήφους θα πάρω, ούτε τίποτα... οπότε ας σταματήσουμε την κουβέντα γιατί θα αρχίσω να παίρνω ανάποδες και δεν πρέπει χρονιάρες μέρες   >:(

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #437 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:22:05 μμ »
Για τα παπαγαλάκια που συνεχίζουν ακόμα και στο παρα πέντε να παραπληροφορούν και να λένε ότι το ΣΤΕ μιλάει για γραπτό ΑΣΕΠ (παρά το ότι έχουμε παραθέσει και αναλύσει την απόφαση του ΣΤΕ ήδη 10 φορές σε αυτό το θέμα) να τους ενημερώσουμε ότι πουλάνε εδώ πολύ καλά λουκέτα για τα φροντιστήριά τους:
http://fokasp.gr/products.php?category=103

Και εδώ μπορούν να αρχίζουν να σχεδιάζουν το μέλλον τους:
http://www.oaed.gr/sychnes-eroteseis-deltio-anergias

Παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:35 »

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #438 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:22:54 μμ »
δεν είπα πουθενά να προταχθεί το οτιδήποτε, προσπάθησε να μην βλέπεις τα πάντα ανάποδα.... τα εξήγησα όσο καλύτερα μπορούσα και δεν με κατάλαβες....

Το σενάριο που βλέπω να γίνεται  είναι το παρακάτω

1. Ας αποδεχτούμε ότι δεν προλαβαίνουν να κάνουν ΑΣΕΠ (ότι μορφή και αν έχει) για μόνιμους διορισμούς
2. Άσε που δεν θέλουν μόνιμους διορισμούς γιατί θα τους πει όχι η τρόικα και το όλο θέμα είναι προσχηματικό και ο στόχος είναι η ΝΔ που δεν μιλάει ΚΑΘΟΛΟΥ και εκεί θα χτυπήσουν για να δείξουν σε όλους τους εκπαιδευτικούς τι θα γίνει αν έρθουν αυτοί στα πράγματα.
3. Υποθέτουμε ότι η μεταβατική τελείωσε με τους διορισμούς του ΑΣΕΠ08 και σύντομα ελπίζω και με τους επιλαχόντες
4. Πρέπει όμως τα σχολεία να δουλέψουν του χρόνου και ο μόνος τρόπος είναι με αναπληρωτές
5. Ο ισχύοντας νόμος 3848 έχει συνδέσει διαγωνισμό για μόνιμους με τους αναπληρωτές
6. Αν δεν αλλάξει κάτι ΔΕΝ μπορεί να καλέσει αναπληρωτές και θα έχουμε πρόβλημα
7. Δεν μπορεί να ζητήσει παράταση της μεταβατικής γιατί έφαγε μια κίτρινη από το ΣΤΕ που είπε οκ αλλά μέχρι 31-12-16
8. Αποτελεί μονόδρομο να αλλάξει τον Νόμο με νέο Νόμο ή να τροποποιήσει τον Νόμο
9. Να αλλάξει τον νόμο με νέο νόμο άρα και νέο σύστημα για μόνιμους διορισμούς και αναπληρωτές είναι χρονοβόρο, έχει πολιτικό κόστος και επί της ουσίας αφού μόνιμους διορισμούς δεν θα κάνει δεν αξίζει να γίνει
10. Οπότε πάμε στην τροποποίηση του νόμου.
11. Αφήνει τα πάντα όπως είναι για τον μόνιμο διορισμό και αποσυνδέει την προϋπόθεση να έχει γίνει διαγωνισμός για να συνταχθούν οι πίνακες αναπληρωτών. Έτσι βάζει ένα άρθρο που να λέει ότι οι πίνακες των αναπληρωτών συντάσσονται με όσους κάνουν αίτηση και παίρνουν μοριοδότηση (κάτω από τον ΑΣΕΠ) όπως θα αποφασιστεί μετά από τις συζητήσεις που θα γίνουν με τις ομοσπονδίες τους συλλόγους το σύνταγμα και ότι άλλο θέλετε.
12. Προαναγγέλλει διάλογο για νέο σύστημα διορισμού στο μέλλον, όπου το πιθανότερο είναι να πάει να ξεκινήσει πριν τις εκλογές ώστε να το εκμεταλλευτεί πολιτικά για τις εκλογές αφού θα έχει φέρει την ΝΔ σε δύσκολο θέση μιας και θα αναγκαστεί να πάρει θέση.

Με άλλα λόγια δεν νομίζω να κάνουν τίποτα σχετικό με μόνιμους διορισμούς παρά μόνο για τους αναπληρωτές.
Αυτή είναι η εκτίμηση μου.

Δεν αναφερεις καθολου ομως ποια ειναι ομως η εκτιμηση σου για το ειδος της αλλαγης, εστω για τις προσληψεις των αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4010
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #439 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:32:27 μμ »
Αν είχες γράψει καλά δεν θα ήσουν τώρα εδώ να λες αυτά που λες. Όσον αφορά εμένα  μπορεί να έχω γράψει χειρότερα μπορεί ομως και καλύτερα από εσένα.
Αν δεν αλλάξετε μυαλά το μόνο σίγουρο είναι πως τον διορισμό μόνο με κυάλια θα τον δεις,😙

Που σημαίνει τί ακριβώς αυτό; Αν αλλάξουμε μυαλά πώς ακριβώς θα σκεφτόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #440 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:33:36 μμ »
Δεν αναφερεις καθολου ομως ποια ειναι ομως η εκτιμηση σου για το ειδος της αλλαγης, εστω για τις προσληψεις των αναπληρωτων.

δεν μπορώ να εκτιμήσω με σιγουριά τι θα κάνει το υπουργείο σε αυτό, σίγουρα θα επηρεαστεί από όσους θα πάνε ενωμένοι και με θέληση να περάσουν τα δικά τους, σίγουρα θα επηρεαστούν από τις αποφάσεις του ΣΤΕ....
μάλλον θα παίξουν με μοριοδότηση των πάντων .... στην λογική των προκηρύξεων του ΑΣΕΠ .... με πλαφόν στην προϋπηρεσία, με μόρια για τον γραπτό ΑΣΕΠ όπως είναι και σήμερα στους αναπληρωτές...τώρα πόσα μόρια θα είναι το κάθε τι θα εξαρτηθεί από το power game στους ορόφους του υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #441 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:36:27 μμ »
τα Ελληνικά μου μάλλον δεν γίνονται κατανοητά.... πάλι λες τα δικά σου λες και τα είπα εγώ παραποιώντας και το νόημα όσων γράφω.... και επειδή λες για συμφέρον... προφανώς εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια .... βλέπεις μόνιμος είμαι και δεν έχω κάποιο συμφέρον, ότι σύστημα και να βγει δεν θα με επηρεάσει άμεσα ούτε λεφτά θα βγάλω ούτε ψήφους θα πάρω, ούτε τίποτα... οπότε ας σταματήσουμε την κουβέντα γιατί θα αρχίσω να παίρνω ανάποδες και δεν πρέπει χρονιάρες μέρες   >:(
Αφού διορίστηκες, αγαπητέ συνάδελφε, γιατί ασχολείσαι μ' εμάς τους αδιόριστους;
Άσε μας να τσακωνόμαστε με την ησυχία μας!
Και ποτέ δεν κρίνω κάποιον χωρίς να τον ξέρω, όπως κάνεις εσύ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #442 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:40:24 μμ »
Το ΣΤΕ είναι ξεκάθαρο(527  και 2491: προϋ
πηρεσίες τέλος για μόνιμους διορισμούς
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #443 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:44:32 μμ »
Για τα παπαγαλάκια που συνεχίζουν ακόμα και στο παρα πέντε να παραπληροφορούν και να λένε ότι το ΣΤΕ μιλάει για γραπτό ΑΣΕΠ (παρά το ότι έχουμε παραθέσει και αναλύσει την απόφαση του ΣΤΕ ήδη 10 φορές σε αυτό το θέμα) να τους ενημερώσουμε ότι πουλάνε εδώ πολύ καλά λουκέτα για τα φροντιστήριά τους:
http://fokasp.gr/products.php?category=103

Και εδώ μπορούν να αρχίζουν να σχεδιάζουν το μέλλον τους:
http://www.oaed.gr/sychnes-eroteseis-deltio-anergias

Παρακαλώ.

κάνε μια παλικαριά και παρέθεσε το επίμαχο σημείο που λέει/δεν λέει για γραπτό ΑΣΕΠ, άλλη μια δε χαλάει ο κόσμος

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #444 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:49:37 μμ »
δεν μπορώ να εκτιμήσω με σιγουριά τι θα κάνει το υπουργείο σε αυτό, σίγουρα θα επηρεαστεί από όσους θα πάνε ενωμένοι και με θέληση να περάσουν τα δικά τους, σίγουρα θα επηρεαστούν από τις αποφάσεις του ΣΤΕ....
μάλλον θα παίξουν με μοριοδότηση των πάντων .... στην λογική των προκηρύξεων του ΑΣΕΠ .... με πλαφόν στην προϋπηρεσία, με μόρια για τον γραπτό ΑΣΕΠ όπως είναι και σήμερα στους αναπληρωτές...τώρα πόσα μόρια θα είναι το κάθε τι θα εξαρτηθεί από το power game στους ορόφους του υπουργείου.

Ναι κατι τετοιο ειναι το πιο λογικο. Απλα ο κοσμος που αυτες τις μερες χτυπιεται για την προυπηρεσια του, δεν εχει καταλαβει οτι το πλαφον δεν γλιτωνεται. Και πλαφον στην προυπηρεσια θα φερει πχ 500 φιλολογους με το ιδιο σκορ στο κριτηριο της εμπειριας. Να μην μετρησουμε ποσους δασκαλους..
 επισης ασεπ σημαινει και θεσεις που δεν μοριοδοτειται η προυπηρεσια καθολου.  Καθονται και μαλωνουν οι εχοντες ασεπ με τους μη εχοντες και δεν καταλαβαινουν οτι το θεμα δεν ειναι πλεον η μεταξυ τους καταταξη, αλλα  το οτι η πιτα δεδομενα θα μοιραστει σε περισσοτερους.

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #445 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:51:55 μμ »
 Ένα απόσπασμα απο 2491/16:
Εξ άλλου ο διορισμός σε κενές οργανικές θέσεις  εκπαιδευτικών με βάση την πραγματική τους προϋπηρεσία αποτελεί μεν πρόσληψη με κριτήριο δυνάμενο κατ αρχήν να θεωρηθεί ως προκαθορισμένο και αντικειμενικό,οι ανωτέρω ομως διατάξεις του άρθρου 6 του ν.3255/2004δεν είναι σύμφωνες με το αρθρο 103 παρ 7 του Συντάγματος,και τούτο διότι οι διορισμοί εκπαιδευτικών απο το πίνακα αναπληρωτών με βάση την προϋπηρεσία τους ούτε στο ελεγχο ανέξαρτητης αρχής υπήχθησαν ούτε σε αλλη ειδική διαδικασία κτλ κτλ
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #446 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:55:04 μμ »
Το ΣΤΕ είναι ξεκάθαρο(527  και 2491: προϋ
πηρεσίες τέλος για μόνιμους διορισμούς

Έλα φίλε δεν γίνεται τώρα να λέμε τα ίδια για τον καθένα σας ξεχωριστά. Είναι κουραστικό για όσους διαβάζουν συστηματικά το θέμα. Πήγαινε 5-6 σελίδες πίσω αναλύουμε γραμμή - γραμμή την απόφαση του ΣΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #447 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 11:55:20 μμ »
Αφού διορίστηκες, αγαπητέ συνάδελφε, γιατί ασχολείσαι μ' εμάς τους αδιόριστους;
Άσε μας να τσακωνόμαστε με την ησυχία μας!
Και ποτέ δεν κρίνω κάποιον χωρίς να τον ξέρω, όπως κάνεις εσύ!

ναι σε είδα που δεν κρίνεις.... ότι έχω συμφέρον ποια το είπε;
εγώ θα ασχολούμαι και θα "χαλάω" τα συμφέροντα των συμφερεντολόγων όπως και του λόγου σου.... βλέπεις δεν θέλω να τσακώνεστε με την ησυχία σας όπως θες εσύ... δεν θέλω να τσακωνόσαστε καθόλου.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.