*

Αποστολέας Θέμα: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!  (Αναγνώστηκε 8976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« στις: Ιούλιος 13, 2010, 03:47:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους! Επειδή οι απορίες μου δεν τελειώνουν ποτέ, άνοιξα αυτό το τόπικ για να ανταλλάξουμε ιδέες και προτάσεις όσον αφορά το εκπ/κό υλικό που χρειάζεται μια νηπιαγωγός, σχετική βιβλιογραφία κλπ., ώστε να διευκολύνει και να υποστηρίξει καλύτερα το έργο της! Προσωπικά δεν έχω εμπειρία στην τάξη, αλλά έχω όλη την όρεξη , το μεράκι και την αγάπη για τη δουλειά μου! Ελπίζω με  όλα τα νέα μέτρα και τα δυσάρεστα που ακούγονται να μην φύγει η όρεξή μου....  ;D  >:(  ;D  Τέσπα, αγόρασα πέρυσι κάποια βιβλία που  νομίζω πως είναι χρήσιμα όπως:
1)Το κουτί του Θεάτρου, εκδ. Δίπτυχο
2)Το κουτί της Τέχνης,
3) αρκετά βιβλία με κατασκευές από εκδ. Ντουντούμη (δεν μου αρέσουν!!!)
4) Καθημερινές Διαθεματικές Δραστηριότητες της Νίκης Κάντζου
5) Τα πρώτα μας Projects της Κουτσουβάνου
6) ένα βιβλίο με θεατρικά για παιδιά προσχολικής ηλικίας
7) Τι Θέμα να διαλέξω στο χρόνο για να τρέξω
8) Διαθεματικές Προσεγγίσεις Άνοιξη - Καλοκαίρι
9) Μαθαίνω το σώμα μου (δραστηριότητες φυσικής αγωγής) κλπ. κλπ.
Επίσης έχω πολλά βιβλία και φωτοτυπίες βιβλίων από τη Σχολή , είμαι συνδρομήτρια στα περιοδικά: Σύγχρονο Νηπιαγωγείο και Παράθυρο στην Εκπ/ση του Παιδιού, μαζεύω υλικό και από το ίντερνετ και έχω γεμίσει πολλά ράφια και ντουλάπια με βιβλία και υλικό....
Χρειάζεται κάποιο άλλο υλικό να πάρω ή κάποιο άλλο χρήσιμο βιβλίο ??? Εσείς τι υλικό έχετε και πως το μαζεύετε????
Στο νηπιαγωγείο όποτε πάω θα βρω υλικό??? Τι άλλο πρέπει να έχω που θα με βοηθήσει αργότερα στη δουλειά μου??? Αν διοριστώ κάπου μακριά από το σπίτι μου (το πιο πιθανό) πως το κουβαλάω όλα αυτό ή τι χρειάζεται να πάρω μαζί μου??? Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:10 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:23:17 μμ »
ηρέμησε βρε maritinaki!
ήδη έχεις πολύ υλικό!
αυτό που θα χρειαστείς περισσότερο είναι υπομονή,ψυχραιμία και ετοιμότητα(ψυχολογική πιο πολύ)
το υλικό σου το κουβαλάς......με μεταφορική ή με ΕΛΤΑ!


Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:30:37 μμ »
ηρέμησε βρε maritinaki!
ήδη έχεις πολύ υλικό!
αυτό που θα χρειαστείς περισσότερο είναι υπομονή,ψυχραιμία και ετοιμότητα(ψυχολογική πιο πολύ)
το υλικό σου το κουβαλάς......με μεταφορική ή με ΕΛΤΑ!



χα,χα!!!  ;D  ;D   ;D  Σ' ευχαριστώ συνάδερφε που απάντησες! Επειδή είμαι "πρωτάρα" έχω αγχωθεί τόσο πολύ και θέλω να ακούσω και τις γνώμες πιο έμπειρων συναδέρφων!!! Όλο και κάτι περισσότερο ξέρουν αυτοί... Επίσης στο νηπιαγωγείο χρειαζόμαστε πολλές δραστηριότητες, υλικό και πρωτότυπες ιδέες, επομένως καλό είναι να έχει κάποιος μια καλή βιβλιογραφία και πολλές ιδέες!!! Περιμένω και άλλες προτάσεις και συμβουλές έμπειρων νηπιαγωγών σχετικά με βιβλιογραφία, υλικό και ό,τι άλλο χρειάζεται για το νηπιαγωγείο!!!!  ;)  :D  ;D  Αν και με την οικονομική κρίση που υπάρχει δεν βλέπω να υπάρχει πια η δυνατότητα για πολύ και ακριβό υλικό....!!!!  ;D  :(  ;D

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:50:37 μμ »
ηρέμησε βρε maritinaki!
ήδη έχεις πολύ υλικό!
αυτό που θα χρειαστείς περισσότερο είναι υπομονή,ψυχραιμία και ετοιμότητα(ψυχολογική πιο πολύ)
το υλικό σου το κουβαλάς......με μεταφορική ή με ΕΛΤΑ!



Νά΄ξερες maritinaki_zan πόσο δίκιο έχει η Boldini.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:10 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2010, 05:14:35 μμ »
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7685.0

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2010, 05:48:30 μμ »
ηρέμησε βρε maritinaki!
ήδη έχεις πολύ υλικό!
αυτό που θα χρειαστείς περισσότερο είναι υπομονή,ψυχραιμία και ετοιμότητα(ψυχολογική πιο πολύ)
το υλικό σου το κουβαλάς......με μεταφορική ή με ΕΛΤΑ!



Νά΄ξερες maritinaki_zan πόσο δίκιο έχει η Boldini.

Από τη δική μου εμπειρία το υλικό είναι χρήσιμο αλλά δεν ξέρεις ποτέ πώς και πότε θα το χρησιμοποιήσεις. Εγώ προσωπικά προετοιμαζόμουνα κάθε εβδομάδα για την επόμενη και μετά κάθε μέρα για τις δραστηριότητες της άλλης μέρας αλλά πολλές φορές η προετοιμασία πήγαινε "χαμένη" καθώς κάποιες συνθήκες άλλαζαν την τελευταία στιγμή και με ανάγκαζαν να αυτοσχεδιάσω . Επομένως ετοιμότητα και κυρίως ψυχική ηρεμία χρειάζεσαι γιατί ποτέ καμία προετοιμασία δεν είναι αρκετή για ότι πρόκειται να αντιμετωπίσεις! Πάντως η συμβουλή μου είναι να πηγαίνεις πάντα έτοιμη για όλα. Έχε πάντα έτοιμο καθημερινά ένα πλάνο που να ακολουθεί αυτά που θέλεις να τους περάσεις αλλά έχε και τις κεραίες σου ανοιχτές για ό,τι καινούριο προκύπτει μέσα στην τάξη. Πάντως ή πράξη απέχει πολύ από την θεωρία που μαθαίνουμε στα πανεπιστήμια.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 13, 2010, 06:35:38 μμ »
Το "τι θέμα να διαλέξω στο χρόνο για να τρέξω¨" είναι εξαιρετικό υλικό.Και μόνο αυτό να έχεις,είσαι οκ.Εγώ φέτος κουβάλησα στο δυσπρόσιτο που ήμουν όλο το υλικό μου.Καλύτερα να το πάρεις κι εσύ,γιατί δεν ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις στο σχολείο.Επίσης ένα καλό βιβλίο με γιορτές και θεατρικά είναι το "παιχνίδι του καλοκαιριού",εκδ.ΩΡΙΩΝ για το καλοκαίρι όμως.Αν πας στην Πολιτεία θα βρεις πολύ υλικό και το παράθυρο στην εκπαίδευση του παιδιού,2 ευρώ φθηνότερα.Καλό είναι να έχεις και κανένα cd-rom με παιχνίδια και βέβαια μην ξεχνάς ποτέ τη μουσική σου(ότι θεωρείς εσύ κατάλληλο,εγώ τους έβαζα μουσική συνέχεια,ακόμα και στις ελεύθερες.("Χαμόγελο της Τζοκόντα","ο Τεμπέλης δράκος"Λιλιπούπολη και πολλά άλλα,ψάχνοντας και ρωτώντας βρίσκεις).Πολλά βρίσκεις και στο ιντερνετ τα οποία τα εκτυπώνεις και τα κρατάς στο αρχείο σου αλλά δείχνεις και στα παιδιά.
Αν είσαι σε δυσπρόσιτο,οι γονείς και οι ντόπιοι γενικότερα θα σε βοηθήσουν πολύ σε όλα.Αλλά και σε επαρχία γενικότερα.Το λαχείο είναι να πέσεις σε καλό συνάδελφο και να έχεις καλή συνεργασία.Εγώ φέτος σε αυτό το θέμα ήμουν πολύ τυχερή,σε σημείο να κλαίμε με μαύρο δάκρυ στο τέλος της χρονιάς.Παρόλο που το μέρος ήταν χάλια,όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια.Και φυσικά όλο αυτό που θα ζήσεις είναι εμπειρίες ζωής και μαζί με τα παιδιά,παίρνεις κι εσύ μαθήματα!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2010, 08:09:48 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ συνάδερφοι για τις απαντήσεις σας!!!  :)  ;)  :D  Θα τα λάβω όλα υπόψη μου, όποτε με το καλό μπω σε τάξη... Όταν συζητάς με άλλους πιο έμπειρους και ανταλλάσσεις απόψεις μαθαίνεις περισσότερα!!!! Εντάξει εγώ τώρα μένω επαρχία και δεν έχω πρόσβαση σε πολύ υλικό, ό,τι έχω μαζέψει από Αθήνα που σπούδαζα και ό,τι μαζεύω από ίντερνετ!!! Μουσική προσπαθώ να κατεβάσω από ίντερνετ (youtube.com), έχω download helper και torrent αλλά δεν μου τα παίζει ο Υπολογιστής μου!!!! Όποιος ξέρει ας βοηθήσει.....Περιμένω και άλλες προτάσεις και συμβουλές!!!!  ;D  ;D  ;D  Σας ευχαριστώ όλους θερμά!!! Καλές ... βουτιές!!!! (καλοκαίρι έχουμε)  ;D

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2010, 09:21:13 μμ »
επισης οτιδηποτε βιβλιο βρειτε απο Αρμενιακου-Χριστογερου και Ανδριωτη ειναι καλο και προσεγμενο
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2010, 10:04:08 μμ »
maritinaki σταμάτα να αγχώνεσαι τόσο πολύ. Εχεις πολύ υλικό και από τα γραφόμενά σου και διάθεση να δημιουργήσεις μέσα στην τάξη οπότε αυτή η διάθεση είναι το καλύτερο υλικό . Τα παιδιά θα ακυρώσουν πολλες φορές όλο σου τον προγραμμάτισμό και θα σε κάνουν να κοιτάς με απόγνωση γύρω και να αναρωτιέσαι γιατί να τύχει αυτό σε σένα και άλλες φορές θα σε οδηγήσουν τα ίδια σε μονοπάτια που δε φαντάζεσαι και αυτό ίσως μερικές φορές να μη χρειάζεται προετοιμασία. Εγώ θα σου δώσω μόνο μία φιλική "συμβουλή" και βάζω τη λέξη σε εισαγωγικά γιατί δε θεωρώ τον εαυτό μου αρμόδιο να δίνει συμβουλες αλλά δε μπορώ να βρώ άλλη λέξη: Η μεγαλύτερη ευθύνη μας κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι η ψυχή των παιδιών. Οφείλουμε να τους δώσουμε ΑΓΑΠΗ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Να τα κάνουμε να αισθάνονται ότι μπορούν να μας μιλήσουν για τα προβλήματά τους να τα βοηθήσουμε, να τα καταστήσουμε υπεύθυνα και δυναμικά με εμπιστοσύνη στον εαυτό τους. Να εντάξουμε τα  παιδιά στην ομάδα και να παρατηρήσουμε πως αντιδρούν στις καταστάσεις να κοιτάξουμε βαθιά τα ατομικά χαρακτηριστικά τους και να αμβλύνουμε όσο μπορούμε τις αρνητικες πτυχές του χαρακτήρα τους, ενισχύοντας ταυτόχρονα τα καλά τους στοιχεία. Δε θα συνεχίσω γιατί κινδυνεύω να γίνω κουραστική είμαι σίγουρη πως κατάλαβες τι θέλω να σου πώ. Ολα τα υπόλοιπα που σε αγχώνουν θα είναι σίγουρα πιο δύσκολα την πρώτη χρονιά αλλά σιγά σιγά θα δεις πως όλα χρονιά με τη χρονιά θα γίνονται πιο εύκολα. Καλό διορισμό :D

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:22:37 πμ »
maritinaki σταμάτα να αγχώνεσαι τόσο πολύ. Εχεις πολύ υλικό και από τα γραφόμενά σου και διάθεση να δημιουργήσεις μέσα στην τάξη οπότε αυτή η διάθεση είναι το καλύτερο υλικό . Τα παιδιά θα ακυρώσουν πολλες φορές όλο σου τον προγραμμάτισμό και θα σε κάνουν να κοιτάς με απόγνωση γύρω και να αναρωτιέσαι γιατί να τύχει αυτό σε σένα και άλλες φορές θα σε οδηγήσουν τα ίδια σε μονοπάτια που δε φαντάζεσαι και αυτό ίσως μερικές φορές να μη χρειάζεται προετοιμασία. Εγώ θα σου δώσω μόνο μία φιλική "συμβουλή" και βάζω τη λέξη σε εισαγωγικά γιατί δε θεωρώ τον εαυτό μου αρμόδιο να δίνει συμβουλες αλλά δε μπορώ να βρώ άλλη λέξη: Η μεγαλύτερη ευθύνη μας κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι η ψυχή των παιδιών. Οφείλουμε να τους δώσουμε ΑΓΑΠΗ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Να τα κάνουμε να αισθάνονται ότι μπορούν να μας μιλήσουν για τα προβλήματά τους να τα βοηθήσουμε, να τα καταστήσουμε υπεύθυνα και δυναμικά με εμπιστοσύνη στον εαυτό τους. Να εντάξουμε τα  παιδιά στην ομάδα και να παρατηρήσουμε πως αντιδρούν στις καταστάσεις να κοιτάξουμε βαθιά τα ατομικά χαρακτηριστικά τους και να αμβλύνουμε όσο μπορούμε τις αρνητικες πτυχές του χαρακτήρα τους, ενισχύοντας ταυτόχρονα τα καλά τους στοιχεία. Δε θα συνεχίσω γιατί κινδυνεύω να γίνω κουραστική είμαι σίγουρη πως κατάλαβες τι θέλω να σου πώ. Ολα τα υπόλοιπα που σε αγχώνουν θα είναι σίγουρα πιο δύσκολα την πρώτη χρονιά αλλά σιγά σιγά θα δεις πως όλα χρονιά με τη χρονιά θα γίνονται πιο εύκολα. Καλό διορισμό :D

Συνάδερφε σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!!  :D  Συμφωνώ με αυτά που λες! Ποτέ δεν μπορούμε να προβλέψουμε τι θα συμβεί στην τάξη, χρειάζεται καλή διάθεση, μεράκι και αγάπη για τη δουλειά μας!!! Έχω ξέρεις το άγχος της "πρωτάρας"!!!!  ;D  ;D  ;D  Μου αρέσει να ακούω συμβουλές, ιδέες και εμπειρίες από πιο έμπειρους, γιατί έτσι μαθαίνω κι εγώ και γίνομαι καλύτερη!!! Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι μήπως τα προβλήματα της ζωής και της καθημερινότητάς μου, με κάνουν να χάσω το μεράκι μου και την καλή μου διάθεση.... Πρέπει και η ίδια η ζωή και οι άνθρωποι με τους οποίους συναναστρεφόμαστε να "συνωμοτήσουν" θετικά στα οράματα που έχουμε για το καλύτερο....

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:05:37 πμ »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα που είσαι τόσο αγχωμένη....Έγω δεν το περιμένα ότι θα διοριζόμουν αναπληρώτρια και είχα ελάχιστο υλικό. Όμως ήμουν πολύ τυχερή, γιατί η συνάδελφος που μοιραζόμουν την τάξη, ήταν πολύ συνεργάσιμη και με βοήθησε να συγκεντρώσω αρκετό υλικό! Μέσα σε αυτά που έχω ήταν όλα τα βιβλία που έχεις (και δεν ήταν και όλα από την αρχή). Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν και τρελά, γιατί τα παιδιά σου δίνουν τρομερές ιδέες. Στην αρχή σίγουρα θα είσαι αγχωμένη για το τι θα κάνεις την επόμενη μέρα, αλλά με τον καιρό θα ηρεμήσεις και θα δεις ότι τζάμπα αγχωνόσουν. Αυτό που με βοήθησε πραγματικά ήταν ότι με την συνάδελφό μου κρατούσαμε ένα τετράδιο δραστηριοτήτων. Σε αυτό γράφαμε καθημερινά ο,τιδήποτε κάναμε. Με αυτό τον τρόπο μπορούσα να κάνω την αυτοαξιολόγησή μου, αλλά και να δω αν είχε ουσία η δραστηριότητα που έκανα. Αυτό που σου πρότεινω, είναι να εφοδιαστείς με βιβλία που αφορούν παιδιά με προβλήματα λόγου, διαχείρισης θυμού, ΔΕΠ-Υ, ακόμα και αυτισμό. Καλά είναι τα βιβλία για τις δραστηριότητες, αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένη και για αυτά τα παιδιά.
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2010, 05:29:06 μμ »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα που είσαι τόσο αγχωμένη....Έγω δεν το περιμένα ότι θα διοριζόμουν αναπληρώτρια και είχα ελάχιστο υλικό. Όμως ήμουν πολύ τυχερή, γιατί η συνάδελφος που μοιραζόμουν την τάξη, ήταν πολύ συνεργάσιμη και με βοήθησε να συγκεντρώσω αρκετό υλικό! Μέσα σε αυτά που έχω ήταν όλα τα βιβλία που έχεις (και δεν ήταν και όλα από την αρχή). Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν και τρελά, γιατί τα παιδιά σου δίνουν τρομερές ιδέες. Στην αρχή σίγουρα θα είσαι αγχωμένη για το τι θα κάνεις την επόμενη μέρα, αλλά με τον καιρό θα ηρεμήσεις και θα δεις ότι τζάμπα αγχωνόσουν. Αυτό που με βοήθησε πραγματικά ήταν ότι με την συνάδελφό μου κρατούσαμε ένα τετράδιο δραστηριοτήτων. Σε αυτό γράφαμε καθημερινά ο,τιδήποτε κάναμε. Με αυτό τον τρόπο μπορούσα να κάνω την αυτοαξιολόγησή μου, αλλά και να δω αν είχε ουσία η δραστηριότητα που έκανα. Αυτό που σου πρότεινω, είναι να εφοδιαστείς με βιβλία που αφορούν παιδιά με προβλήματα λόγου, διαχείρισης θυμού, ΔΕΠ-Υ, ακόμα και αυτισμό. Καλά είναι τα βιβλία για τις δραστηριότητες, αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένη και για αυτά τα παιδιά.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Μαργαρίτα για τις συμβουλές σου!  ;)  Δείχνεις κατανόηση σε μια τρελά αγχωμένη συνάδερφο!!!  ;D  Θα τα λάβω υπόψη μου! Ποιων εκδόσεων και συγγραφέων είναι τα βιβλία που προτείνεις??? Δεν έχω καθόλου εμπειρία και ειδικά για Ειδική Αγωγή!!! Εύχομαι να μου τύχει ένα εύκολο τμήμα που να κουμαντάρεται και όχι πολλές ειδικές περιπτώσεις γιατί θα απογοητευτώ και θα πελαγώσω!!!!!  :(  ;D Μακάρι να πάνε όλα καλά, γιατί είναι δύσκολα τα πράγματα φέτος .... Ευπρόσδεκτες οι όποιες προτάσεις και συμβουλές, να είστε όλοι καλά και καλή συνέχεια!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Εκπ/κό υλικό Νηπιαγωγού!!!
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 27, 2010, 06:36:33 μμ »
Συμφωνώ με όλες τις παραπάνω απόψεις και κυρίως με της Μαργαρίτας!
Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, φέτος είχα μια πολύ πολύ δύσκολη τάξη!
Ήταν η πρώτη μου χρονιά ως αναπληρώτρια. Είχα ξαναδουλέψει σε ιδιωτικό, αλλά η φετινή χρονιά ήταν ένα μεγάλο σχολείο για μένα!
Απορώ κι εγώ πώς τα κατάφερα και βγήκε αναίμακτη η χρονιά!
Ο άνθρωπος έχει πολλές ικανότητες τελικά που ούτε που τις γνωρίζει πολλές φορές, γι' αυτό μην ανησυχείς ό,τι κι αν σου τύχει! ;)

Χωρίς να έχω γνώση από ειδική αγωγή, είχα μια μικρή τάξη με 25 παιδιά και ανάμεσά τους ένα επιθετικό παιδί, 2 ΔΕΠ-Υ, 2 ανώριμα και πολλά ατίθασα.
Μόνο και μόνο το επιθετικό ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο, φαντάσου μαζί με τα υπόλοιπα τι γινόταν...
Στην αρχή τι δραστηριότητες μου λες...τον αστυνόμο έκανα μέχρι να περάσει η ώρα να φύγουν (ήταν κλασσικό τμήμα).
Μετά, δόξα το Θεό, μπήκαμε σε ένα ρυθμό και μπορέσαμε να κάνουμε και δραστηριότητες.
Πολλές φορές όμως τα σχέδια άλλαζαν και έπρεπε να αλλάξουν και οι δραστηριότητες.
Όλα βέβαια εξαρτιώνται από τα παιδιά και τη διάθεσή σου!
Εγώ σου εύχομαι να μη χάσεις ποτέ το κουράγιο, την υπομονή και τη διάθεση!!!
 ;)
Τώρα αν θες να σου προτείνω...μια σειρά που μου αρέσει πάρα πολύ και με βοήθησε πολύ φέτος είναι η "Θεματικές προσεγγίσεις-Σχέδια εργασίας για το νηπιαγωγείο" της Ναούμ και Παπαμιχαήλ, εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα. Έχει ένα βιβλίο για κάθε θέμα και υπάρχουν αρκετά. Μέσα έχουν πααάρα πολλές δραστηριότητες που πιάνουν και παραπλήσια θέματα.
Ξεφύλλισέ τα και θα δεις.
Εϊναι δύο ειδών για το ίδιο θέμα.Φυλλάδια με λίγες σελίδες και ολόκληρο βιβλίο. Κοίταξέ τα.
 
Α!Και...μην αγχώνεσαι! Όλα θα γίνουν!
 ;)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.