*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναφοράς και πίνακες με χριτς-χρατς στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 5558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βρε παιδιά...επειδή η συνάδελφος θα με κάνει να ξεχάσω και αυτά που ξέρω..Πώς γίνεται ο πίνακας αναφοράς των παιδιών της τάξης; Και πώς ο πίνακας καιρού; Εγώ τους έφτιαξα όπως τα λέει στον οδηγό νηπιαγωγού αλλά εκείνη λέει ότι είναι αλλιώς...για γράψτε πως το έχετε καταλάβει εσείς.  ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναφοράς και πίνακες με χριτς-χρατς στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 07:54:52 μμ »
Βρε παιδιά...επειδή η συνάδελφος θα με κάνει να ξεχάσω και αυτά που ξέρω..Πώς γίνεται ο πίνακας αναφοράς των παιδιών της τάξης; Και πώς ο πίνακας καιρού; Εγώ τους έφτιαξα όπως τα λέει στον οδηγό νηπιαγωγού αλλά εκείνη λέει ότι είναι αλλιώς...για γράψτε πως το έχετε καταλάβει εσείς.  ::) ::) ::)

Δεν ξέρω τι λέει στον οδηγό νηπιαγωγού. Αυτό που ξέρω είναι ότι αυτό που βολέυει τον κάθε κεπαιδευτικό, αυτό είναι και το σωστό! Αν εσύ μπορείς να δουλέψεις με τον Α πίνακα ενώ το βιβλίο λέει τον Β, ποιά η διαφορά; Το αποτέελσμα είναι που μετράει!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναφοράς και πίνακες με χριτς-χρατς στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:16:42 μμ »
Βρε παιδιά...επειδή η συνάδελφος θα με κάνει να ξεχάσω και αυτά που ξέρω..Πώς γίνεται ο πίνακας αναφοράς των παιδιών της τάξης; Και πώς ο πίνακας καιρού; Εγώ τους έφτιαξα όπως τα λέει στον οδηγό νηπιαγωγού αλλά εκείνη λέει ότι είναι αλλιώς...για γράψτε πως το έχετε καταλάβει εσείς.  ::) ::) ::)

Δεν ξέρω τι λέει στον οδηγό νηπιαγωγού. Αυτό που ξέρω είναι ότι αυτό που βολέυει τον κάθε κεπαιδευτικό, αυτό είναι και το σωστό! Αν εσύ μπορείς να δουλέψεις με τον Α πίνακα ενώ το βιβλίο λέει τον Β, ποιά η διαφορά; Το αποτέελσμα είναι που μετράει!
Θα συμφωνήσω..Το ότι το λέει στον οδηγό νηπιαγωγού είναι σωστό βέβαια,αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και ο μοναδικός τρόπος.Αλλά ούτε και η συνάδελφός σου μπορεί να σου λέει "είναι έτσι και όχι αλλιώς".Υπάρχουν χιλιάδες ιδέες για πίνακες αναφοράς,αρκεί να βρεις κάτι που σε βολεύει και να εξυπηρετεί τις ανάγκες των παιδιών.
Για να σου απαντήσω επί του πρακτέου:για παρουσιολόγιο έχω κάνει ένα δεντράκι -μηλιά-όπου υπάρχει φωτό και το όνομα του παιδιού από την πίσω πλευρά.Όποιος έρχεται στο σχολείο,γυρνάει τη φωτό του.
Για τον καιρό,βρήκα στο ιντερνετ κάτι ωραίες καρτέλες,τις εκτύπωσα και τις πλαστικοποίησα και τις έχω βάλει σε πίνακα με τις λεξούλες δίπλα και τα παιδιά αντιστοιχούν και ψάχνουν τη λέξη.
Έχω βάλει και τον πίνακα που λέει στον οδηγό-σήμερα είναι.....ημέρα....του μήνα...κλπ).
Για τις εποχές ένα κολάζ με δέντρα που είχα βρει σε ένα παλιό παράθυρο στην εκπαίδευση του παιδιού και βελάκι στη μέση που μετακινείται ανάλογα την εποχή(με διπλόκαρφο).Αυτόν τον πίνακα τον φτιάξανε τα παιδιά.Για να βλέπουν τις μέρες,έχω κάνει πάλι κάτι από το παράθυρο-ποντικομπουγάδα με μανταλάκια,κάθε ρούχο λέει και μια μέρα και ότι μέρα έχουμε,γυρνάμε το ρούχο που την αναγράφει.
Εν κατακλείδι,συνεργάσου με τη συνάδελφο,εξήγησέ της με ωραίο τρόπο πως δεν υπάρχουν απόλυτα πράγματα και σωστό είναι ότι εξυπηρετεί τις ανάγκες των παιδιών.Καλή συνέχεια.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναφοράς και πίνακες με χριτς-χρατς στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:34:07 μμ »
Συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν στεγανά. Όμως , σαν νέα νηπιαγωγός και αναπληρώτρια χρησιμοποιώ τον οδηγό νηπιαγωγού σαν "μπούσουλα" μιας και πρώτη χρονιά φέτος μπήκα από τις πρώτες μέρες στο σχολείο και έπρεπε να τους φτιάξω εγώ. Όλες τις άλλες χρονιές έβρισκα τους πίνακες αυτούς έτοιμους από συναδέλφους που είχαν προσληφθεί σε προηγούμενη φάση από μένα.

Έτσι λοιπόν θέλησα να φτιάξω...

1.) Πίνακα αναφοράς με τα ονόματα των παιδιών.
2.) Πίνακα καιρού.
3) Παρουσιολόγιο.

Τον πίνακα του καιρού τον έκανα όπως ακριβώς και εσύ Lila. Μου αρέσει και η ιδέα με το δεντράκι-μηλιά ;D

Ο πίνακας αναφοράς των παιδιών που έφτιαξα ήταν ένα απλός πίνακας με τη φωτογραφία και το όνομα του παιδιού. Καρτελίτσες έβαλα σε καλαθάκι κάτω από τον πίνακα χωρίς χριτς-χρατς.

 Για παρουσίες θα έφτιαχνα έναν άλλο πίνακα με τις φωτογραφίες τους και καρτέλες χριτς-χρατς με τα ονόματά τους. Σκοπός μου ήταν να συμβουλεύονται τον πίνακα αναφοράς ώστε να βρουν το όνομά τους στο πίνακα παρουσίας. Εντέλει καταλήξαμε να έχουμε πίνακα αναφορο-παρουσίας αφού κολλήσαμε χριτς-χρατς επάνω στον πίνακα αναφοράς για να βάζουν τα ονόματά τους το πρωΐ  ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναφοράς και πίνακες με χριτς-χρατς στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:43:45 μμ »
Πολύ καλά μου φαίνεται ότι οργάνωσες την τάξη σου.Καρτέλες  με ονόματα έχω στα συρτάρια και έμαθαν να παίρνουν από κει τα ονόματά τους(χριτς-χρατς).Αν τα υλικά είναι δικά σου-γιατί εμείς πληρώνουμε ακόμα από την τσέπη μας κάποια υλικά,τώρα έδωσε παραγγελία η προισταμένη-μπάχαλο-μην αφήσεις τη δουλειά σου στο σχολείο φεύγοντας το καλοκαίρι.Δεν ξέρεις που θα βρεθείς την επόμενη χρονιά και οι πίνακες θα σου χρειαστούν(παθούσα και μαθούσα!).
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναφοράς και πίνακες με χριτς-χρατς στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:01:01 μμ »
Πολύ καλά μου φαίνεται ότι οργάνωσες την τάξη σου.Καρτέλες  με ονόματα έχω στα συρτάρια και έμαθαν να παίρνουν από κει τα ονόματά τους(χριτς-χρατς).Αν τα υλικά είναι δικά σου-γιατί εμείς πληρώνουμε ακόμα από την τσέπη μας κάποια υλικά,τώρα έδωσε παραγγελία η προισταμένη-μπάχαλο-μην αφήσεις τη δουλειά σου στο σχολείο φεύγοντας το καλοκαίρι.Δεν ξέρεις που θα βρεθείς την επόμενη χρονιά και οι πίνακες θα σου χρειαστούν(παθούσα και μαθούσα!).

Ευχαριστώ να'σαι καλά  :) Το θέμα ήταν ότι η συνάδελφος επέμενε ότι ο πίνακας αναφοράς και ο πίνακας παρουσίας είναι ένα και το αυτό...πιθανώς αν κάποιος ήθελε θα μπορούσε να τον κάνει και 2 σε 1 τι να πω..απλά δεν ήταν εμένα αυτός ο σκοπός μου όταν τον έφτιαξα με υλικά από την τσέπη μου όπως πολύ σωστά είπες...Φυσικά και δεν θα αφήσω τίποτα στο σχολείο το καλοκαίρι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160281
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.