*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμος vs αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 6490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μόνιμος vs αναπληρωτή
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 11:33:55 πμ »
Καλημέρα σας,
ξέρει κανείς να μου πει σε ποιες περιπτώσεις και αν, μπορεί να παρακάμψει αναπληρωτής μόνιμο και να τοποθετηθεί στην θέση του?
Δλδ εκεί που περιμένει τοποθέτηση ο μόνιμος,είτε ειναι στην διάθεση του πυσδε,είτε απο απόσπαση ξαφνικά να βάζουν στην θέση του αναπληρωτή?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:17 »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 11:53:15 πμ »
Μάλλον δε γίνεται ,γιατί ,όπως έχει συζητηθεί πολλές φορές κι εδώ, η σειρά τοποθέτησης είναι πρώτα οι βελτιώσεις ,διαθέσεις,αποσπάσεις κλπ,μετά οι διορισμοί και μετά οι αναπληρώσεις.

Κάτι πιο συγκεκριμένο;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2010, 12:11:53 μμ από desperino »

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 12:03:09 μμ »
θα προσπαθήσω να τα πω περιληπτικά
αρχές σεπτέμβρη έκανα αίτηση τοποθέτησης για το ειδικό γυμνάσιο της περοχής μου μετά απο μερικές μέρες βλέπω ότι δεν έβαλαν καμία ειδικότητα παρά μόνο φιλολόγους πάω απο εκεί και μου λένε να κάνω ένσταση.
Κάνω ένσταση και όσο απάντησαν σε σένα άλλο τόσο απάντησαν και σε μένα.Πάω στο ΠΥΣΔΕ και μου λένε ότι είμαι η μόνη μόνιμη που ζητάω το σχολείο οπότε να μην αγχώνομαι γιατί ακόμα εξετάζουν τα κενά να δουν εάν είναι πραγματικά ή πλασματικά!
Περιμένω κι εγώ λοιπόν καθησυχασμένη και ξαφνικά μαθαίνω ότι πήγε σχολείο αναπληρώτρια και παρουσιάστηκε.
Ξαναπάω στο ΠΥΣΔΕ και η απάντηση είναι η εξής:"αφού μας ήρθαν αναπληρωτές τι να τους κάνουμε?Εξάλλου είναι λέει απο τους πίνακες για ΣΜΕΑ και δεν έχουμε που αλλού να τους πάμε",ναι του λέω αλλά τα κενά βγήκαν πριν γίνουν οι προσλήψεις των αναπληρωτών κι εγώ την αίτηση τοποθέτησης την έχω κάνει πριν....και η απάντηση του είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Εχω μείνει με την απορία λοιπόν.......είναι δυνατόν???

Αποσυνδεδεμένος setherial

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 02:26:13 μμ »
 :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:17 »

Αποσυνδεδεμένος miss piggy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:05:27 μμ »
Σε ποιο νομό συμβαίνουν αυτά;

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:07:21 μμ »
θα προσπαθήσω να τα πω περιληπτικά
αρχές σεπτέμβρη έκανα αίτηση τοποθέτησης για το ειδικό γυμνάσιο της περοχής μου μετά απο μερικές μέρες βλέπω ότι δεν έβαλαν καμία ειδικότητα παρά μόνο φιλολόγους πάω απο εκεί και μου λένε να κάνω ένσταση.
Κάνω ένσταση και όσο απάντησαν σε σένα άλλο τόσο απάντησαν και σε μένα.Πάω στο ΠΥΣΔΕ και μου λένε ότι είμαι η μόνη μόνιμη που ζητάω το σχολείο οπότε να μην αγχώνομαι γιατί ακόμα εξετάζουν τα κενά να δουν εάν είναι πραγματικά ή πλασματικά!
Περιμένω κι εγώ λοιπόν καθησυχασμένη και ξαφνικά μαθαίνω ότι πήγε σχολείο αναπληρώτρια και παρουσιάστηκε.
Ξαναπάω στο ΠΥΣΔΕ και η απάντηση είναι η εξής:"αφού μας ήρθαν αναπληρωτές τι να τους κάνουμε?Εξάλλου είναι λέει απο τους πίνακες για ΣΜΕΑ και δεν έχουμε που αλλού να τους πάμε",ναι του λέω αλλά τα κενά βγήκαν πριν γίνουν οι προσλήψεις των αναπληρωτών κι εγώ την αίτηση τοποθέτησης την έχω κάνει πριν....και η απάντηση του είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Εχω μείνει με την απορία λοιπόν.......είναι δυνατόν???

Μήπως ήθελαν να βολέψουν τον αναπληρωτή ;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3665
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:08:44 μμ »
Εσύ που ζήτησες απόσπαση σε ειδικό γυμνάσιο, είχες τα απαιτούμενα προσόντα για να πας στην ΕΑ;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:31:40 μμ »
Εσύ που ζήτησες απόσπαση σε ειδικό γυμνάσιο, είχες τα απαιτούμενα προσόντα για να πας στην ΕΑ;

έχω προϋπηρεσία,αλλιώς δεν θα έμπαινα σε όλη αυτή τη διαδικασία...


SUNBIRD εκεί έχω καταλήξει κι εγώ και όσοι ξέρουν το θέμα

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3665
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:35:00 μμ »
δεν ξέρω μήπως το μεταπτυχιακό ή το πτυχίο προσπερνούν την προϋπηρεσία ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.....
Αν είναι έτσι, καλώς και πήγε αναπληρωτής.
Αν όμως δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά ο μόνιμος πάντα προηγείται αναξάρτητα των προσόντων του αναπληρωτή..... ένσταση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:39:05 μμ »
Δηλ.απόσπαση είχες ζητήσει;
Είχε οργανικό κενό προφανώς που δεν το κάλυψε κανείς με διορισμό,εσύ ζήτησες απόσπαση,αλλά δεν σου εγκρίθηκε και έφεραν αναπληρωτή στο κενό αυτό. Ναι;

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:44:47 μμ »
δεν ξέρω μήπως το μεταπτυχιακό ή το πτυχίο προσπερνούν την προϋπηρεσία ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.....
Αν είναι έτσι, καλώς και πήγε αναπληρωτής.
Αν όμως δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά ο μόνιμος πάντα προηγείται αναξάρτητα των προσόντων του αναπληρωτή..... ένσταση
η συγκεκριμένη δεν έχει ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής όσο για την ένσταση το ΠΥΣΔΕ υπήρξε κατηγορηματικό ότι δεν μπορώ να κάνω τπτ επειδή  εγώ είμαι μόνιμη και μπορώ να δουλέψω και στην γενική παιδεία ενώ αυτή επειδή την πήρανε απο τον πίνακα Β της ειδικής αγωγής (μπήκε εκεί λόγω του σεμιναρίου των 400 ωρών)δεν μπορεί να δουλέψει στην γενική

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:46:06 μμ »
Δηλ.απόσπαση είχες ζητήσει;
Είχε οργανικό κενό προφανώς που δεν το κάλυψε κανείς με διορισμό,εσύ ζήτησες απόσπαση,αλλά δεν σου εγκρίθηκε και έφεραν αναπληρωτή στο κενό αυτό. Ναι;
όχι στην διάθεση ήμουνα και ζήτησα τοποθέτηση στο λειτουργικό κενό που έβγαλε το ειδικό

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3665
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:48:00 μμ »
δεν ξέρω μήπως το μεταπτυχιακό ή το πτυχίο προσπερνούν την προϋπηρεσία ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.....
Αν είναι έτσι, καλώς και πήγε αναπληρωτής.
Αν όμως δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά ο μόνιμος πάντα προηγείται αναξάρτητα των προσόντων του αναπληρωτή..... ένσταση
η συγκεκριμένη δεν έχει ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής όσο για την ένσταση το ΠΥΣΔΕ υπήρξε κατηγορηματικό ότι δεν μπορώ να κάνω τπτ επειδή  εγώ είμαι μόνιμη και μπορώ να δουλέψω και στην γενική παιδεία ενώ αυτή επειδή την πήρανε απο τον πίνακα Β της ειδικής αγωγής (μπήκε εκεί λόγω του σεμιναρίου των 400 ωρών)δεν μπορεί να δουλέψει στην γενική

Έχει όμως σεμινάριο (προσόν διορισμού πιο πάνω από την προϋπηερσία). Μήπως αυτό έπιαξε ρόλο;

Δεν πάιρνω το μέρος κανενός, απλά για να δούμε καλύτερα τα πράγματα.
Στην τελική, αν έχεις αμφιβολίες για το νόμιμο του πράγματος, κάνε ένα γραπτό ερώτημα στη διεύθυνση. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν γραπτώς γιατί δεν πήραν εσένα και πήραν αναπληρωτή, και σε ποιά διάταξη βασίστηκαν.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος reg13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμος vs αναπληρωτή
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 03:54:41 μμ »
δεν ξέρω μήπως το μεταπτυχιακό ή το πτυχίο προσπερνούν την προϋπηρεσία ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.....
Αν είναι έτσι, καλώς και πήγε αναπληρωτής.
Αν όμως δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά ο μόνιμος πάντα προηγείται αναξάρτητα των προσόντων του αναπληρωτή..... ένσταση
η συγκεκριμένη δεν έχει ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής όσο για την ένσταση το ΠΥΣΔΕ υπήρξε κατηγορηματικό ότι δεν μπορώ να κάνω τπτ επειδή  εγώ είμαι μόνιμη και μπορώ να δουλέψω και στην γενική παιδεία ενώ αυτή επειδή την πήρανε απο τον πίνακα Β της ειδικής αγωγής (μπήκε εκεί λόγω του σεμιναρίου των 400 ωρών)δεν μπορεί να δουλέψει στην γενική

Έχει όμως σεμινάριο (προσόν διορισμού πιο πάνω από την προϋπηερσία). Μήπως αυτό έπιαξε ρόλο;

Δεν πάιρνω το μέρος κανενός, απλά για να δούμε καλύτερα τα πράγματα.
Στην τελική, αν έχεις αμφιβολίες για το νόμιμο του πράγματος, κάνε ένα γραπτό ερώτημα στη διεύθυνση. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν γραπτώς γιατί δεν πήραν εσένα και πήραν αναπληρωτή, και σε ποιά διάταξη βασίστηκαν.

στο υπουργείο που ρώτησα γιατί κι εγώ το σκέφτηκα για το σεμινάριο μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο,εννοώντας ότι και η προϋπηρεσία που έχω αλλά και το σεμινάριο της αναπληρώτριας θεωρείται μειωμένο προσόν
η απάντησή τους ήταν ότι είναι στην κρίση του κάθε ΠΥΣΔΕ το πως θα διαθέσει τους αναπληρωτές του και τους μόνιμους του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.