*

Αποστολέας Θέμα: Αποτελέσματα ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 64605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 08:52:12 μμ »
kripintiris ευχαριστούμε. να σε ρωτήσω από που είναι οι πηγές σου? γιατί φαίνεσε πολύ σίγουρος γι αυτά που λες. καλοπροαίρετα ρωτάω πάντα... ;)
Μελέτη των αποτελεσμάτων και των διορισμών (όλων) που έχουν γίνει στον κλάδο μας από πίνακα και ΑΣΕΠ από τότε που υπάρχει ΑΣΕΠ.
Υπάρχουν στο site του Υπουργείου, όπως υπαρχουν και όλοι οι νόμοι (σχεδόν όλοι). Επίσης έχω ρωτήσει σε ένα γραφείο Αναπληρωτών που υπάρχει στο ισόγειο του υπουργείου (ώρες κοινού 12.00 με 14.00...), στο οποίο με παρέπεμψαν όλες οι Δευτεροβάθμιες...

Βασικά είναι και κοινή λογική. Όλοι ξέρουμε ότι προηγούνται οι διορισμοί από 30μηνο, 24μηνο, ενιαίο πίνακα και τέλος ΑΣΕΠ. Εμείς γενικά δεν έχουμε 30μηνο και 24μηνο.
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις τώρα με τις εγκυκλίους διορισμού:
1. Το ΥΠΕΠΘ να βγάζει ξεχωριστά 1η εγκύκλιο για 30μηνο, 24μηνο, ενιαίο πίνακα και 2η εγκύκλιο για το 60% του ΑΣΕΠ.
2. Το ΥΠΕΠΘ να βγάζει 1 ενιαία εγκύκλιο για όλες τις περιπτώσεις (όπως έγινε για πολλές άλλες ειδικότητες φέτος)

Αν το ανάγουμε στην περίπτωση μας με 100 συνολικά θέσεις για Πληροφορικούς φέτος,
στην 1η περίπτωση διαλέγουν τα 40 κενά πρώτα αυτοί του πίνακα και μένουν 60 κενά που διαλέγουν οι υπόλοιποι 60 του ΑΣΕΠ με τη 2η εγκύκλιο
στη 2η περίπτωση (κοινής εγκυκλίου δηλαδή που είναι επικρατέστερη) ισχύουν αυτά που έχω πει παλιά με το sorting...

Γενικά και οι 2 περιπτώσεις είναι το ίδιο πράγμα. 100 κενά, τα 40 πρώτα από πίνακα, τα 60 επόμενα από ΑΣΕΠ.
Πώς sortάρονται τα 40 άτομα του πίνακα; Με τα μόρια τους.
Πώς sortάρονται τα 60 άτομα του ΑΣΕΠ; Σε αυτό μάλλον απάντησα ουσιαστικά και νομίζετε ότι έχω inside information... Δεν είναι έτσι όμως
Μόνος τρόπος να sortάρεις τα 60 άτομα είναι ο βαθμός τους στον γραπτό του ΑΣΕΠ. Όχι οι προϋπηρεσίες τους. Άλλοι διορισθέντες δεν έχουν προϋπηρεσία. Και για όσους έχουν, αυτή συμπεριλαμβάνεται στα τελικά τους μόρια: 0,5 μόριο για κάθε 6 μήνες (= 6 μόρια για τον ενιαίο πίνακα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:21 »

Αποσυνδεδεμένος FleXcan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:51:05 μμ »
kripintiris σε ευχαριστούμε πάρα πολύ. Νομίζω πως είσαι σαφέστατος!  ;)
Προσωπικά δλδ μου λύθηκαν όλες οι απορίες.

Και συνάδελφοι σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα τον τελευταίο καιρό σε διάφορα topic δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να μας 'πιάσει' το νέο μισθολόγιο. Ακόμα και να ψηφιστεί στον νέο προυπολογισμό, ξέρετε πόσο αργά κινούνται τα πράγματα στο ελληνικό δημόσιο. Ακόμα και αν πρόκειτε για 'άμεση λύση για αύξηση των εσόδων του κράτους'  και καλά, μέχρι να ψηφιστεί και να εφαρμοστεί θα θέλει κανα χρόνο. Προσωπικά νομίζω ότι παίζει να μην επηρεάσει ούτε τη 'δεύτερη φουρνιά' διοριστέων για το 2010. Ο χρόνος θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 12:16:34 πμ »
Βρε παιδιά αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το παρακάτω:
Αν είμαι στον πίνακα σειρά 5 (λέμε) και ΔΕΝ έγραψα στον ΑΣΕΠ με διορίζουν ?
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί μπήκα στον κόπο να δώσω εξετάσεις και να έχω αγωνία για το τι έκανα και δεν πήγα σε κάποιο "γνωστό" να μου δώσει προυπηρεσία και να προηγούμαι των "κορόιδων" που διάβασαν για να περάσουν με τον ΑΣΕΠ.......
Δηλαδή θέλω να ξέρω πόσα κιλά μαλ......ιας κουβαλάω !!

Συγνώμη για το ύφος αλλά αν ισχύει αυτό που φαντάζομαι...τζάμπα το διάβασμα...βρε παιδιά....

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 12:39:13 πμ »
πολλά κιλά!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:17:21 »

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 06:54:49 μμ »
Βρε παιδιά αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το παρακάτω:
Αν είμαι στον πίνακα σειρά 5 (λέμε) και ΔΕΝ έγραψα στον ΑΣΕΠ με διορίζουν ?
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί μπήκα στον κόπο να δώσω εξετάσεις και να έχω αγωνία για το τι έκανα και δεν πήγα σε κάποιο "γνωστό" να μου δώσει προυπηρεσία και να προηγούμαι των "κορόιδων" που διάβασαν για να περάσουν με τον ΑΣΕΠ.......
Δηλαδή θέλω να ξέρω πόσα κιλά μαλ......ιας κουβαλάω !!

Συγνώμη για το ύφος αλλά αν ισχύει αυτό που φαντάζομαι...τζάμπα το διάβασμα...βρε παιδιά....
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς. Ίσως κουβαλάω και εγώ μερικά κιλά!!! :) :) :)
Αν κατάλαβα εννοείς τον Ενιαίο πίνακα διορισμών, στον οποίο αν είσαι 5ος στη σειρά (λέμε) προφανώς και διορίζεσαι ανεξαρτήτως τροπολογιών.
Αν δεν είσαι 5ος και διάβασες να περάσεις με τον ΑΣΕΠ και τελικά ΔΕΝ έγραψες τότε όντως ... τζάμπα το διάβασμα...
Τέλος δεν καταλαβαίνω σε ποιους αναφέρεσαι όταν λες για "γνωστούς" που δίνουν προϋπηρεσίες και πώς αυτές οι προϋπηρεσίες σε κάνουν να προηγηθείς των άλλων. Μήπως εννοείς γνωστούς διευθυντές που δίνουν ώρες ΠΔΣ σε "ημετέρους" που έχουν και παιδαγωγική κατάρτιση οπότε προηγούνται των άλλων στον πίνακα; Μήπως αναφέρεσαι στους απόφοιτους του ΔΤΨΣ; Πάντως στον κλάδο μας ώρες παίρνει (ή τουλάχιστον έπαιρνε μέχρι τώρα) ο καθένας εύκολα με ολοήμερα.
Τελικά μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:52:00 μμ »
ΟΛΑ τα παραπάνω ........... :'(   :'(   :'(   :'(
και όσο για τα ολοήμερα.... ανάλογα σε ποια περιφέρεια κάνεις τα χαρτιά σου......
Τελικά το υπουργείο υποβαθμίζει τον ΑΣΕΠ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει.... σε τι διαφέρει από την επιτηρίδα....
χμμμ αν είσαι λίγο τυχερός 2,5% για μας να "προσπεράσεις" κόσμο "νόμιμα" !! αλλά να επιλεχθείς τελευταίος !!!!!!

Όχι δεν μιλάω για ΠΔΣ, μιλάω για ωρομισθίους σε ολοήμερα.... ως δια μαγεία να είσαι μέσα στην 1η πεντάδα σε μεγάλη περιφέρεια σε κεντρική πρωτεύουσα και να δουλέυεις στην καλύτερη των περιπτώσεων 5 έως 10 χλμ μακριά !!! και να διαπιστώνεις ότι οι θέσεις μέσα στην πόλη "ανήκουν" σε άλλουν...ντόπιους πολύ πιο πίσω !!!!

Όπως και πολλοί, να το ξέρετε οσοι είστε χωρίς προυπηρεσία, πηγαίνουν σε "γνωστούς" για 1 ώρα σε κάποιο σχολείο ή ότι προκύψει από μικρά κενά και τζουπ ξεκινά ο χορός.
Πιο τυχεροί οι ΑΣΠΕΤΙΤΕΣ που τους καλούν κατά προτεραιότητα όποτε και να είναι.... οπότε ο δρόμος προς το παρόν είναι μονόδρομος...

Καλό κουράγιο για αυτούς που βλέπουν με το τηλεσκόπιο μια θέση στην εκπαίδευση.... όσο για εμένα...
ΑΡΧΙΖΩ ΔΙΑΙΤΑ !!!!!!!  :)   :)   :)   :)   :)

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 12:54:20 μμ »
Μήπως μίλησε κανείς με το ΑΣΕΠ; Παίρνω στο 2131319402 και δεν το σηκώνει κανείς...
Τουλάχιστον να ξέρουμε αν έχουν εξεταστεί οι ενστάσεις που έχουν παραλάβει μέχρι στιγμής και πότε υπολογίζουν να βγάλουν τα οριστικά...Σε πόσες μέρες περίπου, μετά τη λήξη των ενστάσεων!

Αποσυνδεδεμένος FleXcan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 03:37:42 μμ »
Σου παραθέτω από το topic "πότε να περιμένουμε εξελίξεις". Νομίζω εκεί έπρεπε να το ποστάρεις κ εσύ κ αυτή η απάντηση είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα κατά τη γνώμη μου.
Και μην αγχώνεσαι δεν κάνει καλό  ;)

19-22/10 θα δούνε τις ενστάσεις έως 23 ανακοίνωση τελικού πίνακα ή 26-27 και 3-6 Νοεμβρίου να βγούμε οι προσωρινοί πίνακες βάλε 3 ημέρες εντάσεις βάλε 2-3 ημέρες να τις δούνε βάλε και άλλες 2 με 3 ημέρες για τα τελικά + 3 ημέρες προθεσμία για τις δηλώσεις....εγώ περιμένω μετά την 17η Νοεμβρίου...
Έχουμε και αλλαγή κυβέρνησης...να αλλάξουν και τίποτα πρόσωπα.... χ...σ.. μεσα Πολυχρόνη που ντυθήκαμε Ευζώνοι !!!
Και υπάρχουν παιδιά που περιμένουν στην Γ'Λυκείου καθηγητή Πληροφορικής για το μάθημα των εξετάσεων....
μια μόνο λέξη...
ΝΤΡΟΠΗ !

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 12:38:33 μμ »
Μόλις μίλησα με τον κ. Γιούπη (ΑΣΕΠ) 2131319412 και μου είπε ότι όλες οι ενστάσεις έχουν εξεταστεί, απλά για τυπικούς λόγους πρέπει να περιμένουν 2-3 ημέρες μήπως πάει και άλλη καμιά ένσταση που στάλθηκε τελευταίες μέρες Πέμπτη-Παρασκευή και πιστεύει ότι την Παρασκευή θα τα βγάλουν(αν δε σκάσει μύτη καμιά άλλη ένσταση)...

Μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει και πολλές αλλαγές, μόνο 2 άτομα είπε έχουν μεταφερθεί στον άλλο πίνακα...Δε ρώτησα λεπτομέρειες, αλλά μάλλον (με κάθε επιφύλαξη-δική μου εκτίμηση) εννοούσε να μην είχαν παιδαγωγική επάρκεια και μεταφέρθηκαν στον άλλο πίνακα...αυτά...

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 02:32:45 μμ »
Μόλις μίλησα με τον κ. Γιούπη (ΑΣΕΠ) 2131319412 και μου είπε ότι όλες οι ενστάσεις έχουν εξεταστεί, απλά για τυπικούς λόγους πρέπει να περιμένουν 2-3 ημέρες μήπως πάει και άλλη καμιά ένσταση που στάλθηκε τελευταίες μέρες Πέμπτη-Παρασκευή και πιστεύει ότι την Παρασκευή θα τα βγάλουν(αν δε σκάσει μύτη καμιά άλλη ένσταση)...

Μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει και πολλές αλλαγές, μόνο 2 άτομα είπε έχουν μεταφερθεί στον άλλο πίνακα...Δε ρώτησα λεπτομέρειες, αλλά μάλλον (με κάθε επιφύλαξη-δική μου εκτίμηση) εννοούσε να μην είχαν παιδαγωγική επάρκεια και μεταφέρθηκαν στον άλλο πίνακα...αυτά...

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μακάρι να είναι έτσι!

Αποσυνδεδεμένος Xrysa_Tr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 04:03:52 μμ »
Μόλις μίλησα με τον κ. Γιούπη (ΑΣΕΠ) 2131319412 και μου είπε ότι όλες οι ενστάσεις έχουν εξεταστεί, απλά για τυπικούς λόγους πρέπει να περιμένουν 2-3 ημέρες μήπως πάει και άλλη καμιά ένσταση που στάλθηκε τελευταίες μέρες Πέμπτη-Παρασκευή και πιστεύει ότι την Παρασκευή θα τα βγάλουν(αν δε σκάσει μύτη καμιά άλλη ένσταση)...

Μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει και πολλές αλλαγές, μόνο 2 άτομα είπε έχουν μεταφερθεί στον άλλο πίνακα...Δε ρώτησα λεπτομέρειες, αλλά μάλλον (με κάθε επιφύλαξη-δική μου εκτίμηση) εννοούσε να μην είχαν παιδαγωγική επάρκεια και μεταφέρθηκαν στον άλλο πίνακα...αυτά...

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μακάρι να είναι έτσι!
Παιδιά  τα νέα είναι ευχάριστα...... Πήρα το πρωί και εγώ τηλ σε αυτό το νούμερο: 2131319412 και μου είπαν ότι τα έχουν έτοιμα.... απλά κάποιες διαδικασίες χρειάζονται για να τα δημοσιεύσουν. Κανονικά θα τα δημοσίευαν αύριο αλλά επειδή σήμερα είχαν επίσκεψη υπουργού, θα καθυστερήσουν μία μέρα, αν δεν τα καταφέρουν αύριο τη Δευτέρα θα τα ανακοινώσουν. 
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 08:55:51 μμ »
Μόλις μίλησα με τον κ. Γιούπη (ΑΣΕΠ) 2131319412 και μου είπε ότι όλες οι ενστάσεις έχουν εξεταστεί, απλά για τυπικούς λόγους πρέπει να περιμένουν 2-3 ημέρες μήπως πάει και άλλη καμιά ένσταση που στάλθηκε τελευταίες μέρες Πέμπτη-Παρασκευή και πιστεύει ότι την Παρασκευή θα τα βγάλουν(αν δε σκάσει μύτη καμιά άλλη ένσταση)...

Μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει και πολλές αλλαγές, μόνο 2 άτομα είπε έχουν μεταφερθεί στον άλλο πίνακα...Δε ρώτησα λεπτομέρειες, αλλά μάλλον (με κάθε επιφύλαξη-δική μου εκτίμηση) εννοούσε να μην είχαν παιδαγωγική επάρκεια και μεταφέρθηκαν στον άλλο πίνακα...αυτά...

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μακάρι να είναι έτσι!
Παιδιά  τα νέα είναι ευχάριστα...... Πήρα το πρωί και εγώ τηλ σε αυτό το νούμερο: 2131319412 και μου είπαν ότι τα έχουν έτοιμα.... απλά κάποιες διαδικασίες χρειάζονται για να τα δημοσιεύσουν. Κανονικά θα τα δημοσίευαν αύριο αλλά επειδή σήμερα είχαν επίσκεψη υπουργού, θα καθυστερήσουν μία μέρα, αν δεν τα καταφέρουν αύριο τη Δευτέρα θα τα ανακοινώσουν. 

Μία μέρα παραπάνω δεν έχει και πολύ σημασία άλλωστε...Εδώ περιμένουμε μήνες..Δηλαδή Ε Λ Ε Ο Σ ! ! !

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 11:55:12 μμ »
Μακάρι αύριο να τα βγάλουν...άντε Δευτέρα το αργότερο!!!

Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να αρχίσουμε και τα τηλέφωνα στο ΥΠΕΠΘ, γιατί μπορεί και αυτοί να καθυστερήσουν καμιά βδομάδα και θα μας πάει μέσα Νοέμβρη...να συντομεύσουν λιγάκι την εγκύκλιο!

Αρκετή καθυστέρηση είχαμε ήδη...

Αποσυνδεδεμένος rafail

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ20
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 09:51:24 πμ »
Πηρα τηλεφωνο στο ΑΣΕΠ προσπαθουν για σημερα μου ειπαν να βγαλουν τα αποτελεσματα, αλλιως την Δευτερα.
Αν βγαλει το ΑΣΕΠ τα οριστικα αποτελεσματα οι πινακες ποτε θα βγουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 624

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.