*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Παράθεση
πραγματικά δεν μπορεί μια χώρα όπως η Αμερική στο  μυαλό μου να
θεωρηθεί φανατικός πολέμιος του καπνίσματος,γιατί είναι η χώρα που γέννησε τη βλαβερή αυτή συνήθεια
Η αλήθεια είναι ότι στους Ινδιάνους οφείλουμε την "τέχνη" του καπνίζειν και σε εναν Γάλλο πρέσβη τον Ζακ Νικό (εξ ου και το ονομα νικοτίνη) το εμπόριο-εξάπλωση του καπνού  ;D

Παράθεση


Που ζούσαν οι Ινδιάνοι Αγαπητέ μου??Στο Βόρειο πόλο μήπως?Το τσιγάρο ξεκινά από το Νέο κόσμο....με τη μορφή που το ξέρουμε σήμερα...ως βιομηχανικό προϊόν δηλαδή.
Παράθεση
Καλό θα ήταν να καπνίζουν οι άνθρωποι σε ειδικά   κλιματιζόμενους  χώρους κ γενικότερα να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής σε καπνιστές κ μη καπνιστές.Όλα τα άλλα είναι εκδηλώσεις
αυταρχικών κ ρατσιστικών διαθέσεων κ θα έπρεπε να τα αποδοκιμάζουμε.
Ναι ναι ο 5χρονος γιος της καπνιζουσας κυρίας που της ζητάει να μην καπνίζει γιατί βρομάει είναι ένα εκκολαπτόμενος Χιτλερ ενα ρατσιστικό γουρουνάκι. την συμπεριφορά του οποίου πρέπει όλοι να στηλιτεύσουμε.  :P

[quote

Το επιχείρημα σου είναι ακραίο ,άκυρο κ υπάρχει φυσικά επίκληση στο συναίσθημα.Το μικρό παιδί μπορεί να βρίσκει πολλά πράγματα που το ενοχλούν στους γονείς του.Αυτό δε σημαίνει ότι έχει πάντα δίκιο ή πρέπει οι γονείς να κάνουν αυτό που λέει.Διδάσκεις στο παιδί όρια τρόπους,αξίες κ φυσικά του δείχνεις ποιος είσαι πραγματικά.Το να καπνίζεις κοντά στο παιδί σου είναι έγκλημα,το να έχεις μια μυρωδιά  συνέπεια διατροφικών κ άλλων συνηθειών σου είναι ιδιαίτερο χαρακτηριστικό κ επουδενί δε βλάπτει..Το να βρομάει τσιγαρίλα όπως λες εσύ κάποιος είναι κάτι που δε βλάπτει τους συνανθρώπους μας κ φυσικά όποιος το επιθυμεί μπορεί να αποφεύγει τον συγκεκριμένο άνθρωπο.Το να απαιτεί κάποιος όμως να κόψουν οι καπνιστές το κάπνισμα ,να μην συνυπάρχουν με άλλους ανθρώπους σε ειδικά κλιματιζόμενους χώρους ,να τους χαρακτηρίζει ''ζώα'' σίγουρα αποτελεί προκλητική,αυταρχική συμπεριφορά .








« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2009, 06:59:52 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Συγνώμη που θα το πω, αλλά αυτό το βρίσκω υπερβολικά υπερβολικό!!!!!
Ωραία, δέχομαι ότι μπορεί ο μη καπνιστής να ενοχλείται από τον καπνό του καπνιστή σε κλειστό χώρο, αν και δυσκολέυομαι να τπο δεχτώ όταν ο χώρος αερίζεται επαρκώς π.χ. με ανοιχτό παράθυρο ακριβώς δίπλα στον κανιστή). Δέχομαι ότι ο μη καπνιστής ενοχλείται όταν ο καπνός έρχεται κατευθείαν πάνω του (και πολλοί καπνιστές ενοχλούνατι από αυτό σας διαβεβαιώ).
Αλλά, να καπνίζει ο γείτονας στο μπαλκόνι ΤΟΥ και να ενοχλείται ο διπλανος.....Συγνώμη! Αλλά αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ!!!!!!!!
Για μένα αυτό αγγίζει τα όρια της υστερίας!!!!! Ας είμαστε λίγο λογικοί και ανεκτικοί (αν θέλετε)
 
Εχει τύχει να εχω μαθητές που οι γονείς τους καπνίζουν στο σπίτι και δεν μπορώ ούτε τα τετράδιά τους να διορθώσω. Δεν ειναι ούτε υπερβολή ούτε υστερία. Κυριολεκτικά αρρωσταίνει το στομάχι μου. Αν δηλαδή ο γείτονας στο διπλανό μπαλκόνι καπνιζε κάτι... άλλο και όχι απλό καπνό θα άφηνες το παιδί σου στο μπαλκόνι; Την μπαλκονόπορτα σου ανοιχτή;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2009, 07:18:30 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Εχει τύχει να εχω μαθητές που οι γονείς τους καπνίζουν στο σπίτι και δεν μπορώ ούτε τα τετράδιά τους να διορθώσω. Δεν ειναι ούτε υπερβολή ούτε υστερία. Κυριολεκτικά αρρωσταίνει το στομάχι μου. Αν δηλαδή ο γείτονας στο διπλανό μπαλκόνι καπνιζε κάτι... άλλο και όχι απλό καπνό θα άφηνες το παιδί σου στο μπαλκόνι; Την μπαλκονόπορτα σου ανοιχτή;

Μήπως η κουβέντα έχασε κάθε ίχνος σοβαρότητας?? Τα τετράδια των παιδιών που μυρίζουν από το τσιγάρο των γονιών δεν ξανάκουσα να ενοχλούν!!!!!!! Καλά τα ρούχα, καλά τα μαλλιά ακόμη κι εμένα που καπνίζω ενοχλούν....αλλά τα τετράδια?? Ρε παιδιά, μετά μη λέτε εμάς προκλητικούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
 γιατί τα μαλλιά και τα ρούχα και όχι τα τετράδια; Ήθελα να τονίσω πόσο εντονη μπορεί να είναι ή μυρωδιά ακόμη και στα πράγματα των παιδιών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
γιατί τα μαλλιά και τα ρούχα και όχι τα τετράδια; Ήθελα να τονίσω πόσο εντονη μπορεί να είναι ή μυρωδιά ακόμη και στα πράγματα των παιδιών

Απλά δεν είχα ξανακούσει να ενοχλεί το τετράδιο και το .....ότι καπνίζει ο άλλος στο μπαλκόνι του!!!!
Πίστεψέ με σέβομαι τους μη καπνιστές, και δεχομαι ότι τα πράγματα των καπνιστών μυρίζουν από το τσιγάρο, αλλά όχι και ότι οι καθηγητές δεν μπορούν να διορθώσουν τα τετράδια που μυρίζουν!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
γιατί τα μαλλιά και τα ρούχα και όχι τα τετράδια; Ήθελα να τονίσω πόσο εντονη μπορεί να είναι ή μυρωδιά ακόμη και στα πράγματα των παιδιών

Με την ίδια λογική μυρίζουν και τα ρούχα και τα τετράδια και όλα όταν φας παστουρμά, όταν φας κάρυ, όταν φας σκόρδο (που εγώ δεν το αντέχω καθόλου και με ενοχλέι αφάνταστα., αλλά ποτέ δεν έφτασα στο βαθμό να πω δεν πάω κοντά στο παιδί γιατί μυρίζει σκόρδο), όταν έχεις ζώα, όταν έχεις χαλασμένα δόντια, όταν ψήσεις στα κάρβουνα.... όταν.... όταν.... όταν!!!!!!

Όσο για το τι μπορεί να καπνίζει ο γείτονας μου (τσιγάρο κανονικό ή από τα άλλα τσιγάρα) δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Σπίτι του είναι και μπορεί να κάνει ό, τι θέλει. Και αν με ενοχλεί η μυρωδιά...ε, στην τελική θα ανάψω ένα κεράκι και τέρμα...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
αυτο πιστευω και γω. χασαμε καθε σοβαροτητα και μετρο και ξαφνικα το καναμε ανατολικο ζητημα.
αυτα που μας σερβιρουν τα τρωμε με ιδιαιτερη ευχαριστηση και δεν αντιδρουμε ουτε τα αποφευγουμε. συντηρητικα και βλαβερα για την υγεια μας που βλαπτουν ολο τον υπολοιπο οργανισμο εκτος τους πνευμονες.
η ρυπανση της ατμοσφαιρας δεν μας ενοχλει καθολου. ο καπνος του διπλανου μας βλαπτει ισως γιατι ειναι ευκολο θυμα στα χερια μας.
ηρθατε πρωι στον Πειραια? εκει να δειτε τι θα αναπνευσετε απο τις καμιναδες των πλοιων.ασε με απο κει....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
και φαντάσου να έχεις ανοιχτή πόρτα και να μπει ο καπνός από την καμινάδα του πλοίου και να μην το καταλάβεις και να αρχίσεις να βρίζεις το γείτονα!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
και φαντάσου να έχεις ανοιχτή πόρτα και να μπει ο καπνός από την καμινάδα του πλοίου και να μην το καταλάβεις και να αρχίσεις να βρίζεις το γείτονα!

πολυ καλο!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κάποιοι άλλοι χάσανε το μέτρο και τη σοβαρότητα εδώ πέρα. Αλλά είναι λογικό επακόλουθο όταν δεν έχουν προσωπική εμπειρία των ως άνω λεχθέντων και αντί να αντικρούσουν με λογικά επιχειρήματα καταφεύγουν στη χλεύη και κοροϊδία...  :P   

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
 ε μα βρε παιδιά πολλές φορές οι αντικαπνιστές καταντούν υστερικοί!και  κλασσικά η δικαιολογία τους:το κάνουμε για το καλό όλων μας!
δε θέλω βρε παιδιά να το κόψω!αλλά και κανείς δεν πρόκειτε να μου απαγορέψει να καπνίσω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου,γιατί όταν το αγόρασα δεν υπήρχε τέτοια παράγραφος στο καταστατικό άρα καπνίζω όπου θέλω στο σπίτι μου!-

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Μήπως η κουβέντα έχασε κάθε ίχνος σοβαρότητας?? Τα τετράδια των παιδιών που μυρίζουν από το τσιγάρο των γονιών δεν ξανάκουσα να ενοχλούν!!!!!!! Καλά τα ρούχα, καλά τα μαλλιά ακόμη κι εμένα που καπνίζω ενοχλούν....αλλά τα τετράδια?? Ρε παιδιά, μετά μη λέτε εμάς προκλητικούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα ρούχα και μαλλιά μυρίζουν καθώς παγιδεύουν τον καπνό. Για τα τετράδια δεν το έχω ακούσει κι εγώ αλλά είναι λογικό αν κάποιος έχει μεγάλη ευαισθησία καθώς το χαρτί είναι υλικό πορώδες οπότε μπορεί μόρια και μικροσωματίδια από τον καπνό να εγκλωβιστούν.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
ε μα βρε παιδιά πολλές φορές οι αντικαπνιστές καταντούν υστερικοί!και  κλασσικά η δικαιολογία τους:το κάνουμε για το καλό όλων μας!
δε θέλω βρε παιδιά να το κόψω!αλλά και κανείς δεν πρόκειτε να μου απαγορέψει να καπνίσω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου,γιατί όταν το αγόρασα δεν υπήρχε τέτοια παράγραφος στο καταστατικό άρα καπνίζω όπου θέλω στο σπίτι μου!-

Δεν απαγόρεψα στο γείτονά μου να καπνίσει στο μπαλκόνι του. Άλλωστε δεν έχω το δικαίωμα. Σκέφτομαι όμως να ψηλώσω το διαχωριστικό μέχρι να ακουμπήσει το πάνω μπαλκόνι ώστε ο καπνός να μην περνάει δίπλα. Ειδεμή θα καταφύγω στο λάστιχο...χεχε άλλωστε το νερό δεν είναι βλαβερό και το καλοκαίρι είναι και δροσιστικό.  ;D

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
ε μα βρε παιδιά πολλές φορές οι αντικαπνιστές καταντούν υστερικοί!και  κλασσικά η δικαιολογία τους:το κάνουμε για το καλό όλων μας!
δε θέλω βρε παιδιά να το κόψω!αλλά και κανείς δεν πρόκειτε να μου απαγορέψει να καπνίσω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου,γιατί όταν το αγόρασα δεν υπήρχε τέτοια παράγραφος στο καταστατικό άρα καπνίζω όπου θέλω στο σπίτι μου!-

Δεν απαγόρεψα στο γείτονά μου να καπνίσει στο μπαλκόνι του. Άλλωστε δεν έχω το δικαίωμα. Σκέφτομαι όμως να ψηλώσω το διαχωριστικό μέχρι να ακουμπήσει το πάνω μπαλκόνι ώστε ο καπνός να μην περνάει δίπλα. Ειδεμή θα καταφύγω στο λάστιχο...χεχε άλλωστε το νερό δεν είναι βλαβερό και το καλοκαίρι είναι και δροσιστικό.  ;D
χαχαχαχχαχαχχα βρε συνάδελφε τι θα έλεγες να το πάρεις αλλιώς?γιατί δεν γνωρίζεσαι με τον γείτονα να γίνεται φιλαράκια και να τον πείσεις με λόγια και όχι με έργα(λάστιχο!)ότι το τσιγάρο είναι βλαβερο?
χαχαχχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχχαφοβερή η ιδέα με το λάστιχο!ελπίζω ο δικός μου γείτονας να μην διαβάζει αυτά που γράφονται εδώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160738
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.