*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #392 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 11:54:02 μμ »
Πάντως ο 1 καπνιστής που έχουμε εμείς ενημερώθηκε από τη Διευθύντρια ότι και επισήμως απαγορεύεται το κάπνισμα μπροστά στα παιδιά. Με δεδομένο ότι απαγορεύεται και στο χώρο του γραφείου, δεν υπάρχει ελπίς για τον φουκαρά, που βέβαια, ειρήσθω εν παρόδω, μέχρι στιγμής μας έχει ντουμανιάσει. Και όχι τίποτε άλλο, αλλά έχω κόψει το τσιγάρο 22 μήνες και ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #393 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 12:11:51 πμ »

Βλέπω, πάντως, ξεκάθαρα ότι τέτοια διάταξη απλά δεν είναι εφαρμόσιμη, και μόνο σε καβγάδες μεταξύ του προσωπικού μπορεί να οδηγήσει.
γιατί το λες αυτό Horatio Caine; εδώ μιλάμε συγκεκριμένα για σχολεία. ο μέσος όρος παραμονής των καθηγητών δευτεροβάθμιας είναι 3-4 ώρες ημερησίως. δεν μπορεί ένας καπνιστής να περάσει 3-4 ώρες χωρίς τσιγάρο; εάν ταξιδέψει μακριά με τρένο πως θα το κάνει;
για τους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας είναι λίγο πιο σκούρα τα πράγματα, καθώς έχουν μεγαλύτερο χρόνο παραμονής, αλλά όπως έχουν αναφέρει και πολλοί από τους ίδιους, έτσι κι αλλιώς δεν προλαβαίνουν αφού στα διαλείμματα με το ένα χέρι πιάνουν τον Γιωργάκη και με το άλλο την Αννούλα (και με το πόδι τον Κωστάκη)  ;D

εμας παλι ενας συναδελφος δεν πιανει ουτε το Γιωργακη ουτε την Αννουλα..αλλα τα χερια στο διαλειμμα τα εχει για να πιανει με το ενα το τσιγαρο και με το αλλο τον καφε,,στο διαλειμμα παντα μιλαω και στο δημοτικο....και οταν η καθε αννουλα και Γιωργακης του λενε..'κυριε το καπνισμα βλαπτει σοβαρα την υγεια' αυτος απανταει 'την υγεια μου να εχω να καπνιζω' NO COMMENTS!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #394 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 12:34:01 πμ »
Στο δικο μου σχολείο καπνίζουν σε ενα μικρο γραφειο ακριβως διπλα απο την αίθουσα των καθηγητών. Απο το κατω μέρος της πόρτας βγαίνει καπνός λες και σε λίγο θα εμφανιστεί ο μάγος για το σόου. Ακόμη κ η διευθύντρια καπνίζει και εκείνη μάλιστα περιφέρεται με το τσιγάρο στο χέρι γιατί έχει και πολλές δουλειές. Δεν θέλω να τσακωθώ, αλλά έχω και άσθμα και όλη αυτή η κατάσταη είναι απαράδεκτη.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #395 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 01:29:43 πμ »
στα διαλείμματα με το ένα χέρι πιάνουν τον Γιωργάκη και με το άλλο την Αννούλα (και με το πόδι τον Κωστάκη)  ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
πάντα φτιάχνω εικόνα με κάτι τέτοια
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #396 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 05:05:52 πμ »
τι να πω...ημαρτον πια...τελεια η λυση να βγαινουν οι καθηγητες εκτος σχολειου στο δρομο....στην αυλη δεν ειναι σωστο να μας βλεπουν τα παιδια,ενω στο δρομο δεν υπαρχει προβλημα!δεν γινεται δηλ να βρεθει ενας χωρος να καπνιζουμε κ εμεις?τι ρατσισμος ειναι αυτος???βλεπω στο μελλον να πηγαινουμε κρυφα στις τουαλετες!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2009, 05:07:37 πμ από DOG »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #397 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 10:27:33 πμ »
τι να πω...ημαρτον πια...τελεια η λυση να βγαινουν οι καθηγητες εκτος σχολειου στο δρομο....στην αυλη δεν ειναι σωστο να μας βλεπουν τα παιδια,ενω στο δρομο δεν υπαρχει προβλημα!δεν γινεται δηλ να βρεθει ενας χωρος να καπνιζουμε κ εμεις?τι ρατσισμος ειναι αυτος???βλεπω στο μελλον να πηγαινουμε κρυφα στις τουαλετες!!!!

εάν το βρήκα σωστά στο internet, ο ορισμός του ρατσισμού σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη, είναι:
Παράθεση
“η κοινωνική ή πολιτική πρακτική διακρίσεων, που βασίζεται στο δόγμα της ανωτερότητας μιας φυλής, εθνικής ή κοινωνικής ομάδας και στην καλλιεργημένη αντίληψη των μελών της ότι οφείλουν να περιφρουρήσουν την αμιγή σύσταση, την καθαρότητα της ομάδας τους, καθώς και τον κυριαρχικό τους ρόλο ένταντι των υπόλοιπων φυλετικών, εθνικών, κοινωνικών, κλπ ομάδων, που θεωρούνται από αυτά κατώτερες”
1ον: δεν υπάρχει αντίληψη ότι η κοινωνική ομάδα των "μη καπνίζοντων" είναι ανώτερη κατά οποιονδήποτε τρόπο από τους "καπνίζοντες"
2ον: δεν υπάρχει προσπάθεια οι "μη καπνίζοντες" να διατηρήσουν την αμιγή τους σύσταση και καθαρότητα. Αντιθέτως, η προσπάθεια είναι να ενταχθούν κι άλλα άτομα στην ομάδα αυτή.
3ον: επί του πρακτέου, ο ρατσισμός εκδηλώνεται με την στέρηση δικαιωμάτων και ελευθεριών από μία κοινωνική ομάδα, που οι υπόλοιποι απολαμβάνουν. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση, καθώς κανένας δεν έχει την ελευθερία να καπνίζει στους χώρους των σχολείων. Δεν είναι λοιπόν κάτι το οποίο απαγορεύεται σε "κάποιους", αλλά σε όλους.

Εν ολίγις, ο ρατσισμός δεν είναι καραμέλα να την πιπιλάμε κάθε φορά που κάτι δεν μας βολεύει.
Το "καπνίζειν" έτσι γενικά, δεν αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα. Είναι απλά μία έκφραση της ελευθερίας της επιλογής  και της αυτοδιάθεσης του σώματος (το οποίο αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα). Το δικαίωμα της ελευθερίας της επιλογής όμως, υπόκειται πάντα σε μερικούς περιορισμούς, χάριν της συμβίωσης των ανθρώπων και της εύρυθμης λειτουργίας της κοινωνίας. Εγώ μπορεί να θέλω να επιλέξω να ακούω μουσική τέρμα στις 4 μμ (ή πμ ;) ), κάτι τέτοιο μου απαγορεύεται όμως για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Δεν θεωρείται αυτό καταπάτηση του δικαιώματός μου.

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #398 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 03:09:02 μμ »
τι να πω...ημαρτον πια...τελεια η λυση να βγαινουν οι καθηγητες εκτος σχολειου στο δρομο....στην αυλη δεν ειναι σωστο να μας βλεπουν τα παιδια,ενω στο δρομο δεν υπαρχει προβλημα!δεν γινεται δηλ να βρεθει ενας χωρος να καπνιζουμε κ εμεις?τι ρατσισμος ειναι αυτος???βλεπω στο μελλον να πηγαινουμε κρυφα στις τουαλετες!!!!

εάν το βρήκα σωστά στο internet, ο ορισμός του ρατσισμού σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη, είναι:
Παράθεση
“η κοινωνική ή πολιτική πρακτική διακρίσεων, που βασίζεται στο δόγμα της ανωτερότητας μιας φυλής, εθνικής ή κοινωνικής ομάδας και στην καλλιεργημένη αντίληψη των μελών της ότι οφείλουν να περιφρουρήσουν την αμιγή σύσταση, την καθαρότητα της ομάδας τους, καθώς και τον κυριαρχικό τους ρόλο ένταντι των υπόλοιπων φυλετικών, εθνικών, κοινωνικών, κλπ ομάδων, που θεωρούνται από αυτά κατώτερες”
1ον: δεν υπάρχει αντίληψη ότι η κοινωνική ομάδα των "μη καπνίζοντων" είναι ανώτερη κατά οποιονδήποτε τρόπο από τους "καπνίζοντες"
2ον: δεν υπάρχει προσπάθεια οι "μη καπνίζοντες" να διατηρήσουν την αμιγή τους σύσταση και καθαρότητα. Αντιθέτως, η προσπάθεια είναι να ενταχθούν κι άλλα άτομα στην ομάδα αυτή.
3ον: επί του πρακτέου, ο ρατσισμός εκδηλώνεται με την στέρηση δικαιωμάτων και ελευθεριών από μία κοινωνική ομάδα, που οι υπόλοιποι απολαμβάνουν. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση, καθώς κανένας δεν έχει την ελευθερία να καπνίζει στους χώρους των σχολείων. Δεν είναι λοιπόν κάτι το οποίο απαγορεύεται σε "κάποιους", αλλά σε όλους.

Εν ολίγις, ο ρατσισμός δεν είναι καραμέλα να την πιπιλάμε κάθε φορά που κάτι δεν μας βολεύει.
Το "καπνίζειν" έτσι γενικά, δεν αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα. Είναι απλά μία έκφραση της ελευθερίας της επιλογής  και της αυτοδιάθεσης του σώματος (το οποίο αποτελεί ανθρώπινο δικαίωμα). Το δικαίωμα της ελευθερίας της επιλογής όμως, υπόκειται πάντα σε μερικούς περιορισμούς, χάριν της συμβίωσης των ανθρώπων και της εύρυθμης λειτουργίας της κοινωνίας. Εγώ μπορεί να θέλω να επιλέξω να ακούω μουσική τέρμα στις 4 μμ (ή πμ ;) ), κάτι τέτοιο μου απαγορεύεται όμως για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Δεν θεωρείται αυτό καταπάτηση του δικαιώματός μου.
+++++++++++++++++++++++
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #399 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 08:37:26 μμ »
 :-[ Zητώ εξαρχής συγγνώμη από το συντονιστή που θα εκμεταλλευτώ το χώρο αυτό, αλλά επειδή είδα την παράθεση της νομοθεσίας για τα σχολεία, θα ήθελα να  ρωτήσω κάτι.
Σήμερα για 1 ακόμη φορά σφάχτηκα με ιδιοκτήτη ταβέρνας σχετικά με το κάπνισμα. Η επιχειρηματολογία που άκουσα ήταν απίστευτη και εξοργιστική   >:(>:( >:( :-X :-X :-X και πιστεύω ότι αν ήμουν άντρας, θα είχαμε παίξει μπουνιές! Επειδή υπήρξα για 14 χρόνια καπνίστρια των 2 πακέτων την ημέρα και επειδή όσο κι αν δε μου άρεσε, σεβόμουν τους χώρους που υπήρχε απαγόρευση, εξοργίζομαι, όταν κάποιος δεν κάνει το ίδιο, ειδικά όταν δίπλα του περιφέρονται παιδάκια.
Ερωτώ λοιπόν
1. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάποια διεύθυνση να κατεβάσω τη νομοθεσία, ώστε να την έχω πάντα μαζί μου και να παίζω μπάλα ανάλογα;
2. Ποιο είναι το τηλέφωνο που παίρνουμε για καταγγελίες;
3. Και ένα τελευταίο, επειδή έμαθα ότι στην Αθήνα εφαρμόζεται η νομοθεσία, εμείς εδώ στην επαρχία (ο γνωστός του γνωστού ) έχουμε καμία ελπίδα να βρούμε το δίκιο μας ή και να πάρεις τηλ θα κάνεις μια τρύπα στο νερό; Δηλαδή, έρχεται κανένας αρμόδιος να ρίξει κανένα πρόστιμο ή απλώς κουβέντα να γίνεται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #400 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 08:53:07 μμ »
Απ'ότι έμαθα (επειδή πήγαμε σε μπαρ και μας άφηναν να καπνίζουμε) δόθηκε παράταση μέχρι τον Φεβρουάριο γιατί λένε είναι ακόμα μπερδεμένη η κατάσταση με τα τετραγωνικά των μαγαζιών και σε ποια θα επιτρέπεται και σε ποια όχι. Αυτά μου είπαν από το μαγαζί. :-\

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #401 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 08:53:21 μμ »
Καταγγελία κατευθείαν! No mercy!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #402 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:01:01 μμ »
Απ'ότι έμαθα (επειδή πήγαμε σε μπαρ και μας άφηναν να καπνίζουμε) δόθηκε παράταση μέχρι τον Φεβρουάριο γιατί λένε είναι ακόμα μπερδεμένη η κατάσταση με τα τετραγωνικά των μαγαζιών και σε ποια θα επιτρέπεται και σε ποια όχι. Αυτά μου είπαν από το μαγαζί. :-\

Κάτι τέτοιο μου είπε και μένα. Γι' αυτό ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει από που να κατεβάσω το νόμο.

Καταγγελία κατευθείαν! No mercy!

Βρε ναι, μαζί σου, αλλά πώς... πού.... διαφωτίστε με please......

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #403 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:13:17 μμ »
ρε σεις τι να τον κανετε το ....νομο. εμας θα πανε μεσα? αφου επιτρεπεται, τελος!
δεν θα μας υποδειξουν τωρα και τον τροπο που θα πεθανουμε !!!

στακα, να αναψω ενα τσιγαρακι παλι γιατι....... τα πηρα  ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #404 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:24:12 μμ »
Ερώτηση.... φίλε Μάρκο, που καπνίζεις και απαράδεκτα τσιγάρα..... αλλά συγχωρείσαι, γιατί έχεις ωραίο ζώδιο ;) ;) ... Στο αεροδρόμιο ή στο εξωτερικό έχεις όχι ανάψει, αλλά διανοηθεί καν να ανάψεις τσιγάρο; Όχι βέβαια, γιατί εκεί είναι... οξύς ο πέλεκυς! Στην περίπτωση που ανέφερα (πρόσεξε ταβέρνα, όχι μπαρ ή μπουζούκια) γιατί θα πρέπει να το κάνουμε γαργάρα, όπως και στο σχολείο άλλωστε; Εσύ και εγώ που είμαστε ενήλικες, ας πάμε να πεθάνουμε με όποιον τρόπο θέλουμε.  Το παιδί μου και το μελλοντικό δικό σου όμως το ρώτησες αν θέλει να ... ούτε τη λέξη δεν μπορώ να πω για τα παιδιά, από ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ??? ??? ??? ::) ::) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2012, 02:04:58 πμ από karxarias29 »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #405 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:47:10 μμ »
Ερώτηση.... φίλε Μάρκο, που καπνίζεις και απαράδεκτα τσιγάρα..... αλλά συγχωρείσαι, γιατί έχεις ωραίο ζώδιο ;) ;) ... Στο αεροδρόμιο ή στο εξωτερικό έχεις όχι ανάψει, αλλά διαννοηθεί καν να ανάψεις τσιγάρο; Όχι βέβαια, γιατί εκεί είναι... οξύς ο πέλεκυς! Στην περίπτωση που ανέφερα (πρόσεξε ταβέρνα, όχι μπαρ ή μπουζούκια) γιατί θα πρέπει να το κάνουμε γαργάρα, όπως και στο σχολείο άλλωστε; Εσύ και εγώ που είμαστε ενήλικες, ας πάμε να πεθάνουμε με όποιον τρόπο θέλουμε.  Το παιδί μου και το μελλοντικό δικό σου όμως το ρώτησες αν θέλει να ... ούτε τη λέξη δεν μπορώ να πω για τα παιδιά, από ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ??? ??? ??? ::) ::) ::)

++++++
συμφωνω απολυτα.Κι εγω καπνίζω όταν βγω εξω με μια παρέα, αλλά όταν ειδικά υπάρχει παιδί καπου διπλά το θεωρώ απαράδεκτο...οπότε κομμένο τότε.
Και δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση τους καπνιστές, δικαίωμα τους να καπνίζουν, δική τους η ζωή ότι θέλουν μπορούν να κάνουν..αλλά αφού έχουν αυτό το δικαίωμα, πόσο μάλλον έχουν δικαιώμα τα παιδιά να ανανπέουν σε ένα καθαρό περιβάλλον.Άλλωστε εμέις οι ''μεγάλοι'' τους προσφέρουμε τον κόσμο, αυτα δικαιούντα να αποφασίσουν πως θα ζήσουν σε αυτόν...και αν κάποια στιγμή καπνίσουν και αυτα τουλαχιστόν τότε θα ξέρουν ότι το κάνουν από δική τους επιλογή....και πιστεύω ότι και αυτα με την σειρά τους θα συνειδητοποιήσουν ότι η ζωή των δικών τους παιδιών ανήκει στα παιδία τους και οχι σε αυτούς..
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.