*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 162571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κι εγώ δεν μπορώ να το  καταλάβω πώς είναι δυνατόν να μην αφήνουν συναδέλφους να μιλήσουν σε συνέλευση: στις συνελεύσεις  των (διαφορετικών) ΕΛΜΕ που έχω παραβρεθεί, δεν υπήρχε τέτοιο θέμα... Το μόνο θέμα που τίθεται πολλές φορές είναι ότι όταν οι ομιλητές είναι πολλοί πρέπει να μη γίνεται κατάχρηση χρόνου. Λογικό, εάν θέλουμε να ακούγονται όλες οι απόψεις... (Αν και συνήθως στις περισσότερες συνελεύσεις είμαστε εμείς κι εμείς )Τώρα, σίγουρα οι συνδικαλιστές εκπρόσωποι παρατάξεων αφού καταθέτουν συγκεκριμένα πλαίσια, είναι αναμενόμενο να ζητούν το λόγο.
Ως προς τις διαφορετικές προσυγκεντρώσεις, (γιατί στο τέλος όλοι στο ίδιο σημείο καταλήγουν) είναι δικαίωμα του καθενός να συμπορευτεί με όποιον νομίζει ότι συμφωνεί.
Σημασία έχει ο συλλογικός αγώνας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Βρε παιδιά, ας σταματήσουμε αυτό το "αναγκάστηκα να κάνω απεργία, γιατί με κοίταξε στραβά ο συνδικαλιστής" ή "δεν μπορώ να πω όχι, γιατί θα με κοιτάξουν στραβά οι υπόλοιποι".  Συγγνώμη, αλλά σε καμία από τις ΕΛΜΕ που πέρασα δεν είδα αυτό το πράγμα. Την όποια επίθεση οι συνδικαλιστές την κάνουν, πάντα, σε παρατάξεις και όχι σε απλούς συναδέλφους που θα πάρουν το λόγο ή που θα ψηφίσουν αντίθετα. Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Μάλιστα, υπάρχει και συγκεκριμένος χώρος συνδικαλιστικός που αρέσκεται σε αυτή την καφρίλα. Όσοι πάτε στις συνελεύσεις, θα καταλάβετε ποιους εννοώ. Όμως, και αυτοί επιτίθενται σε παρατάξεις που έχουν την πλειοψηφία στις ΕΛΜΕ. Επαναλαμβάνω ότι πρέπει να κάνουμε μια ενδοσκόπηση και να βρούμε γιατί ο καθένας μας έσπασε και μπήκε μέσα. Το να μεταθέτουμε αλλού τις ευθύνες δε βοηθάει.

Άρα εμείς που υποστηρίζουμε ότι αυτό το κλίμα υπήρξε ΟΝΤΩΣ και μάλιστα προερχόμαστε από διαφορετικές ΕΛΜΕ τί είμαστε, LK;  Ψεύτες;  Απεργοσπάστες;;  Εγκάθετοι της δεξιάς που λέγατε κάποτε; Άλλο; (διευκρινίστε) ;;;;

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθη (όχι ένα, πολλά). Αρχικά εγώ δεν είδα κανέναν να υποστηρίζει ότι έλαβε την προσωπική του απόφαση για το εάν θα συμμετάσχει στην απεργία ή όχι ΕΞΑΙΤΙΑΣ αυτού του κλίματος. Εγώ προσωπικά (αλλά επιμένω, και οι άλλοι που διάβασα εδώ μέσα) δεν μεταθέτω την ευθύνη για την απόφαση αυτή πουθενα. Επισημαίνουμε όμως ότι στις συνελεύσεις αυτοί οι σαν εμάς που θα ήθελαν να πουν κάτι γιουχαϊστηκαν άσχημα.

Και ένα ακόμα λάθος: ο μεμονωμένος, ο εκτός παρατάξεων συνάδελφος είναι που τρώει το μεγαλύτερο γιουχάισμα, γιατί τους άλλους τους υποστηρίζουν τουλάχιστον οι παρευρισκόμενοι των παρατάξεών τους!

Όσο για την καφρίλα, ειλικρινά δεν ξέρω ποιους εννοείς γιατί εγώ -δυστυχώς -δεν είδα η καφρίλα να έχει κομματική ετικέτα, είναι κοινό χαρακτηριστικό πολλών παρατάξεων!

Αυτά για να ξέρουμε λίγο και τι λέμε και να σκεφτόμαστε λιγάκι πριν προσβάλλουμε (εμμέσως, έστω, και χωρίς πρόθεση) συναδέλφους.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Τι εννοείς, Silcut, ότι δε σ' αφήνουν να πάρετε το λόγο; Γραφτήκατε ομιλητές και σας εμπόδισαν; Σηκωθήκατε να πείτε κάτι και σας γιουχάρισαν; Θα ήθελα να μου πεις παραδείγματα.

Τι εννοείς ξεχωριστές συγκεντρώσεις, συνάδελφε; Όλοι μαζί δεν καταλήξαμε στο Σύνταγμα; Είναι κακό να υπάρχουν προσυγκεντρώσεις, είναι κακό άνθρωποι που έχουν διαφορετικά αιτήματα να δηλώνουν με τις σημαίες τους και τα πανό τους ποιοι είναι; Εγώ δεν μπορώ να κρατάω π.χ. το μπράτσο ενός φασίστα ούτε με εκφράζει αυτός που υποστηρίζει ότι με την απεργία μου θα βοηθήσω κάποιον να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη.
εννοώ ότι είτε δεν γράφονται ομιλητές είτε γράφονται και δεν τους δίνεται ο λόγος γιατί ποτέ δεν προλαβαίνουν κάποιοι να πουν το ποίημα τους,
παραδείγματα αν θες μόνο σε πμ (αν και δεν είμαι υποχρεωμένη να απαντώ σε ανακριτικού τύπου ερωτήσεις)
ναι είναι κακό όταν έχουμε μια γενική απεργία και άρα κοινά αιτήματα,
ΠΑΜΕ όλοι μαζί και όχι ΠΑΜΕ μόνοι μας,
προσωπικά δεν διαδηλώνω υπό την σημαία κανενός κόμματος
γενικώς δε μου αρέσει η ετικετοποίηση και το μάντρωμα,
και δε μου αρέσει καθόλου η προσωπική ψήφος μου σε πρόσωπα (και μόνο πρόσωπα που κρίνω ότι αξίζουν την ψήφο μου) να προστίθεται στις ψήφους οποιουδήποτε κόμματος,
ΥΓ εντελώς συναδελφικά τα παραπάνω και δε σκοπεύω να επανέλθω γιατί θα κουράσουμε το φόρουμ χωρίς λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 02:22:38 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
LK θα συμφωνήσω  με τον daffyduck. Aν η συνέλευση της δικής σου ΕΛΜΕ είναι ο ορισμός της δημοκρατίας, ίσως να μη συμβαίνει το ίδιο παντού. Δε δικαιούσαι να μας  αμφισβητείς κι εμμέσως να μας κατηγορείς για ψεύτες. Και για να στο κάνω πιο δύσκολο : η γράφουσα είναι φίλα προσκείμενη σε χώρο που “συντηρητικό” δεν τον λες....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
[...]
και δε μου αρέσει καθόλου η προσωπική ψήφος μου σε πρόσωπα (και μόνο πρόσωπα που κρίνω ότι αξίζουν την ψήφο μου) να προστίθεται στις ψήφους οποιουδήποτε κόμματος,
[...]

Έχω την απάντηση: Η σημαντικότερη διαρθρωτική αλλαγή των τελευταίων 50 ετών που πέρασε απαρατήρητος

Παράθεση
Σύμφωνα με το νέο σύστημα θα έχουμε δυο ψηφοδέλτια, το ένα για τους υποψήφιους δημάρχους και στο δεύτερο όλους τους υποψήφιους δημοτικούς συμβούλους. Ο δήμαρχος εκλέγεται είτε με 42% της συνολικής ψήφου από τον πρώτο γύρο, ή όποιος από τους δυο πρώτους υποψηφίους πάρει τις περισσότερες ψήφους στον δεύτερο γύρο.

Νομίζω ότι στατιστικά είναι σωστό αυτό, διότι ανάμεσα σε 3 υποψηφίους, αν κάποιος συγκεντρώσει το 42% στον πρώτο γύρο και άλλοι δυο πάρουν κάτι λιγότερο από 30% ο κάθε ένας, η λογική και οι πιθανότητες είναι ότι αυτός που πήρε το 42% θα εκλεγεί τελικά.

Το δεύτερο όμως και πιο σημαντικό, είναι ο τρόπος εκλογής των δημοτικών συμβούλων. Ο λόγος που αυτό είναι σημαντικό είναι διότι από δω και πέρα θα ψηφίζεις προσωπικότητα και όχι απλά δήμαρχο, παράταξη, συνδυασμό ή κόμμα. Τούτο διότι, μπορείς να ψηφίζεις πλέον πρόσωπα που θεωρείς ότι θα κάνουν σωστή δουλειά, ανεξαρτήτως πολιτικών χρωμάτων.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εννοώ ότι είτε δεν γράφονται ομιλητές είτε γράφονται και δεν τους δίνεται ο λόγος γιατί ποτέ δεν προλαβαίνουν κάποιοι να πουν το ποίημα τους,
παραδείγματα αν θες μόνο σε πμ (αν και δεν είμαι υποχρεωμένη να απαντώ σε ανακριτικού τύπου ερωτήσεις)
ναι είναι κακό όταν έχουμε μια γενική απεργία και άρα κοινά αιτήματα,
ΠΑΜΕ όλοι μαζί και όχι ΠΑΜΕ μόνοι μας,
προσωπικά δεν διαδηλώνω υπό την σημαία κανενός κόμματος
γενικώς δε μου αρέσει η ετικετοποίηση και το μάντρωμα,
και δε μου αρέσει καθόλου η προσωπική ψήφος μου σε πρόσωπα (και μόνο πρόσωπα που κρίνω ότι αξίζουν την ψήφο μου) να προστίθεται στις ψήφους οποιουδήποτε κόμματος,
ΥΓ εντελώς συναδελφικά τα παραπάνω και δε σκοπεύω να επανέλθω γιατί θα κουράσουμε το φόρουμ χωρίς λόγο.

Είναι δικαίωμα του καθενός να δηλώνει τη διαφορετικότητα του, είτε ατομικά, είτε συλλογικά, να συμμετέχει σε προσυγκέντρωση ή ακόμα και σε διαφορετική συγκέντρωση συνολικά, γιατί διαφωνεί σε πολύ σημαντικά ζητήματα στην απόφαση που πλειοψήφισε. Είναι άλλο ο σεβασμός της απεργίας που ως απόφαση πρέπει να υλοποιείται από όλους τους συναδέλφους και είναι άλλο το να πρέπει με το ζόρι να συμφωνούν όλοι στην αντίληψη της πλειοψηφίας και ούτε κατ' ανάγκη έχουμε όλοι τα ίδια αιτήματα. Αυτό το τελευταίο είναι κάπως αντιδημοκρατικό να μην πω ολοκληρωτικό. Προσωπικά δεν έχω πετύχει απαγόρευση σε κάποιον να μιλήσει σε συνέλευση και ούτε φαντάζομαι οτι μπορεί να έχει γίνει κάτι τέτοιο σε οποιαδήποτε ΕΛΜΕ. Μπορεί να υπάρχουν αντιδράσεις από κάτω ανάλογα με το τι λέει ο ομιλητής, σε αυτό δεν διαφωνώ. Τις περισσότερες φορές όμως πρόκειται για αυθόρμητες αντιδράσεις, με τις οποίες πρέπει να μάθουμε να ζούμε. Όταν κάποιος παίρνει το θάρρος να μιλήσει μπροστά σε ένα ακροατήριο των 150 ανθρώπων θα πρέπει να έχει πάρει απόφαση οτι μπορεί 10 να γκρινιάξουν με αυτά που θα πει, ή μπορεί να ακουστούν μουρμούρες ή ακόμα και γιουχαϊσματα. Καλώς ή κακώς είναι κάτι το φυσιολογικό σε διαδικασίες με εκατοντάδες συμμετέχοντες. Εδώ κάνουμε μάθημα στην τάξη με 20 μαθητές και ακούγονται μουρμούρες όταν λέμε κάποιες κακές λέξεις όπως "εξέταση" διαγώνισμα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, δεν μπορείτε να με πείσετε ότι κάποιοι ψήφιζαν απεργίες που δεν τις εννοούσαν ή ότι κάποιοι λύγισαν στην πορεία (δεν τους κρίνω) επειδή οι συνδικαλιστές τους κοίταξαν στραβά. Κι εγώ έχω λυγίσει πολλές φορές στη ζωή μου κι έκανα το λάθος που κάνετε τώρα, δηλαδή να το φορτώνω σε κάποιον άλλο. Κάποιοι μου εξήγησαν ότι πρέπει να δω και να καταλάβω τι ήταν αυτό που με έκανε να λυγίσω. Κανένας άνθρωπος δεν είναι χωρίς αδυναμίες. Επαναλαμβάνω ότι πιστεύω ακράδαντα ότι αυτός που δε σηκώθηκε ακόμη θα σηκωθεί και αυτός που λύγισε θα πάει μακρύτερα σύντομα.

Συνάδελφε Sillcut, επαναλαμβάνω ότι εγώ δε θέλω εναλλαγή κυβέρνησης ούτε θα πιαστώ χέρι με χέρι με το φασίστα. Εσύ λες ότι δε γουστάρεις το μάντρωμα, αλλά εγώ δε γουστάρω τη σούπα. Αυτοί οι άνθρωποι που λες ότι λένε "ΠΑΜΕ μόνοι μας", είναι αυτοί που στήριξαν τη συγκεκριμένη απεργία, παρόλο που δεν ήταν η πρότασή τους (και αυτό το γνωρίζεις). Επίσης, εκτός από το "κομματικό μάντρωμα", όπως το ονομάζεις, υπάρχει και το μάντρωμα της σκέψης. Δε σημαίνει ότι επειδή κάποιος δηλώνει ακομμάτιστος η σκέψη του δεν είναι μαντρωμένη και δε λειτουργεί με κλισέ (μη σου πω ότι λειτουργεί και με περισσότερα κλισέ). Υπάρχουν φωτογραφίες του δολοφόνου της Χ.Α. από το Σύνταγμα όπου δήλωνε ακομμάτιστος.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ

...................................................................
Και ένα ακόμα λάθος: ο μεμονωμένος, ο εκτός παρατάξεων συνάδελφος είναι που τρώει το μεγαλύτερο γιουχάισμα, γιατί τους άλλους τους υποστηρίζουν τουλάχιστον οι παρευρισκόμενοι των παρατάξεών τους!

Όσο για την καφρίλα, ειλικρινά δεν ξέρω ποιους εννοείς γιατί εγώ -δυστυχώς -δεν είδα η καφρίλα να έχει κομματική ετικέτα, είναι κοινό χαρακτηριστικό πολλών παρατάξεων!
..................................................................

Δυστυχώς όλοι αυτοί κοιτάζουν μόνο το κομματικό συμφέρον και κινούνται όχι για το καλό του κλάδου, αλλά για τα κέρδη των κομμάτων τους στις επόμενες εκλογές! Δεν θα με παραξένευε αν κάποια κόμματα ενίσχυαν οικονομικά τους συνδικαλιστές τους που απεργούν, για να ισοφαρίσουν τη "χασούρα" από τη συμμετοχή στην απεργία!  ::)
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπα Greedo αυτά είναι αστικοί μύθοι, οι οποίοι πηγάζουν από αντίπαλες των συνδικαλιστών πλευρές. Αυτό που λες δεν υπάρχει και θα έλεγα και σε όλους τους πολιτικούς χώρους. Και ειδικά σε αυτά πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να μην τα πολυαναπαράγουμε, γιατί πολλές φορές βγαίνουν τέτοιες φήμες και για εμάς τους απλούς εκπαιδευτικούς. πχ οι περισσότεροι φίλοι μου πίστευαν οτι εμείς απεργούμε και πληρωνόμαστε κανονικά. Αυτά διαβάζουν σε διάφορες στήλες παραπολιτικών στις κυβερνητικές εφημερίδες, όταν γίνονται απεργίες, αυτά λένε και πιστεύουν. Πολλοί φίλοι πέφτουν από τα σύννεφα όταν παίρνουν τηλέφωνο να πάμε κάπου και τους λέω "ρε συ αυτό το μήνα έχω κρατήσεις από απεργία και δεν βγαίνω οικονομικά" "α σας κρατάνε λεφτά όταν κάνετε απεργία;" "όχι μας ΄δινουν και αύξηση".
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:13:03 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Υπάρχει όμως να κατεβαίνουν και να διαδηλώνουν συνδικαλιστές..
Και την επόμενη μέρα να προσκομίζεται χαρτί από γιατρό για να λογιστεί ως
αναρρωτική άδεια. Το ανωτέρω έχει καταγγελθεί σε συγκεκριμένο χώρο (όχι εκπαιδευτικό),
μου ήρθε ως συνειρμός παρακολουθώντας τη συζήτηση.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό μπορεί να έχει γίνει μεμονωμένα από κάποιους συνδικαλιστές. Και μένα έχει πέσει στην αντίληψη μου συνδικαλιστής/στρια μέλος του ΔΣ να κρατάει το πανώ της ΕΛΜΕ της σε συγκέντρωση και στη λίστα των απεργών όταν ήρθε στη μισθοδοσία δεν ήταν δηλωμένος/η. Προφανώς είχε μάθημα σε άλλες ώρες και παρίστανε τον απεργό στη συγκέντρωση ενώ δούλεψε κανονικά. Αυτόν τώρα τον ξεμπροστιάζεις στην επόμενη συνέλευση και οι συνάδελφοι τον κρίνουν αν πρέπει αν τους εκπροσωπεί στις εκλογές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:20:12 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Τέτοια μεμονωμένα περιστατικά με αναρρωτικές άδειες κλπ, πράγματι μπορεί να υπάρχουν!
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό είναι θέμα αξιοπρέπειες του καθενός, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Άρα εμείς που υποστηρίζουμε ότι αυτό το κλίμα υπήρξε ΟΝΤΩΣ και μάλιστα προερχόμαστε από διαφορετικές ΕΛΜΕ τί είμαστε, LK;  Ψεύτες;  Απεργοσπάστες;;  Εγκάθετοι της δεξιάς που λέγατε κάποτε; Άλλο; (διευκρινίστε) ;;;;

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθη (όχι ένα, πολλά). Αρχικά εγώ δεν είδα κανέναν να υποστηρίζει ότι έλαβε την προσωπική του απόφαση για το εάν θα συμμετάσχει στην απεργία ή όχι ΕΞΑΙΤΙΑΣ αυτού του κλίματος. Εγώ προσωπικά (αλλά επιμένω, και οι άλλοι που διάβασα εδώ μέσα) δεν μεταθέτω την ευθύνη για την απόφαση αυτή πουθενα. Επισημαίνουμε όμως ότι στις συνελεύσεις αυτοί οι σαν εμάς που θα ήθελαν να πουν κάτι γιουχαϊστηκαν άσχημα.
Α. Γιατί κάποιοι θέλετε να βάλετε λόγια στο στόμα του άλλου με το ζόρι; Στις συνελεύσεις, πρώτα μιλάνε οι παρατάξεις που εκπροσωπούνται στο Δ.Σ. και μετά οποιοσδήποτε άλλος. Αυτός που σηκώνεται ως ομιλητής δε λέει ποτέ "είμαι από τη ΔΑΚΕ, από το ΠΑΜΕ, από τις ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ" κτλ. Όμως, αυτοί που είναι ενεργοί συνδικαλιστικά ξέρουν πού πρόσκειται ο άλλος και πώς μιλάει και από ποια σκοπιά. Αυτοί που γιουχάρουν δεν είναι αυθόρμητοι, πίστεψέ με, και δε γιουχάρουν κάποιον που, απλώς σηκώθηκε να πάρει το λόγο. Ξέρουν ποιον γιουχάρουν. Εγώ σε δύο ΕΛΜΕ έχω σηκωθεί να μιλήσω και δεν είχα άλλον να με υποστηρίξει και μίλησα και σκληρά, αλλά κανένας δε με γιουχάρισε. Στο κάτω-κάτω, κάθε μέρα μιλάω σε δυσκολότερο κοινό και δε με νοιάζει. Όταν σηκωθώ να μιλήσω έχω αποφασίσει να υποστηρίξω με επιχειρήματα την άποψή μου. Είναι εξαιρετικά απίθανο να γιουχαριστεί κάποιος που δεν έχει κομματική ταυτότητα συγκεκριμένη, γιατί κάποιοι στις συνελεύσεις, απλώς ψαρεύουν ψήφους και δε θέλουν να χάνουν ψηφαλάκια.

ΥΓ: όσο για το ποια παράταξη αρέσκεται στα γιουχαρίσματα και στις υπερβολές, βρείτε το. Αν δεν έχετε εμπειρία από συνελεύσεις, κοιτάξτε τα κείμενα στο alfavita και ποιοι τα υπογράφουν. Αρκεί!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160061
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.