*

Αποστολέας Θέμα: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?  (Αναγνώστηκε 53783 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:18:43 μμ »
Γεωμετρία Β Λυκείου: έχω κάνει μόλις ένα μάθημα στο 8ο (Ομοιότητα)

Μήπως είσαι λίγο πίσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:04 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 10:01:37 πμ »
Άλγεβρα   Α΄ Λυκείου:    Απόλυτη τιμή
Γεωμετρία Α΄ Λυκείου :  Τελείωση Ισότητα τριγώνων  και έβαλα  και πρόχειρο
Άλγεβρα   Β΄ Λυκείου:    Τελείωσα τριγωνομετρικές εξισώσεις
Γεωμετρία Β΄ Λυκείου:     Θα μπω Θεωρήματα διαμέσων
Κατεύθυνση Β΄ Λυκείου: Τελείωσα  Διανύσματα

Εχουμε να κάνουμε μάθημα σχεδόν 2 εβδομάδες και είμαστε στην  3 εβδομάδα γιατι είναι κλειστός ολος ο νομός
Σχολείο πάμε την Πέμπτη.
Αυτή την εβδομάδα είχα πρόχειρα στα υπόλοιπα μαθήματα.Δεν ξέρω τι να κάνω.Τα παιδιά θα έχουν αποσυντονιστεί.
Μάλλον να τα βάλω μετά τις γιορτές?? αφού εκκρεμούν και για τα άλλα μαθήματα και το όλο πρόγραμμα των διαγωνισμάτων φευγει 3 εβδομάδες
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2009, 10:08:24 πμ από vikoulaki »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 01:23:41 μμ »
Α' γυμνασίου Γλώσσα: 4η ενότητα, κλίση ουσιαστικών/επιθέτων.
Β' γυμνασίου Αρχαία: 5η ενότητα, λεξιλόγιο
Β 'γυμνασίου Ιλιάδα: Ραψωδία Α, 431α
Γ 'γυμνασίου Ιστορία: Ενότητα 10 στο ένα τμήμα, ενότητα 5 στο άλλο.

Imak, εμείς κι αν είμαστε πίσω στην ύλη. Είχαμε τόσες ελλείψεις καθηγητών, που τελική κατανομή μαθημάτων κάναμε μέσα Νοέμβρη και μέχρι τότε κάποια μαθήματα, δεν είχαν διδαχθεί καθόλου...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 01:46:02 μμ »
Γεωμετρία Β Λυκείου: έχω κάνει μόλις ένα μάθημα στο 8ο (Ομοιότητα)

Μήπως είσαι λίγο πίσω;

Ξεκίνησα την Γεωμετρία της Β Λυκείου από το 6ο κεφάλαιο γιατί πέρυσι είχαν σταματήσει τα παιδιά στο 5ο.

Τώρα αν κάποιος καθηγητής πέρυσι πρόλαβε στην Γεωμετρία Α Λυκείου και έκανε ότι ορίζει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, δηλαδή έκανε μέχρι και το 8ο, και επομένως ξεκίνησε την φετινή χρονιά στη Β Λυκείου από το 9ο, αυτό είναι άλλο θέμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:04 »

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 03:05:37 μμ »
Ξεκίνησα την Γεωμετρία της Β Λυκείου από το 6ο κεφάλαιο γιατί πέρυσι είχαν σταματήσει τα παιδιά στο 5ο.

Κι εγώ από τα μισά του 6ου ξεκίνησα φέτος, απλά από 7ο - 8ο έκανα τα βασικά (Θεώρημα Θαλή,θεωρήματα διχοτόμων,κριτήρια ομοιότητας).
Η αλήθεια είναι ότι έχει επικρατήσει (κακώς; ) η λογική της ύλης που εξεταζόταν πανελληνίως στη Β τάξη πριν μερικά χρόνια και δίνουμε βαρύτητα στα κεφ. 9-10-11.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 06:43:27 μμ »
Για τη Γεωμετρία Β' Λυκείου:

Απλά νομίζω ότι δεν δικαιούσαι να εξετάσεις κεφάλαια (τυπικά) περυσινής ύλης, ούτε ως διαγώνισμα 4μήνου, ούτε στο τέλος.
(Με επιφύλαξη όλα αυτά)
Η συνήθης λογική είναι ότι κάπου στις αρχές Δεκέμβρη ή και λίγο νωρίτερα, βάζεις διαγώνισμα στο 9ο κεφάλαιο, αφού έχεις κάνει και τα θεωρήματα διαμέσων.
Κι εγώ τους έκανα τα προηγούμενα (νομίζω από 6.4 ξεκινήσαμε), αλλά ήταν περισσότερο στο στυλ να κρατήσουν ότι χρειάζεται για την συνέχεια.

Μπαμ-μπαμ τη θεωρία, χωρίς αποδείξεις, ερωτήσεις κατανόησης και 2-3 ασκήσεις και πάμε παρακάτω.

Για την κατεύθυνση Γ' Λυκείου:

Στην αρχή είμασταν 3 καθηγητές που κάναμε το μάθημα (1 τμήμα θετικής και 2 τεχνολογικής). Στην πορεία, βέβαια, ο ένας πήρε απόσπαση και έτσι εγώ κάνω και τα 2 τεχνολογικά τώρα.

Αυτό που εφαρμόσαμε (από κοινού) ήταν να κάνουμε 2 ώρες Μιγαδικούς και 3 ώρες Συναρτήσεις, από την αρχή της χρονιάς.
Με αυτόν τον τρόπο, καταφέρνεις να βγάλεις πιο γρήγορα ύλη (γιατί τα παιδιά έχουν πιο πολύ χρόνο για να λύσουν μόνα τους κάποιες ασκήσεις - έτσι δεν χρειάζεται να λυθούν όλες στην τάξη). Επίσης διατηρούνται οι μιγαδικοί πιο πολύ καιρό στο προσκήνιο, ώστε να μην τους ξεχάσουν εντελώς.

Αν δεν είχαμε κλείσει λόγω γρίπης, θα είχα μπει και με τα 2 τμήματα παραγώγους και μάλιστα έχοντας λύσει ένα σωρό ασκήσεις από τα προηγούμενα κεφάλαια.
Είναι πολύ σημαντικό γιατί στα θεωρήματα Rolle κλπ, πρέπει να κάνουμε τουλάχιστον 15-18 μαθήματα.

Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος, αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ πρακτική η ιδέα του συναδέλφου.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:19:08 μμ »
Αρχαία γ΄λυκείου : Πλάτωνας Πολιτεία, τελείωσα τη 12η ενότητα. Εχω κάνει μεχρι στιγμής 6 άγνωστα. Να σημειώσω ότι σταματήσαμε τα μαθήματα στις 3 Δεκεμβρίου και με το που γυρίζουμε στο σχολείο,  η γ' λυκείου θα πάει την 7ημερη εκδρομή, οπότε θα τρέχω και δεν θα φτάνω. Πότε θα βγάλω την ύλη;;;;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 05:59:59 μμ »
...
Αυτό που εφαρμόσαμε (από κοινού) ήταν να κάνουμε 2 ώρες Μιγαδικούς και 3 ώρες Συναρτήσεις, από την αρχή της χρονιάς.
Με αυτόν τον τρόπο, καταφέρνεις να βγάλεις πιο γρήγορα ύλη (γιατί τα παιδιά έχουν πιο πολύ χρόνο για να λύσουν μόνα τους κάποιες ασκήσεις - έτσι δεν χρειάζεται να λυθούν όλες στην τάξη). Επίσης διατηρούνται οι μιγαδικοί πιο πολύ καιρό στο προσκήνιο, ώστε να μην τους ξεχάσουν εντελώς.
....
Δεν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος, αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ πρακτική η ιδέα του συναδέλφου.

Αλήθεια απέδωσε αυτή η μέθοδος;

Το θέμα είναι τα παιδιά τι είπαν. Το δέχτηκαν; Πως τους φάνηκε;

Απλά αναρωτιέμαι κατά πόσο ήταν αποδοτικό αυτό γιατί ουσιαστικά είναι σαν να έχουν τα παιδιά 2 μαθήματα (Άλγεβρα + Ανάλυση). Μήπως τους έπεσε βαρύ; Προσωπικά μου φαίνεται ότι αυτό ίσως μπερδεύει λίγο τα παιδιά. Γιατί με την ίδια λογική μπορεί κάποιος να κάνει στην Άλγεβρα Β Λυκείου 1 ώρα τριγωνομετρία και μια πολυώνυμα που είναι ανεξάρτητα. Όμως πιστεύω ότι χάνεται έτσι η συνοχή στο μάθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2009, 06:08:24 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 10:53:57 μμ »
Εμένα μου φάνηκε πολύ αποδοτικό.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την ιδέα.

Σκέψου ότι αν έχεις 1 ώρα/μέρα (που είναι και το πιο συνηθισμένο) κάνεις π.χ. Δευτέρα -Τρίτη μιγαδικούς (οπότε λύνουν αρκετές ασκήσεις μέχρι την άλλη Δευτέρα) και 3 μέρες ανάλυση, όπου έχουν αρκετές ασκήσεις από Παρασκευή για Τετάρτη.

Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο για την Άλγεβρα, γιατί θα είχες μόνο 1 ώρα την εβδομάδα για κάθε κεφάλαιο με ότι συνεπάγεται αυτό (π.χ. δεν πολυνιώθουν το κεφάλαιο αν δεν κάνεις 2-3 κολλητά μαθήματα και μέχρι την άλλη βδομάδα το έχουν ψιλοξεχάσει).

Επίσης διευκολύνει πολύ να έχεις φρέσκους τους μιγαδικούς όταν κάνεις συνδυαστικές ασκήσεις των 2 κεφαλαίων. Εκτός αν κάποιος περιορίζει το μαθημά του μόνο στα του σχολικού...

Διδακτικά και παιδαγωγικά (όπως το βλέπω εγώ), όλος ο τζόγος είναι στο να τους πείσεις να πάρουν πράγματα και από το σχολείο.
Μακάρι αυτό το "και από το σχολείο" να καταφέρεις να το κάνεις "κυρίως από το σχολείο", που είναι λίγο δύσκολο, γιατί πάντα θα είσαι πίσω σε σχέση με τα φροντιστήρια.
Αν τους πλακώσεις στους μιγαδικούς (σε 1 μήνα χοντρικά κάνεις πολλά πράγματα), υπάρχει ο κίνδυνος να χάσεις την προσοχή τους, γιατί οι πιο πολλοί έχουν τελειώσει τους μιγαδικούς από το καλοκαίρι.
Βάζοντας όμως στο παιχνίδι και ένα κεφάλαιο που έκαναν πρόσφατα ή και παράλληλα με σένα, τους έχεις στην τσίτα.

Δεν είμαι απόλυτος, εξάλλου πρώτη χρονιά το εφαρμόζω σε σχολείο.
Ξέρω όμως πολλά φροντιστήρια που λειτουργούν έτσι, και μάλιστα συχνά έχουν και ξεχωριστό καθηγητή για κάθε κεφάλαιο.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:18:51 πμ »
Συνάδελφοι, πού βρίσκεστε στα αρχαία Θεωρητικής; Εγώ αύριο τελειώνω και τη 13η ενότητα στην Πολιτεία και αν προλάβω θα κάνω την εισαγωγή από το μύθο του Ηρός. Είμαι πολύ πίσω;;; Πείτε μου...Πολύ φοβάμαι μετά τα Χριστούγεννα θα τρέχω και δεν θα φτάνω...

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:47:06 πμ »
Αν και δεν ειμαι διορισμενη, θεωρω πως εισαι πισω. Τα σχολεια της περιοχης μου ειναι στον Αριστοτελη.Αλλα στην εισαγωγη και αλλα στις πρωτες ενοτητες.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 05:10:43 μμ »
Συνάδελφοι, πού βρίσκεστε στα αρχαία Θεωρητικής; Εγώ αύριο τελειώνω και τη 13η ενότητα στην Πολιτεία και αν προλάβω θα κάνω την εισαγωγή από το μύθο του Ηρός. Είμαι πολύ πίσω;;; Πείτε μου...Πολύ φοβάμαι μετά τα Χριστούγεννα θα τρέχω και δεν θα φτάνω...
Μόλις ολοκληρώσαμε τη 14η ενότητα της Πολιτείας. Μόλις ανοίξουμε βουρ για 15η και Αριστοτέλη. Οριακά είμαστε νομίζω...με έναν καλό προγραμματισμό όμως θα τα καταφέρουμε.  ;)

 Λατινικά βρισκόμαστε στο 31. Έχουμε κάνει θεωρία γερουνδίου+σουπίνο, σύμπτυξη πρότασης σε μτχ, ένα "άγγιγμα" στις δευτερεύουσες. Καλά δεν είμαι; περιμένω να έρθει στο σχολείο η ενημέρωση από το Υπουργείο. Ελπίζω να μην έχουν κυκλώσει το σχολείο μας ως τελευταίο και καταϊδρωμένο... στα Λατινικά και τα αρχαία! :P
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 06:25:14 μμ »
Γ Λυκείου: Έκθεση ως και την πειθώ στον επιστημονικό λόγο - καμία έκθεση - 2 περιλήψεις (πήγα την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου και έχω χάσει 3 δίωρα έκθεσης μέχρι στιγμής, συμπεριλαμβανομένου ενός διαγωνίσματος). Να βάλω 2 ή 1 έκθεση για τα Χριστούγεννα;
                Κείμενα: 2 ποιηματάκια και μια εισαγωγή... :-[  (άρχισα από το μηδέν Νοέμβρη και έχω κάνει σύνολο 5 μονόωρα μαθήματα)

Β Λυκείου: Ιστορία στον Μανουήλ Α και τους Βενετούς (ήθελα να κλείσω με Σταυροφορίες τα Χριστούγεννα, αλλά με αυτά και μ'αυτά έχω μείνει πίσω...)
                      Κείμενα: έχω κάνει Καρυωτάκη (2 ποιήματα) - Πολυδούρη -Άγρα -Ελένη από Σεφέρη και έχω βάλει 1 διαγώνισμα (όταν πήγα, είχαν κάνει 3 πεζά).
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: σε πιο σημειο της ύλης βρίσκεστε ?
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 07:16:00 μμ »
σύμπτυξη πρότασης σε μτχ,

μπορει να μου πει καποιος που εχει στο σχολικο βιβλιο την θεωρια γιαυτη την ασκηση;και αν δεν εχει την θεωρια πως θα πεσει ασκηση στις πανελληνιες ;επειδη τυχαινει να εχει καποιες ασκησεις το βιβλιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160806
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 852
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 764
Σύνολο: 770

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.