*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 352100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #560 στις: Αύγουστος 23, 2008, 12:51:41 μμ »
Έχω κάποια ερωτήματα σχετικά με τα σεμινάρια των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών. Δεν τα παρακολούθησα πέρσι που ήμουν νεοδιόριστη, θα τα παρακολουθήσω φέτος. Υποχρεούμαι να παρακολουθήσω και τη β' και γ' φάση? Σχετικά με τα οδοιπορικά, αναφέρεται κάτι για χιλιομετρική απόσταση μεταξύ της έδρας υπηρεσίας και της πόλης στην οποία διεξάγονται τα σεμινάρια. Με τον όρο "έδρα υπηρεσίας" εννούν το σχολείο στο οποίο είσαι τοποθετημένος ή το γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης?
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:46 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #561 στις: Αύγουστος 23, 2008, 01:28:30 μμ »
Μαντέψτε ποιος θα παρεβρεθεί στα ΠΕΚ (2ο Αθηνών) που θα παρακολουθήσω τη Δευτέρα!
'' Ο Υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης με την ευκαιρία της έναρξης του προγράμματος της εισαγωγικής επιμόρφωσης των 7.000 εκπαιδευτικών για το σχολικό έτος 2008-09 θα επισκεφθεί τη Δευτέρα, 25 Αυγούστου 2008 και ώρα 10:30 το 2ο Επιμορφωτικό Κέντρο Αθήνας (Ανδρέα Μεταξά 7, Φιλοθέη).  ''  Για μένα θα έρθει!!  ;D
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #562 στις: Αύγουστος 23, 2008, 01:46:40 μμ »
Ανδρονίκη αν έχεις προϋπηρεσία 8 μηνών νομίζω κάνεις μόνο την πρώτη φάση. Όσο για την έδρα υπηρεσίας νομίζω πως εννοούν το σχολείο,γιατί μπορεί και οι δυο να ανήκουμε στο ίδιο γραφείο,αλλά εγώ να είμαι στα μια άκρη και εσύ δίπλα στην έδρα. Δεν είναι το ίδιο...

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #563 στις: Αύγουστος 23, 2008, 01:54:19 μμ »
Γειά χαρά σε όλους! Έχω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με τα ΠΕΚ: Είναι υποχρεωτικό να τα παρακoλουθήσουν οι νεοδιόριστοι την πρώτη χρονιά ή μπορούν να τα παρακολουθήσουν του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:46 »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #564 στις: Αύγουστος 23, 2008, 02:28:02 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ psipsinel! Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, έτσι πρέπει να είναι. Ας ελπίσω ότι θα είναι όντως έτσι τα πράγματα, γιατί σε άλλο μήνυμα κάποιος άλλος συνάδερφος έγραφε πως ενώ στην αρχή τους έλεγαν πως είναι το σχολείο όπου υπηρετείς μετά το άλλαξαν και λέγανε για τον τόπο κατοικίας.

Νομίζω πως δεν είναι υποχρεωτικό να τα παρακολούθησεις την πρώτη χρονιά, αλλά αυτό που μου είπαν είναι πως ενδέχεται να μην γίνουν την επόμενη χρονιά και αν δεν τα έχεις παρακολουθήσει ενώ ήσουν υποχρεωμένος, δεν μπορείς να μονιμοποιηθείς. Εγώ βέβαια το ρίσκαρα γιατί δεν έιχα και μέσον για να πάω σε άλλον νομό από τον δικό μου.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #565 στις: Αύγουστος 23, 2008, 02:34:57 μμ »
Κοίτα...σύμφωνα με ένα νόμο του....Μεταξά αν θυμάμαι καλά οι δημόσιοι υπάλληλοι υποχρεούνται να μένουν κοντά στην περιοχή που δουλεύουν. Δε θυμάμαι καλά τη χιλιομετρική απόσταση που όριζε ο νόμος,αλλά ήταν μικρή. Δεν ξέρω αν μπορείς να δηλώσεις τον τόπο κατοικίας σου λοιπόν...αν αυτός είναι 50 χλμ μακριά. Όταν έκανα εγώ ΠΕΚ έτυχε το σχολείο να ειναι και στο χωριό που έμενα. Πρέπει να υπάρχει κάπου κάποια εξήγηση γι' αυτό...δεν μπορεί...

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #566 στις: Αύγουστος 23, 2008, 10:22:26 μμ »
Ευχαριστώ! Θα τους ρωτήσω και όταν πάω τη Δευτέρα.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #567 στις: Αύγουστος 24, 2008, 11:23:19 μμ »
Επιτέλους κάποιος είχε το θάρρος να δημοσιοποιήσει τη διαμαρτυρία του:

Διαμαρτυρία νεοδιόριστου εκπαιδευτικού για τα ΠΕΚ

 

Θέλω μέσα από την στήλη σας να εκφράσω την διαμαρτυρία μου. Είμαι εκπαιδευτικός νεοδιόριστος (40 ετών)  , οικογένεια και 3 παιδιά , με μεγάλη θητεία στην ιδιωτική εκπ/ση (Ιδιοκτήτης φροντιστηρίου κλπ). Δεν  διαφωνώ με τον θεσμό της επιμόρφωσης (ΠΕΚ) των νεοδιόριστων ούτε που μερικοί από τους εκπαιδευτές είναι μαθητές μου (είμαι ευτυχής που οι μαθητές μου έγιναν καλύτεροι από εμένα  και θα μπορούν πιστεύω να μου δείξουν καινούριες μεθόδους διδασκαλίας  κλπ) . Συνεπώς με μεγάλη προσμονή περιμένω να δώ τι θα δώ. 

Με καλούν λοιπόν να παρακολουθήσω την επιμόρφωση σε μια περιοχή που απέχει περίπου 300 km από τον τόπο κατοικίας μου , παρόλο που 3km από το σπίτι μου πραγματοποιείται το ίδιο πρόγραμμα ΠΕΚ ,  με την αιτιολογία ότι η περιοχή που διορίστηκα βρίσκεται  περίπου 80 km από την έδρα του ΠΕΚ.

Για πρώτη φορά φέτος η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική ( μέχρι τώρα δήλωνες ότι θα μπορούσες να παρακολουθήσεις το πρόγραμμα το επόμενο έτος , ή  να το παρακολουθήσεις  και σε  περιοχή πλησίον της έδρας κατοικίας  σου).

Διαμαρτύρομαι γιατί μας υποβάλλουν σε τέτοια αναστάτωση και έξοδα , αφού θα μπορούσε νε υπάρχει μια  σχετική ευελιξία του προγράμματος μια και τα ξενοδοχεία και τα καύσιμα θα πληρωθούν αμέσως  , ενώ σε μας θα δοθούν αποζημιώσεις  για τις οποίες ούτε  αναφορά θέλω να κάνω αλλά και θα τα πάρουμε πιθανά του χρόνου τέτοιο καιρό , βρισκόμενοι σε μια περίοδο μεγάλης οικονομικής κρίσης . . . .

Μου πέρασε και από το μυαλό να διανυκτερεύω στο  ΙΧ μου αλλά πιθανά αυτό να δημιουργούσε μεγαλύτερα προβλήματα ( φανταστείτε να με πάρουν χαμπάρι οι μαθητές μου ή τίποτε κανάλια . . . . )

Ευχαριστώ για την φιλοξενία  και θα προσπαθώ πάντα να εκτελώ ευσυνείδητα τα καθήκοντά μου ,  μια και η εφαρμογή των νόμων επαφίεται στον πατριωτισμό των ΕΛΛΗΝΩΝ

πηγή: http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8824d.php
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #568 στις: Αύγουστος 24, 2008, 11:31:30 μμ »
από όσο ξέρω δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των πεκ φέτος,έχει υπάρξει κάποια νεότερη ανα κοίνωση;Είχα αποφασίσει να μην τα παρακολουθήσω κ από τα πεκ στην Αλεξανδρούπολη μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #569 στις: Αύγουστος 25, 2008, 09:35:06 πμ »
Για τους φίλους που ρωτούν για τα ΠΕΚ: Πληροφορήθηκα από το 3ο ΠΕΚ Αθήνας (Περιστέρι) ότι ισχύει αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum. H παρακολούθηση της Α' φάσης είναι μεν υποχρεωτική για όλους τους νεοδιορισθέντες, αλλά αν κάποιος δε θέλει ή δε μπορεί να τα παρακολουθήσει φέτος, μπορεί να παρακολουθήσει του χρόνου. Δε χρειάζονται κάποια δικαιολογητικά, απλώς ενημερώνει το γραφείο της Διεύθυνσης που υπάγεται οπωσδήποτε ότι δεν θα παρακολουθήσει φέτος και το αντίστοιχο ΠΕΚ. Μην πανικοβάλλεστε με υποθέσεις του στυλ: "του χρόνου δε θα γίνουν ΠΕΚ και ότι απειλείται η ... μονιμοποίηση". Αν μη τι άλλο, οι διευθύνσεις οφείλουν να έχουν μια ενιαία γραμμή σ' αυτό το ζήτημα... Ως εκ τούτου συνάδελφοι που δε μπορούν να παρακολουθήσουν φέτος ΠΕΚ (για οικογενειακούς, οικονομικούς ή ... χιλιομετρικούς λόγους), ας μην αγχώνονται...

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #570 στις: Αύγουστος 25, 2008, 09:43:38 πμ »
Το επιβεβαιώνω κι εγώ από Αθήνα: Η παρακολούθηση ΠΕΚ μπορεί να γίνει την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #571 στις: Αύγουστος 25, 2008, 10:06:54 πμ »
Συμπληρώνοντας το συνάδελφο namigard να σας πω πως στη Δ/νση Γ' Αθήνας με ενημέρωσαν πως τα ΠΕΚ πρέπει να τα έχεις κάνει όποτε θες ώσπου να έρθει η μονιμοποίηση, δηλαδή σε 2 χρόνια. Αν τότε ακόμη τα χρωστάει κάποιος, τότε θα μονιμοποιηθεί αμέσως μόλις τα παρακολουθήσει.

Πήγε κάποιος συνάδελφος σήμερα στα ΠΕΚ? Πείτε μας εμπειρίες... Βαρετά? Ενδιαφέροντα?? Αξιόλογη προσπάθεια??

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #572 στις: Αύγουστος 25, 2008, 11:13:54 πμ »
Δεν καθυστερεί η μονιμοποίηση αν κάνεις τα ΠΕΚ τη δεύτερη χρονιά (όλα κύλησαν κανονικά σε μένα που τα έκανα δεύτερη χρονιά). Εξάλλου για όσους παίρνουν αποσπάσεις λόγω υπεραριθμίας δεν είναι δυνατόν να κάνουν ΠΕΚ εκεί που διορίστηκαν!
Εγώ έμεινα στο Άλεξ στην Αλεξανδρούπολη  και πλήρωνα για εσωτερικό μονόκλινο 24 ευρώ τη βραδιά. Καλό ήταν και καθαρό και προπάντων στο κέντρο και στον από πάνω δρόμο ήταν τα ΚΤΕΛ. (Φέτος ξαναπήγα μετά από τρία χρόνια γιατί, αν και έμεινα μόνο τρεις εβδομάδες το 2005, νοστάλγησα τις πρώτες ημέρες του διορισμού μου)!!!!

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #573 στις: Αύγουστος 25, 2008, 01:26:25 μμ »
Κι εγώ είχα την εντύπωση πως δεν ήταν υποχρεωτικά, αλλά τόσο στη διεύθυνση όσο και στην περιφέρεια του ΠΕΚ όπου ανήκω μου είπαν ότι αυτό ισχύει για ειδικές περιπτώσεις όπως άδεια ανατροφής κτλ >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160226
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 688

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.