*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688258 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2086 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 12:48:55 πμ »
Ειδικά απο την στιγμή που δεν μας δίνεται η δυνατότητα να διδάξουμε τρίτο μάθημα σε τρίτο ΙΕΚ δεν κατάλαβα γιατι δεν είναι σωστό να πάρουμε 2 μάθημα στο ίδιο ΙΕΚ ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 02:59:45 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:07 »

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2087 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 12:50:49 πμ »
Όπως γράφτηκε παραπάνω δικαιούμαστε μέχρι 2 μαθήματα ανά ΙΕΚ και μέχρι 2 ΙΕΚ. Πώς σας φαίνεται όμως να αποφασίζει ένα ΙΕΚ να δίνει ένα μάθημα ανά καθηγητή;
Θα έλεγα δίκαιο.Όλοι να συμμετέχουν εφόσον έχουν τα προσόντα εκ του νόμου.Εφόσον υπάρχει το προαπαιτούμενο πτυχίο θεωρητικά είναι κάποιος έτοιμος να εκπαιδεύσει.

Δε βλέπω πώς είναι δίκαιο. Αν συμβεί αυτό πάει περίπατο η αξιοκρατία. Αφού κάποιος συγκέντρωσε τα μόρια για 2 τμήματα, και βγήκε πρώτος στις αιτήσεις του γι' αυτά τα τμήματα, γιατί να μη τα πάρει και να τα πάρει κάποιος άλλος, με δεδομένο οτι έχει δικαίωμα και για δεύτερο τμήμα?
Γιατι άλλο η αξιοκρατία και άλλο η δικαιοσύνη.Βάσει της αρχης των ισων ευκαιριών όλοι πρέπει να έχουν την ευκαιρία τους.Αν το πάμε αξιοκρατικά καθαρά τότε θα επρεπε να παίρνει το μάθημα πρώτα αυτός που έχει τα περισσότερα πτυχία και ύστερα αυτός που έχει την μεγαλύτερη προύπηρεσία.Αλλά θα ηταν δίκαιο?Δεν νομίζω.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2088 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:08:29 πμ »
Τότε gerontas13 ας έβαζαν περιορισμό 1 μάθημα ανά ΙΕΚ. Γιατί έβαλαν όριο 2 μαθήματα; Επίσης, μου φαίνεται λάθος ο περιορισμός των "2 ΙΕΚ". Θα ήταν πολύ πιο δίκαιο και αξιοκρατικό αυτό που έγραψαν αρκετοί συνάδελφοι παραπάνω για τον περιορισμό συνολικών ωρών.

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2089 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:15:18 πμ »
Δεν χρειαζόταν να μπει περιορισμός τέτοιος.Αναφέρεται ότι μπορεί κάποιος να πάρει εως 2 μαθηματα.Όχι οτι θα πάρει όσα μαθήματα στα οποία πρώτευσε εως 2,ο κάθε υποψήφιος.Ξερουν πολύ καλά τι γράφουν και κυρίως πως το γράφουν.Απλα κατα την άποψη μου αν θέλουμε πραγματικά δικαιοσύνη πρέπει όλοι να συμμετέχουν.Όσον αφορά τα κριτήρια όταν έχει πάει κάποιος σε 100 συνέδρια-σεμιναρια κτλ σχετικά με το μάθημα και του τα διαγράφουν μονοκονδυλιά γιατί είναι επιμόρφωση στο μάθημα και όχι στην ειδικότητα(όπως ρητά το ζητούσε η αιτηση) είναι αξιοκρατικό?Αφού δεν υπάρχει πραγματική αξιοκρατία ας υπάρχει τουλάχιστο δικαιοσύνη.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:50:07 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2090 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:21:34 πμ »
Όπως γράφτηκε παραπάνω δικαιούμαστε μέχρι 2 μαθήματα ανά ΙΕΚ και μέχρι 2 ΙΕΚ. Πώς σας φαίνεται όμως να αποφασίζει ένα ΙΕΚ να δίνει ένα μάθημα ανά καθηγητή;
Θα έλεγα δίκαιο.Όλοι να συμμετέχουν εφόσον έχουν τα προσόντα εκ του νόμου.Εφόσον υπάρχει το προαπαιτούμενο πτυχίο θεωρητικά είναι κάποιος έτοιμος να εκπαιδεύσει.

Δε βλέπω πώς είναι δίκαιο. Αν συμβεί αυτό πάει περίπατο η αξιοκρατία. Αφού κάποιος συγκέντρωσε τα μόρια για 2 τμήματα, και βγήκε πρώτος στις αιτήσεις του γι' αυτά τα τμήματα, γιατί να μη τα πάρει και να τα πάρει κάποιος άλλος, με δεδομένο οτι έχει δικαίωμα και για δεύτερο τμήμα?
Γιατι άλλο η αξιοκρατία και άλλο η δικαιοσύνη.Βάσει της αρχης των ισων ευκαιριών όλοι πρέπει να έχουν την ευκαιρία τους.Αν το πάμε αξιοκρατικά καθαρά τότε θα επρεπε να παίρνει το μάθημα πρώτα αυτός που έχει τα περισσότερα πτυχία και ύστερα αυτός που έχει την μεγαλύτερη προύπηρεσία.Αλλά θα ηταν δίκαιο?Δεν νομίζω.

Παράθεση
Γιατι άλλο η αξιοκρατία και άλλο η δικαιοσύνη.

Δε μπορεί να υπάρξει η μια χωρίς την άλλη. Αν αφαιρέσεις την αξιοκρατία, ουσιαστικά αδικείς κάποιους, και μάλιστα εν προκειμένω αδικείς και τους εκπαιδευτές που στερούνται ωρών που δικαιούνται, και τους καταρτιζομένους που κι αυτοί δε παίρνουν το "καλύτερο" τουλάχιστον βάσει μορίων) που θα μπορούσαν να πάρουν.

Παράθεση
Βάσει της αρχης των ισων ευκαιριών όλοι πρέπει να έχουν την ευκαιρία τους.

Ας αποκτήσουν τα μόρια να πάρουν την ευκαιρία τους. Και άλλωστε εδώ μιλάμε για άτομα που πιθανόν θα ζημιωθούν από αυτή τη κατάσταση.
Εν πάσει περιπτώσει, σε γενικές γραμμές με καλύπτει ο gpapage.

Παράθεση
Όσον αφορά τα κριτήρια όταν έχει πάει κάποιος σε 100 συνέδρια-σεμιναρια κτλ σχετικά με το μάθημα και του τα διαγράφουν μονοκονδυλιά γιατί είναι επιμόρφωση στο μάθημα και όχι στην ειδικότητα(όπως ρητά το ζητούσε η αιτηση) είναι αξιοκρατικό?Αφού δεν υπάρχει πραγματική αξιοκρατία ας υπάρχει τουλάχιστο δικαιοσύνη.

Ούτε είναι αξιοκρατικό να βάζουν πλαφόν στη προϋπηρεσία και να αναγνωρίζονται μόρια που δίδονται από 5 εξάμηνα, ενώ κάποιος μπορεί να έχει 15, και να του κόβουν μ' αυτό το τρόπο τα 2/3 της προϋπηρεσίας του, αλλά να που το έκαναν. Τί να κάνουμε τώρα?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2091 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:39:31 πμ »
Η προυπηρεσία σημαίνει εμπειρία η οποία σιγουρα δεν ειναι αξιοτερη επ' ουδενι από την γνωση και την επιμόρφωση. Όπως προείπα ξερουν τι γραφουν στις προκυρηξεις. Ποιο σημαντικο ειναι να διορθωθει η μοριοδοτηση. Και σιγουρα να επαναφερουν τη σειρα προτίμησης των μαθημάτων ωστε σωστα όπως ειπωθηκε να μην παίρνει ο πρώτος 2 ωρες και ο τελευταιος στην αναθεση τις 8 ωρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 03:02:29 πμ από Lasid »
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2092 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:46:07 πμ »
Εκτός κι αν θεωρούν σειρά προτίμησης την σειρά ηλεκτρονικής υποβολής των αιτήσεων.
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2093 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 10:59:00 πμ »
Σύμφωνα με την αξιολόγηση επιλέκτηκα σε 4 ΙΕΚ απο ένα μάθημα. Τηλεφώνησα στον ΙΝΕΔΙΒΙΜ στην ομάδα έργου και μου είπαν οτι πρέπει να επιλέξω δύο ΙΕΚ και εφόσον ήμουν σε περισσότερα από ένα μαθήματα πρώτος στην αξιολόγηση γιατί δεν μου δόθηκε δεύτερο μάθημα σε ένα ΙΕΚ και μου πρότειναν να τηλεφωνήσω στους διευθυντές να ζητήσω τον λόγο διαφορετικά έχω κάθε δικαίωμα ένστασης και να ζητάω δεύτερο μάθημα!!!
Καταλαβαίνετε τι αλλαγές θα γίνουν και θα διαλυθεί το σύστημα αν όλοι οι πρώτοι κάνουν ένσταση και ζητάν δεύτερο μάθημα και σε ένα μήνα αλλάξουν όλες οι αναθέσεις εγώ προσωπικα θα το κάνω γιατι δεν νιώθω εξασφαλισμένος με αυτα που μου λένε...
Kαι εμένα το ίδιο μου είπανε όποιος είναι πρώτος να κάνει ένσταση. Είναι υποχρεωμένος ο διευθυντης να του δώσει και δεύτερο μαθημα....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:24:37 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2094 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:08:52 πμ »
Δεν χρειαζόταν να μπει περιορισμός τέτοιος.Αναφέρεται ότι μπορεί κάποιος να πάρει εως 2 μαθηματα.Όχι οτι θα πάρει όσα μαθήματα στα οποία πρώτευσε εως 2,ο κάθε υποψήφιος.Ξερουν πολύ καλά τι γράφουν και κυρίως πως το γράφουν.Απλα κατα την άποψη μου αν θέλουμε πραγματικά δικαιοσύνη πρέπει όλοι να συμμετέχουν.Όσον αφορά τα κριτήρια όταν έχει πάει κάποιος σε 100 συνέδρια-σεμιναρια κτλ σχετικά με το μάθημα και του τα διαγράφουν μονοκονδυλιά γιατί είναι επιμόρφωση στο μάθημα και όχι στην ειδικότητα(όπως ρητά το ζητούσε η αιτηση) είναι αξιοκρατικό?Αφού δεν υπάρχει πραγματική αξιοκρατία ας υπάρχει τουλάχιστο δικαιοσύνη.
Και το δίκαιο είναι να πάρει και ο 1ος και ο 5ος από 2 ώρες; Αν είναι να διορίσουμε άλλους τόσους μόνιμους και να παίρνουν όλοι από 300 ευρώ το μήνα.... η καλύτερα ας διοριστούν όλοι και ας κάνουν από 4 ωρες στα σχολεία....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:14:41 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2095 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:25:37 πμ »
Ο περιορισμος κατα τη γνωμη μου εχει μπει για να περιορισει το μεγιστο ωρων και οχι για να δινονται σωνει και καλα 2 μαθηματα στον πρωτο . Κατι αλλο πρωτη φορα ακουω ηλεκτρονικη ενσταση!!!!!!!!!!!!!!!!!Το θέμα των αναθεσεων  ναι μεν ειναι σημαντικο αλλα πρωτευον ειναι η συνεχεια της υπαρξης των ΙΕΚ . Και εδω σημειωνω τον υπογειο πολεμο που διεξαγεται απο ιδιωτικα συμφεροντα εδω και μια πενταετια τουλαχιστον εναντίον τους .Οποιος προσληφθει  θα πρεπει να δινει και την ψυχη του για να ακουγεται εξω η καλη φημη και ετσι να εγγραφονται παιδια , γιατι δυστυχως λογω της φτωχειας που επεβαλαν στη χωρα, ο αριθμος των καταρτιζομενων  επεσε στο μισο και κατα συνεπεια οι χαμενες ωρες για πολλους εκπαιδευτες αυξηθηκαν .Πολλα δε ΙΕΚ αν συνεχιστει η κατασταση αυτη σ ενα χρονο με δυο θα κλεισουν ........ Και τοτε ας συζητατε εσεις- εμεις για το ποσες ωρες δικαιουται  καποιος ...........

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2096 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:41:52 πμ »
Η προυπηρεσία σημαίνει εμπειρία η οποία σιγουρα δεν ειναι αξιοτερη επ' ουδενι από την γνωση και την επιμόρφωση. Όπως προείπα ξερουν τι γραφουν στις προκυρηξεις. Ποιο σημαντικο ειναι να διορθωθει η μοριοδοτηση. Και σιγουρα να επαναφερουν τη σειρα προτίμησης των μαθημάτων ωστε σωστα όπως ειπωθηκε να μην παίρνει ο πρώτος 2 ωρες και ο τελευταιος στην αναθεση τις 8 ωρες.

Παράθεση
Η προυπηρεσία σημαίνει εμπειρία η οποία σιγουρα δεν ειναι αξιοτερη επ' ουδενι από την γνωση και την επιμόρφωση.

Kατά την άποψή σου. Όσο για το τί γνώση και τί επιμόρφωση δίνουν σε σεμινάρια 40 ωρών, που όποιος θέλει πηγαίνει πληρώνει και παίρνει κι ένα χαρτί, θα μου επιτρέψεις να έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:43:38 πμ από Giannis1 »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2097 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:57:14 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!!!!!!!!!!! Μ'έχουν καλέσει σε ενα ΙΕΚ για 2 ωρες την εβδομαδα για διδασκαλια αγγλικων. Το προβλημα-ερωτηση μου ειναι. Θα ειμαι ασφαλισμενη? Εχω καρτα ανεργιας και η ασφαλεια μου(ΙΚΑ) ληγει τωρα τελος Φεβρουαριου και το θεμα ειναι οτι εχω την μικρη μου πανω μου ασφαλισμενη! Ξερει καποιος συναδελφος τι γινετε?
Σας ευχαριστω για οποιαδηποτε πληροφορια..... Ο μονος λογος που εκανα αιτηση στα Ιεκ ηταν λογω της σφαλειας και μονο!!!

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2098 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:59:27 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!!!!!!!!!!! Μ'έχουν καλέσει σε ενα ΙΕΚ για 2 ωρες την εβδομαδα για διδασκαλια αγγλικων. Το προβλημα-ερωτηση μου ειναι. Θα ειμαι ασφαλισμενη? Εχω καρτα ανεργιας και η ασφαλεια μου(ΙΚΑ) ληγει τωρα τελος Φεβρουαριου και το θεμα ειναι οτι εχω την μικρη μου πανω μου ασφαλισμενη! Ξερει καποιος συναδελφος τι γινετε?
Σας ευχαριστω για οποιαδηποτε πληροφορια..... Ο μονος λογος που εκανα αιτηση στα Ιεκ ηταν λογω της σφαλειας και μονο!!!
Aσφάλεια κ ένσημο στο ΙΕΚ, γιοκ!!!!  :'(
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος nicoolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2099 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 02:10:39 μμ »
Α παρα πολυ ωραια!!!!! Καλα και πως δικαιολογουν τα χρηματα που θα δωσουν? Να ρωτησω κιολας ποσα ειναι με 2 ωρες την εβδομαδα? Ποσο ειναι η ωρα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.