*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687975 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2156 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 02:21:57 μμ »
Ναι αλλά ωστόσο το 20% είτε το παίρνεις πίσω ή απλώς αφαιρείται από τον συνολικό φόρο που πρέπει να πληρώσεις, δε το χάνεις δηλαδή έτσι κι αλλιώς....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:48:48 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2157 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 02:50:26 μμ »
Σχετικά με την παρακράτηση φόρου της ΑΕΔ, δεν είναι κρατήσεις. Είναι ακριβώς αυτό που λέει η λέξη, δηλαδή προκαταβολή για τον φόρο που θα πληρώσει κανείς, και η οποία επιστρέφεται μετάς  την εκκαθάριση της ς που φορολογικής δήλωσης  και εφόσον ο φόρος που καλείται κανείς να πληρώσει είναι λιγότερος. Το μόνο ενοχλητικό είναι πως δεν τα παίρνει κανείς στο χέρι, αλλά μετά από μήνες.
Το ίδιο ισχύει και για τις ΑΠΥ, σε ποσά άνω των 300 ευρώ γίνεται 20% παρακράτηση φόρου. Απλά στα ΙΕΚ συνήθως κόβει κανείς ΑΠΥ ανα μήνα, ώστε τα ποσά να μην είναι πάνω από 300 ευρώ και να πάρει όλα τα λεφτά στο χέρι.

Μην μπερδεύετε την παρακράτηση με ένσημα, ασφάλειες και άλλα, είναι κάτι τελείως διαφορετικό.
Το 20% είναι παρακράτηση φόρου και το 3,6% φόρος χαρτοσήμου.Συνεπώς το 3,6% χάνεται ούτως ή άλλως.
Ως προς το 20%, υπάρχει το ενδεχόμενο να επιστραφεί πράγματι με την εκκαθάριση φόρου υπό διάφορες περίπλοκες φορολογικές προυποθέσεις, οι οποίες, αναφορικά με τα εισοδήματα του 2013, δεν έχουν ξακαθαρίσει ακόμα. Νομίζω όμως ότι η επιστροφή αυτή θα αφορά ελαχίστους. Εμένα, ήδη από τα εισοδήματα του 2011, η επιστροφή έπαψε να με αφορά γιατί ζω σε δικό μου σπίτι και έχω και αυτοκίνητο (τί προκλητικός που είμαι!! 8)) και για το κράτος είμαι πλούσιος και ( σύμφωνα με τα περίφημα αντικειμενικά κριτήρια ) είμαι πάνω από το αφορολόγητο.
Εν ολίγοις, πολύ λίγοι θα παρούν πίσω αυτό το 20%.
Ως προς τον τρόπο αντίδρασης, ο σύλλογος εκπαιδευτών ΙΕΚ, πήγε στο συνήγορο του πολίτη. Αυτός μπορεί να μας απάλλαξε από τις εισφορές του ΟΑΕΕ αλλά δεν μίλησε για υποχρεωτική ασφάλισή μας στο ΙΚΑ. Απ' ό,τι ξέρω αναμένονται αποφάσεις δικαστηρίων γι΄αυτό το θέμα.
Σε έναν ιδανικό κόσμο, τα ωραία μας ένσημα θα μας αποδίδονταν αναδρομικά :P!
Ο φόρος χαρτόσημου αφορά μόνο τις περιπτώσεις με ΑΠΥ; Επίσης, αυτό το 20% δεν θα αυξηθεί φέτος;

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2158 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 02:52:11 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 01:59:19 πμ από arois »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2159 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:10:00 μμ »
Νομίζω ότι δεν υφίσταται φόρος χαρτοσήμου για ΑΕΔ. Πέρσι πληρωνόμουν με ΑΕΔ και οι συνολικές κρατήσεις ήταν ακριβώς 20%, δηλαδή πληρωνόμουν ακριβώς 13,975 την ώρα (με μεταπτυχιακό).  Εκτός αν συμπεριλαμβάνεται ο συγκεκριμένος φόρος σε αυτό το ποσοστό ή είναι κάτι καινούριο, που θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά φέτος. Κάπου πάντως άκουσα, χωρίς να το έχω διασταυρώσει ακόμα, ότι το 20% θα αυξηθεί σημαντικά φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:53:21 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:48:48 »

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2160 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:11:57 μμ »
Η κράτηση χαρτοσήμου έχει καταργηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:53:44 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2161 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:27:50 μμ »
killbill σε ευχαριστώ!
Μήπως γνωρίζεις εάν οι διευθυντές των ΙΕΚ είναι υποχρεωμένοι να πάρουν τους εκπαιδευτές με βάση την κατάταξη στον πίνακα των μορίων;
Φυσικά και πρέπει ο διευθυντής να πάρει με βάση την κατάταξη στον πίνακα μορίων, και αν σου πουν ότι επειδή δεν σε βολεύει η ώρα προχώρησαν στον επόμενο, θα τους πείς ότι δεν έκανες έγγραφη παραίτηση απο το μάθημα και δεν δικαιούται να πάει στον επόμενο μέχρι να λυθεί το θέμα να σου αλλάξει την ώρα του μαθήματος (πρεπει να το θέλει), η να σου δώσει άλλο μάθημα μιας και προηγείσαι και σε άλλο απο αυτον που το ανέθεσε, και έχεις δικάιωμα να σου δώσει εγγράφως τις αναθέσεις των μαθημάτων που σε ενδιαφέρουν και νομίζεις ότι σε αδίκησε, τα επόμενα βήματα είναι πιο τραβηγμένα αναφορά στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ κλπ...

Υπάρχει κάπου εγγράφως αυτό ώστε να μπορούμε να στηριχτούμε αν χρειαστεί;  Εννοώ για να δούμε τις αναθέσεις και να συγκρίνουμε τις σειρές κλπ.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2162 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:28:28 μμ »
Να γνωρίζετε ότι σε άλλους φορείς του ευρύτερου δημόσιου τομέα η πληρωμή με Α.Ε.Δ. εκτός απ' την παρακράτηση φόρου 20% συνοδεύται και από (μειωμένες) κρατήσεις Ι.Κ.Α., πρακτική που μέχρι τώρα δεν εφαρμόζει το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Όσοι φορείς κάνουν κρατήσεις Ι.Κ.Α. ισχυρίζονται ότι αυτό επιβάλλει η σχετική νομοθεσία. 

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2163 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 05:50:47 μμ »
Με πήραν κι εμένα στα ΙΕΚ... κι από προχτές που το έμαθα ψάχνω τι γίνεται με την ασφάλιση και τον τρόπο πληρωμής διαβάζοντας φόρουμ και ανακοινώσεις... επειδή δεν περιμένω και πολλά από την ενημέρωση που θα μας κάνουν αύριο, θα ήθελα αν έχει όρεξη κάποιος και ξέρει να με διαφωτίσει.  :)
Είμαι άνεργη από πρόπερσι καλοκαίρι που "λύθηκε η σύμβαση" με τα ΙΕΚ και η μόνη απασχόληση που θα 'χω είναι αυτή... λοιπόν:
Προηγούμενη φορολογική χρήση εννοει το 2012?
Υποθέτωντας οτι θα είμαι με έκδοση ΑΕΔ, πρέπει να κάνω κάτι εγώ? έναρξη επαγγέλματος? να πάω στον ΟΑΕΕ?
Μετά θα μπορώ να έχω πάλι κάρτα ΟΑΕΔ? Τη θέλω για την ασφάλιση...
thanks! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:15:51 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2164 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:05:35 μμ »
Janeite καλησπέρα! :) Όχι για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος θα πρέπει το εκκαθαριστικό του 12 να ξεπερνά τις 5.000 από παροχή υπηρεσιών. Δεν χρειάζεται λοιπόν! Όσο για τον ΟΑΕΔ θα πρέπει να τους ενημερώσεις μέσα σε 8 μέρες για την πρόσληψή σου (επιδεικνύοντας την σύμβαση) και τις υπόλοιπες πληροφορίες για την καρτούλα θα τις βρεις εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=174.msg650851#msg650851.
Καλή αρχή ;)


Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2165 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:08:14 μμ »
Τι μπορουμε να κανουμε; Δεν ειναι δυνατον να καθομαστε και να τα ανεχομαστε ολα ετσι! :-\
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσφύγουμε  στα δικαστήρια. Το έχουν κάνει ήδη οι ενδιαφερόμενοι σε άλλες δομές του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ., όπως είχα γράψει και παλιότερα στο φόρουμ, αλλά δεν είδα κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Αν η μόνη αντίδραση είναι η γκρίνια στα διάφορα φόρουμ,  μην περιμένετε ν' αλλάξει τίποτε. Ούτε η προσφυγή στα δικαστήρια έχει, φυσικά, εγγυημένο αποτέλεσμα, αλλά τουλάχιστο θα μπορείς να λες ότι έστω και για μια φορά στη ζωή σου δεν είπες ότι έβρεχε όταν σ' έφτυναν.
Ειχα ρωτησει παλιοτερα γι' αυτο, ειχα παρει το τηλεφωνο απο το ΕΔΙΕΚ να ρωτησω τι γινεται το Νοεμβριο, νομιζω, οταν μας επιβεβαιωσαν οτι το ΙΚΑ παει και να το ξεχασουμε. Μεχρι τωρα περιμενω  κι εγω να δω αν ο συνηγορος του πολιτη θα δικαιωσει το αιτημα-μηπως και παρουμε τα ωραια μας ενσημα αναδρομικα, οπως λεει και καποιος παραπανω-ειχα επικοινωνησει και μονη μου με το συνηγορο του πολιτη οταν μας ζητουσαν εκκαθαριστικο απο το ΙΕΚ, αλλα σιγουρη απαντηση δεν μου ειχαν δωσει για το αν επρεπε να το καταθεσω κι αυτο ΙΕΚ...και, ναι, μεσω γνωστου μου δικηγορου ξερω οτι δεν επρεπε/πρεπει πλεον.

Οσο για την παρακρατηση...κι εγω για το κρατος θεωρουμαι ιδιαιτερως ευπορη, εχω αυτοκινητο, οποτε δεν τη βλεπω να επιστρεφει πισω. Περυσι, αν και ανεργη, πληρωσα φορο για το αμαξι-κι ενδιαφερον τριβια, ενα οποιοδηποτε 100αρι αυτοκινητο πληρωνει τον ιδιο φορο, ειτε προκειται για νισσαν ειτε για πορσε (εχω ενα γνωστο γνωστου με το δευτερο), οποτε κατανοειτε...εχουμε αμαξι 100κυβικων=ειμαστε τρελα λεφταδες, απλα δεν το ξερουμε!! :P
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:19:36 μμ από Lasid »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2166 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:54:43 μμ »
Janeite καλησπέρα! :) Όχι για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος θα πρέπει το εκκαθαριστικό του 12 να ξεπερνά τις 5.000 από παροχή υπηρεσιών. Δεν χρειάζεται λοιπόν! Όσο για τον ΟΑΕΔ θα πρέπει να τους ενημερώσεις μέσα σε 8 μέρες για την πρόσληψή σου (επιδεικνύοντας την σύμβαση) και τις υπόλοιπες πληροφορίες για την καρτούλα θα τις βρεις εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=174.msg650851#msg650851.
Καλή αρχή ;)
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σύμβαση σε 8 μέρες... Ούτε καν σε 2 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2167 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:04:49 μμ »
Συνάδελφε Κλεοπάτρα (ΠΕ06) ευχαριστώ πολύ!
Φίλτατε/η gpapage, ντάξει... περίεργο πια θα μου φανεί να υπογράψω σύμβαση αμέσως, να μην αλλάξει κατα τη διάρκεια του εξαμήνου και να πληρωθώ στην ώρα μου (αν λάβεις υπόψη οτι το Δεκέμβρη πληρωθήκαμε για το 2010Β)... το θέμα είναι μην χάσω τα λίγα που πάρω με ασφάλειες από τις οποίες δεν θα δω όφελος... οπότε όλα ΟΚ!
Καλές δουλειές! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:21:03 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2168 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 12:19:37 μμ »
η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου για τους δημόσιους υπαλλήλους, πρέπει να αναγράφει και το τμήμα και το μάθημα που θα διδάξεις ή μόνο το σύνολο των ωρών που θα απασχοληθείς στο ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2169 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 01:47:25 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 01:57:30 πμ από arois »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.