*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687883 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7854 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:11:08 μμ »
Eνα  ΕΜΑΙΛ που μου ηρθε μολις τωρα απο τα ΙΕΚ   

""....Δυστυχώς, για ακόμη μια φορά, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας έκανε την εξής «χριστουγεννιάτικη έκπληξη» :
Μόλις μας έστειλε νέα Δήλωση Ατομικών Στοιχείων και νέες Υπεύθυνες Δηλώσεις, τις οποίες θα πρέπει να συμπληρώσετε εκ νέου.
Σας κοινοποιούμε τα νέα αυτά στοιχεία προτρέποντας σας, να τα συμπληρώσετε και να μας τα προσκομίσετε."""

ειναι διαφορετικά από το  παραπάνω link του ΔΙΕΚ Πάτρας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:54 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7855 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:05:17 μμ »
Eνα  ΕΜΑΙΛ που μου ηρθε μολις τωρα απο τα ΙΕΚ   

""....Δυστυχώς, για ακόμη μια φορά, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας έκανε την εξής «χριστουγεννιάτικη έκπληξη» :
Μόλις μας έστειλε νέα Δήλωση Ατομικών Στοιχείων και νέες Υπεύθυνες Δηλώσεις, τις οποίες θα πρέπει να συμπληρώσετε εκ νέου.
Σας κοινοποιούμε τα νέα αυτά στοιχεία προτρέποντας σας, να τα συμπληρώσετε και να μας τα προσκομίσετε."""

Έλαβα και εγώ.
Τα  πάντα είναι Σύμφωνα με τα του Πατρινού λινγ.

Επικαιροποιημένη και .. Νομιμοποιημένη .. μα επιτέλους ΠΙΑ!... η υπεύθυνη δήλωση δι ημάς τους ΙΚΑτζήδες.... (στο νέο όριο 10 ..ολόκληρων χιλιάρικων μικτών...)

Λίγο διαφοροποιημένο , συγκριτικά με πέρσι , το "απογραφικό" ...

Με λίγες λέξεις , καμία έκπληξη κι ευτυχώς καμία αρνητική , σε σχέση με ό,τι περιμέναμε από χθες , που μας έδωσε τα εκ Πατρών Νέα , Συνάδελφος δωμέσα...


Εκτός εάν στο δικό σου ΙΕΚ είχαν ξεκινήσει να σας δίνουν τις έως πέρσι "φόρμες" και Σήμερα , αντιλήφθηκαν και σας έστειλαν τις ΤΩΡΙΝΕΣ.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7856 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:10:12 μμ »
ευχαριστώ Theta

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7857 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:31:13 μμ »
Έλαβα και εγώ.
Τα  πάντα είναι Σύμφωνα με τα του Πατρινού λινγ.

Επικαιροποιημένη και .. Νομιμοποιημένη .. μα επιτέλους ΠΙΑ!... η υπεύθυνη δήλωση δι ημάς τους ΙΚΑτζήδες.... (στο νέο όριο 10 ..ολόκληρων χιλιάρικων μικτών...)

Λίγο διαφοροποιημένο , συγκριτικά με πέρσι , το "απογραφικό" ...

Με λίγες λέξεις , καμία έκπληξη κι ευτυχώς καμία αρνητική , σε σχέση με ό,τι περιμέναμε από χθες , που μας έδωσε τα εκ Πατρών Νέα , Συνάδελφος δωμέσα...


Εκτός εάν στο δικό σου ΙΕΚ είχαν ξεκινήσει να σας δίνουν τις έως πέρσι "φόρμες" και Σήμερα , αντιλήφθηκαν και σας έστειλαν τις ΤΩΡΙΝΕΣ.


ευχαριστούμε THETA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:54 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7858 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 10:31:28 μμ »
Ποιά Υ/Δ υποφραφουν οι ελευθεροι επαγγελματίες που απασχολούνται και ως εκπαιδευτες στα ΚΔΒΜ ? Μου εστειλαν 2 για Δημσίους υπαλληλους και μία που λεει ότι δεν απασχολούμαι σε αλλο πρόγραμμα του Ινεδιβιμ και δεν πληρωνομαι με ΑΕδ.
Καμία απο αυτες δεν μου κάνει...

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7859 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:24:10 πμ »
Ποιά Υ/Δ υποφραφουν οι ελευθεροι επαγγελματίες που απασχολούνται και ως εκπαιδευτες στα ΚΔΒΜ ? Μου εστειλαν 2 για Δημσίους υπαλληλους και μία που λεει ότι δεν απασχολούμαι σε αλλο πρόγραμμα του Ινεδιβιμ και δεν πληρωνομαι με ΑΕδ.
Καμία απο αυτες δεν μου κάνει...

Συνάδελφε , σου παραθέτω πρόσφατη , Ως Συνήθως Πολύτιμη , alfa_vita  Ενημέρωση..

για δείτε εδώ, πρεπει να ειναι τα νέα δικαιολογητικά
http://iek-patras.ach.sch.gr/?p=2573


Άνοίγοντας αυτό το λινγκ , θα τα βρεις Όλα , αναλυτικά , για κάθε κατηγορία - Εργασιακή Σχέση Εκπαιδευτή...



ΑΣΗΜΑΝΤΟ:

Απόψε , ξεκίνησαν ορισμένα Δ.Ι.Ε.Κ. να στέλνουν Μηνύματα .. πάντα ανά κατηγορία εργασιακές σχέσης εκπαιδευτή .. "αυτή η Υ/Δ ΔΕΝ χρειάζεται , όπως μας ενημέρωσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ " και  τέτοια..

Ο κυρ ΙΝΕΔΙΒΙΜης όταν θυμάται και ό,τι θυμάται χάιρεται ...  ΤΩΡΑ θυμήθηκε να νομιμοποιηθεί για το 10χίλιαρο και να ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ τα μιστά μας...

Ωστόσο , καλού κακού , ας βάλουμε μια τζίφρα γενικά στις δηλώσεις - φόρμες της κατηγορίας εκάστου , ΜΗΝ θυμηθούν μετά να τις ...ξαναζητήσουν!.. Εάν ΔΕΝ τις κρατήσουν , παραέξω θά' χει κανά κάδο ανακύκλωσης....


"Ασήμαντο" ΒΟΥ'

Συνάδελφοι , πολλά   .. κάποια τουλάχιστο από τα ερωτήματα που τίθενται έχουν ήδη συζητηθεί και απαντηθεί από Ουσιαστικούς ΣΥΝ-ΑΔΕΛΦΟΥΣ ...  Ο alfa_vita είν' μετάξύ ΤΩΝ Πολύτιμων τέτοιων!!...


Γλυτώνετε και σεις τον κόπο της γραφής κι ανάρτησης... Μ' ελάχιστο ψάξιμο μερικές σελίδες πίσω στο ανάλογο θρεντ..


Πολυλόγησα ξανά..


Δικαίως θα μου θα μου την ξαναπεί η gatoulasp (Respect!!!! .. Nά' σαι καλά και καλή επιτυχία το Σάββατο)

Αυτά λοιπόν!!!...

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7860 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 10:09:46 πμ »
Συνάδελφε , σου παραθέτω πρόσφατη , Ως Συνήθως Πολύτιμη , alfa_vita  Ενημέρωση..


Άνοίγοντας αυτό το λινγκ , θα τα βρεις Όλα , αναλυτικά , για κάθε κατηγορία - Εργασιακή Σχέση Εκπαιδευτή...



ΑΣΗΜΑΝΤΟ:

Απόψε , ξεκίνησαν ορισμένα Δ.Ι.Ε.Κ. να στέλνουν Μηνύματα .. πάντα ανά κατηγορία εργασιακές σχέσης εκπαιδευτή .. "αυτή η Υ/Δ ΔΕΝ χρειάζεται , όπως μας ενημέρωσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ " και  τέτοια..

Ο κυρ ΙΝΕΔΙΒΙΜης όταν θυμάται και ό,τι θυμάται χάιρεται ...  ΤΩΡΑ θυμήθηκε να νομιμοποιηθεί για το 10χίλιαρο και να ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ τα μιστά μας...

Ωστόσο , καλού κακού , ας βάλουμε μια τζίφρα γενικά στις δηλώσεις - φόρμες της κατηγορίας εκάστου , ΜΗΝ θυμηθούν μετά να τις ...ξαναζητήσουν!.. Εάν ΔΕΝ τις κρατήσουν , παραέξω θά' χει κανά κάδο ανακύκλωσης....


"Ασήμαντο" ΒΟΥ'

Συνάδελφοι , πολλά   .. κάποια τουλάχιστο από τα ερωτήματα που τίθενται έχουν ήδη συζητηθεί και απαντηθεί από Ουσιαστικούς ΣΥΝ-ΑΔΕΛΦΟΥΣ ...  Ο alfa_vita είν' μετάξύ ΤΩΝ Πολύτιμων τέτοιων!!...


Γλυτώνετε και σεις τον κόπο της γραφής κι ανάρτησης... Μ' ελάχιστο ψάξιμο μερικές σελίδες πίσω στο ανάλογο θρεντ..


Πολυλόγησα ξανά..


Δικαίως θα μου θα μου την ξαναπεί η gatoulasp (Respect!!!! .. Nά' σαι καλά και καλή επιτυχία το Σάββατο)

Αυτά λοιπόν!!!...
Σε ευχαρισστώ Theta._

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7861 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 07:50:19 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω τις εξής δύο ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει:
1. Εκπαιδευτής που έχει ως κύριο φορέα ασφάλισης (ΤΣΑΥ ή ΤΣΜΕΔΕ) και εργάζεται ως αναπληρωτής, πληρώνεται με ΙΚΑ ή με ΤΛΥ; Για μόνιμο εκπαιδευτικό μου είπαν ότι πληρώνεται με ΤΛΥ, ενώ ο αναπληρωτής με ΙΚΑ. Ισχύει αυτό;
2. Αν κάποιος εκπαιδευτής κληθεί να αναλάβει ένα μάθημα, μπαίνει στην τάξη 1-2 φορές και μετά παύεται με απόφαση διευθυντή για να δωθούν οι ώρες σε κάποιον άλλον εκπαιδευτή, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Μπορεί να παυθεί χωρίς να το αποδεχθεί;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7862 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:30:24 μμ »
Παύεται; Με ποια δικαιολογία; Πρώτη φορά το ακούω αυτό!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7863 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 01:12:13 πμ »

•   Ωωωωππ…Συνάδελφε  solareng …κάτσε ..στάσου λίγο , γιατί με λίγες λέξεις , μάζεψες πολλά…


Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω τις εξής δύο ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει:
1.   Εκπαιδευτής που έχει ως κύριο φορέα ασφάλισης (ΤΣΑΥ ή ΤΣΜΕΔΕ) και εργάζεται ως αναπληρωτής, πληρώνεται με ΙΚΑ ή με ΤΛΥ; Για μόνιμο εκπαιδευτικό μου είπαν ότι πληρώνεται με ΤΛΥ, ενώ ο αναπληρωτής με ΙΚΑ. Ισχύει αυτό;
(…)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 

•   Η γενική αρχή , αλλά και κατά πώς το βγάζουνε και οι Φετινές κατηγορίες «υπεύθυνων δηλώσεων» Εκπαιδευτών (ΔΕΣ πιο πάνω , ποστ από Πάντα Ενημερωμένη Πηγή , Συνάδελφο  alfa_vita , λινγκ http://iek-patras.ach.sch.gr/?p=2573 ) λέει ότι οι ασφαλισμένοι σε «άλλα» ταμεία , παν για τα Δ.Ι.Ε.Κ.  στην κατηγορία «μπλοκάκι» και τα σχετικά.  ΔΕΝ Ξέρω Τι συμβαίνει στις Περιπτώσεις Ανέργων των «τρίτων» ταμείων , με δηλωμένη την ανεργία στον οαεδ. 

•   «Μόνιμο προσωπικό» , με την έννοια «Μόνιμων εκπαιδευτών Δ.Ι.Ε.Κ.» ΔΕΝ υπάρχει..  ΑΝ αναφέρεσαι στα Διευθυντικά και Γραμματειακά Στελέχη , τα προερχόμενα από «τυπική εκπαίδευση» που Όμως ΔΕΝ ασκούν Διδακτικό Έργο στα Δ.Ι.Ε.Κ.  , ή από την άλλη είτε  «αποσπασμένους» από την «τυπική» , είτε «10ωρίτες» είν’ άλλης τάξης ζήτημα


2. Αν κάποιος εκπαιδευτής κληθεί να αναλάβει ένα μάθημα, μπαίνει στην τάξη 1-2 φορές και μετά παύεται με απόφαση διευθυντή για να δωθούν οι ώρες σε κάποιον άλλον εκπαιδευτή, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Μπορεί να παυθεί χωρίς να το αποδεχθεί;

•   Σταμάτημα Ανάθεσης Ωρών σε Συνάδελφο πού’ χει ΗΔΗ ξεκινήσει , Είν’  α δ ι α ν ό η τ ο …  Μάλλον , ορθότερα , προβλεπόμενο αλλά για Μόνον  Σκληρές Περιστάσεις…   Τουλάχιστο , έτσι προκύπτει από τις πάγιες συμβάσεις ΙΝΕΔΙΒΙΜ – Εκπαιδευτή  … Συμβάσεις τις οποίες για τώρα ακόμα δεν υπογράψαμε και πάνε για 2016 φεύγα…

•   Κοντολογίς:  Διακόπτεται η Διδασκαλία και (λογικά ανατίθεται σε άλλον..)  , Μόνον όταν  Εκπαιδευτής παρουσιάσει Χοντρό Θέμα συνέχισης …πχ. (μακρυά απ’όλους μας «κάτι» Υγείας.. Ή μακάρι ..ΚΕΡΔΙΣΑ το Τζόκερ …μαζεμένα 128  τζακποτ , απτο λαθρέμπωρ Μελισσανίδη οπαπ..) ή προκύψει , κατά τη σύμβαση, ολοφάνερη ανικανότητα , «πούλημα»  , με διάφορες έννοιες, μαθημάτων κλπ.  τραγική π###%%%$$ριά  από πλευράς εκπαιδευτή…

•   Στην προκείμενη , που λες , Τίποτ’ από αυτά… 
•   Κι άσε που προκύπτει το εξής «απλό»:  Ποιος Και ΤΙ «πληρώνεται» (ΟΤΑΝ) στο τέλος;..   Ο «ξεκινήσας» έχει ήδη Διδάξει και Υπογράψει παρουσίες κάποιων Ωρών…   Ο «συνεχίσας» , τουλάχιστο με το Νόμιμον  και Ηθικόν , υπογράφει για τις από κει και πέρα που Συνεχίζει…
•   Η Διεύθυνσις Τι καταστάσεις Ωρών θα στείλει τέλος Εξαμήνου , προς «αμοιβή»;;..
Ε;;….


Θ.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος epana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7864 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:46:35 πμ »
Εκπαιδευτής με ΤΣΑΥ ή ΤΣΜΕΔΕ:
α)αν έχει μπλοκάκι, πληρώνεται με αποδείξεις Π.Υ.
β) αν είναι άνεργος (κλειστά βιβλία, όχι μπλοκάκι) πληρώνεται με Τ.Λ.Υ (Παλιά απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης).

Κι εγώ υπάγομαι στην δεύτερη κατηγορία.
Αυτό που ψάχνουμε να βρούμε τώρα, είναι πώς θα πληρωθεί το ταμείο μου. Προφανώς από εμένα, αλλά ακούω διάφορα περί κρατήσεων για το ταμείο μου κλπ. ... Το ψάχνω ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7865 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 11:25:27 πμ »
Εκπαιδευτής με ΤΣΑΥ ή ΤΣΜΕΔΕ:
α)αν έχει μπλοκάκι, πληρώνεται με αποδείξεις Π.Υ.
β) αν είναι άνεργος (κλειστά βιβλία, όχι μπλοκάκι) πληρώνεται με Τ.Λ.Υ (Παλιά απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης).

Κι εγώ υπάγομαι στην δεύτερη κατηγορία.
Αυτό που ψάχνουμε να βρούμε τώρα, είναι πώς θα πληρωθεί το ταμείο μου. Προφανώς από εμένα, αλλά ακούω διάφορα περί κρατήσεων για το ταμείο μου κλπ. ... Το ψάχνω ακόμη.

Είσαι ΤΣΑΥ ή ΤΣΜΕΔΕ; Νομίζω υπάρχει μια σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο. Το ΤΣΑΥ δεν σε ασφαλίζει αν είσαι άνεργος, ενώ νομίζω το ΤΣΜΕΔΕ σε ασφαλίζει. Εγώ λόγω πτυχίου υπάγομαι στο ΤΣΑΥ και είμαι άνεργος. Η προκήρυξη και το έντυπο που συμπληρώνουμε μιλάει για ασφάλιση ΙΚΑ με απόδοση εισφορών στα ΤΣΑΥ/ΤΣΜΕΔΕ. Είσαι σίγουρη ότι σου είπαν πως θα πληρωθείς με ΤΛΥ;

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7866 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 11:38:23 πμ »
Νομίζω το ταμείο (ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ) το πληρώνεις μόνος σου.  Αυτοί το μόνο ταμείο που ξέρουν να πληρώνουν είναι το ΙΚΑ. Αδικία αυτό για ανθρώπους που ασφαλίζονται υποχρεωτικά σε άλλο ταμείο (εκτός ΙΚΑ) λόγω ιδιότητας. Άρα αν το πληρώνεις μόνο σου το ερώτημα που τείθεται είναι το εξής:
Τι συμφέρει καλύτερα έναν άνεργο;
1. Να δηλώσει την περίπτωση 4 (Άνεργοι με ασφάλιση ΙΚΑ) ή
2. Να δηλώσει την περίπτωση 6 (Ασφαλισμένοι ΤΣΑΥ/ΤΣΜΕΔΕ) και να πάει με ΤΛΥ (παλιά ΑΕΔ)

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7867 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:13:16 μμ »
Νομίζω το ταμείο (ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ) το πληρώνεις μόνος σου.  Αυτοί το μόνο ταμείο που ξέρουν να πληρώνουν είναι το ΙΚΑ. Αδικία αυτό για ανθρώπους που ασφαλίζονται υποχρεωτικά σε άλλο ταμείο (εκτός ΙΚΑ) λόγω ιδιότητας. Άρα αν το πληρώνεις μόνο σου το ερώτημα που τείθεται είναι το εξής:
Τι συμφέρει καλύτερα έναν άνεργο;
1. Να δηλώσει την περίπτωση 4 (Άνεργοι με ασφάλιση ΙΚΑ) ή
2. Να δηλώσει την περίπτωση 6 (Ασφαλισμένοι ΤΣΑΥ/ΤΣΜΕΔΕ) και να πάει με ΤΛΥ (παλιά ΑΕΔ)

Το πρόβλημα είναι ότι για να πας με ΤΛΥ στο ΤΣΑΥ πρέπει να τους πας βεβαίωση ότι έχεις πλήρη ασφάλιση (μου ζητήθηκε πέρυσι). Το ΤΣΑΥ δε δίνει εύκολα τέτοιο χαρτί. Πέρυσι δε μου έδωσαν αν και είχα πλήρη ασφάλιση και τελικά πήγα χαρτί από την υπηρεσία μου. Το ΤΣΑΥ θέλει να εισπράττει εισφορές. Δε του αρέσει η ΤΛΥ. Ειδικά αν είσαι άνεργος και δεν ασφαλίζεσαι δε θα σου δώσει χαρτί.
Από την άλλη δε μπορεί να σε πιάσει αν δε δηλώσεις την απασχόληση και γλιτώσεις την πληρωμή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 269
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.