*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;  (Αναγνώστηκε 8838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« στις: Μάρτιος 03, 2016, 06:58:55 μμ »
Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, αν καθηγητής που δουλεύει σε φροντιστήριο από την αρχή της χρονιάς και τον έχουν πάρει στην ενισχυτική, μπορεί να δουλέψει και στα 2 παράλληλα; Αν ναι, με ποιες προϋποθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2016, 07:02:45 μμ »
Στην αίτηση αν διαβάσεις λέει αυτό

10.   α. Δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, ούτε διδάσκω, δεν είμαι μέτοχος σε εταιρεία κατά τις διατάξεις του Υ.Κ., ούτε έχω οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα.
 β.  Είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου / διδάσκω / είμαι μέτοχος σε εταιρεία κατά τις διατάξεις του Υπαλληλικού κώδικα / έχω οποιαδήποτε εμπορική ιδιότητα και θα παραιτηθώ ή θα αναστείλω τη λειτουργία των επιχειρήσεών μου πριν την ανάληψη υπηρεσίας ως      εκπαιδευτικού.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2016, 07:04:59 μμ »
Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, αν καθηγητής που δουλεύει σε φροντιστήριο από την αρχή της χρονιάς και τον έχουν πάρει στην ενισχυτική, μπορεί να δουλέψει και στα 2 παράλληλα; Αν ναι, με ποιες προϋποθέσεις;
Όχι είναι παράνομο αν υπέγραψε χωρίς να παραιτηθεί τότε πρέπει να γίνει καταγγελία,
η προϋπόθεση είναι να δουλεύει χωρίς ασφάλεια, αλλά αυτό δεν γίνεται στην Ελλάδα.
 ;D

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2016, 07:26:45 μμ »
Άλλο ένα δείγμα της "ομηρίας" των εκπαιδευτικών : είναι δυνατόν ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ να ζήσεις με τις 3 και 60 της ενισχυτικής; Δηλαδή το κράτος σου λέει "ΟΟΟΟΤΑΝ σε χρειαστώ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ για να έρθεις σε μένα"

Είναι ή όχι προτροπή στη φοροδιαφυγή ;;; Αν είμαι ωρομίσθιος σε φροντιστήριο και κάνω εικονική διακοπή για να πάρω ώρες ενισχυτικής δεν είναι φοροεισφοροδιαφυγή ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ; Γιατί ΠΟΙΟΣ θα παρατήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα μαθήματά του Μάρτη μήνα για να πάρει ώρες ενισχυτικής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2016, 01:13:36 πμ »
Πραγματικά είναι το λιγότερο απάνθρωπο να απαγορεύεις σε ανθρώπους που δουλεύουν σκληρά στον ιδιωτικό τομέα -με γελοίες απολαβές και οι περισσότεροι από αυτούς με μισά ένσημα- να δουλεύουν γιατί θα πάρουν κάποια ψίχουλα από την ενισχυτική για 2 μήνες.

Αν και δεν με αφορά άμεσα γιατί δεν με έχουν πάρει, πραγματικά αναρωτιέμαι εάν αυτοί οι άνθρωποι που βγάζουν αυτές τι αποφάσεις έχουν κολλήσει έστω και ένα ένσημο ΙΚΑ ή ζουν στην φούσκα του δημοσίου απομονωμένοι, ήρεμοι και άνετοι χωρίς να έχουν συναίσθηση τι γίνεται γύρω τους. Πόση ώρα χρειάζεται για να κάνεις μία ώρα κατεύθυνσης στο φροντιστήριο και πώς είναι να δουλεύεις με τον φροντιστηριούχο να στήνει αυτί ενώ εσύ κάνεις μάθημα και τους γονείς να σου πιάνουν την κουβέντα στις 10 η ώρα το βράδυ μετά το μάθημα και να σε ανακρίνουν για την πρόοδο του παιδιού τους για κάνα μισάωρο.


Στην ίδια χώρα που οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί κάνουν 10 διδακτικές έξτρα σε ΚΕΚ, ΙΕΚ, ΚΔΒΜ, ΤΕΙ και όπου αλλού βρουν, στην ίδια χώρα που οι στρατιωτικοί γιατροί, οι γιατρού Υπ. δικαιοσύνης, οι γιατροί στους δήμους έχουν ιδιωτικά ιατρεία  που τους δίνονται αβέρτα άδειες για άσκηση ιδιωτικού έργου, σε αυτή την χώρα λοιπόν, απαγορεύται στους αναπληρωτες και ωρομισθίους της ΠΔ να δουλεύουν σε φροντιστήριο. Το οποίο φροντιστήριο καλύπτει την ανεπάρεκια /  βαρεμάρα των εκπαιδευτικών στα σχολεία.


Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2016, 12:14:25 μμ »
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι ψυλλιαζόμουν και εγώ ότι υπάρχει ασυμβίβαστο, το οποίο προφανώς και είναι απαράδεκτο.

Μου γεννιούνται όμως δυο ακόμη ερωτήματα!

1) Αν ο εκπαιδευτικός ΔΕΝ παραιτηθεί, ΟΥΤΕ απολυθεί από το φροντιστήριο, και συνεχίσει να δουλεύει κανονικά, ενώ αναλάβει και υπηρεσία στην ενισχυτική, τί πρέπει να γίνει για να έχει πρόβλημα; Ποιος κρίνει την ποινή του και τί ποινή είναι αυτή;

2) Το φροντιστήριο έχει κανενός είδους πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2016, 12:58:44 μμ »
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι ψυλλιαζόμουν και εγώ ότι υπάρχει ασυμβίβαστο, το οποίο προφανώς και είναι απαράδεκτο.

Μου γεννιούνται όμως δυο ακόμη ερωτήματα!

1) Αν ο εκπαιδευτικός ΔΕΝ παραιτηθεί, ΟΥΤΕ απολυθεί από το φροντιστήριο, και συνεχίσει να δουλεύει κανονικά, ενώ αναλάβει και υπηρεσία στην ενισχυτική, τί πρέπει να γίνει για να έχει πρόβλημα; Ποιος κρίνει την ποινή του και τί ποινή είναι αυτή;

2) Το φροντιστήριο έχει κανενός είδους πρόβλημα;

Φυσικά και υπάρχει ασυμβίβαστο, κάτι που αναφέρεται ρητά στην αίτηση που υπογράφεις. Το αν είναι απαράδεκτο ή όχι (σε γενικότερο πλαίσιο είναι) δεν έχει σημασία τώρα, γιατί δεν αλλάζει άμεσα.
Στις παραπάνω ερωτήσεις, από όσο γνωρίζω:
1) Για να έχει πρόβλημα, θα πρέπει να βρεθεί ένας καλοθελητής να τον καταγγείλει, συν ότι θα φαίνεται στο ΙΚΑ από την απόδοση των εισφορών η ταυτόχρονη απασχόληση. Μένει να το δει η υπηρεσία, οπότε προσωπικό ρίσκο του καθενός.
2) Το φροντιστήριο τι πρόβλημα να έχει; Εσύ θα το έχεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2016, 01:25:29 μμ »
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι ψυλλιαζόμουν και εγώ ότι υπάρχει ασυμβίβαστο, το οποίο προφανώς και είναι απαράδεκτο.

Μου γεννιούνται όμως δυο ακόμη ερωτήματα!

1) Αν ο εκπαιδευτικός ΔΕΝ παραιτηθεί, ΟΥΤΕ απολυθεί από το φροντιστήριο, και συνεχίσει να δουλεύει κανονικά, ενώ αναλάβει και υπηρεσία στην ενισχυτική, τί πρέπει να γίνει για να έχει πρόβλημα; Ποιος κρίνει την ποινή του και τί ποινή είναι αυτή;

2) Το φροντιστήριο έχει κανενός είδους πρόβλημα;

Υπήρξε περίπτωση (πιθανόν και περισσότερες από 1) όπου μετά από καταγγελία έγινε ΕΔΕ.
Η καταγγελία έγινε από κάποιον που δεν του έδωσαν ώρες ενώ δούλευε και ο ίδιος σε φροντιστήριο.
Γιατί οι άλλοι και όχι εγώ?
Έτυχε να είμαι μπροστά στις απολογίες κάποιων από τους καταγγελθέντες. Αν τελικά τους επιβλήθηκαν ποινές και ποιες ήταν αυτές δεν το γνωρίζω.
Δεν φαντάζομαι να τους έκαναν και πολλά, αλλά ένα τρεξιματάκι λόγω της καταγγελίας το είχανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2016, 01:28:50 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2016, 02:06:58 μμ »
Εδώ πήραν άτομο στην ενισχυτική που είχε κληθεί αναπληρώτρια, δεν πήγε και δεν την διέγραψαν από τον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2016, 04:21:15 μμ »
Εδώ πήραν άτομο στην ενισχυτική που είχε κληθεί αναπληρώτρια, δεν πήγε και δεν την διέγραψαν από τον πίνακα.

Εφόσον οι πίνακες της ενισχυτικής είναι διαφορετικοί από τους πίνακες αναπληρωτών, δεν είναι παράνομο αυτό. Αν το θεωρείς παράνομο, μπορείς να κάνεις ένσταση. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι είναι σωστό, απλώς διευκρινίζω το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2016, 07:43:22 μμ »
Δεν έιναι διαφορετικοί οι πίνακες. Από τους πίνακες των αναπληρωτών κάλεσαν στην ενισχυτική.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2016, 07:52:57 μμ »
Δεν έιναι διαφορετικοί οι πίνακες. Από τους πίνακες των αναπληρωτών κάλεσαν στην ενισχυτική.

Οι αιτήσεις για την ενισχυτική έγιναν χωριστά και δημιουργήθηκαν νέοι πίνακες, ξεχωριστοί, για κάθε Δευτεροβάθμια. Το γεγονός ότι οι αιτούντες πρέπει να είναι στους πίνακες αναπληρωτών και ότι η κατάταξη γίνεται με βάση τη μοριοδότηση στον πίνακα αναπληρωτών, δεν σημαίνει ότι οι πίνακες είναι οι ίδιοι. Αν κάποιος δεν κατέθεσε εκ νέου αίτηση για ενισχυτική, δεν τον καλούν απλώς επειδή βρίσκεται στον πίνακα αναπληρωτών. Αν, ωστόσο, θεωρείς ότι είναι παράνομο, κάνε ένσταση. Δεν βοηθάει να διαμαρτύρεσαι σε ένα φόρουμ. Και ξεκαθαρίζω για άλλη μια φορά ότι δεν θεωρώ σωστό αυτό που γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2016, 07:59:16 μμ »
Δεν έιναι διαφορετικοί οι πίνακες. Από τους πίνακες των αναπληρωτών κάλεσαν στην ενισχυτική.
Δεν κάλεσαν από τους πίνακες αναπληρωτών,  για ακόμη μια φορά παρανόμησαν, και αλλοίωσαν την κατάταξη.
Δεν έχουν δικαίωμα να δουλέψουν στην ενισχυτική όσοι παραιτήθηκαν είτε δεν ανέλαβαν υπηρεσία.
τι πρωτότυπο, εδώ αναρτούν τους πίνακες της επόμενης χρονιάς και υπάρχουν λάθη περιμένατε να προλάβουν να τους ενημερώσουν τόσο σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 04, 2016, 08:05:08 μμ »
Δεν κάλεσαν από τους πίνακες αναπληρωτών,  για ακόμη μια φορά παρανόμησαν, και αλλοίωσαν την κατάταξη.
Δεν έχουν δικαίωμα να δουλέψουν στην ενισχυτική όσοι παραιτήθηκαν είτε δεν ανέλαβαν υπηρεσία.
τι πρωτότυπο, εδώ αναρτούν τους πίνακες της επόμενης χρονιάς και υπάρχουν λάθη περιμένατε να προλάβουν να τους ενημερώσουν τόσο σύντομα!

Τι εννοείς αλλοίωσαν την κατάταξη; Αφού έγιναν εκ νέου αιτήσεις και δημιουργήθηκαν νέοι πίνακες ανά Δευτεροβάθμια με βάση τα μόρια του πίνακα αναπληρωτών. Αν θέλεις να πεις ότι θα έπρεπε να μπορεί ο κάθε εκπαιδευτικός να δηλώνει παραπάνω από μια Δευτεροβάθμια, είμαι 100% μαζί σου. Αλλά δεν βρέθηκε κάποιος με λιγότερα μόρια ψηλότερα από κάποιον με περισσότερα, για να μιλάμε για αλλοίωση κατάταξης. Εκτός και αν έχει συμβεί κάτι που δεν γνωρίζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.