*

Αποστολέας Θέμα: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!  (Αναγνώστηκε 7374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:31:39 μμ »
Τέλος σε μια κατάσταση που βρωμάει βύσμα, λαμογιά και χωρίς ίχνος τσίπα, τουλάχιστον από τους εκπαιδευτικούς.

Και γιατί όλα αυτά? Γιατί πολύ απλά η πρόσκληση για τους ωρομίσθιους στα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ είναι ελλειπέστατη.
Πηγαίνοντας σήμερα στο ΙΕΚ του Κορυδαλλού,δήλωνες τα δικαιολογητικά και προφανώς άμα είχες και πιστοποιητικό ξένης γλώσσας το δήλωνες και αυτό, όμως η πρόσκληση δεν το συμπεριελάμβανε στα δικαιολογητικά.
Με αποτέλεσμα πολύ υποψήφιοι για να μην πω σχεδόν όλο το σύνολο δεν το είχε μαζί του. Οπότε η γραμματεία στο ακύρωνε και δεν το αξιολογούσε με το πρόσχημα ότι "αφού δε το προσκομίζεις, άρα δε το έχεις."
Σε απάντηση μου, ότι δεν αναφέρετε στα απαραίτητα δικαιολογητικά, πως να το ξέρω ότι χρειάζεται, μου απάντησε ότι
"αφού αναφέρεις ότι γνωρίζεις Αγγλικά, έπρεπε να το φέρεις και ότι έχεις δίκιο, αλλά έτσι είναι το σύστημα".

Η κυρία συνεχώς μου απαντούσε με το βλέμμα χαμηλωμένο κοιτώντας στο άπειρο και με μια φάτσα που θύμιζε "μαμά μου πέτσωσε το γάλα μου".   

Φυσικά δεν είμαι ο μόνος που διαμαρτυρήθηκε καθώς υπήρχαν και άλλοι. Εντύπωση πάντως μου έκανε το γεγονός πως κάποια κοπέλα είχε όλα τα δικαιολογητικά, ακόμα και αυτά που δεν τα συμπεριελάμβανε η πρόσκληση. Τυχαίο, δε νομίζω.

Προς απάντηση στη γραμματεία...και το ΑΦΜ μου ζήτησες να γράψω, γιατί δε μου ζητάς να σου φέρω και την Απόδοση Αριθμού Φορολογίκου Μητρώου, μπορεί να λέω ψέματα...

Έχω και κάτι επαίνους από το δημοτικό, να τα προσκομίσω μήπως μετρηθούν?
Προφανώς η κατάσταση είναι για γέλια. Δε πειράζει όμως, βάλτε τη Τασούλα ή Αννούλα σας που ήταν σωστό βύσμα.

Της εύχομαι να περάσει μία από της χειρότερες εκπαιδευτικές χρονιές, για να μάθει τι σημαίνει μαθητής και ειδικά των ΙΕΚ. Εκει βλέπεις δε περνάνε τα βύσματα...τρως το αγγούρι και κάθεσαι.

Και κάτι τελευταίο. Η κυρία Διαμαντοπούλου θα έχει από εδώ και πέρα τη συμπαράστασή μου, για το μόνο και μοναδικό λόγο που τη σέβομαι περισσότερο από τη "φάρα" των καθηγητών και των δασκάλων (δεν αναφέρομαι στο σύνολο, μόνο σε ανάλογες περιπτώσεις).
Ότι θα σου πει ευθέως...σου μειώνω το μισθό, άδικα και κάνω άλλα τόσα εις βάρο σου, αλλά σου το λέω μπροστά, δε κρύβομαι.Τουλάχιστον μη με πει κάνεις ότι φταίει  και σε αυτό!!
Από τη μία κράζουμε το κατεστημένο, αλλά από την άλλη θα το ακολουθήσουμε...έτσι μάθαμε, γιατί να το αλλάξουμε άλλωστε?

Μείωσε και άλλο το μισθό....να δούμε τελικά θα γελάει για πολύ ακόμα η Αννούλα ή η Τασούλα ή ο οποιοσδήποτε μπαίνει με αθέμιτο τρόπο.
Πριν λοιπόν κράξετε σκεφτείτε πόσες ΩΡΕΣ μπορεί να χρειάστηκε κάποιος, να μαζέψει τα δικαιολογητικά, να τα θεωρήσει στα ΚΕΠ, να φτάσει στο ΙΕΚ και στη τελική να τον απορρίπτουν, ενώ ακολούθησε τα πάντα σωστά!!

Υ.Σ. Υπήρχαν και άλλες περιπτώσεις...με κάτι θέσεις αγνώστου ταυτότητας, που δυστυχώς το παλικάρι (βύσμα) πρέπει να περιμένει μέχρι αύριο. Αυτός και ένα άλλο παλικάρι που προφανώς γλείφει για την ίδια θέση.   

       
   

     
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:46:51 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:55:45 μμ »
Τέλος σε μια κατάσταση που βρωμάει βύσμα, λαμογιά και χωρίς ίχνος τσίπα, τουλάχιστον από τους εκπαιδευτικούς.

Και γιατί όλα αυτά? Γιατί πολύ απλά η πρόσκληση για τους ωρομίσθιους στα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ είναι ελλειπέστατη.
Πηγαίνοντας σήμερα στο ΙΕΚ του Κορυδαλλού,δήλωνες τα δικαιολογητικά και προφανώς άμα είχες και πιστοποιητικό ξένης γλώσσας το δήλωνες και αυτό, όμως η πρόσκληση δεν το συμπεριελάμβανε στα δικαιολογητικά.
Με αποτέλεσμα πολύ υποψήφιοι για να μην πω σχεδόν όλο το σύνολο δεν το είχε μαζί του. Οπότε η γραμματεία στο ακύρωνε και δεν το αξιολογούσε με το πρόσχημα ότι "αφού δε το προσκομίζεις, άρα δε το έχεις."
Σε απάντηση μου, ότι δεν αναφέρετε στα απαραίτητα δικαιολογητικά, πως να το ξέρω ότι χρειάζεται, μου απάντησε ότι
"αφού αναφέρεις ότι γνωρίζεις Αγγλικά, έπρεπε να το φέρεις και ότι έχεις δίκιο, αλλά έτσι είναι το σύστημα".

Η κυρία συνεχώς μου απαντούσε με το βλέμμα χαμηλωμένο κοιτώντας στο άπειρο και με μια φάτσα που θύμιζε "μαμά μου πέτσωσε το γάλα μου".   

Φυσικά δεν είμαι ο μόνος που διαμαρτυρήθηκε καθώς υπήρχαν και άλλοι. Εντύπωση πάντως μου έκανε το γεγονός πως κάποια κοπέλα είχε όλα τα δικαιολογητικά, ακόμα και αυτά που δεν τα συμπεριελάμβανε η πρόσκληση. Τυχαίο, δε νομίζω.

Προς απάντηση στη γραμματεία...και το ΑΦΜ μου ζήτησες να γράψω, γιατί δε μου ζητάς να σου φέρω και την Απόδοση Αριθμού Φορολογίκου Μητρώου, μπορεί να λέω ψέματα...

Έχω και κάτι επαίνους από το δημοτικό, να τα προσκομίσω μήπως μετρηθούν?
Προφανώς η κατάσταση είναι για γέλια. Δε πειράζει όμως, βάλτε τη Τασούλα ή Αννούλα σας που ήταν σωστό βύσμα.

Της εύχομαι να περάσει μία από της χειρότερες εκπαιδευτικές χρονιές, για να μάθει τι σημαίνει μαθητής και ειδικά των ΙΕΚ. Εκει βλέπεις δε περνάνε τα βύσματα...τρως το αγγούρι και κάθεσαι.

Και κάτι τελευταίο. Η κυρία Διαμαντοπούλου θα έχει από εδώ και πέρα τη συμπαράστασή μου, για το μόνο και μοναδικό λόγο που τη σέβομαι περισσότερο από τη "φάρα" των καθηγητών και των δασκάλων (δεν αναφέρομαι στο σύνολο, μόνο σε ανάλογες περιπτώσεις).
Ότι θα σου πει ευθέως...σου μειώνω το μισθό, άδικα και κάνω άλλα τόσα εις βάρο σου, αλλά σου το λέω μπροστά, δε κρύβομαι.Τουλάχιστον μη με πει κάνεις ότι φταίει  και σε αυτό!!
Από τη μία κράζουμε το κατεστημένο, αλλά από την άλλη θα το ακολουθήσουμε...έτσι μάθαμε, γιατί να το αλλάξουμε άλλωστε?

Μείωσε και άλλο το μισθό....να δούμε τελικά θα γελάει για πολύ ακόμα η Αννούλα ή η Τασούλα ή ο οποιοσδήποτε μπαίνει με αθέμιτο τρόπο.
Πριν λοιπόν κράξετε σκεφτείτε πόσες ΩΡΕΣ μπορεί να χρειάστηκε κάποιος, να μαζέψει τα δικαιολογητικά, να τα θεωρήσει στα ΚΕΠ, να φτάσει στο ΙΕΚ και στη τελική να τον απορρίπτουν, ενώ ακολούθησε τα πάντα σωστά!!

Υ.Σ. Υπήρχαν και άλλες περιπτώσεις...με κάτι θέσεις αγνώστου ταυτότητας, που δυστυχώς το παλικάρι (βύσμα) πρέπει να περιμένει μέχρι αύριο. Αυτός και ένα άλλο παλικάρι που προφανώς γλείφει για την ίδια θέση.   

       
   

     
είναι η πρώτη φορά που ζητούν και ελεγχουν αναλυτικά τις αιτησεις και μου ειπαν στο ιεκ που πηγα οτι τα περνουν στο συστημα και θα βγουν πινακες οπου θα φαινονται τα μορια του καθενος εξω απο τα ιεκ, ειναι ενα θετικο βημα μεσα στον γενικο χαμο αφου θα υπαρξει λιστα καταξης και θα δωθει η δυνατοτητα για ενστασεις με βαση στοιχεια που ειναι διαθεσιμα στον καθε εκπαιδευτικο

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 05:57:36 μμ »
Εντύπωση πάντως μου έκανε το γεγονός πως κάποια κοπέλα είχε όλα τα δικαιολογητικά, ακόμα και αυτά που δεν τα συμπεριελάμβανε η πρόσκληση. Τυχαίο, δε νομίζω.

αν την πατήσεις μια φορά, την επόμενη απλά είσαι προετοιμασμένος.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 06:06:37 μμ »
Εντύπωση πάντως μου έκανε το γεγονός πως κάποια κοπέλα είχε όλα τα δικαιολογητικά, ακόμα και αυτά που δεν τα συμπεριελάμβανε η πρόσκληση. Τυχαίο, δε νομίζω.

αν την πατήσεις μια φορά, την επόμενη απλά είσαι προετοιμασμένος.
σημερα αρκετοι πηραν τις αιτησεις και εφυγαν για να τις φερουν συμπληρωμενες μαζι με τα αντιγραφα των πτυχιων, μεταπτυχιακων, ξενων γλωσσων, σεμιναριων.........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 08:05:15 μμ »
Γιατί να την πατήσω? Δε κατάλαβα δηλαδή? Η πρόσκληση έλεγε αυτά τα δικαιολογητικά, αυτά σου έφερα.

Το εάν στην αίτηση ζητάει να δηλώσεις και μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες ή οτι άλλο, δικαίωμά σου είναι να το δηλώσεις και εφόσον επιλεγείς να το παρουσιάσεις. Ετσι και αλλιώς γράφει επάνω στην αίτηση:

Δηλώνω υπεύθυνα με γνώση των συνεπειών του Ν. 1599/86, πως όλα τα στοιχεία που αναφέρονται στην παρούσα δήλωσή μου είναι αληθή και αποδεικνύονται από επίσημα δικαιολογητικά που επισυνάπτω: 


Θα μπορούσαν στην επιλογή των υποψηφίων να επιλέξουν π.χ. για μία θέση, 3 υποψήφιους και να τους ζητήσουν να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά (τα επιπλέον) και εφόσον τα έχουν να γίνει επισύναψή τους στην αίτησή τους.

Κάτι ανάλογο γίνεται και με τους μόνιμους διορισμούς...για  μία θέση καλούνε 3 ή 4 άτομα.
Δε με πείθεις ότι θα γίνει κάτι καλό. Και εγώ άμα θέλω στην αίτηση σου βάζω ότι έχεις διδακτορικό και βγαίνεις πιο πάνω στη λίστα.

Και μη μιλάς αόριστα, μη τρως χόρτο. "Θα βγουν έξω από τα ΙΕΚ" που, έξω από το ΙΕΚ, στο Διαύγεια, στον ΑΣΕΠ?. χαχαχαχα
Δε πάνε να τα βάλουνε και στη Βουλή...δε πρόκειται να γίνει τίποτα.

Αν όμως μαζευυτούνε οι 3, 4 πρώτοι για μία θέση και παρουσιάσουν ταυτόχρονα, την ίδια μέρα και ώρα, στον ίδιο χώρο τα δικαιολογητικά τους...να δω αυτόν που δήλωσε ψευδή στοιχεία εάν θα έχει την ίδια άνεση.
Έτσι γίνεται στο εξωτερικό!!
ΌΛΑ γίνονται για τα λεφτά...ενστάσεις για το αυτονόητο.
Προφανώς σε ένα ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ απλά θα είχε πάρει πόδι όλη η πολιτική, συνδικαλιστική εξουσία....
Το να τη πατήσεις ενώ ακολουθείς κατά γραμμα τη πρόσκληση και έχεις κάνει λάθος τα δικαιολογητικά το καταλαβαίνω, το να τη πατήσεις επειδή κάποιοι βρίσκουν τρόπους να διώξουν τους "ανταγωνιστές" των δικών τους παιδιών είναι απλά γελοίο να λέγετε, πόσο μάλλον να υποστηρίζεται από έναν υποψήφιο ωρομίσθιο εκπαιδευτικό.

Και εάν στην επόμενη φορά που θα πας σου ζητήσει πιστοποιητικό εντοποιότητας και δεν το έχεις θα ξαναπάς?
Με χρονικό περιθώριο 4 ημερών?
χαχαχαχαχαχαχαχαχα   

Υ.Σ. Μου μύρισε βρωμιά...άντε γεια!!
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 09:44:14 μμ »
δεν καταλαβαίνω σε ποιόν απαντάς, εμένα ή τον mpesg.
εγώ εννοώ ότι αφού κατά το παρελθόν έχω κάνει αιτήσεις σε ΙΕΚ, ξέρω πλέον τι ζητάνε.
όταν την πρώτη φορά πήγα με αυτά που έλεγε η προκήρυξη κι έλαβα την απάντηση, "να προσκομίσετε ότι αναφέρετε στο βιογραφικό σας", εκεί την "πάτησα" και τις επόμενες πήγα προετοιμασμένος. τόσο απλό και τίποτα περισσότερο.
προφανώς, πρώτη φορά κατέθεσες δικαιολογητικά σε ΙΕΚ, εκτός κι αν μόνο το κοντινό μου ΙΕΚ εφαρμόζει αυτή την τακτική εδώ και χρόνια.  :)

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:27:42 πμ »
Και στους δύο μιλούσα!!
Δηλαδή πρέπει να τη πατήσεις (σύμφωνα με τη δική σου λογική και τη δική τους πρακτική) για να μάθεις να κάνεις μια αίτηση για ωρομίσθιος?

Δηλαδή πρέπει κάποιος που πηγαίνει για πρώτη φορά (όπως εγώ) να του συμπεριφέρονται λες και είναι μειωμένης αντίληψης? Πρέπει δηλαδή να χάνουμε ένα έτος επειδή κάποιοι βλάκες το παίζουνε οι δήθεν?

Τόσο απλό είναι, γιατί δε το καταλαβαίνεις και τους υποστηρίζεις? Μια γραμμή στα δικαιολογητικά όπως: Επιπλέον δικαιολογητικά που θα αναφέρονται στο  βιογραφικό σας, πέραν των βασικών θα πρέπει να προσκομίζονται με γνήσιο της υπογραφής. Ας ήταν και τέρμα κάτω από το παράρτημα με μαύρα γράμματα, δε θα με πείραζε, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ!!
Δε παίζουμε hocuspocus και όποιος νέος μάντεψε τι ήθελε να πει ο ποιητής πίσω από τις λέξεις κέρδισε ωρομισθία!!
Με απλά λόγια ο διευθυντής του ΙΕΚ υπογράφει ένα χαρτί και δεν αναφέρει το σύνολο των δικαιολογητικών.

Ξέρεις ότι είναι ποινικό αδίκημα και μπορείς να τον στείλεις στα δικαστήρια και να σταματήσεις τη διαδικασία όχι μόνο στο συγκεκριμένο ΙΕΚ, αλλά σε όλα? Μια αναφορά για παραπληροφόρηση και απόκρυψη στοιχείων που αλλοιώνουν το αποτέλεσμα...τόσο ΑΠΛΟ είναι.

Πόση ώρα με πήρε να το γράψω...20 δευτερόλεπτα...σίγα το πράγμα.
Επίτηδες γίνεται για να αποκλείουν κόσμο. Ελληνικές κουτοπονηριές....

Πριν από εμένα είχε μια κοπελίτσα που έκανε τα χαρτιά της, αλλά δε γνώριζε ότι θα πρέπει να φέρει κάτι δικαιολογητικά για την εργασιακή εμπειρία πέραν των όσων ζητούσε η πρόσκληση.
Και φυσικά δε την προσμερτήσανε. Μεγάλη αμαρτία...θα πάει στη κόλαση.
Αλλά βλέπεις...το δίκιο σου δε μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα.

Μακάρι να γίνει άρση της μονιμότητας...αρε ανεργία που θα έπεφτε!!
 
   
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:31:48 πμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:38:15 πμ »
αγαπητε μου φιλε δεν μπορει κανενας να μην δεχτει την αιτηση σου ! θα μπει στον πινακα Η1 και μετα θα κοπεις στον επομενο πινακα μονο αν εισαι ασχετος με το ζητουμενο απο σενα μαθημα . για καλο στο ειπαν να βαλεις και ξενες γλωσσες

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:50:57 πμ »
αδερφέ μου δεν συμφωνώ με τη δική τους λογική, απλά έχω προσαρμοστεί σε αυτά που απαιτούν για να κάνω μια @#$%@#$% αίτηση. αφού από αυτά που γράφω, μου απαντάς ότι δεν καταλαβαίνω και ότι υπερασπίζομαι τη λογική και τη λειτουργία των ΙΕΚ, απλά δεν υπάρχει επαφή!
σε δικαιολογώ βέβαια γιατί φαίνεσαι εξοργισμένος. αν ξαναδιαβάσεις ήρεμος τι έγραψα παραπάνω, δεν θα διαπιστώσεις κάτι από αυτά που μου λες.
καλή φάση πάντως που είσαι εκνευρισμένος.  :D  της "πατάς", μαθαίνεις τα κατατόπια, γίνεσαι καχύποπτος και πιο προετοιμασμένος για άλλα που θα συναντήσεις στον ευρύτερο χώρο της εκπαίδευσης.  ;)
καλό βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 01:42:45 πμ »
Δε θα μου αξιολογήσουν τη ξένη γλώσσα, διότι δε κατέθεσα το απαραίτητο δικαιολογητικό. Αυτά για το μέλος palioseira.
Δε ξέρω εάν το προσκομίσω τώρα μετά από όλα αυτά εάν πάλι μου το δεχτούν...είναι στη κρίση του διευθυντή ο οποίος δε γνώριζε εάν θα μετρήσει ή όχι!!

Φιλε le δεν έχουμε επαφή διότι υποστηρίζουμε διαφορετικά πράγματα. Το να τη πατάς ενώ φταις το καταλαβαίνω, αλλά το να με περνάς για ηλίθιο και να μου το παίζεις έξυπνος (γραμματεία) είναι απαράδεκτο.

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να γίνει κάτι και τέτοια φαινόμενα επιτέλους να τελειώσουν. Όποιος  δε μπορεί και νομίζει οτι κάνει μαγκες εκει που δε τον παιρνουν...να απολύεται. ΤΕΛΟΣ.

Η υπουργός είναι?, το ΙΔΕΚΕ?, ο διευθυντης του ΙΕΚ?...οποιος φταίει θα πρέπει να πάρει πόδι.
Φταις όμως και εσυ le. Ενώ το ήξερες...το έκρυψες (παραδειγμα φέρνω) για τους δικού σου λόγους.

Ξέρω φίλε την εκπάιδευση απο έξω και ανακατωτα..δασκαλους συγγενεις έχω, διευθυντές, σχολικους συμβούλους φίλους που συνεργάζονται με το υπουργείο...αλλά τετοια λ@λ@κία πρώτη φορα συνάντησα.

Τετοια κακία από τους εκπαιδευτικους (ειδικά τους δασκάλους) δεν εχω ξανασυνατήσει. Κάθε μέρα φασαρία στο γραφείο για ανούσια πράγματα. Ειδικά οι νέοι είναι...και μη χειρότερα...νομίζουν έχουν πιάσει θέση...πρωθυπουργού...έλεος παιδιά cool.

Το να λες λοιπόν τη "πατάς και μαθαίνεις" είναι σαν να έχεις ρίξει το φταίξιμο σε εμένα. Και να θυμάσαι πως εάν προσαρμοστείς σε μια κατάσταση νοσηρή ή στο κατεστημένο, δε θα διαφέρεις καθόλου από αυτούς.
Θέλουμε κάτι καινουργιο, ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, δε το ζητιανέυουμε, ούτε παρακαλάμε ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ.
 
Δε σε είδα όμως να έχεις κατηγορήσει και κράξει τη συγκεκριμένη πρακτική, παρά μόνο την ανέφερες σαν κάτι αποδεκτό και φυσιολογικό...ελα μωρε, την επόμενη φορα...και κάτι ανάλογο.
Δεν υπάρχει φίλε η επόμενη φορα, υπάρχει το τώρα. όπως οι Ευρωπάιοι...σας δίνουμε 10 μέρες, ουτε ωρα παραπάνω για να κανετε όλα αυτά που πρέπει να κανετε. Τερμα τα παιχνιδια, η ψευτιά και οι υποσχέσεις. Απλά εμάς μας κακοφαινετε η οργανωση και ο συντονισμός...Ελληνες βλεπεις...η ξεφτιλα της Ευρώπης...
Οι υποσχέσεις σε κανέναν άλλο, όχι σε εμάς (Ε.Ε. ΔΝΤ...) και τώρα τρέχουνεε στη κυβέρνηση.

Καλό βράδυ  ;)       
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:12:57 πμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:26:54 πμ »
Γενικά μη δίνεις τόση σημασία στο να δουλέψεις σε ΙΕΚ. Ρώτα άτομα που είχαν δουλέψει, να σου πουν τη γνώμη τους.  ;)   Σε λίγο καιρό θα τα βλέπεις κι εσύ σαν τριτοτέταρτη προτεραιότητα & θα γελάς με τα νεύρα σου σήμερα για το θέμα.
Α, τα "χωσίδια" καλά είναι, αλλά επειδή υπάρχουν & κανόνες, ας είσαι λίγο πιο συγκρατημένος. ;D
Καλό θα ήταν να τροποποιήσεις και κάποια σημεία παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 02:39:01 πμ από le »

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:41:41 πμ »
Γενικά μη δίνεις τόση σημασία στο να δουλέψεις σε ΙΕΚ. Ρώτα άτομα που είχαν δουλέψει, να σου πουν τη γνώμη τους.  ;)   Σε λίγο καιρό θα τα βλέπεις κι εσύ σαν τριτοτέταρτη προτεραιότητα & θα γελάς με τα νεύρα σου σήμερα για το θέμα.
Α, τα "χωσίδια" καλά είναι, αλλά επειδή υπάρχουν & κανόνες, ας είσαι λίγο πιο συγκρατημένος. ;D
Καλό θα ήταν να τροποποιήσεις και κάποια σημεία παραπάνω.

Δυστυχώς τα έχουν πει καθηγητές και δάσκαλοι, οπότε μη φαντάζεσαι ότι είναι δικά μου λόγια. Τα τελευταία 20 χρόνια που θυμάμαι τον εαυτό μου...όλο φωνές και φασαρίες είναι οι εκπαιδευτικοί. Τώρα που έχουν χωριστεί και σε 15 στρατόπεδα (24 χωρίς ΑΣΕΠ, με ΑΣΕΠ, επιτυχία χωρίς διορισμό, αναπληρωτές ΑΜΩ,ΑΠΩ, ΣΔΕ, ΑΠΥ, ΕΣΠΑ, ωρομισθίοι...και του πουλιού το γάλα).

Καλό είναι να τα ακούμε και ας μας πληγώνουν. Δεν είπα κάτι το οποίο δεν ισχύει!!
Καλή συνέχεια!! ;)
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:36:25 μμ »
Δε θα μου αξιολογήσουν τη ξένη γλώσσα, διότι δε κατέθεσα το απαραίτητο δικαιολογητικό. Αυτά για το μέλος palioseira.
Δε ξέρω εάν το προσκομίσω τώρα μετά από όλα αυτά εάν πάλι μου το δεχτούν...είναι στη κρίση του διευθυντή ο οποίος δε γνώριζε εάν θα μετρήσει ή όχι!!

Ξέρω φίλε την εκπάιδευση απο έξω και ανακατωτα..δασκαλους συγγενεις έχω, διευθυντές, σχολικους συμβούλους φίλους που συνεργάζονται με το υπουργείο...αλλά τετοια Μλ@κία πρώτη φορα συνάντησα.

Τετοια κωλοφαρα σαν τους εκπαιδευτικους (ειδικά τους δασκάλους) δεν εχω ξανασυνατήσει. Κάθε μέρα φασαρία στο γραφείο για ανούσια πράγματα. Ειδικά οι νέοι είναι...και μη χειρότερα...νομίζουν έχουν πιάσει θέση...πρωθυπουργού...έλεος παιδιά cool.


Εντάξει...
Δώστε του καμιά ώρα στο ΙΕΚ να ησυχάσει....
Αφού δεν καταλαβαίνει τα αυτονόητα.

Η συνάδελφος στη γραμματεία στην ουσία τον προστάτεψε... κι αυτός χαμπάρι δεν παίρνει !!
Εκτός αν θα προτιμούσε να μην του πούνε τίποτα.
Τουλάχιστον έτσι έχει την ευκαιρία να καταθέσει τα υπόλοιπα αύριο-μεθαύριο.
Σε όλες τις υπηρεσίες, όχι μόνο στα ΙΕΚ, ότι δεν υπάρχει επικυρωμένο δεν γίνεται δεκτό, αυτός είναι ο κανόνας. Και ότι υπάρχει στο βιογραφικό, άσχετο ή σχετικό, πρέπει να επισυνάπτεται.

Και μια που μας χαρακτηρίζει κολωφάρακαι απορώ γιατί κανείς δεν αντιδρα σε τέτοια απαξίωση, άναρωτιέμαι τι να επαγγέλεται, γιατί δε τον κόβω για συνάδελφο.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Δε ξαναδηλώνω Ωρομίσθιος - Τέρμα πια τα ψέματα!!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 07:33:36 μμ »
Παρακαλούμε μείνετε εντός θέματος και τροποποιήστε τα μηνύματα σας έτσι ώστε να διατηρείται ένα επίπεδο σύμφωνα και με τους Όρους Χρήσης http://www.pde.gr/index.php?topic=13.

Ευχαριστούμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160482
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.