*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 212211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #336 στις: Αύγουστος 22, 2011, 03:56:04 μμ »
λόγια,λόγια κι απο πράξεις τίποτα

ας έβλεπε όλο το καλοκαίρι κάθε μα κάθε μέρα χίλια άτομα έξω από το υποργείο να την περιμένουν και θα σου λεγα εγώ..

με την ανισόρροπη που μπλέξαμε..

είναι δυνατόν συνάδελφοι που συμπλήρωσαν φέτος 24 μήνες προυπηρεσία να δηλώνουν επιθυμία για ένταξη στους πίνακες του 24μηνου?οι πίνακες είναι κλειδωμένοι υποτίθεται..εγω με 23,4 μεχρι το 10,δεν το έκανα..κι εσείς που συμπληρώσατε φέτος το σκεφτήκατε?

Ελλάδα,χώρα του φωτός...
Γνωρισε την Αληθεια και η Αληθεια θα σ απελευθερωσει(Ιω 8,32)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #337 στις: Αύγουστος 22, 2011, 06:35:44 μμ »
Αυτό το οποίο μπορούμε να ζητήσουμε είναι παράταση της μεταβατικής και συνέχεια του 60-40(ή κάποιο άλλο ποσοστό)και του 24μηνου για μία τριετία τουλάχιστον.Το να τσεκάρουμε το κουτάκι του 24μηνου και να ελπίζουμε ότι ίσως ενταχθούμε στον συγκεκριμενο πίνακα,έχει συζητηθεί αρκετά στο forum,και νομίζω είναι τουλάχιστον αστείο.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #338 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:06:02 μμ »
Παιδιά όσοι είστε και όσοι δεν είστε στο γκρουπ στο facebook μπαίνετε να ενημερώνεστε..Προς το παρόν μαζεύουμε στοιχεία για να δούμε πόσοι τελικά μαζευόμαστε..Συζητούνται διάφορα,αν έχετε κάτι να προτείνετε,ευπρόσδεκτο.Το γκρουπ είναι "αδιόριστοι εκπαιδευτικοί(παράταση μεταβατικής).Η συνάδελφος μαζεύει στοιχεία,μπείτε να μαζευτούμε.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος rodi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #339 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:21:52 μμ »
Ελα συναδελφοι ας το κρατησουμε πρωτο θεμα να το δουμε ολοι γιατι μας αφορα ΟΛΟΥΣ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #340 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:30:20 μμ »
Πραγματι.
Ειναι η πιο σημαντικη περιοδος για να μη μεινουμε δια βιου ανεργοι.....
 Στειλτε τα στοιχεια σας στην ομαδα στο φειςμπουκ για να μαζεψουμε υπογραφες κ να παει αντιπροσωπεια στο υπουργειο με τα αιτηματα μας!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mike78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #341 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:32:16 μμ »
Καλησπέρα σας. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το νόημα και το κέρδος σε περίπτωση παράτασης της μεταβατικής περιόδου, εφόσον δεν υπάρχει περίπτωση να ικανοποιηθούν όλες οι πλευρές. ή πάμε σε νέο ΑΣΕΠ ή ρυθμίζεται εκ νέου η κατάσταση. μιας και μόνο το 24μηνο δε μπορεί να το διορίσει αν δεν υπάρχει 60/40. και οι πίνακες πάλι δεν πρόκειται να ξεκλειδωθούν. οπότε ποίο το αποτέλεσμα;;;Απόψη μου ...

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #342 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:54:50 μμ »
Όπως το λες...αποψή σου.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #343 στις: Αύγουστος 25, 2011, 05:58:11 μμ »
και γιατι να μην ξεκλειδωσουν οι πινακες θελω να δω τα φετινα μορια μου ζητω το αυτονοητο

Αποσυνδεδεμένος viviRm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #344 στις: Αύγουστος 25, 2011, 06:06:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μιας και βρίσκομαι για πρώτη φορά στην παρέα σας ( αν και παρακολουθώ το forun από καιρό) θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και για την ενημέρωση και για την παρέα που κρατάτε σε όλους μας... Ανήκω και εγώ σ αυτούς που είδαν το τρένο του διορισμού να φεύγει και έμειναν στη στάση, ενώ καταργείται το δρομολόγιο.... Εγώ τουλάχιστον κάπως έτσι αισθάνομαι.... Συμφωνώ με την παράταση της μεταβατικής, αν βέβαια μπορούμε να την αποκαλέσουμε μεταβατική, μόνο που προς το παρόν δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο... Οπότε οι πιο έμπειροι δώστε τα φώτα σας!!

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #345 στις: Αύγουστος 25, 2011, 06:12:28 μμ »
κανονικα θα επρεπε να επιμεινουμε να μην ισχυσει καθολου ο νομος!!!!ο παλιος ηταν κατα πολυ δικαιοτερος κ με αυτον στο κατω κατω ρυθμισαμε ολοι τις ζωες μας. εξαλλου νομιζετε πως με τον ασεπ θα εξασφαλισει δικαιοσυνη; ξερετε τι ειναι να ξεσκιζομαστε να γραφουμε κ να παιρνει 6 γυμναστες, 10 αγγλικους κτλ
εγω θα ηθελα να υπολογισει τον κλαδο μας περισσοτερο και να διορισει πολλους...
εξαλλου δεν πρεπει να χαραμισουμε τα χρονια που τρεχαμε μαζευοντας προϋπηρεσια σε ολη την ελλαδα.
κ γιατι να πρεπει να δινουμε συνεχεια ασεπ...τοσοι κλαδοι που γινονται μονιμοι κ οχι μονο ασεπ δε δινουν, ουτε το ονομα τους ξερουν να γραφουν...
εμεις θα ειμαστε τα εξιλαστηρια θυματα;ε, οχι!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #346 στις: Αύγουστος 25, 2011, 06:17:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μιας και βρίσκομαι για πρώτη φορά στην παρέα σας ( αν και παρακολουθώ το forun από καιρό) θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και για την ενημέρωση και για την παρέα που κρατάτε σε όλους μας... Ανήκω και εγώ σ αυτούς που είδαν το τρένο του διορισμού να φεύγει και έμειναν στη στάση, ενώ καταργείται το δρομολόγιο.... Εγώ τουλάχιστον κάπως έτσι αισθάνομαι.... Συμφωνώ με την παράταση της μεταβατικής, αν βέβαια μπορούμε να την αποκαλέσουμε μεταβατική, μόνο που προς το παρόν δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο... Οπότε οι πιο έμπειροι δώστε τα φώτα σας!!
viviRm στειλε τα στοιχεια σου στην ομαδα που εχουμε φτιαξει στο φεισμπουκ και θα κανονισουμε συναντηση. εχουμε κανει καποιες επαφες με αντιπολιτευση κ θα παμε κ υπουργειο. πρεπει να τους δεσμευσουμε οτι οι προϋπηρεσιες μας δε θα χαθουν κ οτι θα αργησει να εφαρμοστει ο νεος νομος

Αποσυνδεδεμένος viviRm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #347 στις: Αύγουστος 25, 2011, 06:25:49 μμ »
μόνο που δεν εχω πια λογαριασμό στο Facebook.... πώς θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #348 στις: Αύγουστος 26, 2011, 01:33:37 πμ »
Αυτό το οποίο μπορούμε να ζητήσουμε είναι παράταση της μεταβατικής και συνέχεια του 60-40(ή κάποιο άλλο ποσοστό)και του 24μηνου για μία τριετία τουλάχιστον.Το να τσεκάρουμε το κουτάκι του 24μηνου και να ελπίζουμε ότι ίσως ενταχθούμε στον συγκεκριμενο πίνακα,έχει συζητηθεί αρκετά στο forum,και νομίζω είναι τουλάχιστον αστείο.
Συνάδελφοι αυτό που πρέπει να ζητήσουμε είναι το αυτονόητο:πραγματική μεταβατική για τουλάχιστον 5 χρόνια(εφόσον οι διορισμοί συνεχώς φθίνουν)κ μετά σταθερό ποσοστό απορόφησης 30% (για πάντα κάθε χρόνο για τους εναπομείναντες στον εννιαίο διορισμών του 40%) παρράλληλα με το νέο σύστημα.Αυτό απαιτεί τροπολογία στο νόμο για την οποία πρέπει να δεσμευτεί τώρα κ η αντιπολίτευση ότι θέλει.
Μην περιμένουμε τίποτα από το ΛΑΟΣ γιατί στην ουσία αυτό πέρασε το νόμο 3848 αφού ψήφισαν 138 του ΠΑΣΟΚ κ 15 του ΛΑΟΣ υπέρ του νόμου,αλλιώς δεν πέρναγε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #349 στις: Αύγουστος 26, 2011, 02:52:17 πμ »

[/quote]
Συνάδελφοι αυτό που πρέπει να ζητήσουμε είναι το αυτονόητο:πραγματική μεταβατική για τουλάχιστον 5 χρόνια(εφόσον οι διορισμοί συνεχώς φθίνουν)κ μετά σταθερό ποσοστό απορόφησης 30% (για πάντα κάθε χρόνο για τους εναπομείναντες στον εννιαίο διορισμών του 40%) παρράλληλα με το νέο σύστημα.Αυτό απαιτεί τροπολογία στο νόμο για την οποία πρέπει να δεσμευτεί τώρα κ η αντιπολίτευση ότι θέλει.
Μην περιμένουμε τίποτα από το ΛΑΟΣ γιατί στην ουσία αυτό πέρασε το νόμο 3848 αφού ψήφισαν 138 του ΠΑΣΟΚ κ 15 του ΛΑΟΣ υπέρ του νόμου,αλλιώς δεν πέρναγε!!!!!!
[/quote]
πολυ καλη η προταση σου συναδελφε.
θα υπαρξει αντιδραση απο τους νεοτερους εκπαιδευτικους ομως. η παραλληλη απορροφηση ειναι πιο δικαιη.ομως ουσιαστικη μεταβατικη δεν εχει δοθει.
εμεις θα το προτεινουμε και βλεπουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.