*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 728164 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3262 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 03:47:57 μμ »
'Ενταση στον τηλεοπτικό αέρα για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/407710_entasi-ston-tileoptiko-aera-gia-tin-axiologisi-ton-ekpaideytikon
Θα μάς τρελάνει αυτός Μπελαδάκης;;; Υπάρχουν, λέει, εκπαιδευτικοί που χρειάζονται ενίσχυση & που ποτέ δεν ασχολήθηκε κανένας μαζί τους... Και ήρθε η Κεραμέως, προσθέτω εγώ, που για το καλό εκείνων των εκπαιδευτικών που δεν τους υποστήριξε κανένας μέχρι τώρα, να εισάγει την "αντικειμενική αξιολόγηση"! Χαχα! Ωραίο αφήγημα!
Επιπλέον, μιλάει για "αρεστούς" που επί Γαβρόγλου εκλέγονταν Δ/ντές σχολείων, στήνοντας "λαικά δικαστήρια"...! Έλεος! Οι Σύμβουλοι τώρα, δηλ., δεν είναι ΑΡΕΣΤΟΙ;;; Ακόμη, μίλησε για εκπαιδευτικούς που δεν τεκμηριώνουν την αξιολόγηση των μαθητών τους (δηλ. είναι εμπαθείς με μερικούς μαθητές, υπονοεί) και που δε δέχονται τους γονείς να τους ενημερώσουν, που είναι εριστικοί με τους γονείς...! Ξανά έλεος...! Πόσα χρόνια έχει να μπει σε σχολείο αυτός ο κύριος;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3263 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 03:52:51 μμ »
Θα μάς τρελάνει αυτός Μπελαδάκης;;; Υπάρχουν, λέει, εκπαιδευτικοί που χρειάζονται ενίσχυση & που ποτέ δεν ασχολήθηκε κανένας μαζί τους... Και ήρθε η Κεραμέως, προσθέτω εγώ, που για το καλό εκείνων των εκπαιδευτικών που δεν τους υποστήριξε κανένας μέχρι τώρα, να εισάγει την "αντικειμενική αξιολόγηση"! Χαχα! Ωραίο αφήγημα!
Επιπλέον, μιλάει για "αρεστούς" που επί Γαβρόγλου εκλέγονταν Δ/ντές σχολείων, στήνοντας "λαικά δικαστήρια"...! Έλεος! Οι Σύμβουλοι τώρα, δηλ., δεν είναι ΑΡΕΣΤΟΙ;;; Ακόμη, μίλησε για εκπαιδευτικούς που δεν τεκμηριώνουν την αξιολόγηση των μαθητών τους (δηλ. είναι εμπαθείς με μερικούς μαθητές, υπονοεί) και που δε δέχονται τους γονείς να τους ενημερώσουν, που είναι εριστικοί με τους γονείς...! Ξανά έλεος...! Πόσα χρόνια έχει να μπει σε σχολείο αυτός ο κύριος;;

Ακριβώς ! ΌΠως ξεροκατάπιε όταν πήγε η συζήτηση στα προσόντα των αξιολογητών. Θα μου έρθει ο γεροντοκόρακας που έχει να πατήσει 15 χρόνια στην τάξη, να με αξιολογήσει. Βρε ουστ!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3264 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:29:38 μμ »
πάντως και το επιχείρημα που ακούω από στελέχη τοπικών ελμε ότι 'αξιολογούμαστε από τους μαθητές μας κάθε μέρα', δεν στέκει σε κριτική... άντε και κάποιος απο μας δεν κάνει σωστά τη δουλειά του,  και τα παιδιά βλέπουν ότι είναι ακατάλληλος, τι θα γίνει, μπορούν οι μαθητές να κάνουν τίποτα? θα τον φάνε στη μαπα όλη τη χρονιά με την ελπίδα ότι δεν θα το έχουν ντου χρόνου... ας χρησιμοποήσουμε πιό λογικά επιχειρήματα που να στέκουν

Ναι κάθε μέρα αξιολογούμαστε, και από τους μαθητές και τους γονείς και τους συναδέλφους γιατί όλοι ψυχανεμίζονται τι κάνει ο καθείς μας, καλό ή κακό. Και τα παιδιά ειδικά, έχουν αισθητήριο. Τους γονείς τους αφήνω στην άκρη, είναι άλλη ιστορία. Τα παιδιά όμως... είναι παιδιά, είναι ανήλικα, και συχνά λειτουργούν ως μάζα, να μην πω και ως όχλος. Όταν πατάνε στην αδυναμία κάποιου (θέμά  υγείας, απειρία, ηλικία, κάποια άλλη ιδιαιτερότητα) και του βγάζουν την ψυχή, και μετά λένε ότι ο τάδε δεν κάνει μάθημα, και τότε μας αξιολογούν; Και τη δεχόμαστε αυτήν την "αξιολόγηση"; Εκ του ασφαλούς επιε΄δη θεωρούμε πως δεν θα τύχει σε εμάς;
Όταν μας "αξιολογεί"  ο φροντιστής, τη δεχόμαστε κι αυτήν την αξιολόγηση;
Όταν μας "αξιολογέι" η μαμά που κουτσομπολεύει με την άλλη μαμά ποιος δίνει περισσότερες φωτοτυπίες, τη δεχόμαστε κι αυτήν την αξιολόγηση;
Γιατί το "αξιολογούμαστε κάθε μέρα", περιλαμβάνει και αυτα.

Τρικυμία εν κρανίω λοιπόν. Και φαιδρά επιχειρήματα.
Το μόνο που μπορούμε να πούμε, είναι ότι κατά τη γνώμη μας, αυτή η αξιολόγηση δεν βοηθάει στο να εντοπιστούν οι μετρημένες στα δάχτυλα προβληματικές περιπτώσεις. Πού ούτως ή άλλως, γνωρίζουμε ποιες είναι. Ας βρεθεί ένας τρόπος λοιπόν, οι λίγοι ακατάλληλοι να τακτοποιούνται διακριτικά σε άλλες υπηρεσίες, και ας αφήσουν τους υπόλοιπους στην ησυχία τους, με τακτικές επιμορφώσεις από ανθρώπους που γνωρίζουν από τάξη.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3265 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:51:08 μμ »
Εσπερε, μάς κουρασες με την αμετροεπεια σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:27 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3266 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 05:07:52 μμ »
Παράθεση
Ακόμη, μίλησε για εκπαιδευτικούς που δεν τεκμηριώνουν την αξιολόγηση των μαθητών τους (δηλ. είναι εμπαθείς με μερικούς μαθητές, υπονοεί) και που δε δέχονται τους γονείς να τους ενημερώσουν, που είναι εριστικοί με τους γονείς...! Ξανά έλεος...! Πόσα χρόνια έχει να μπει σε σχολείο αυτός ο κύριος;;

Συμφωνώ, να υποθέσω ότι είναι στέλεχος της ΝΔ; Γιατί με αυτά που λέει, τι άλλο να σκεφτώ...Τα επιχειρήματά του όντως καταρρίπτονται εύκολα, να τεκμηριώσω πώς, κύριέ μου, το βαθμό που βάζω, όταν με αναγκάζεις να πω ότι αυτός είναι μαθητής του 19 και αυτός του 18? Με αναγκάζεις λοιπόν να μην τεκμηριώνω την θέση μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 05:11:37 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3267 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 05:34:51 μμ »
Επιπλέον, μιλάει για "αρεστούς" που επί Γαβρόγλου εκλέγονταν Δ/ντές σχολείων, στήνοντας "λαικά δικαστήρια"...!

Αυτός ο μπελαδάκης είναι κομματικό στέλεχος και, κατά τα φαινόμενα, μάλλον δεν έχει αναλάβει τάξη ως δάσκαλος τουλάχιστον από το 2003!!!!
Παράθεση
Διετέλεσε Προϊστάμενος του 1ου Γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηρακλείου και έχει πολυετή εμπειρία ως Διευθυντής σε μεγάλες σχολικές μονάδες του Ηρακλείου από το 2011 έως και σήμερα.
Υπηρέτησε και συνεχίζει να υπηρετεί έως και σήμερα τον Εκπαιδευτικό Συνδικαλισμό από τη θέση του Προέδρου στο Σύλλογο Εκπαιδευτικών «Νίκος Καζαντζάκης», ως Αιρετός στο ΠΥΣΠΕ Ηρακλείου, ως Αιρετός στο ΑΠΥΣΠΕ Κρήτης και ως εκλεγμένο μέλος στο Διοικητικό Συμβούλιο της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας για δύο συνεχόμενες θητείες (2003 – 2007), ενώ από το 2016 έως και σήμερα είναι Πρόεδρος της Ελεγκτικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ.

Αυτός λοιπόν ο μπελαδάκης αναφέρει ως "λαϊκά δικαστήρια" την άποψη των μελών του συλλόγου διδασκόντων, δηλαδή ανθρώπων επιστημόνων που έχουν πάρει πτυχίο, έχουν περάσει πλείστους διαγωνισμούς,  έχουν διαπρέψει στην επιστήμη τους στην πράξη και όχι στην θεωρία κλπ κλπ.

Το να αναφέρεις ως "λαικό δικαστήριο" την άποψη επιστημόνων, είναι στα όρια της συκοφαντίας.

Καλό θα ήταν ο μπελαδάκης να κάνει και μια αναφορά στα κομματοσκυλικά δικαστήρια, στις κομματικές συνεντεύξεις με τις οποίες κάποιοι φελλοί αποκτούν τυπικά προσόντα και μέσω αυτών καταφέρνουν και επιπλέουν στην επιφάνεια. Τι, δεν γνωρίζει ο μπελαδάκης ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει ; Σε ποια χώρα ζει άραγε, από ποιον πλανήτη προσγειώθηκε στα μέρη μας;

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 06:16:40 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3268 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 06:19:33 μμ »
βρες καμια καλύτερη δικαιολογία για να μην σου έλθει ο σύμβουλος στο σχολείο...τις αναρρωτικές δεν σκέφθηκες...
Καμία δικαιολογία, δεν μπαίνω σε καμία πλατφόρμα,ακολουθώ το συνδικαλιστικό όργανο σε απεργία-αποχή απεργώ στις 15 του μήνα.Δικαιολογίες να βρείς εσύ για την αχαρακτήριστη συμπεριφορά σου,αξιολογήσου όσο θες,εμένα όμως δεν σου επιτρέπω να μου κουνάς το δάχτυλο και να μου μιλάς για δικαιολογίες όταν εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3269 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 06:37:31 μμ »
Καμία δικαιολογία, δεν μπαίνω σε καμία πλατφόρμα,ακολουθώ το συνδικαλιστικό όργανο σε απεργία-αποχή απεργώ στις 15 του μήνα.Δικαιολογίες να βρείς εσύ για την αχαρακτήριστη συμπεριφορά σου,αξιολογήσου όσο θες,εμένα όμως δεν σου επιτρέπω να μου κουνάς το δάχτυλο και να μου μιλάς για δικαιολογίες όταν εγώ δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτοιο.
γιατι χάνεις την ψυχραιμία σου;...θα σου χρειαστεί σύντομα όταν θα αξιολογηθείς  ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 06:46:41 μμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3270 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 06:45:49 μμ »
ΔΟΕ: Κήρυξη 3ωρων στάσεων εργασίας https://www.esos.gr/arthra/81762/doe-kiryxi-3oron-staseon-ergasias

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3271 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 07:00:18 μμ »
γιατι χάνεις την ψυχραιμία σου;...θα σου χρειαστεί σύντομα όταν θα αξιολογηθείς  ;D ;D ;D ;D

H οργή κατά των εμπόρων του ΕΣΠΑ που έχουν εισβάλει στον ναό της εκπαίδευσης, θα αξιολογηθεί θετικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 07:02:21 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3272 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 07:32:52 μμ »
Κάθε μέρα αξιολογούμαστε, ισχύει. Από κει και πέρα, όμως, όταν ο εκπαιδευτικός είναι ακατάλληλος, και αναφέρομαι σε σοβαρές περιπτώσεις, που όλοι έχουμε συναντήσει κατά καιρούς, ξέρουμε πως ο ίδιος γραφειοκρατικός μηχανισμός του Υπουργείου μπλοκάρει τις ενέργειες ή τις καθυστερεί. Π.χ. εγώ ξέρω αυτή την στιγμή εκπαιδευτικούς που έπρεπε να δικάζονται  για τις πράξεις τους σε σχολικό περιβάλλον και ασκούν κανονικά τα καθήκοντά τους. Ευθύνομαι εγώ γι΄αυτό; Όχι.
από ποιους αξιολογούμαστε; από τους βαθμοθήρες μαθητές και γονείς; ή  από τους απειθαρχους, ανάγωγους μαθητές που όταν τους βάλεις όρια σε προπηλακίζουν; οι μαθητές δεν ειναι ώριμοι για τέτοια περίπλοκη διαδικασία....να σας θυμίσω ότι η ψυχολογία αναφέρει ότι ένας έφηβος 18 ετών έχει νοητικό  επίπεδο τρία χρόνια μικρότερο

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3273 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 07:35:31 μμ »
από ποιους αξιολογούμαστε; από τους βαθμοθήρες μαθητές και γονείς; ή  από τους απειθαρχους, ανάγωγους μαθητές που όταν τους βάλεις όρια σε προπηλακίζουν; οι μαθητές δεν ειναι ώριμοι για τέτοια περίπλοκη διαδικασία....να σας θυμίσω ότι η ψυχολογία αναφέρει ότι ένας έφηβος 18 ετών έχει νοητικό  επίπεδο τρία χρόνια μικρότερο
Νοητικό επίπεδο οριακό δεν έχει ο μαθητής. Αλλά ο καθηγητής που καλοπιάνει τον αξιολογητή. ;D

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 633
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3274 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 07:47:28 μμ »
γιατι χάνεις την ψυχραιμία σου;...θα σου χρειαστεί σύντομα όταν θα αξιολογηθείς  ;D ;D ;D ;D
Νομίζεις..και καμία ψυχραιμία δεν χάνω απλώς σε βάζω στη θέση σου..εξάλλου εγώ έχω την συνείδηση μου ήσυχη εσύ;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1352
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3275 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 07:51:59 μμ »
Νομίζεις..και καμία ψυχραιμία δεν χάνω απλώς σε βάζω στη θέση σου..εξάλλου εγώ έχω την συνείδηση μου ήσυχη εσύ;
διατήρησε την ψυχραιμία σου...ήδη τα πρώτα μηνύματα από το μέτωπο της αξιολόγησης ειναι ενθαρρυντικά, Συνάδελφοι στο fb από Κρητη και βόρειο Αιγαίο αναφέρουν ότι η πρώτη επαφη με τους συμβούλους κινήθηκε σε φιλικό και ανθρώπινο κλίμα  8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160672
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.