*

Αποστολέας Θέμα: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 11018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:49:45 πμ »
Συνάδελφοι που πιστεύετε να κυμανθούν οι βάσεις φέτος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:22 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:41:46 πμ »
Κανένας συνάδελφος δεν έχει να πει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2013, 02:43:22 πμ »
Αυτή την εποχή ασχολούμαστε περισσότερο με υπεραριθμίες, διαθεσιμότητες και λοιπά δεινά...  :) :)

Επίσης, αφενός έχουν γίνει τέτοιες συζητήσεις κατά την πορεία των διορθώσεων και αφετέρου είναι πολύ κοντά η έκδοση αποτελεσμάτων οπότε και θα έχουμε καλύτερη εκτίμηση.   :) :) :)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2013, 11:16:00 πμ »
Εντάξει εγώ θα ρισκάρω να κάνω εκτίμηση πριν βγουν τα αποτελέσματα αν πέσω μέσα ίσως να αλλάξω επάγγελμα και να γίνω μέντιουμ.
Στα ΑΕΙ όλων τον επιστημονικών πεδίων  θα υπάρχει μικρή πτώση στα υψηλόβαθμα τμήματα 0-100 , μεγαλύτερη στο 2- 4 πεδίο εως 250. Όλα τα τμήματα καθηγητών και δασκάλων θα έχουν την μεγαλύτερη  πτώση που μπορεί να φτάσει και τα 1000 μόρια σε τμήματα της επαρχίας.
Στα ΤΕΙ όλων των επιστημονικών πεδίων αναμένεται η μεγαλύτερη άνοδος όλων τον εποχών με εξαίρεση τη χρονιά που υπήρξε η βάση του 10.
Οι στρατιωτικές-αστυνομικές σχολές  θα έχουν την μεγαλύτερη ζήτηση των υποψήφιων.
Όσο για τις ειδικές κατηγορίες τι να πει κανείς δεν ψηφίστηκε το νομοσχέδιο για τον ρατσισμό! Το να υπάρχει ειδική κατηγορία για μουσουλμάνους, πολύτεκνους ανάπηρους, ορφανούς είναι αδιανόητο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:52:22 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2013, 03:20:57 μμ »
Αν σκεφτούμε ότι στις ιατρικές αυξήθηκε λίγο ο αριθμός των εισακτέων, λογικά περιμένουμε μία μικρή πτώση των βάσεων!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:28:40 μμ »
Συνάδελφοι πριν λίγο τοιχοκολήθηκαν οι βαθμοί των πανελλαδικών στο σχολείο μου! Ακόμα και οι άριστοι μαθητές δεν έγραψαν πάρα πολύ καλούς βαθμούς σε φυσική και μαθηματικά κατεύθυνσης! Αυτό δείχνει κάποια μείωση των βάσεων! Βέβαια ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη! Οι δικοί σας μαθητές πως πήγαν;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:32:33 μμ »
Και οι δικοί μου της Θετικής/τεχνολογικής μέτρια πήγαν.

Μαθ. Κατ. ο ένας 14,3 και ο άλλος 14,4
Μαθ. Γεν. ο ένας 15,1 και ο άλλος 17,2

Και πρόκειται για πολύ καλούς μαθητές. Εγώ τους έκανα έκθεση βέβαια, αλλά ήταν μαθητές που δούλευαν σε όλα τα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:40:46 μμ »
Εγώ είμαι φιλόλογος και γενικά οι μαθητές μου έγραψαν λίγο  χειρότερα από ότι υπόλογίζαμε, αλλά ήταν γενικά ευχαριστημένοι γιατί όπως μου είπαν αρκετοί ήταν εκείνοι που δεν ήταν ευχαριστημένοι με τους βαθμούς τους όχι μόνο στη θεωρητική αλλά και στις άλλες κατευθύνσεις αλλά δεν έχω περάσει ακόμη από τα σχολεία της πόλεις μου για να δω τις καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:50:51 μμ »
Στα ΤΕΙ όλων των επιστημονικών πεδίων αναμένεται η μεγαλύτερη άνοδος όλων τον εποχών με εξαίρεση τη χρονιά που υπήρξε η βάση του 10.
Δεν θα ανισταθμιστεί η μείωση των εισακτέων με τα δύσκολα θέματα φέτος; Είναι σίγουρη η αύξηση των βάσεων των ΤΕΙ τουλάχιστον στην επαρχία;

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2013, 01:35:10 μμ »
Η ανιψια μου, πολυ καλη μαθητρια, περιμεναμε 18,4 Μαθ κατ και ηρθε 17,3. Το πιο ψηλο του σχολειου, σε λυκειο σε προαστιο Αθηνας. Σε αλλο λυκειο της ιδιας περιοχης το πιο ψηλο σε Μαθ  κατ ειναι το 14,1. Οποτε σε σχολες 2ου και 3ου πεδιου λογικα θα χουμε πτωση...

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2013, 01:43:14 μμ »
Για κάποιους οι βάσεις δεν έχουν σημασία ,είχαν την ατυχία ή τύχη αρκεί να το γνωρίζουν πως πάσχουν από κάποια πάθηση που οδηγεί χωρίς εξετάσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ:
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B1%CE%BC%CF%86%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B7%20%CE%BF%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7&source=web&cd=7&ved=0CE4QFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.minedu.gov.gr%2Fpublications%2Fdocs2013%2F130214_eguklios_eisagwgis_sovares_pa8iseis.doc&ei=BiPEUd6PO8LcswaKq4GYAQ&usg=AFQjCNERWeJppUHcBUeKhCzSJuqGbK99Rw&bvm=bv.48293060,d.Yms
Πως γίνεται σε αυτή τη χώρα να θεωρείτε προσόν μια αναπηρία για να σπουδάσεις χωρίς εξετάσεις και έπειτα να προσληφθείς στο δημόσιο, να μην πληρώνεις κανένα φόρο ή να παίρνεις σύνταξη χωρίς να έχεις κάνει ποτέ τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2013, 02:31:43 μμ »
Για κάποιους οι βάσεις δεν έχουν σημασία ,είχαν την ατυχία ή τύχη αρκεί να το γνωρίζουν πως πάσχουν από κάποια πάθηση που οδηγεί χωρίς εξετάσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ:
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%B1%CE%BC%CF%86%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B7%20%CE%BF%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B7&source=web&cd=7&ved=0CE4QFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.minedu.gov.gr%2Fpublications%2Fdocs2013%2F130214_eguklios_eisagwgis_sovares_pa8iseis.doc&ei=BiPEUd6PO8LcswaKq4GYAQ&usg=AFQjCNERWeJppUHcBUeKhCzSJuqGbK99Rw&bvm=bv.48293060,d.Yms
Πως γίνεται σε αυτή τη χώρα να θεωρείτε προσόν μια αναπηρία για να σπουδάσεις χωρίς εξετάσεις και έπειτα να προσληφθείς στο δημόσιο, να μην πληρώνεις κανένα φόρο ή να παίρνεις σύνταξη χωρίς να έχεις κάνει ποτέ τίποτα.
Βασικά είναι μια από τις μεγαλύτερες κακίες που διάβασα μέσα στο pde.
Ποιος είπε ότι τα άτομα που έχουν μια πολύ σοβαρή αναπηρία πρέπει να μην σπουδάζουν και να ζουν το υπόλοιπο της ζωής τους σαν "φυτά";
Και έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα στην εκπαίδευση που
σε ένα θέμα που αφορά τις φετινές βάσεις γράφουμε ότι μας κατέβει...
Ίσως έχουμε εθιστεί ότι ο πραγματικά "αδύναμος" πρέπει να ρίχνεται στον "Καιάδα"...
Τα περισσότερα από αυτά τα άτομα δεν έχουν ούτε την στοιχειώδη υγειονομική περίθαλψη και σοβαρή οικονομική ενίσχυση από το "Κράτος"...Μόνο που δεν έγραψες ότι δεν προσφέρουν μαλλί ή γάλα...
Εκτός αν νομίζουμε ότι ο ανάπηρος ανήκει στους προνομιούχους της κοινωνίας μας ή είναι κάτι σαν τους διευθυντές της ΕΡΤ και τους υπουργούς της κυβέρνησης.


Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 21, 2013, 03:19:01 μμ »
Συνάδερφοι, πότε βγαίνουν τα στατιστικά των βαθμολογιών;;

Ο μαθητής μου τα πήγε εξαιρετικά καλά, Μαθ. Γενικής: 20, Μαθ. Κατεύθυνσης: 17,8 και στα δύο είχε τον υψηλότερο βαθμό στο σχολείο του. Φυσική Κατ. νομίζω μου είπε 17,5 περίπου.
Άριστος μαθητής, αφοσιωμένος. Πολύ πειθαρχημένος, δούλεψε σκληρά όλη τη χρονιά σε όλα τα μαθήματα. Χάρηκα πάρα πολύ  ;D

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προβλέψεις για τις βάσεις 2013
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2013, 03:34:46 μμ »
Ποιος είπε ότι τα άτομα που έχουν μια πολύ σοβαρή αναπηρία πρέπει να μην σπουδάζουν και να ζουν το υπόλοιπο της ζωής τους σαν "φυτά";
Και έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα στην εκπαίδευση που
σε ένα θέμα που αφορά τις φετινές βάσεις γράφουμε ότι μας κατέβει...
Ίσως έχουμε εθιστεί ότι ο πραγματικά "αδύναμος" πρέπει να ρίχνεται στον "Καιάδα"...
Τα περισσότερα από αυτά τα άτομα δεν έχουν ούτε την στοιχειώδη υγειονομική περίθαλψη και σοβαρή οικονομική ενίσχυση από το "Κράτος"...
...
Εκτός αν νομίζουμε ότι ο ανάπηρος ανήκει στους προνομιούχους της κοινωνίας μας ή είναι κάτι σαν τους διευθυντές της ΕΡΤ και τους υπουργούς της κυβέρνησης.

++++++++++++++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160024
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.