*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786784 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1176 στις: Αύγουστος 26, 2013, 06:22:21 μμ »
Βασικά εγώ εδώ είμαι και περιμένω με αγωνία τι στο καλό θα γίνει με τις αποσπάσεις!

950χλμ μακρυά πρέπει να πάω. έλεος με την προχειρότητα τους!
Eννοούσα οι αιρετοί μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1177 στις: Αύγουστος 26, 2013, 07:26:53 μμ »
Από τη στιγμή που οι μετατάξεις σε γραφεία θα γίνουν σε Π.Ε θα γινουν λίγες αποσπάσεις δασκαλων και θα βολευτουν περισσότερα ατομα της Δευτεροβάθμια απο Πυσδε σε φορείς.

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1178 στις: Αύγουστος 26, 2013, 07:36:01 μμ »
Θέμα λίγων ωρών είναι η ανακοίνωση των υποχρεωτικών μεταθέσεων 4.600 εκπαιδευτικών από την δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας. Το θέμα κρατάει σε αγωνία χιλιάδες εκπαιδευτικούς που έως σήμερα δεν ξέρουν πού θα κληθούν να παρουσιαστούν την νέα χρονιά. Τα σχετικά ονόματα αναμένεται να ανακοινωθούν το βράδυ της Δευτέρας ή -το πιθανότερο- την Τρίτη.

Ήδη έχουν κατατεθεί 5.750 αιτήσεις για μεταθέσεις.

Στην συνέχεια, θα ακολουθήσουν οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών που δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 1.000 άτομα (απο 12.000 σχετικές αιτήσεις που έχουν κατατεθεί).

Το υπουργείο Παιδείας θα κάνει εφέτος ελάχιστες μόνιμες προσλήψεις στα σχολεία και εκπρόσωποι του υπολογίζουν ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών δεν θα ξεπεράσουν τα 2.500 άτομα.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1179 στις: Αύγουστος 26, 2013, 07:41:19 μμ »
Από τη στιγμή που οι μετατάξεις σε γραφεία θα γίνουν σε Π.Ε θα γινουν λίγες αποσπάσεις δασκαλων και θα βολευτουν περισσότερα ατομα της Δευτεροβάθμια απο Πυσδε σε φορείς.

Καλησπέρα κατ'αρχάς. Δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει αυτό. Στην πόλη μου από τους 20 περίπου αποσπασμένους στη ΔΔΕ ακούγεται ότι θα αποσπαστούν μονο 5-6!
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1180 στις: Αύγουστος 26, 2013, 07:55:55 μμ »
Θέμα λίγων ωρών είναι η ανακοίνωση των υποχρεωτικών μεταθέσεων 4.600 εκπαιδευτικών από την δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας. Το θέμα κρατάει σε αγωνία χιλιάδες εκπαιδευτικούς που έως σήμερα δεν ξέρουν πού θα κληθούν να παρουσιαστούν την νέα χρονιά. Τα σχετικά ονόματα αναμένεται να ανακοινωθούν το βράδυ της Δευτέρας ή -το πιθανότερο- την Τρίτη.

Ήδη έχουν κατατεθεί 5.750 αιτήσεις για μεταθέσεις.

Στην συνέχεια, θα ακολουθήσουν οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών που δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 1.000 άτομα (απο 12.000 σχετικές αιτήσεις που έχουν κατατεθεί).

Το υπουργείο Παιδείας θα κάνει εφέτος ελάχιστες μόνιμες προσλήψεις στα σχολεία και εκπρόσωποι του υπολογίζουν ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών δεν θα ξεπεράσουν τα 2.500 άτομα.

Να ανακοινωθούν, να τελειώνει αυτή η αγωνία πια!!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1181 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:02:53 μμ »
Θέμα λίγων ωρών είναι η ανακοίνωση των υποχρεωτικών μεταθέσεων 4.600 εκπαιδευτικών από την δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας. Το θέμα κρατάει σε αγωνία χιλιάδες εκπαιδευτικούς που έως σήμερα δεν ξέρουν πού θα κληθούν να παρουσιαστούν την νέα χρονιά. Τα σχετικά ονόματα αναμένεται να ανακοινωθούν το βράδυ της Δευτέρας ή -το πιθανότερο- την Τρίτη.

Ήδη έχουν κατατεθεί 5.750 αιτήσεις για μεταθέσεις.
 Στην συνέχεια, θα ακολουθήσουν οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών που δεν αναμένεται να ξεπεράσουν τα 1.000 άτομα (απο 12.000 σχετικές αιτήσεις που έχουν κατατεθεί).

Το υπουργείο Παιδείας θα κάνει εφέτος ελάχιστες μόνιμες προσλήψεις στα σχολεία και εκπρόσωποι του υπολογίζουν ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών δεν θα ξεπεράσουν τα 2.500 άτομα.
αυτο ειναι σαν επισημη ανακοινωση από κάπου; γιατι μια σοβαρη πηγή λείπει για τη βθμια
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1182 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:07:49 μμ »
Οι δημοσιογράφοι έχουν συνήθως πληροφορίες από κάποιους συμβούλους του Υπουργού Παιδείας.Αποσπάσεις ως την Παρασκευή αποκλείεται να γίνουν...μόνο σε φορείς και στην Κ.Υ. ίσως ανακοινωθούν...τα περί 1000 αποσπάσεων συνολικά για ΠΕ και ΔΕ τα άκουσα κι εγώ κι ελπίζω να μην είναι αλήθεια...
Από τον Μπράτη.

Αποσυνδεδεμένος Yellow-black3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1183 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:21:38 μμ »
Στις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τοποθετήθηκαν όλοι όσοι εξαιρέθηκαν από τη διαθεσιμότητα των ειδικοτήτων της επαγγελματικής εκπαίδευσης.Ιατροί,οδοντίατροι,οδοντοτεχνίτες,βρεφονηπιοκόμοι,νοσηλευτές,φ/θεραπευτές,αισθητικοί,κομμώτριες και μάλιστα με συγκεκριμένες ιδιαίτεροτητες(πολύτεκνοι,αναπηρία 67%κλπ).
Για παράδειγμα στη Δ.Δ.Ε. Ανατολικής θεσ/νίκης τοποθετήθηκαν 44 συνάδελφοί μας των παραπάνω ειδικοτήτων και ειδικών κατηγοριών.
Ας υποθέσουμε,λοιπόν,πως οι υπουργικές κραυγές θριάμβου περι ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΩΝ,ΜΗΔΕΝΙΚΩΝ αποσπάσεων γίνουν πράξη και δεν αποσπαστεί κανένα βύσμα στη Δ.Δ.Ε.(Από αυτά τα βύσματα που χτυπούσαν 10ωρα στα γραφεία το καλοκαίρι που εμείς ρίχναμε τις βουτιές μας στο.... πληκτρολόγιο,αντι της θάλασσας,λόγω ειδικών συνθηκών φέτος....Και για του λογου το αληθές ρωτήστε και την BITCH,για το πόσο ωραίο είναι το γραφείο,και πόσο πολύ το ποθούν όσοι βρίσκονται κοντά  στο σπίτι τους...)να δούμε φέτος ποιός και πώς θα μας μισθοδοτήσει,θα διεκπεραιώσει τις υπηρησιακές μας μεταβολές,τις άδειες,τις κοινοποιήσεις και το αρχείο των προσωπικών μας φακέλλων,όταν ο συνάδελφος που με τη βία έφεραν στο γραφείο δεν έκανε εφημερία στο σχολείο λογω πολυτεκνίας,δεν γνωρίζει χρήση η/υ,εχει τη μέριμνα(δικαιολογημένα)4 και βάλε παιδιών και συνήθισε στο σχολείο(από προσωπική πε'ιρα το αναφέρω)να ζητά να τελειώνει στο 3ωρο για να προλάβει ψώνια και μαγέιρεμα.Τώρα θα χει ωράριο 7-3 ή 7.30-3.30 ή 8-4.Τέτοιες βίαιες και σπασμωδικές αλλαγες το μόνο που θα καταφέρουν θα είναι να διαλυσουν ό,τι έμεινε όρθιο από τη λαίλαπα Αρσένη,Κοντογιαννοπουλου,Γιαννακου,Διαμαντοπούλου κλπ

Αποσυνδεδεμένος lilou1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1184 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:31:13 μμ »
αν το είπε ο Μπράτης................................πέρσι πρώτος ανακοίνωσε κατα προσέγγιση τον αριθμό όσων θα διορίζονταν :(

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1185 στις: Αύγουστος 26, 2013, 08:35:19 μμ »
Πάντως -πέρα από οποιαδήποτε πληροφορία έγκυρη ή άκυρη- όλη αυτή η καθυστέρηση στις αποσπάσεις μόνο τυχαία δεν είναι.
Γνώμη μου: Θέλουν να ακυρώσουν το θεσμό στην πράξη, όχι στη θεωρία, όπως έγινε και με τις μεταθέσεις.
Θεωρητικά μπορεί να βγαίνει κάποια εγκύκλιος. Θα ξέρουμε όμως ότι κάνουμε δεν κάνουμε αίτηση=ένα και το αυτό. Όπως ήδη ισχύει για τις μεταθέσεις για τους περισσότερους από μας.
 Θα κολλήσει ο καθένας στο μέρος που τυχαίνει να υπηρετεί και η όποια μετακίνηση θα είναι υποχρεωτική.
Δυστυχώς. Τα γράφω και πονάω που τα σκέφτομαι, γιατί δεν ξέρω πόσα χρόνια μπορώ να αντέξω εκεί που είμαι - οικονομικά και ψυχολογικά. Αλλά, δε μας αφήνουν περιθώρια για άλλα σενάρια. Κι όλο αυτό το θέμα του τύπου "οργανική για όλους"-"εξάλειψη της έννοιας λειτουργικού κενού" κλπ μπούρδες, εγώ μόνο σαν αδυναμία εθελούσιων μετακινήσεων μπορώ να το ερμηνεύσω.
 Όπως και στα περισσότερά μου posts σε αυτό το νήμα, εγώ πρώτη εύχομαι να μην επαληθευτούν οι σκέψεις μου αυτές ποτέ.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1186 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:12:29 μμ »
oi αποσπασεις θαναι μαλλον λιγες τελικα...
Ε Ξ Ο Ν Τ Ω Σ Η!!!

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1187 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:18:27 μμ »
ο Μπράτης φέτος έλεγε τα  ίδια για τις μεταθέσεις..οτι δεν θα γίνουν...
λέω μήπως ρίχνει λάδι στην φωτιά...επειδή έφαγε πάτο στην ΔΟΕ.. ???
λεω εγώ τώρα...
δηλαδή και 2500 να πάρει αναπληρωτές...(Στην πρωτοβάθμια που λένε) γιατί να μην κάνει τόσες αποσπασεις...
Νομίζω οτι και ο Μπράτης παίζει με τα νεύρα μας ..
και θα αλλάξει το τοπίο..και θα βγάλει στο facebook ¨οτι αυτός ...πίεσε...
Ήθελα να ήξερα τον Μπράτη και τον κάθε Μπράτη θα τον βάλει κανείς στην τάξη...??

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΙΘΜΟ...ΕΓΚΥΡΑ?????ΤΡΕΛΛΑ!!! >:( >:( >:( >:(
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1188 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:23:13 μμ »
και μετά θα λέει οτι "χάρη στην παρέμβασή του έγιναν τελικά 3.500 αποσπάσεις ενώ ήταν να γίνουν μόλις 200"   ;)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #1189 στις: Αύγουστος 26, 2013, 10:24:34 μμ »
Γνώμη μου είναι ότι κανείς δε μπορεί να έχει έγκυρη γνώση του αριθμού των αποσπάσεων εκτός κι αν έχει πληροφορίες από υψηλά ιστάμενο πρόσωπο. Η γενικότερη φιλοσοφία είναι να υπάρξει μικρός αριθμός αποσπάσεων. Το ποιος θα είναι αυτός ο αριθμός παίζεται. Αφήστε και τον Μπράτη και οποιονδήποτε να συζητά στον αέρα. Δική μου αίσθηση: λίγες θα είναι οι αποσπάσεις, ανεξαρτήτως κενών. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί θέλουν να σταματήσουν την εθελούσια μετακίνηση του προσωπικού. Και ίσως και να οδηγήσουν κόσμο "εθελουσίως" στην έξοδο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160741
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 426
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.