*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1786758 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΗΣ-80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5796 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:48:43 μμ »
Φίλε ernesto ευχαριστώ για την απάντηση.

Γι' αυτό διαχώρισα τις περιπτώσεις για σοβαρούς λόγους και μή.

Ξέρω για μερικές περιπτώσεις (έτυχε να γνωρίζω) πόσο "σοβαρές" είναι (της πλάκας και δήθεν). Και αυτό είναι το κακό με το Υπουργείο. Που βάζει τις σοβαρές με τις αστείες υποθέσεις μαζί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:37 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5797 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:01:42 μμ »
Άρη,

αν μπλέξεις με το αν είναι σοβαρή ή ασόβαρη η κατάσταση άστο καλύτερα.
Θα πας στην Δ/νση και θα πεις όταν βγάλατε τα κενά δεν είπατε μέρχι πότε θα είναι το κενό αυτό όπως π.χ. κάνετε στις άδειες λοχείας και ανατροφής.
Επειδή λοιπόν τίθεται θέμα ότι εγώ πήρα κενό που υπό αυτές τις συνθήκες δεν έπρεπε να το πάρω και έχασα κάποια άλλα κενά που θα μπορούσα να τα πάρω και δεν τα πήρα (ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ) και εν ολίγοις για να μην δημιουργηθεί μπάχαλο με τις τοποθετήσεις του ΠΥΣΔΕ υπάρχουν δύο λύσεις

α) Η΄εξυπηρετείτε τον συνάδελφο σε κάποιο άλλο κενό πέρα από το οργανικό του
β) Η εξυπηρετείτε εμένα σε κάποιο κενό της αρεσκείας μου...

Πιστεύω ότι έχετε όλη την καλή διάθεση να εξυπηρετηθεί και η δ/νση και εγώ και ο συνάδελφος. Σας έχω εμπιστοσύνη ότι θα τα καταφέρετε. Παρακαλώ ενημερώστε με για τις επιλογές που έχω. Σας ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος LitsaG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5798 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:50:38 μμ »
Ξέρει κάποιος πότε θα γίνει ΚΥΣΠΕ για τις παραιτήσεις ΠΕ70;

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5799 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:58:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος sardel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5800 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 02:35:00 μμ »
ARH - 80 Επιστρέφει οπωσδήποτε στην οργανική του. Αυτό ισχύει και δεν παίρνει συζήτηση. Σε κάποια ΠΥΣΔΕ άτυπα αν κάποιος επιστρέψει από άδεια ή ότιδήποτε το Γενάρη τους λένε ότι για να μην αλλάζουν καθηγητές τα παιδιά στην μέση της χρονιάς Δεκέμβριο κλπ θα τους τοποθετήσουν αλλού. Όμως αυτό στηρίζεται στην καλή διάθεση του συναδέλφου που επιστρέφει. Αν έχει οργανική δικαιούται αυτόματα να παρουσιαστεί εκεί.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5801 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 02:54:35 μμ »
ARH - 80 Επιστρέφει οπωσδήποτε στην οργανική του. Αυτό ισχύει και δεν παίρνει συζήτηση. Σε κάποια ΠΥΣΔΕ άτυπα αν κάποιος επιστρέψει από άδεια ή ότιδήποτε το Γενάρη τους λένε ότι για να μην αλλάζουν καθηγητές τα παιδιά στην μέση της χρονιάς Δεκέμβριο κλπ θα τους τοποθετήσουν αλλού. Όμως αυτό στηρίζεται στην καλή διάθεση του συναδέλφου που επιστρέφει. Αν έχει οργανική δικαιούται αυτόματα να παρουσιαστεί εκεί.

Η αλήθεια είναι πως  άλλο είναι να επιστρέψει κάποιος από απόσπαση ή άδεια το Σεπτέμβρη - Οκτώβρη και άλλο το Φλεβάρη. Δηλαδή, κακά τα ψέματα, μέχρι αυτή τη στιγμή που βγήκαν οι διακοπές αποσπάσεων, η χρονιά δεν έχει ουσιαστικά αρχίσει!Πολλά πυσδε δεν έχουν καν ολοκληρώσει τις τοποθετήσεις, αλλά και με 2 βδομάδες απεργία, κάθε άλλο παρά σε σειρά έχουν μπει οι μαθητές. Το επιχείρημα δηλαδή να μην αλλάξουν καθηγητή τα παιδιά, στην προκειμένη περίπτωση, δεν ισχύει...
 Πάντως ακόμα θυμάμαι τη χρονιά που διορίστηκα, νεοδιόριστη συνάδελφο που της άλλαξαν 3 φορές τοποθέτηση στη διάρκεια της χρονιάς επειδή οι οργανικά ανήκοντες επέστρεψαν από αποσπάσεις/άδειες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5802 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 02:55:58 μμ »
 @ guestteacher, πολύ σωστά τα είπες!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5803 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 03:15:43 μμ »
κατ' αρχήν όταν κάποιος που έχει οργανική επιστρέψει , οφείλει να επιστρέψει στην οργανική του ( εκτός και αν συμφωνήσει ο ίδιος να τοποθετηθεί σε άλλο σχολειο - αυτο όμως δεν ειναι υποχρεωτικό και συνήθως εδώ υπάρχει και μια άτυπη συναλλαγή , πχ βάλε με σε σχολειο δίπλα στο σπίτι μου ή σχολείο που να δίνει πολλά μόρια κτλ κτλ).

αν δεν έχει οργανική τότε τοποθετείται όπου έχει κενό - αν έχει.

Όσο γι αυτο που λέει ο Άρης , θα συμφωνήσω απόλυτα : η ιστορία έχει δείξει πως το 90% των περιπτώσεων εκπαιδευτικών που ζητούν οι ίδιοι την διακοπή της απόσπασής τους - δυστυχώς - συμβαίνει γιατί "έτσι τους την βάρεσε"... για να γίνω συγκεκριμένη : γιατί δεν τοποθετήθηκαν σε σχολείο που ήθελαν στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης !! Όσο και να σας φαινεται περίεργο, οι αποσπασθέντες - και ειδικά όσοι αποσπώνται επί σειρά ετών - ξέρουν πλέον τα 'καλά" σχολεία όπως και τα κενά που θα βγουν. Δεν μπορούν βέβαια πάντα να διασφαλίσουν ότι δε θα βρεθεί κάποιος με περισσότερα μόρια απο του ςίδιους να "χτυπήσει" το επιθυμητό σχολείο και έτσι, αν δεν τους κάτσει "ανακαλούν την απόσπαση".
έτσι, βρίσκεται εκτός αποσπάσεων κόσμος που πραγματικά έχει ανάγκη την απόσπαση ενώ κάποιοι παίζουν με τις αποσπάσεις κατά το δοκούν.
Γνώμη μου, αν κάποιος ανακαλεί με δική του υπαιτιότητα την απόσπασή του, να αποκλείεται απο παρόμοια διαδικασία για μία διετία ( όπως γινεται με όσους δεν αποδέχονται διορισμό αναπληρωτή).
Όσο για το ΚΥΣΔΕ.... προφανώς - και επειδή το κόλπο ειναι παλιό - δεν γράφουν στην αίτηση ανάκλησης " δεν μου άρεσε το Δημοτικό Κωλοπετεινίτσης στο οποίο τοποθετήθηκα" αλλά κάτι πιο κυριλέ όπως " αρρώστησε ο μητέρα μου με καρδιακή ανεπάρκεια και πρέπει να επιστρέψω να την φροντίζω...."
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5804 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 03:44:50 μμ »
Η ανάκληση απόσπασης μπορεί να είναι και απολύτως δικαιολογημένη. Η Μαγνησία π.χ. έχει και τις Βόρειες Σποράδες. Αν έρθω με απόσπαση από τη Φλώρινα π.χ. και με στείλουν στη Γλώσσα Σκοπέλου, θα έχω άδικο να ζητήσω ανάκληση:

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5805 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 03:48:59 μμ »
Κοιτάξτε, όσο δίκιο έχει αυτός που διακόπτει την απόσπασή του (δε μιλάω για περιπτώσεις που το κάνουν για την πλάκα τους, αλλά για πραγματικά σοβαρούς λόγους για τους οποίους επισυνάπτουν και δικαιολογητικά)έχει κι αυτός που καλείται να φύγει από το λειτουργικό κενό που κάλυπτε, ειδικά αν το θέμα τεθεί στα μέσα της χρονιάς και όχι στην αρχή.
Ωστόσο,θεωρώ πως η ευθύνη είναι του υπουργείου και μόνο του υπουργείου. Αν έβγαζε τις αποσπάσεις αρχές Ιουλίου ως όφειλε, θα υπήρχε χρόνος για να γίνουν και έγκαιρα οι όποιες διακοπές αποσπάσεων πριν αρχίσει η χρονιά. Νομίζω πως αυτό πρέπει επιτέλους να το διεκδικήσει ο κλάδος. Δε νοείται να βγαίνουν οι αποσπάσεις (α φάση) μετά την 1η Σεπτεμβρίου.
Απλά δε νοείται. Να μην ξαναγίνει ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5806 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 03:50:39 μμ »
Η ανάκληση απόσπασης μπορεί να είναι και απολύτως δικαιολογημένη. Η Μαγνησία π.χ. έχει και τις Βόρειες Σποράδες. Αν έρθω με απόσπαση από τη Φλώρινα π.χ. και με στείλουν στη Γλώσσα Σκοπέλου, θα έχω άδικο να ζητήσω ανάκληση:

Γι αυτό και έπρεπε ο διαχωρισμός των περιοχών σε α,β,γ,δ να επεκταθεί και στις αποσπάσεις και όχι να φύγει και από τις μεταθέσεις!!! >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5807 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:00:40 μμ »
Η ανάκληση απόσπασης μπορεί να είναι και απολύτως δικαιολογημένη. Η Μαγνησία π.χ. έχει και τις Βόρειες Σποράδες. Αν έρθω με απόσπαση από τη Φλώρινα π.χ. και με στείλουν στη Γλώσσα Σκοπέλου, θα έχω άδικο να ζητήσω ανάκληση:

δεν ειμαι σίγουρη οτι συμφωνώ με το παραπάνω. Έγραψα και πριν ότι ένα 90% κινείται στα πλαίσια του " δε μου αρέσει εκεί που με βάλανε"... προφανώς υπάρχει και ένα 10% που  πραγματικά καίγεται να αποσπασθεί και ας ειναι και στη Γλώσσα Σκοπέλου.

Απ΄την άλλη, όταν δηλώνεις "μαγνησία" ως πυσδε απόσπασης, γνωρίζεις εκ των προτέρων πως παίζει το σενάριο να βρεθείς στη Σκόπελο - ιδαίτερα δε αφού ούτως ή άλλως οι αποσπασμένοι τοποθετουνται μετά απο λειτουργικά υπεράριθμους και διαθεσίτες... και άρα, παίρνεις τα ρίσκα σου.
Το θέμα ειναι όμως, πως με αυτή την τακτική του "βλέποντας και κάνοντας" στερείς την απόσπαση απο κάποιον που θα πήγαινε στην Σκόπελο, και ταυτόχρονα εμπλέκεις κάποιον άλλον άσχετο που μπορεί να νοίκιασε σπίτι στη Φλώρινα ώστε να είναι κοντά στο σχολείο απο το οποίο εσύ αποσπάσθηκες και να έγραψε και το παιδί του στο σχολείο εκεί, και ξαφνικά, να τον αναγκάζεις να ξεσπιτώνεται εκ νέου επειδή εσένα δε σου "έκατσε" ο Βόλος.

( προφανώς δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα  vpdt. Η χρήση του β' ενικου΄είναι για την ευκολία της κουβέντας. Σαφώς και αναγνωρίζω ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που επιβάλλεται η ανάκληση μιας απόσπασης - μιλάω όμως για τις υπόλοιπες περιπτώσεις εν γένει.)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5808 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:04:49 μμ »
φίλτατη bitch, εγώ δεν εμπλέκομαι στις ανακλήσεις, τη γνώμη μου είπα! Ο/η vpdt ανέφερε τη Μαγνησία!
Συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά σημεία, αλλά, επαναλαμβάνω, το φετινό να πάει και να μην ξανάρθει!!
Ακόμα και πέρυσι η α φαση ανακλήσεων βγήκε μαζί με τη β φαση αποσπασεων τέλη Αυγούστου και οχι τελη Σεπτέμβρη!
Δεν κοστίζει και τίποτα στο υπουργείο να τα ολοκληρώνει έγκαιρα αυτά!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #5809 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 04:11:07 μμ »
φίλτατη bitch, εγώ δεν εμπλέκομαι στις ανακλήσεις, τη γνώμη μου είπα! Ο/η vpdt ανέφερε τη Μαγνησία!
Συμφωνώ μαζί σου σε αρκετά σημεία, αλλά, επαναλαμβάνω, το φετινό να πάει και να μην ξανάρθει!!
Ακόμα και πέρυσι η α φαση ανακλήσεων βγήκε μαζί με τη β φαση αποσπασεων τέλη Αυγούστου και οχι τελη Σεπτέμβρη!
Δεν κοστίζει και τίποτα στο υπουργείο να τα ολοκληρώνει έγκαιρα αυτά!!!

το ξέρω Ερνεστο, το διόρθωσα σχεδόν αμέσως!  ;)
φοβάμαι ωστόσο ότι το φετινό τείνει να γίνει καθεστώς!!
Το υπουργείο οφείλει πολλά να κάνει στην ώρα του. Ξαναλέω όμως - ως γνωρίζουσα κάποια πράγματα εκ των έσω -  υπάρχει τρελή κόντρα ανάμεσα στην διοικηση και την πολιτική ηγεσία.... και όπως όλοι γνωρίζουμε, ειδικά  φέτος οι υπηρεσιακές μεταβολές των εκπαιδευτικών (διαθεσιμότητες,  μετατάξεις, αποσπάσεις κτλ) έγιναν αποκλειστικά από το πολιτικό γραφείο με μηδενική εμπλοκή της Διοίκησης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160738
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.