*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 441559 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1862 στις: Μάιος 03, 2020, 06:56:58 μμ »
joannabear  θα ήθελα την άποψή σου για τα παρακάτω πρόσφατα λεγόμενα 2 γιατρών για το θέμα της θείας κοινωνίας:

Ελένη Γιαμαρέλου: "Το θέμα δεν είναι επιστημονικό, είναι καθαρά θεολογικό.. <...> Θα προσπαθήσω να το κάνω (εννοεί τη θεία κοινωνία) την πρώτη Κυριακή που θα ανοίξουν οι εκκλησίες."

Ηλίας Μόσιαλος: "Η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να αποφευχθεί με τη σημερινή της μορφή, μέχρι να έχουμε ασφαλές εμβόλιο. Θα πρέπει να εξεταστεί εάν μπορεί να γίνει με διαφορετικό και ασφαλή τρόπο."
Είναι μεγάλη συζήτηση, Landau, αυτή και ένας από τους λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω τη σκέψη μου και να συμμετάσχω στη συζήτηση, είναι η έλλειψη χρόνου.

Γενικώς πάντως, επειδή οι απόψεις διίστανται, ακόμα και μεταξύ των ίδιων των επιστημόνων και γενικά επικρατεί το χάος, έχω να πω ότι ΣΟΦΟ είναι να παίρνει ο καθένας μας τις προφυλάξεις που νομίζει ο ίδιος ως σκεπτόμενος άνθρωπος, λαμβάνοντας υπόψη ιατρικά και γενικά όλα τα δεδομένα και τα στοιχεία, στα οποία, δόξα τω Θεώ, έχουμε πρόσβαση όλοι πλέον. Ο σκεπτόμενος και ελεύθερος άνθρωπος που δεν καταπίνει ΤΙΠΟΤΕ αμάσητο. Και αναφέρομαι στους ΠΑΝΤΕΣ.
Και γιατρός να μην είμαι, κάποια πράγματα μπορώ να καταλάβω αν στέκουν ή αν έχουν νόημα να γίνουν.

Προσωπικά, λαμβάνω ό,τι προφυλάξεις λάμβανα πάντα, ειδικά μιας και δουλεύω σε σχολεία τόσα χρόνια και συγχρωτίζομαι με πολλά άτομα, μικρά-μεγάλα. Χωρίς να τρελαίνομαι. As simple as that!

Να συμπληρώσω μόνο ότι, ακριβώς επειδή το τοπίο είναι πολύ θολό, θα πρόσεχα αυτήν την περίοδο λίγο παραπάνω. Και για λόγους που φαντάζεσαι, αλλά και για λόγους που δεν φαντάζεσαι. Γενικώς, οι θέσεις μου στο ζήτημα είναι κάπως ιδιαίτερες.

Εξάλλου, η πλειονότητα των ιερέων και ιεραρχών τα ίδια συνιστά και πράττει.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 07:22:23 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:53 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1863 στις: Μάιος 03, 2020, 07:09:20 μμ »
Εδώ κρίνεται η επιστήμη και τα αποτελέσματά της
και στη χώρα μας ασχολούμαστε ΑΚΟΜΑ με τις θρησκείες....!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1864 στις: Μάιος 03, 2020, 07:29:29 μμ »
Επιτέλους, πόσο κόμπλεξ κουβαλάνε μερικοί...
Ούτε με την επιστήμη που επικαλούνται έχουν σχέση, ούτε με τον άνθρωπο,που υποτίθεται ότι νοιάζονται.
Υπάρχουν άλλα προβλήματα,με το Εγώ, και είναι προφανή.
Εμείς τί φταίμε;

Πριν προλάβει κάποιος να μου κάνει αναφορά σε διαχειριστή,ας αναλογιστεί κάποιος διαχειριστής, πού χωράει η κουβέντα περί θρησκείας στο θέμα"Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού",και αν βρεθεί συσχέτιση, ευχαρίστως να διαγραφεί το μήνυμά μου.Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 07:34:31 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1865 στις: Μάιος 03, 2020, 07:43:14 μμ »
rublev προφανώς δεν είναι κουβέντα περί θρησκείας (τουλάχιστον δεν ξεκίνησε με αυτό το σκεπτικό από τη δική μου πλευρά), αλλά περί της σοβαρότητας ή μη διαφόρων ειδικών που συμμετέχουν στην επιτροπη, η οποία καθορίζει σε σημαντικό βαθμό την κοινωνική και εκπαιδευτική ζωή στη χώρα μας. Δυστυχώς, για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι σε αυτή τη χώρα κουμάντο συνεχίζει να κάνει σε μεγάλο βαθμό η ορθόδοξη εκκλησία ακόμα και στους κόλπους των "επιστημόνων". Και αυτά έχουν τώρα άμεση σχέση ΚΑΙ με τη λειτουργία των σχολείων.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:04:53 »

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1866 στις: Μάιος 03, 2020, 07:45:17 μμ »
Δηλαδη μια 4μελης οικογενεια μπορει να ειναι  στο ιδιο σπίτι αλλα οχι να παει για ψωνια στο σουπερμάρκετ οπου δεν χρειάζεται μασκα... :o
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 08:00:18 μμ από chrpap »

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1867 στις: Μάιος 03, 2020, 07:48:23 μμ »
Η επιστήμη είναι "πολύ λίγη" μπρορεί να κάνει ελάχιστα μπροστά στην παντοδυναμία αυτού που δημιούργησε τον κόσμο. Γιατί σίγουρα κάτι τον δημιούργησε. Δεν γίνεται τίποτα εκ του μηδενός. Και αυτό περί μεγάλης εκρηξης που λέει η επιστήμη; Και από τι δημιουργήθηκε η εκρηξη; Απο μόνη της; και από τι πρωτογενες υλικό; Μου μοιαζει σαν το ερώτημα η κότα εκανε τ αυγό  ή το αυγό την κοτα; Αστείο ερώτημα... Μπορεί άραγε η επιστήμη ν απαντήσει; Αυτό που κάνει η επιστήμη είναι να ανακαλύπτει και να εξηγεί πράγματα που ήδη υπάρχουν και μέχρι κάποια στιγμή μας ήταν άγνωστα. Το ότι δεν τα ξέρουμε ή δεν τα ξέραμε δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν. Για παραδειγμα η υλη αποτελείται από μικρά σωματίδια. Ποσο μικρά όμως; Καποτε η επιστήμη είπε τα μόρια μετα "ανακαλυψε" οτι υπάρχουν μικρότερα τα άτομα μετά ακόμη μικρότερα απ αυτα...κ.ο.κ και ποιος ξερει αν δεν υπάρχουν ακομη μικρότερα που θα "ανακαλυφθούν" στο μέλλον. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και με το που τα ανακαλύπτουμε ξεκινάει η υπαρξή τους. Θεωρώ ότι πλήθος επιστημών προσπαθούν να "αποκαλύψουν" τον κόσμο. Ο ανθρωπος όμως θα είναι πάντα πολύ μικρός μπροστά στην παντοδυναμία της φύσης στην παντοδυναμία του σύμπαντος στην παντοδυναμία του θεού.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1868 στις: Μάιος 03, 2020, 08:16:47 μμ »
Στη χώρα που διοργανώνεται συνέδριο,του οποίου σκοπός είναι η δικαιολόγηση της συγκεκριμένης πολιτικής τοποθέτησης ενός ερευνητή επιστήμονα, άρα και ο επηρεασμός των ερευνητικών του πορισμάτων από την ιδεολογία που εμφορείται...
Στη χώρα που χιλιάδες άτομα  παραβιάζουν τον νόμο και τις επιστημονικές οδηγίες,για να περάσει το ιδεολογικό τους πείσμα και να δείξουν ποιος κάνει κουμάντο,τη στιγμή που μια τετραμελής οικογένεια θα φάει πρόστιμο εάν πάει βόλτα με το αυτοκίνητο...

Ακόμα μιλάμε για κίνδυνο από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις επιστημόνων,των οποίων το βιογραφικό τους σημείωμα και το ερευνητικό τους έργο δεν τίθεται σε σύγκριση με κανέναν εδώ μέσα.

Πρόκειται για ιδεοληπτική εμμονή,που σχετίζεται με το Εγώ,το οποίο δημιουργεί εξωτερικούς εχθρούς. Ακριβώς όπως για έναν θρησκόληπτο λειτουργεί ως εξωτερικός εχθρός ο διάβολος.

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1869 στις: Μάιος 03, 2020, 08:40:15 μμ »
Μόλις τώρα ο γιατρός όταν λέμε εμείς οι γιατροί  "Ισχυρή Σύσταση",  εννοούμε υποχρεωτική χρήση.
και ο νοών νοείτω.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1870 στις: Μάιος 03, 2020, 09:14:34 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/320720_kai-ena-kinito-arkei-gia-ti-zontani-metadosi-toy-mathimatos
Και ένα... κινητό αρκεί για τη ζωντανή μετάδοση του μαθήματος

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1871 στις: Μάιος 03, 2020, 09:22:41 μμ »
Συναδελφοι μεινετε εντος θεματος. Σας παρακαλω πολυ .

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1872 στις: Μάιος 03, 2020, 09:26:52 μμ »
Eσύ τώρα μπαίνεις σε τάξη και υποτίθεται ανοίγεις το μυαλό νέων ανθρώπων;
Ο "μπαγλαμάς" πάει σύννεφο: Το 50% των πολιτών αυτής της χώρας. Οι υπόλοιποι δυσκολευόμαστε, αλλά τουλάχιστον το προσπαθούμε (να σκεφτούμε).

Ευλογησον
Τα αδιάσειστα επιχειρήματα εξακολουθούν να δίνουν και να παίρνουν.
Και η κρίση ειλικρινείας επίσης!
  :o
Επιτέλους, πόσο κόμπλεξ κουβαλάνε μερικοί...
Ούτε με την επιστήμη που επικαλούνται έχουν σχέση, ούτε με τον άνθρωπο,που υποτίθεται ότι νοιάζονται.
Υπάρχουν άλλα προβλήματα,με το Εγώ, και είναι προφανή.
Εμείς τί φταίμε;

Πριν προλάβει κάποιος να μου κάνει αναφορά σε διαχειριστή,ας αναλογιστεί κάποιος διαχειριστής, πού χωράει η κουβέντα περί θρησκείας στο θέμα"Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού",και αν βρεθεί συσχέτιση, ευχαρίστως να διαγραφεί το μήνυμά μου.Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.


rublev, δεν ξέρω... Μάλλον η θρησκεία κολλάει παντού, είναι το προσφιλέστερο θέμα διακωμώδησης για μερικούς.
Είτε σχετίζεται με το θέμα είτε όχι (η αναφορά της για κακό και με άσχημο τρόπο πάντα).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 09:46:14 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1873 στις: Μάιος 03, 2020, 09:38:57 μμ »
Η επιστήμη είναι "πολύ λίγη" μπρορεί να κάνει ελάχιστα μπροστά στην παντοδυναμία αυτού που δημιούργησε τον κόσμο. Γιατί σίγουρα κάτι τον δημιούργησε. Δεν γίνεται τίποτα εκ του μηδενός. Και αυτό περί μεγάλης εκρηξης που λέει η επιστήμη; Και από τι δημιουργήθηκε η εκρηξη; Απο μόνη της; και από τι πρωτογενες υλικό; Μου μοιαζει σαν το ερώτημα η κότα εκανε τ αυγό  ή το αυγό την κοτα; Αστείο ερώτημα... Μπορεί άραγε η επιστήμη ν απαντήσει; Αυτό που κάνει η επιστήμη είναι να ανακαλύπτει και να εξηγεί πράγματα που ήδη υπάρχουν και μέχρι κάποια στιγμή μας ήταν άγνωστα. Το ότι δεν τα ξέρουμε ή δεν τα ξέραμε δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν. Για παραδειγμα η υλη αποτελείται από μικρά σωματίδια. Ποσο μικρά όμως; Καποτε η επιστήμη είπε τα μόρια μετα "ανακαλυψε" οτι υπάρχουν μικρότερα τα άτομα μετά ακόμη μικρότερα απ αυτα...κ.ο.κ και ποιος ξερει αν δεν υπάρχουν ακομη μικρότερα που θα "ανακαλυφθούν" στο μέλλον. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και με το που τα ανακαλύπτουμε ξεκινάει η υπαρξή τους. Θεωρώ ότι πλήθος επιστημών προσπαθούν να "αποκαλύψουν" τον κόσμο. Ο ανθρωπος όμως θα είναι πάντα πολύ μικρός μπροστά στην παντοδυναμία της φύσης στην παντοδυναμία του σύμπαντος στην παντοδυναμία του θεού.
Σε κάποιο άλλο νήμα ίσως και υπό καλύτερες συνθήκες, θα άξιζε να συζητήσουμε περισσότερο σχετικώς.

Μόνο το εξής θα πω για τώρα, κι αυτό επειδή ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ κάποιοι, ότι στην Αμερική υπάρχουν Πανεπιστήμια και Σχολές όπου διδάσκεται και η άλλη, η εναλλακτική θεωρία από αυτήν του Δαρβίνου, αυτή της Δημιουργίας. Επιστήμονες του ίδιου βεληνεκούς, που απλά στο θέμα της πίστης (είτε στην Εξέλιξη είτε στη Δημιουργία) έχουν διαφορετική άποψη και την τεκμηριώνουν, δεν αερολογούν, αλλά διδάσκουν την επιστήμη τους, με σεβασμό και δέος. Βάσει έρευνας, βάσει στοιχείων, χωρίς παρωπίδες και ταμπού.
Και μόνο του το γεγονός ότι κάτι που δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε, το απορρίπτουμε επειδή δεν χωρά στη σφαίρα της αντίληψής μας, φτάνει, για να φανεί το άτοπο της υπόθεσης! Αλλά δυστυχώς, είμαστε διατεθειμένοι να πιστέψουμε ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΛΑΚΕΙΑ, αλλά όχι την ύπαρξη Θεού Δημιουργού της Φύσης και των πάντων, που, αν μη τι άλλο, τόσο εύγλωττα μαρτυρούν την ύπαρξή Του! Και γιατί, αλήθεια; ΓΙΑΤΙ; Είναι αυτό το κόμπλεξ που λέει και ο rublev μάλλον.
Big Bang π.χ. ... Σαν να σου λέει κάποιος (και συ να πρέπει να το δεχτείς ως λογικό), ότι έχεις τα γράμματα της αλφαβήτας, αυτά από μόνα τους εκρήγνυνται για κάποιον λόγο και, ξαφνικά, ως εκ θαύματος, ιδού! Ο Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα! Επιστημονικότατη λογική!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2020, 09:47:36 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1874 στις: Μάιος 03, 2020, 09:47:21 μμ »
Το ζήσαμε και αυτό.. σε ελληνικό εκπαιδευτικό φόρουμ να προωθείται η θεωρία του δημιουργισμού έναντι της θεωρίας της εξέλιξης.. ούτε στις ΗΠΑ να ήμασταν!
OMG  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1875 στις: Μάιος 03, 2020, 09:52:10 μμ »
Συναδελφοι το θεμα δεν αφορα την θρησκεια -επιστημη  . Οποιος θελει να συζητησει σε τετοια γενικα θεματα μπορει στην καταλληλη ενοτητα να δημιουργησει το αντιστοιχο θεμα.

Ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.