*

Αποστολέας Θέμα: προφορική εξέταση στις πανελλήνιες εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 3505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
προφορική εξέταση στις πανελλήνιες εξετάσεις
« στις: Οκτώβριος 26, 2009, 08:39:23 πμ »
γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω εντελώς πληροφοριακά, αν γνωρίζει κάπως πόσα παιδιά δίνουν κάθε χρονο πανελλήνιες εξετάσεις προφορικά.
έχω ένα μαθητή ο οποίος είναι δυσλεκτικός, δυστυχώς το φροντιστήριο εθελοτυφλεί γιατί οι γονείς μπορεί να αντιδράσουν αν κάνουμε λόγο για δυσλεξία. τέλος πάντων, είμαι φιλόλογος και δεν ξέρω τι να κάνω για να το βοηθήσω.  Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες για τις προφορικές εξετάσεις;
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προφορική εξέταση στις πανελλήνιες εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:43 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: προφορική εξέταση στις πανελλήνιες εξετάσεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 09:57:05 πμ »
Πρέπει να έχει χαρτί από ΚΕΔΔΥ που να πιστοποιεί ότι έχει δυσλεξία και μόνο δυσλεξία.
Από εκεί και πέρα εξετάζεται στα ίδια θέματα αλλά προφορικά.

Από ότι καταλαβαίνεις είναι παράιτητο να εμπλεχθούν οι γονείς προκειμένου να γίνει αυτό. Από το σχολέιο τι λένε;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: προφορική εξέταση στις πανελλήνιες εξετάσεις
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 12:28:15 πμ »
έχω μιλήσει με τους γονείς του παιδιού, γνωρίζουν πως το παιδί τους έχει σοβαρά προβλήματα στην έκθεση και στο γραπτό λόγο, αλλά
δε νομίζω ότι γνωρίζουν ότιι το παιδί έχει δυσλεξία, τώρα το σχολείο δε νομίζω να του έχει επισημάνει το πρόβλημα. Εγώ εργάζομαι σε φροντιστήριο και η θέση μου είναι λεπτή, γιατί δεν παύει να είναι ιδιωτική επιχείρηση η οποία μπορεί να αενδιαφέρεται για την επιτυχία των παιδιών
αλλά θεωρεί πως αυτά τα ζητήματα είναι λεπτά και δεν είναι εύκολο να ειπωθούν στους γονείς.
προσπαθώ να βοηθήσω το μαθητή με όποιο τρόπο μπορώ, αλλά το πρόβλημα είναι αρκετά σοβαρό και μάλιστα εμφανές και στον προφορικό λόγο. δεν ξέρω τι να κάνω για να βοηθήσω το παιδί. Περιμένω τις συμβουλές σας.
ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προφορική εξέταση στις πανελλήνιες εξετάσεις
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:08:40 πμ »
Καλημέρα! Για να χαρακτηριστεί ένα παιδί ως δυσλεξικό ή με μια οποιαδήποτε δυσκολία, πρέπει να έχει διάγνωση από διεπίστημονική ομάδα (ο πιο εύκολος τρόπος να βρεις μία τέτοια είναι στα ΚΕΔΔΥ-αν έχεις κάποιον γνωστό σχετικό με αυτά τα θέματα, ρώτησε να σου συστήσει ένα νοσοκομείο που να εμπιστεύεται), όπως ανέφερε και το emmaki. Απλά για να προχωρήσεις σε οποιαδήποτε ενέργεια, θα πρέπει να έχεις διάγνωση στα χέρια σου, έτσι ώστε να είσαι καλυμμένη και να ξέρεις προς τα που να προανατολιστείς. Αν και το τονίζω αν μπορείς (όλοι ξέρουμε τη νοοτροπία του ιδιωτικού τομέα), προσπάθησε να οδηγήσεις τους γονείς προς αυή την κατεύθυνση, χωρίς να τους κάνεις να αισθανθούν ματαίωση ή 'απειλή' με αυτή σου την πρόταση. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου.

Υ.Γ. Αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μνμ δύο κέντρα που μου έχει συστήσει καθηγήτρια πολύ αξιόλογη και καταξιωμένη σε αυτά τα θέματα.
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160485
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.