*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 106179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Υπενθυμίζω ότι το θέμα μας εδώ είναι το κάπνισμα στους χώρους του σχολείου και μόνον και όχι στους δημόσιους χώρους γενικά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
o χώρος του σχολείου είναι ο κατ'εξοχήν χώρος της κοινωνίας μας.η προσωπική μου άποψη-που την εξέθεσα παραπάνω-αφορά και στα σχολεία.είναι αυτό που πιστεύω εγώ,δεν επιβάλλω κάτι.αμιγώς για το σχολείο τοποθετήθηκα στην τελευταία μου πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
1. Οι μη καπνιστές δε μπορεί να "σκάνε" μια ζωή απ' τον καπνό των καπνιστών, οπότε το κάπνισμα πρέπει να απαγορευτεί σε όλους τους δημόσιους χώρους.

2. Τα περί δημιουργίας χώρων καπνιζόντων και μη, στην πράξη ποτέ δε λειτουργούν, μιαs και οι μη καπνιστές της παρέας είναι ΠΑΝΤΑ εκείνοι που υποχωρούν και χάριν κοινωνικότητας ακολουθούν στο χώρο των καπνιζόντων. Θα ήταν παράλογο και άτοπο να υποστηρίξει κάποιος, ότι ένας μη καπνιστής έχει την επιλογή να μη βρεθεί σε χώρο καπνιζόντων, αφού κάτι τέτοιο σχεδόν αυτόματα θα σήμαινε τον κοινωνικό του αποκλεισμό.

3. Οι καπνιστές, ακριβώς λόγω της ιδιότητάς τους, μετατρέπουν "το άσπρο σε μαύρο". Έτσι, λοιπόν, όποιος μη καπνιστής δεν αντέχει τον καπνό, αυτόματα γίνεται "σπαστικός ή σπασίκλας", "μαμούχαλος", καταπιέζει τους υπόλοιπους, κλπ, κλπ. Δημιουργούν μια αντίληψη, κατά την οποία το φυσιολογικό είναι να υπάρχει καπνός στην ατμόσφαιρα ενός χώρου. Διακατέχονται από μια εγωιστική θεώρηση των πραγμάτων, που λίγο-πολύ λέει ότι “αφού το έχω ανάγκη, τι να κάνουμε;” χωρίς να περνάει καν από το μυαλό τους η σκέψη ότι οι υπόλοιποι απλώς δεν έχουν την υποχρέωση να το ανέχονται.

4. Οι περισσότεροι καπνιστές που κάνουν κριτική στο νόμο, εστιάζουν στο ότι "θέλουν να τους βάλουν σε καλούπι", στο ότι "ο νόμος είναι ρατσιστικός απέναντι στους καπνιστές", κλπ, κλπ, χωρίς, βέβαια να μπαίνουν στον κόπο να σκεφτούν ότι ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ο κεντρικός άξονας του νόμου είναι σωστός κι ότι όσοι δεν καπνίζουν έχουν δικαιώματα. Για τους περισσότερους καπνιστές όσοι δεν καπνίζουν, δεν υπάρχουν.

5. Πίσω από τη δήλωση-εξυπνάδα ότι "στην Ελλάδα αυτό δεν πρόκειται να περάσει" κρύβεται η πιο εγωιστική νοοτροπία που έχουν περάσει στους Έλληνες, η αντίληψη του "κοίτα την πάρτη σου και τη βολή σου, ακόμα κι αν αυτό είναι εις βάρος των υπόλοιπων κι άσε τους άλλους να πνίγονται".

6. Δε με πείθει καθόλου ένα υπουργείο που ιδιωτικοποιεί την Υγεία με κάθε του κίνηση, ότι θέλει να με σώσει από το τσιγάρο και τις ασθένειες που το συνοδεύουν. Ο νόμος αυτός έχει καθαρά κοσμοπολίτικο χαρακτήρα, με την έννοια της εναρμόνισης της χώρας στις ευρωπαϊκές αντιλήψεις και στην "ευρωπαϊκή κουλτούρα". Έχει επίσης, οικονομικές προεκτάσεις (είσπραξη προστίμων, συναλλαγές με εταιρίες εγκαταστάσεων συστημάτων εξαερισμών, κλπ) και βέβαια, δε χάνει κι ευκαιρία να προωθήσει και το χαφιεδιλίκι, αφού λέει ότι βάζει και τετραψήφιο αριθμό καταγγελιών για τους πολίτες.

7. Από τη στιγμή που άφησαν ανοιχτό το παραθυράκι των 70 τ.μ. για τα κέντρα διασκέδασης το πράγμα έχει ξεπουληθεί. Δε νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερα...

8. Οι καπνιστές, βεβαίως, δεν είναι περιθωριακοί τύποι και υπάρχει κι ένα δυστυχώς μειονοτικό ποσοστό καπνιστών που σέβονται το χώρο γύρω τους. Όλοι -και οι καπνιστές- θα μπορούσαν να ωφεληθούν από ένα τέτοιο μέτρο (αν κινούνταν στη σωστή κατεύθυνση).

9. Όσο για τα σχολειά μας,είμαι υπέρ του να δημιουργηθούν χώροι για καπνίζοντες,όπως ήδη γίνεται κάποια χρόνια στο σχολείο που ήμουν εγώ μαθήτρια.Και ελπίζω να τηρηθούν όλα όπως πρέπει.

Mία πρώην καπνίστρια


Πολύ καλά τα είπες και με επιχειρήματα! Συμφωνώ απόλυτα σε όλα εκτός από το τελευταίο για τα σχολεία. Ειδικά εμείς οι δάσκαλοι δεν πρέπει να έχουμε καπνιστήριο στο δημοτικό. Τα παιδιά σ' αυτές τις ηλικίες μας μιμούνται οπότε δεν μπορείς από τη μια να τους λες πόσο επιβλαβές είναι το κάπνισμα κι από την άλλη να καπνίζεις. Μπερδεύονται τα παιδιά. Αν διαβάσεις 2-3 σελίδες πιο πριν, περιγράφω μια προσωπική εμπειρία για να καταλάβεις τι σου λέω. Αυτά για το δημοτικό. Τώρα για γυμνάσιο-λύκειο που τα παιδιά είναι πιο μεγάλα δεν ξέρω, δεν έχω δουλέψει στη δευτεροβάθμια. Υποθέτω όμως πως ένα καπνιστήριο για τους καθηγητές όχι και σε ολοφάνερο σημείο θα εξυπηρετούσε τους συναδέλφους που έχουν διαφορετικό ωράριο από το δικό μας.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Σήμερα πήγα σε μεγάλο εμπορικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη και θέλησα να καθίσω κάπου να φάω μια μπουγάτσα. Για πρώτη φορά είδα τα ειδικά σήματα για τους χώρους μη καπνιστών. Αν και θεριακλού (και μάλιστα με στριφτά), και δεν το περηφανεύομαι, κάθισα μια χαρά για μία ώρα και δε σκέφτηκα καν το τσιγάρο. Μου άρεσε που δε μύριζε τσιγαρίλα και μου άρεσε που δε δυσκολεύτηκα να το σεβαστώ. Δεν επιδιώκω κανέναν έπαινο "καλού κοριτσιού" μ' αυτήν την αφήγηση, απλά εικάζω ότι τελικά η συμβίωση με τους μη καπνιστές είναι πιο εύκολη από όσο τη φανταζόμουν. Δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολο θα ήταν αν αντί για μπουγάτσα πήγαινα για τσίπουρο σε μαγαζί μη καπνιστών. Χμμ... μάλλον θα πήγαινα σε κανένα μικρό (κάτω των 70 τμ) για ν'αποφύγω την πρόκληση. Άλλωστε αυτά είναι και τα καλύτερα!

Όσον αφορά το σχολείο, τώρα, όλα δείχνουν ότι κατά πάσα πιθανότητα θα διατηρήσουμε το καπνιστήριό μας, ένα μικρό δωμάτιο μακριά από γραφεία και τάξεις και αρκετά διακριτικό. Θα φροντίσουμε πάντως, όπως κάναμε και φέτος, να μη γινόμαστε αντιληπτές από τους μαθητές "επί το έργον" (εννοείται ότι οι μαθητές, ειδικά του Λυκείου, δεν είναι ηλίθιοι, διαθέτουν και όσφρηση, αλλά γι αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα).


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 12:26:40 μμ »
Θα ηταν ενδιαφερον να ακουσουμε τωρα που αρχισαν τα σχολεια κατα ποσο τηρειται η εγκυκλιος. Στο δικο μου παντως ειναι καφενειο και ως καινουργιος εκει δεν θα ηθελα να τους τη 'μπαινω'...

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 01:21:54 μμ »
Δεν τηρείται τίποτα,συνάδελφοι...Παρατηρώ στα ξενυχτάδικα ότι γίνεται της μουρλής,καπνίζουν όλοι(και μάλιστα σε χώρους άνω των 70 τ.μ.).Σιγά μη δεν καπνίζουν στοι σχολείο λοιπόν που δεν έχουν και το φόβο μην περάσει καμιά μπατσαρία και τους "μαντρώσει" ή τους δώσει πρόστιμο.
Μόνος φόβος είναι πιστεύω μη τους ρουφιανέψει κανάς συνάδελφος,αλλά επαφίονται στην "αλληλεγγύη",αντί να τη ζητήσουν σε άλλα θέματα...Εκπαιδευτικά εννοείται...
(για να μην παρεξηγηθώ,δε μιλαω για όλους-ες φυσικά..υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που θαρρώ πως είναι πολύ περισσότερες! :))

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 01:23:58 μμ »
ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ καπνίσματος στα σχολεία για όλους! Απλά να υπάρχει πρόβλεψη για ειδικό χώρο για κάπνισμα (όχι στα γραφεία των καθηγητών) για τους διδάσκοντες.
Και μην φοβάστε να τη λέτε στους "παλιούς" για το θέμα αυτό. Είναι θέμα υγείας και όχι δημοσίων σχέσεων. Όποιος δεν σας καταλάβει, δικό του πρόβλημα.
Προσωπικά, αν και όταν διοριστώ (σύντομα ελπίζω), δεν θα αφήσω κανέναν να καπνίζει στους χώρους όπου θα βρίσκομαι. Εδώ από μαθητής δεν μασούσα να την λέω, τώρα θα κάνω πίσω; :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:09:41 μμ »
Στο δικό μου σχολείο τηρείται. Και πολύ χαίρομαι τους καπνίζοντες εκπαιδευτικούς που είπαν πως το μέτρο είναι πολύ καλό,γιατί θα αποτελέσει ευκαιρία αν όχι να κόψουν το κάπνισμα, τουλάχιστον να το μειώσουν.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:24:10 μμ »
Στο δικό μου σχολείο τηρείται. Και πολύ χαίρομαι τους καπνίζοντες εκπαιδευτικούς που είπαν πως το μέτρο είναι πολύ καλό,γιατί θα αποτελέσει ευκαιρία αν όχι να κόψουν το κάπνισμα, τουλάχιστον να το μειώσουν.
Και τι κάνουν όταν θέλουν να καπνίσουν;Βγαίνουν έξω;  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 04:49:54 μμ »
Ψήφισα όχι γιατί δεν νομίζω να είναι εφικτό σε όλα τα σχολεία να υπάρξουν χώροι καπνιστηρίου,εννοείται βέβαια ότι δε θα μετατραπεί το γραφείο σε καπνιστήριο σε βάρος των υπολοίπων ή το προαύλιο.Μου έχουν μείνει πολύ έντονα δύο καθηγητές που είχα στο λύκειο που με το που τελειώναμε το μάθημα ανάβανε τσιγάρο κ σε κάθε διάλειμμα η στο γραφελιο ήταν με το τσιγάρο στο χέρι κ αν ήθελες να τους βρεις να τους ρωτήσεις κάτι ερχόταν ο καπνός πάνω σου....Ανεπίτρεπτο!Αλήθεια που να καπνίζουν τώρα? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 05:24:57 μμ »
πλην εξαιρέσεων, οι καπνιστές είναι εγωϊσταροι και οι αντικαπνιστές ρατσίσταροι

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 06:46:28 μμ »
πλην εξαιρέσεων, οι καπνιστές είναι εγωϊσταροι και οι αντικαπνιστές ρατσίσταροι

Δε ξέρω ή δε νομίζω να ισχύει,αλλά κ έτσι να είναι σίγουρα θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι στον υπερθετικό βαθμό που το περιγράφεις.....

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 08:02:50 μμ »
Και τι κάνουν όταν θέλουν να καπνίσουν;Βγαίνουν έξω;  ??? ???

Δεν καπνίζουν στο σχολείο γιατί δεν προλαβαίνουν. Αλλά αν προλαβαίνουν σε κανένα κενό, δεν ξέρω που πάνε. Δεν έχω ρωτήσει. Πάντως στο γραφείο μας δεν καπνίζουν!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 08:08:28 μμ »
πλην εξαιρέσεων, οι καπνιστές είναι εγωϊσταροι και οι αντικαπνιστές ρατσίσταροι

Το θέμα είναι να υπάρχει σεβασμός. Σέβομαι και καταλαβαίνω την ανάγκη των καπνιστών να καπνίζουν, αλλά κι εκείνοι πρέπει να σέβονται την ανάγκη μου να μην το μυρίζω. Στο σπίτι μου έχουμε ένα καπνιστή,τον αδερφό μου και μάλιστα μοιραζόμαστε το ίδιο δωμάτιο. Δεν καπνίζει μέσα στο σπίτι το καλοκαίρι και το χειμώνα μόνο δίπλα στο τζάκι. Καλά για το δωμάτιό μας, δεν το συζητάμε, το καταλαβαίνει και μόνος του. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι είναι θέμα εγωισμού ή ρατσισμού. Είναι απλά θέμα σεβασμού.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 453
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 254
Σύνολο: 256

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.