*

Αποστολέας Θέμα: Πώς πάνε τα «κουράγια» σας;;;...  (Αναγνώστηκε 245887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 21, 2008, 01:23:04 μμ »
αντε να δουμε ποσο θα αντεξει ο φιλολογος
" Όσο ζω, διαβάζω!!! "    Ο φιλόλογος
    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 21, 2008, 04:38:30 μμ »
καλοοοο!επισης: "οσο ζω, ελπιζω να διοριστω"

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 21, 2008, 07:42:41 μμ »
Νομίζω ότι θα μπορούσαμε να βγάλουμε πολλά σλόγκαν που να δείχνουν τα κουράγια μας και την ψυχολογία μας πχ Για μια θέση στο Δημόσιο, Αδιόριστοι Πολιορκημένοι, Πες μου πού πουλάν ΑΣΕΠ, ν'αγοράσω δυο... κτλ κτλ

Διότι χωρίς χιούμορ συνάδελφοι δεν παλεύεται.. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2008, 07:44:33 μμ από Panayota »
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 21, 2008, 09:27:08 μμ »
η απελπισία ,της απελπισίας, ω απελπισία!! :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 23, 2008, 09:32:37 μμ »
η απελπισία ,της απελπισίας, ω απελπισία!! :-\
Μην απελπίζεσαι καλέ!!!  :) Υπάρχουν πολύύύύύ σοβαρότερα προβλήματα στον κόσμο! Αυτό να σκέφτεσαι και να δεις τι ωραία που απομυθοποιείται το θέμα ΑΣΕΠ...  ;)
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2008, 01:59:09 μμ »
εμενα παλι ειναι η πρωτη μου φορα στο ασεπ, δεν εχω καμια διαθεση για διαβασμα και στη σκεψη του μονο αγχωνομαι!

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 24, 2008, 04:04:19 μμ »
Αν απογοητεύεσαι από τώρα τί θα κάνεις όταν θα δείς την ύλη,όταν θα πιάσεις τα βιβλία,όταν θα φτάσει η ώρα του διαγωνισμού,όταν θα περιμένεις τα αποτελέσματα;;;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 24, 2008, 04:34:05 μμ »
διότι δυστυχώς ο κλάδος μας είναι κορεσμένος και απο ότι ακούω εάν δεν φτάσω 40 δεν θα διοριστώ ...εαν από τις 700 θέσεις οι περισσότεροι είναι αναπληρωτές,ωρομίσθιοι,πολυτεκνοι κτλ .. μένουν ελαχιστες θέσεις   που θα καλύψουν άριστοι των αρίστων και άνθρωποι με εμπειρία κ περισσότερες γνώσεις...εμείς  βασανιζόμαστε χρόνια και όσοι εβγαλαν την πανδύσκολη σχολή του παιδαγωγικού διορίζονται σε 2 μήνες...μν ξεχνάμε   οτι στον γραπτό διαγωνισμό των δασκάλων οι περισσότεροι δεν έπιασαν το 50 %.. αυτοι λοιπόν διδάσκουν.. εμάσ μασ μάρανε η αξιοκρατία...γνωστός μου δάσκαλος δεν καταλαβαίνει τα μαθηματικά της β δημοτικου.. :)

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 24, 2008, 04:49:15 μμ »
.εμείς  βασανιζόμαστε χρόνια και όσοι εβγαλαν την πανδύσκολη σχολή του παιδαγωγικού διορίζονται σε 2 μήνες...μν ξεχνάμε   οτι στον γραπτό διαγωνισμό των δασκάλων οι περισσότεροι δεν έπιασαν το 50 %.. αυτοι λοιπόν διδάσκουν.. :)

Αυτό ξαναπές το. Έχω βαρεθεί να ακούω: "Η τάδε που πήγε για δασκάλα διορίστηκε.Εσύ;" Άσε το άλλο:"Δεν δίνεις κατατκτήριες στο παιδαγωγικό μήπως διοριστείς;"
Εμείς δίναμε μαθήματα επιλογής του παιδαγωγικού με κλειστά τα μάτια και περνούσαμε όχι μόνο αδιάβαστοι αλλά κ με βαθμό.
Προσωπικά ελπίζω πως στο τέλος θα δικαιωθούμε χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε τα 40.Αρκεί να πιστέψουμε στις επιλογές που κάναμε κάποτε και να παλέωουμε γι'αυτές..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2008, 05:39:59 μμ »
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου maryk!!!  και εμένα τα ίδια μου λένε...ας ελπίσουμε να γίνει κάτι καλό κ για εμας ...φτάσαμε σε σημείο να υποτιμούν κ οι ίδιοι οι δάσκαλοι τον κλάδο μας! οκ.. έχουν ρέντα αλλά κάθε κλάδος έχει κ την αξία του. σε λίγο θα μας πουν οτι ειναι κατώτερη κ η ιατρική (η μητέρα των επιστημών)επεδή την ξεπέρασε το παιδαγωγικό στην βάση εισαγωγής ;D

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2008, 06:52:22 μμ »
Μην είστε πάντως τόσο σκληροί-ες συνάδελφοι. Αν είχατε μπει σε μια σχολή παιδαγωγικών, πιστέψτε με, θα αναθεωρούσατε τις απόψεις σας για  τους δασκάλους και την ύλη τους...

.εμείς  βασανιζόμαστε χρόνια και όσοι εβγαλαν την πανδύσκολη σχολή του παιδαγωγικού διορίζονται σε 2 μήνες...μν ξεχνάμε   οτι στον γραπτό διαγωνισμό των δασκάλων οι περισσότεροι δεν έπιασαν το 50 %.. αυτοι λοιπόν διδάσκουν.. :)

Αυτό ξαναπές το. Έχω βαρεθεί να ακούω: "Η τάδε που πήγε για δασκάλα διορίστηκε.Εσύ;" Άσε το άλλο:"Δεν δίνεις κατατκτήριες στο παιδαγωγικό μήπως διοριστείς;"
Εμείς δίναμε μαθήματα επιλογής του παιδαγωγικού με κλειστά τα μάτια και περνούσαμε όχι μόνο αδιάβαστοι αλλά κ με βαθμό.
Προσωπικά ελπίζω πως στο τέλος θα δικαιωθούμε χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε τα 40.Αρκεί να πιστέψουμε στις επιλογές που κάναμε κάποτε και να παλέωουμε γι'αυτές..


Η ύλη των δασκάλων δεν είναι 1+1=2, όπως σε εσάς δεν πέφτει θέμα να κλίνετε το ρήμα "λύω". Για σκεφτείτε το λίγο..
   Βέβαια δεν έχετε και άδικο...Τα θέματα των δασκάλων έχουν γίνει εύκολα (σε σχέση με την ύλη στην οποία εξετάζονται). Σίγουρα όμως θα το ξέρετε και όλοι τους μακαρίζουμε απο την άποψη αυτή: Οι δάσκαλοι δεν διαβάζουν σε ένα ΠΟΛΥ μεγάλο ποσοστό γιατί δεν τους νοιάζει ο ΑΣΕΠ, το τί θα γράψουν, και φυσικά κανείς δεν τους γκρινιάζει "διάβασε".  Την αλήθεια τώρα, το ίδιο δεν θα κάνατε και εσείς αν ξέρατε ότι θα δουλεύατε σίγουρα αναπληρωτές και σε δύο χρόνια θα παίρνατε διορισμό από τον Ενιαίο Πίνακα? Ε? Εγώ πάντως αυτό θα έκανα,  8) δυστυχώς όμως στο δικό μου κλάδο έπεσε άγχος και διάβασμα, όπως στο δικό σας τώρα...

Συγγνώμη για την "εισβολή" στα θέματα του κλάδου σας, αλλά έπεσε το μάτι μου στο topic και παρόλο που δεν θα έπρεπε ίσως και δεν ήταν η πρόθεσή σας, οι απόψεις σας μου φάνηκαν να έχουν τον "αέρα" των "δευτεροβάθμιων" που "σνομπάρουν" τους "πρωτοβάθμιους"  συναδέλφους. Επλίζω να κάνω λάθος.

Σας καταλαβαίνω για τις αγωνίες σας και ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ στην προετοιμασία. Όλοι το περάσαμε. Υπομονή και καλή επιτυχία όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα.

Φιλικά
selas


Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2008, 07:19:36 μμ »
Και, παρεπιπτόντως, για άλλο λόγο διάβασα εξαρχής το topic.. Για να σας δώσω λίγο κουράγιο και όρεξη για δάβασμα, ήθελα να σας πώ μια εμπειρία διορισμένης

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ διάβασμα για εξετάσεις (εκτός και αν το θες).
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ αγχος για προθεσμίες, αιτήσεις, εγκυκλίους (εκτός από τις μεταθέσεις, και πάλι δεν σκάς κιόλας με το αποτέλεσμα).
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ γκρίνια και σχόλια από τη μαμά, το μπαμπά, τη θεία, τον κουμπάρο, το γείτονα, τον κάθε άσχετο "καλά αυτός-ή πότε θα διοριστεί/τί θα κάνει με τη ζωή του/της;"
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ψάξιμο στα φροντιστήρια, τα ιδιωτικά, τις αγγελίες για ιδιαίτερα, εργοδότες που δεν πληρώνουν, ΟΑΕΔ για το επίδομα.


κάντε ένα κουράγιο. Σκεφτείτε όλα αυτά τα "ποτέ ξανά..." και (ξανα-)προσπαθήστε.

 Με παρασύρατε παλιόπαιδα και άλλα έγραψα στην πρώτη απάντηση, ενώ άλλα ήθελα να γράψω...;)

καλή επιτυχία για όλα και σε όλους!!! :-*
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 24, 2008, 08:27:30 μμ »
Συγνώμη,αλλά τα παιδαγωγικά που παν και τα τελειώνουν όλοι με 8 και με 9 δε συγκρίνονται,σε βαθμό δυσκολίας με τις φιλολογίες,ειδικά τι κλασικό του ΑΠΘ.
Ακόμη και εγώ τα ξέρω αυτά,γιατί έτυχε να έχω γνωστούς και στα 2 τμήματα και έχω δει τι μαθήματα κάνουν οι μεν και τι οι δε..........................................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Πώς πάνε τα <<κουράγια>> σας;;;...
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 24, 2008, 08:50:20 μμ »
Συγνώμη,αλλά τα παιδαγωγικά που παν και τα τελειώνουν όλοι με 8 και με 9 δε συγκρίνονται,σε βαθμό δυσκολίας με τις φιλολογίες,ειδικά τι κλασικό του ΑΠΘ.
Ακόμη και εγώ τα ξέρω αυτά,γιατί έτυχε να έχω γνωστούς και στα 2 τμήματα και έχω δει τι μαθήματα κάνουν οι μεν και τι οι δε..........................................

Πες τα βρε Αγάπη, πες τα! Δεν είναι υποτιμητικό ν'αναφέρεις ότι η ύλη του Παιδαγωγικού είναι πιο εύκολη από αυτή της Φιλολογίας. Αυτό είναι γεγονός! Υποτιμητικό είναι να αισθάνεσαι ανώτερος επειδή έβγαλες την πρώτη και διορίζεσαι χωρίς δυσκολία ή τη δεύτερη γιατί ξέρεις περισσότερα και να υποβιβάζεις τους άλλους. Προσωπικά έχω γνωστές από Παιδαγωγικό, διορισμένες πλέον εννοείται, οι οποίες είχαν ένα αδικαιολόγητο τουπέ. Έχεις που έχεις εσύ το ζόρι της ανεργίας, έχεις και τους άλλους που χωρίς στοιχειώδη διάκριση και ευγένεια στο χτυπάνε!!
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32312
  • Τελευταία: geokyria
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161045
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 427
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.