*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!  (Αναγνώστηκε 33001 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 09, 2017, 07:45:33 μμ »
Σε προκαλώ ανοιχτά πότε έγραψα αυτά....μάλλον σου αρέσει να αυτοπροβάλλεσαι  υποτιμώντας χωρίς ντροπη τους άλλους. Λίγη ντροπη δεν βλάπτει  στην παραχάραξη των σχολίων των άλλων.
Και επειδη παριστάνεις την έξυπνη  εκ του ασφαλούς ,όταν ένας εκπαιδευτικός υπηρετεί ταυτόχρονα σε 4 ή και 5 σχολεία είναι δυνατόν να συμμετέχει επαρκώς σε αυτό που λέμε σχολική ζωή σε όλα τα σχολεία; Πολλές φορές είναι σαν να μην υπάρχει. Είναι ημέρες που πρέπει να καλύψω στο κενό απόσταση 20km.....όχι μόνο εγώ , αλλά χιλιάδες άλλοι σαν εμενα. Παρερμηνεύεις συνειδητά την πραγματικότητα. Αν δεν ξέρεις φρόντισε να μάθεις!!
Μεταπτυχιακά εχεις, γνώση της πραγματικής ζωής δεν εχεις!
Κάνεις λάθος ή έντεχνα με προσβάλλεις!
Κι εγώ έχω μετακινηθεί σε 2 σχολεία πολλές φορές (χωρίς να φορτώνομαι σε συναδέλφους, αλλά με το δικό μου αυτ/το) και είναι κουραστικό, αλλά δεν εμποδίζει κανέναν αυτή η μετακίνηση από το να είναι ποιοτικός και αποδοτικός στο μάθημά του! Δεν φταίω όμως εγώ που είστε ξενόγλωσσοι μερικοί και για να κλείσετε το ωράριό σας, τρέχετε σε τόσα σχολεία! Στο Υπουργείο πρέπει να απευθυνθείτε!
Όμως, θα σε ρωτήσω: αν από τώρα παραπονιέσαι πως αυτή η μετακίνηση σε εμποδίζει στο έργο σου, πώς θα συνεχίσεις αυτή την εργασία μέχρι τα 67 ή τα 72 σου; Η ηλικία σου δεν θα αποτελεί μεγαλύτερο και σοβαρότερο εμπόδιο;
Κι όσο για το μεταπτυχιακό: ας μην τα μηδενίζουμε όλα σ' αυτή την ζωή!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:34 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 09, 2017, 07:54:38 μμ »
Κάνεις λάθος ή έντεχνα με προσβάλλεις!
Κι εγώ έχω μετακινηθεί σε 2 σχολεία πολλές φορές (χωρίς να φορτώνομαι σε συναδέλφους, αλλά με το δικό μου αυτ/το) και είναι κουραστικό, αλλά δεν εμποδίζει κανέναν αυτή η μετακίνηση από το να είναι ποιοτικός και αποδοτικός στο μάθημά του! Δεν φταίω όμως εγώ που είστε ξενόγλωσσοι μερικοί και για να κλείσετε το ωράριό σας, τρέχετε σε τόσα σχολεία! Στο Υπουργείο πρέπει να απευθυνθείτε!
Όμως, θα σε ρωτήσω: αν από τώρα παραπονιέσαι πως αυτή η μετακίνηση σε εμποδίζει στο έργο σου, πώς θα συνεχίσεις αυτή την εργασία μέχρι τα 67 ή τα 72 σου; Η ηλικία σου δεν θα αποτελεί μεγαλύτερο και σοβαρότερο εμπόδιο;
Κι όσο για το μεταπτυχιακό: ας μην τα μηδενίζουμε όλα σ' αυτή την ζωή!

Εχεις φροντίσει προ πολλού να μηδενίσεις τα πάντα . Φυσικά δεν είσαι υπεύθυνη εσύ για τα εργασιακά....ποιος άλλωστε θα σου ζητούσε ευθύνη, κάνεις όμως κριτική αφ υψηλού. Στα υπόλοιπα δεν θα σου απαντήσω γιατί είσαι εκτός τόπου και χρόνου και δεν καταλαβαινεις ότι (2) δεν ισούται με (5) και με χιλιομετρικές αποστάσεις που εκμηδενίζουν τα κενά και εμποδίζουν την δημιουργική ανάλωση του κενού χρόνου. Δεν εχεις ουδεμία αίσθηση της πραγματικότητας. Κάνεις δε την απαίσια υπόθεση ότι θα εργαζόμαστε μεχρι τα 72....!! Αιδώς Αργείοι
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2017, 08:03:00 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 09, 2017, 08:02:12 μμ »
Εγώ πρέπει να απολογηθώ για τα εργασιακά σας δικαιώματα που σας στερούν άλλοι και για τις διαθέσεις σας σε 3-4 σχολεία ή το Υπουργείο; Προφανώς τα έχεις μπερδέψει!
Συναδέλφους μου θεωρώ μόνο όσους κατέχουν την όποια θέση τους (μονίμου ή αναπληρωτή ή ωρομισθίου) έπειτα από αξιοκρατικό τρόπο και συμπεριφέρονται ως πραγματικοί λειτουργοί κι όχι ως στυγνοί και ψυχροί επαγγελματίες και επιπλέον όσους δείχνουν αλληλλεγγύη και μετριοπάθεια. Για τους υπόλοιπους, δεν θα μπορέσω!
Πάντως, εγώ γνωρίζω περιπτώσεις εκπαιδευτικών που κάνουν κάθε χρόνο διακοπές στο εξωτερικό (Ντουμπάι, Μαλαισία, Μαλδίβες κι άλλα εξωτικότερα) και που έχουν κάτι μεζονέτες σε περιοχές "φιλέτα" ανά την Ελλάδα, που εγώ και τόσοι άλλοι εκπαιδευτικοί δεν έχουμε! Αν αυτά γίνονται και αποκτώνται με τα 900 ευρώ τον μήνα (και πολλά λέω) που παίρνει ένας εκπαιδευτικός, τότε κάνουμε κακή διαχείριση των οικονομικών μας!

Την αξιοκρατία του καθενός δεν είμαι σε θέση να την κρίνω και ούτε θεωρώ κόσμιο να αραδιάζει ο καθένας τα προσόντα του για να πείσει ότι είναι σε αυτή τη θέση αξιοκρατικά. Τη στυγνότητα, την ψυχρότητα και την απουσία αλληλεγγύης και μετριοπάθειας που διακρίνω σε τέτοιες διατυπώσεις όμως, δεν μπορώ να μην τη σχολιάσω.

Η μετακίνηση σε 3-4 σχολεία, οι μισθοί των 900 (ποιος παίρνει τόσα;), η σύνταξη στα 72, η αύξηση ωραρίου, τα πειράματα με τα ωρολόγια και τις αναθέσεις, είναι πακετάκι, όχι ανεξάρτητα, και δεν αφορούν τους ξενόγλωσσους ή τους δασκάλους, ή τους καθηγητές μόνο. Δεν είναι δυνατόν να χλευάζουμε όποιον μιλά για καταστρατήγηση εργασιακών δικαιωμάτων στο όνομα της αξιοσύνης μας.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 09, 2017, 08:15:13 μμ »
Εχεις φροντίσει προ πολλού να μηδενίσεις τα πάντα . Φυσικά δεν είσαι υπεύθυνη εσύ για τα εργασιακά....ποιος άλλωστε θα σου ζητούσε ευθύνη, κάνεις όμως κριτική αφ υψηλού. Στα υπόλοιπα δεν θα σου απαντήσω γιατί είσαι εκτός τόπου και χρόνου και δεν καταλαβαινεις ότι 2 δεν ισούται με πέντε και με χιλιομετρικές αποστάσεις που εκμηδενίζουν τα κενά και εμποδίζουν την δημιουργική ανάλωση του κενού χρόνου. Δεν εχεις ουδεμία αίσθηση της πραγματικότητας. Κάνεις δε την απαίσια υπόθεση ότι θα εργαζόμαστε μεχρι τα 72....!! Αιδώς Αργείοι
Κι εσύ δεν απαντάς σε καμία από τις ερωτήσεις μου!
Σε πειράζουν τώρα και οι υποθετικοί αριθμοί (72)! Επί της πραγματικότητας, λοιπόν:πώς θα αντέχεις να εργάζεσαι μέχρι τα 67 σου, αν από τώρα παραπονιέσαι για τις αποστάσεις και ό,τι άλλο;
Λες ότι είμαι εκτός πραγματικότητας! Γνωρίζεις εσύ, μήπως, καλύτερα από 'μένα τις εργασιακές μου εμπειρίες και τα σχολεία στα οποία μετακινούμουν και την απόσταση που τα χώριζε; Αποκλείεται! Μάθε, λοιπόν, για να σέβεσαι και κάποια πράγματα, ότι παλιότερα μετακινούμουν σε 2 σχολεία σε νομό της Πελ/νήσου, που το ένα απείχε από το άλλο 20 χλμ. , την ίδια μέρα και ξεκινούσα από την πρώτη μέχρι και την τρίτη ώρα στο 1ο σχολείο, την τέταρτη διδακτική ώρα βρισκόμουν στο δρόμο και την πέμπτη μέχρι και την έβδομη ώρα στο δεύτερο σχολείο, στο οποίο έφτανα με την ψυχή στο στόμα και δεν προλάβαινα ούτε τις φωτοτυπίες μου να βγάλω! Κι αυτό το σκηνικό επαναλαμβανόταν 2 φορές την εβδομάδα, αν και δεν επιτρεπόταν, αλλά τα προγράμματα δεν έβγαιναν διαφορετικά! Ποτέ μου όμως δεν δίστασα και ποτέ μου δεν παραπονέθηκα, ίσως γιατί τελικά δεν είμαι "καλομαθημένη"! Τα 4-5 σχολεία που εσύ λες (και κάποιοι άλλοι) μπορεί να βρίσκονται στην ίδια πόλη (αυτό συμβαίνει συχνά με τα δημοτικά) ή σε πολύ κοντινή απόσταση, λίγων χιλιομέτρων! Άρα, πάνω-κάτω είναι το ίδιο!
Και κάτι τελευταίο: κριτική δεν θα με εμποδίσει κανένας και τίποτε να ασκώ! Την γνώμη μου θα την γράφω, όσο κι αν κάποιοι δυσκολεύονται και δυσανασχετούν! Δεν έχω όμως κανένα αφ' υψηλού ύφος, όπως γράφεις ούτε μιλώ εκ του ασφαλούς! Και απορώ πως λες τέτοια για εμένα προσωπικά, τη στιγμή που δεν με γνωρίζεις!!!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:34 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 09, 2017, 08:18:51 μμ »
Κακομαθημένος είναι όποιος θέλει τα αυτονόητα εργασιακά δικαιώματα; ΕΛΕΟΣ!!!!

Κακομαθημένοι είναι κάποιοι δεινόσαυροι με 20ετία και βάλε που δεν κάνουν γιορτές, δεν πηγαίνουν σε εκδρομές, δεν γράφουν μητρώα και πρακτικά. Δεν είναι κακομαθημένος ο νεοδιόριστος ή αναπληρωτής που επιβιώνει με τα μισά λεφτά των παλιών και τα μισά από αυτά τα δίνει σε βενζίνες. Ξέρετε πολλούς εργαζομένους να τους στέλνει η υπηρεσία εκτός έδρας με δικά τους έξοδα που να μην ενοχλούνται από αυτό;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 09, 2017, 08:25:29 μμ »
Κακομαθημένος είναι όποιος θέλει τα αυτονόητα εργασιακά δικαιώματα; ΕΛΕΟΣ!!!!

Κακομαθημένοι είναι κάποιοι δεινόσαυροι με 20ετία και βάλε που δεν κάνουν γιορτές, δεν πηγαίνουν σε εκδρομές, δεν γράφουν μητρώα και πρακτικά. Δεν είναι κακομαθημένος ο νεοδιόριστος ή αναπληρωτής που επιβιώνει με τα μισά λεφτά των παλιών και τα μισά από αυτά τα δίνει σε βενζίνες. Ξέρετε πολλούς εργαζομένους να τους στέλνει η υπηρεσία εκτός έδρας με δικά τους έξοδα που να μην ενοχλούνται από αυτό;
Δεν το έγραψα για την δική σου απάντηση, αλλά πήγαινε στον ANEMOS2017 και στις μετακινήσεις που έκανα εκείνη την χρονιά και που ίσως να τις είχα γλιτὠσει, αν κάποιοι μόνιμοι δεν είχαν διασυνδέσεις στις ΔΔΕ και δεν πατούσαν πόδι για την τοποθέτησή τους σε ένα και μόνο σχολείο! Αν ήταν στη θέση μου κάποια άλλη συνάδελφος, πιο καλομαθημένη (εννοώ πιο ήπια σαν χαρακτήρας και με μικρή αντοχή στην πίεση), ίσως δεν πήγαινε, ίσως παραιτούνταν!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 09, 2017, 08:26:22 μμ »
Κακομαθημένος είναι όποιος θέλει τα αυτονόητα εργασιακά δικαιώματα; ΕΛΕΟΣ!!!!

Κακομαθημένοι είναι κάποιοι δεινόσαυροι με 20ετία και βάλε που δεν κάνουν γιορτές, δεν πηγαίνουν σε εκδρομές, δεν γράφουν μητρώα και πρακτικά. Δεν είναι κακομαθημένος ο νεοδιόριστος ή αναπληρωτής που επιβιώνει με τα μισά λεφτά των παλιών και τα μισά από αυτά τα δίνει σε βενζίνες. Ξέρετε πολλούς εργαζομένους να τους στέλνει η υπηρεσία εκτός έδρας με δικά τους έξοδα που να μην ενοχλούνται από αυτό;
Στα υπόλοιπα συμφωνώ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 09, 2017, 10:14:05 μμ »
@ gia 96
Παρότι είσαι φιλόλογος δεν κατανοείς καποια πράγματα.
Πρώτον δεν παραπονέθηκα για τις μετακινήσεις μου. Θα μετακινούμαι εφ όρου ζωής σε πέντε σχολεία με τον ίδιο κύκλο πάντα. (2) δεν ισούται με(5)  κατάλαβε το ,ούτε η κατανομή των σχολείων είναι όπως την εχεις στην φαντασία σου. Επιβεβαιωνεις την παρατήρηση μου ότι δεν προσέχεις αυτά που διαβαζεις.
Αναφέρθηκα στην σχολική ζωή. Άραγε καταλαβαινεις τι ακριβώς σημαίνει σχολική ζωή; Απαριθμώ μερικά ...συνεδριάσεις συλλόγου διδασκόντων, καταμερισμός εργασιών, ενημέρωση γονέων, επίδοση βαθμολογίας συμμετοχή σε διάφορες εκδηλώσεις κλπ. Είναι περιττό να σου εξηγήσω  ότι πολλές φορές εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να συμμετάσχω όχι μόνο εγώ άλλα όλοι όσοι υπηρετούν σε πάνω από δυο σχολεία-και είναι χιλιάδες σε πληροφορώ- σε πολλές από αυτές τις δραστηριότητες. Τους λόγους να τους σκεφτείς μόνη σου αν θελεις και αν μπορείς. Το μάθημα θα φροντίσω να το κάνω καλα σε όλα τα σχολεία, δεν μου φταίνε οι μαθητές  αν εγώ είμαι  παντού και πουθενά. Αλλά πες μου σε παρακαλώ σε ποιο σχόλιο μου παραπονέθηκα για την απόδοση μου στην διδασκαλία; Πουθενά, απλά αναφέρθηκα σε κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες, όπως αυτές που ανέφερα πιο πάνω, για το ζήτημα της αξιολόγησης. Εσυ λοιπόν είτε δεν τα διάβασες, είτε κατάλαβες αυτά που θελεις.
Όσο για τις τοποθετήσεις και διαθέσεις να μελετήσεις τα Π.Δ. 50 και 100 και να μην ρίχνεις τις ευθύνες σε άλλους τόσο εύκολα.
Σου επαναλαμβάνω πως μεταπτυχιακά εχεις, γνώση όμως τις πραγματικής σχολικής ζωής δεν εχεις.
Ο χαρακτηρισμός του κακομαθημένου σου επιστρέφεται αυτομάτως με την παρατήρηση ότι εχεις ξεφύγει παντελώς από τα όρια της ευπρέπειας.
Κακομαθημένοι είναι όσοι σου ανέφερε ο Έσπερος και όσοι δεν παραδέχονται στο ελάχιστο τον αγώνα των άλλων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2017, 10:40:53 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 09, 2017, 10:45:25 μμ »
Δεν το έγραψα για την δική σου απάντηση, αλλά πήγαινε στον ANEMOS2017 και στις μετακινήσεις που έκανα εκείνη την χρονιά και που ίσως να τις είχα γλιτὠσει, αν κάποιοι μόνιμοι δεν είχαν διασυνδέσεις στις ΔΔΕ και δεν πατούσαν πόδι για την τοποθέτησή τους σε ένα και μόνο σχολείο! Αν ήταν στη θέση μου κάποια άλλη συνάδελφος, πιο καλομαθημένη (εννοώ πιο ήπια σαν χαρακτήρας και με μικρή αντοχή στην πίεση), ίσως δεν πήγαινε, ίσως παραιτούνταν!
.    Πάντως αν άρχιζαν παραιτήσεις για τέτοιους λόγους, μαζικά και συντονισμένα, αν είχςμε σπάςει ΟΛΟΙ μαζί την επιςτράτευςη, όπως επίσης αν ΟΛΟΙ οι αναπληρωτές είχαν αρνηθεί να κάνουν αιτήσεις όταν κλείδωσαν οι πίνακες, και γενικά αν δεν σκύβαμε το κεφάλι στην παραμικρή αγγαρεία για να μη φανούμε κακομαθημένοι, ίσως να μην μας είχαν τόσο του κλώτσου και του μπάτσου. Δεν δουλεύουνε για χόμπι ούτε για κοινωφελή εργασία για να φοβόμαστε να διεκδικήσουμε κάτι. Κι εγώ έχω φορτωθεί δουλειές γιατί εκ φύσεως είμαι συγκαταβατική και δεν θέλω συγκρούσεις αλλα σναγνωρίζω ότι φταίω γι' αυτό και θαυμάζω όποιον διεκδικεί τα νόμιμα και δεν θέλει να τον εκμεταλλεύονται επειδή κάποιος θα τον πει κακομαθημένο. Στη διάθεσή σου να στηλιτεύσεις τα κακώς κείμενα του κλάδου καταλήγεις να μιλάς σαν οποιοσδήπτε εξωτερικός παρατηρητής που δεν έχει ιδέα από τις συνθήκες εργασίας μας και το έχω παρατηρήςει και σε άλλες συζητήςεις, γι αυτό και προκαλούν τόςες αντιδράςεις τα γραφόμενά σου. Κι εγώ γι αυτό μπήκα στη συζήτηςη, γιατί πιςτεύω ότι με αυτόν τον τρόπο αυτοϋπονομευόμαςτε και βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 09, 2017, 11:22:16 μμ »
Συναδελφοι θα παρακαλεσω παρα πολυ να μενουμε εντος θεματος. Σταματηστε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις. Ο.τι θελετε να λυσετε μπορειτε επι προσωπικου.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 10, 2017, 08:10:24 πμ »
Συναδελφοι θα παρακαλεσω παρα πολυ να μενουμε εντος θεματος. Σταματηστε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις. Ο.τι θελετε να λυσετε μπορειτε επι προσωπικου.
Πολύ σωστά! Το θέμα μας είναι άλλο! Εγώ προσωπικά δεν συνεχίζω, αφενός γιατί κάποιοι δεν πρόκειται να αλλάξουν μυαλά και θέσεις και αφετέρου γιατί όσα τώρα μόλις γράφτηκαν ως κινήσεις που έπρεπε να είχαμε κάνει για να μας πάρουν στα σοβαρά (αποχή, μη κατάθεση αίτησης αναπληρωτή-ωρομισθίου) και να μην μας έχουν του κλώτσου και του μπάτσου, τις είχα επισημάνει πολύ νωρίτερα και μάλιστα πολλές απ'αυτές τις είχα προτείνει παλαιότερα, αλλά και πρόσφατα! Μόνο που θεωρήθηκα γραφική!
Επιστρέφω στο θέμα και υπογραμμίζω την ανάγκη για μόνιμους διορισμούς, που ασφαλώς (όταν με το καλό γίνουν) οφείλουν να γίνουν με αντικειμενικό τρόπο και με βάση τα αδιαμφισβήτητα προσόντα κάποιου εκπαιδευτικού! Τα κοινωνικά κριτήρια και οι ύποπτες προυπηρεσίες δεν νοείται να κυριαρχήσουν ακόμη μια φορά!
Αλλά κι αν δεν συμβεί έτσι, εδώ είναι και τα δικαστήρια!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 10, 2017, 08:49:50 πμ »
@ gia 96
Παρότι είσαι φιλόλογος δεν κατανοείς καποια πράγματα.
Πρώτον δεν παραπονέθηκα για τις μετακινήσεις μου. Θα μετακινούμαι εφ όρου ζωής σε πέντε σχολεία με τον ίδιο κύκλο πάντα. (2) δεν ισούται με(5)  κατάλαβε το ,ούτε η κατανομή των σχολείων είναι όπως την εχεις στην φαντασία σου. Επιβεβαιωνεις την παρατήρηση μου ότι δεν προσέχεις αυτά που διαβαζεις.
Αναφέρθηκα στην σχολική ζωή. Άραγε καταλαβαινεις τι ακριβώς σημαίνει σχολική ζωή; Απαριθμώ μερικά ...συνεδριάσεις συλλόγου διδασκόντων, καταμερισμός εργασιών, ενημέρωση γονέων, επίδοση βαθμολογίας συμμετοχή σε διάφορες εκδηλώσεις κλπ. Είναι περιττό να σου εξηγήσω  ότι πολλές φορές εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να συμμετάσχω όχι μόνο εγώ άλλα όλοι όσοι υπηρετούν σε πάνω από δυο σχολεία-και είναι χιλιάδες σε πληροφορώ- σε πολλές από αυτές τις δραστηριότητες. Τους λόγους να τους σκεφτείς μόνη σου αν θελεις και αν μπορείς. Το μάθημα θα φροντίσω να το κάνω καλα σε όλα τα σχολεία, δεν μου φταίνε οι μαθητές  αν εγώ είμαι  παντού και πουθενά. Αλλά πες μου σε παρακαλώ σε ποιο σχόλιο μου παραπονέθηκα για την απόδοση μου στην διδασκαλία; Πουθενά, απλά αναφέρθηκα σε κάποιες αντικειμενικές δυσκολίες, όπως αυτές που ανέφερα πιο πάνω, για το ζήτημα της αξιολόγησης. Εσυ λοιπόν είτε δεν τα διάβασες, είτε κατάλαβες αυτά που θελεις.
Όσο για τις τοποθετήσεις και διαθέσεις να μελετήσεις τα Π.Δ. 50 και 100 και να μην ρίχνεις τις ευθύνες σε άλλους τόσο εύκολα.
Σου επαναλαμβάνω πως μεταπτυχιακά εχεις, γνώση όμως τις πραγματικής σχολικής ζωής δεν εχεις.
Ο χαρακτηρισμός του κακομαθημένου σου επιστρέφεται αυτομάτως με την παρατήρηση ότι εχεις ξεφύγει παντελώς από τα όρια της ευπρέπειας.
Κακομαθημένοι είναι όσοι σου ανέφερε ο Έσπερος και όσοι δεν παραδέχονται στο ελάχιστο τον αγώνα των άλλων.
Το κακομαθημένος/-νη δεν το έγραψα για να χαρακτηρίσω εσένα (άλλωστε δεν σε ξέρω καν), αλλά ως μέρος της γενικότερης απάντησής μου προς εσένα, θέλοντας να υπογραμμίσω το γεγονός ότι ποτέ μου, αν κι έχω μετακινηθεί και σε δεύτερο σχολείο, δεν το έφερα βαρέως, μιας και δεν είμαι καλομαθημένη, όπως πιθανώς κάνουν άλλοι! Πόσο άλλο πια να το διευκρινίσω;
Επιπλέον, είμαι φιλόλογος, ναι και με μεταπτυχιακό (δεν ξέρω γιατί το λες συνέχεια) και καταλαβαίνω πολύ καλά τι γράφει ο καθένας εδώ μέσα και σε τι αποφεύγει τεχνηέντως ν'απαντήσει! Έχω πολύ καλή γνώση της πραγματικότητας και της σχολικής ζωής (όσο κι αν σου φαίνεται εξωπραγματικό: συμμετείχα στους συλλόγους διδασκόντων πάντοτε, ήμουν υπεύθυνη τμήματος, με όσα αυτό συνεπάγεται, ενημέρωνα τους γονείς στις προβλεπόμενες ώρες μου, έχω διοργανώσει πολλάκις σχολικές γιορτές κλπ.) και σου απάντησα πως συχνά οι μετακινήσεις των ξενόγλωσσων, των γυμναστών, των μουσικών κ.ά. σε 3-4 δημοτικά (κι όχι μόνο) σχολεία γίνονται σε σχολεία της ίδιας πόλης ή σε πολλή μικρή απόσταση, οπότε είναι σχεδόν το ίδιο με την μετακίνηση σε ένα δεύτερο σχολείο, που απέχει 20 χλμ. μακριά από το πρώτο.
Χαίρομαι που θα δουλεύεις μέχρι τα 67 σου χωρίς παράπονα ή γκρίνιες και που θα δείχνεις την ίδια υπευθυνότητα, συνέπεια και σοβαρότητα, όπως κάνεις τωρα. Όμως, κατάλαβέ το: και διορισμοί νέων εκπαιδευτικών θα γίνουν αναπόφευκτα κάποια στιγμή και η αξιολόγηση θα αρχίσει (είτε ως δικαιολόγηση απολύσεων που επιθυμούν κάποιοι πολιτικοί, είτε ως επιβεβλημένη αναγκαιότητα για την βελτίωση πολλών πραγμάτων στη σχολική ζωή)! Και γι'αυτά πρέπει κι εσύ και πολλοί ακόμη που σήμερα είναι επαναπαυμένοι και δεν παράγουν κανένα ποιοτικό έργο, να είστε έτοιμοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2017, 09:09:10 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 10, 2017, 10:22:38 πμ »
Πρώτον, δεν θεωρώ κακή την αξιολόγηση. Όχι με πολιτικό σκοπό φυσικά την απόλυση αλλά τη βελτίωση του εκπαιδευτικου συστήματος. Τώρα αν κάποιος χρήζει απολυσης εκεί πρέπει να γίνει κάτι όπως σε κάθε ιδιωτική επιχείρηση. Δεύτερον,θεωρώ πιο ποιοτικό ένα σύστημα μη μονιμοτητας. Να υπάρχει πάντοτε προσωπικό με ανανέωση σύμβασης βάση του έργου που παράγει.
Νομίζω ότι αυτό θα ήταν παραγωγικο. Και φυσικά να λαμβάνονται υπ όψιν μόνο οι αντικειμενικες δυσκολίες και οι γνώσεις-ικανοτητες του καθενός για την επαναπροσληψη.  Και γενικά να μην υπάρχει πουθενά μονιμοτητα διότι λειτουργεί σαν καρέκλα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για το ιδανικό σύστημα διορισμών!!
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 10, 2017, 11:34:32 πμ »
Αυτά που ποστάρεις τα εκτυπώνεις και τα κρατάς για το βιογραφικό σου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.