*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4339951 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4592 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:12:23 μμ »
Ευχαριστω! Γιατί υπαρχει ο ορος υποχρεωτικη τοτε?

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, οι μετατάξεις είναι υποχρεωτικές, όχι η αίτηση/δήλωση προτιμήσεων. Δλδ. οι μετατάξεις στις "θέσεις" που εμφανίζονται θα γίνουν υποχρεωτικά, θέλουμε δε θέλουμε. Ακόμα κι αν κανένας από εμάς δε θέλει να καλύψει αυτές τις θέσεις, τότε κάποιον θα στείλουν με το ζόρι...
Για αυτό το λόγο θεωρώ ότι αυτοί που θα κληθούν να καλύψουν τις τελευταίες θέσεις , αυτές που κανένας δε θα δηλώσει σαν προτίμησή του (στις πιο απομακρυσμένες περιοχές,λογικά), θα είναι αυτοί με ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ μόρια, αφού θα εξαναγκαστούν σε μία υπηρεσιακή μεταβολή και μετακίνηση που δεν επιθυμούν. Το ερώτημα είναι: ανάμεσα σε δύο εκπαιδευτικούς που θα βρεθούν στο τέλος του πίνακα με τα ίδια ακριβώς μόρια (και χωρίς οργανική), αυτός που δεν θα έχει συμπληρώσει αίτηση/δήλωση θα είναι σε καλύτερη μοίρα ή σε χειρότερη; Ποιός από τους δύο θα εξαναγκαστεί τελικά σε μετάταξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4593 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:22:53 μμ »
Προσέξτε μια κατάσταση που μπορεί να προκύψει: Στο Χ νομό υπάρχουν 3 πλεονάζοντες ας πούμε ΠΕ01. Μπορούν όμως να κάνουν αίτηση ΟΛΟΙ (και αυτοί που δεν πλεονάζουν) Κατά σύμπτωση ή συγκυρία λοιπόν (αφού οι 2 μόνο επιλογές αφήνουν πολλά στην τύχη) παίρνουν μετάταξη 8 ΠΕ01 από το νομό. Τι θα γίνει; ο νομός θα βρεθεί με έλλειμμα 5 εκπαιδευτικών ΠΕ01; Και πως θα καλυφθεί το κενό; Εκ των υστέρων θα μεταφέρουν από αλλού εκεί κάποιους που θα πλεονάζουν; Οι αριθμοί μάλιστα σε "δύσκολες περιοχές" ανά ειδικότητα μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτεροι ....  Και μην ξεχνάτε επίσης ότι σχεδόν όλα τα μαθήματα των υπό μετάταξη διδάσκονται μόνο από 1η ειδικότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 02:26:51 μμ από ΙΓΝΑΤΙΟΣ »
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος arth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4594 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:26:16 μμ »
@  ΙΓΝΑΤΙΟΣ
Έχω θέσει τους ίδιους περίπου προβληματισμούς με εσένα σε προηγούμενα post στο forum. Όχι κυρίως για να βρω απάντηση γιατί κανείς προφανώς δεν ξέρει αλλά κυρίως για να αφυπνιστούμε και να απαιτήσουμε διευκρινίσεις για την όλη διαδικασία. Ειδικά για τις ειδικότητες που μετατάσσονται αποκλειστικά σε διοικητικές θέσεις αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτικά. Η παραμονή μας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ σε καμία περίπτωση δεν είναι δική μας υπαιτιότητα καθώς τα κένα για διορισμούς καθοριζόταν με την εκάστοτε εγκύκλιο διορισμών από το Υπουργείο. Διοριστήκαμε με νόμιμες διαδικασίες και διοριστήκαμε για τη θέση του εκπαιδευτικού. Προσωπικά ποτέ δεν θα επέλεγα να διοριστώ διοικητικός σε μια δυσπρόσιτη περιοχή της Ελλάδας αρκετά χλμ μακριά από την περιοχή εντοπιότητας μου. Αλλά και στην περιοχή μου ή κοντά σε αυτή να με υποχρεώσουν να μεταταγώ το ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί μόνο εγώ και μερικές εκατοντάδες και με ποια κριτήρια. Τα πλεονάσματα έχουν υπολογιστεί για όλους και σε τι βάθος χρόνου; Γιατί συνάδελφοι πολύ σύντομα προβλέπω να βλέπουμε αναπληρωτές στις θέσεις μας.
Πρέπει όλοι να καταθέσουμε τους προβληματισμούς μας και τα ερωτήματά μας στις ΔΔΕ που ανήκουμε, στις τοπικές ΕΛΜΕ, σε αιρετούς, στο Υπουργείο και σε άλλους αρμόδιους. Πρέπει η φωνή μας να ακουστεί γιατί ο χρόνος που κυλά είναι εις βάρος μας. Προσωπικά εγώ έχω μιλήσει με αρκετούς από τους λεγόμενους αρμόδιους. Κανείς δεν με διαφώτισε, όλοι υποστηρίζουν ότι δεν ξέρουν κάτι περισσότερο (μπορεί να είναι και αλήθεια), όλοι κατανοούν αλλά κανείς δεν βλέπω να κάνει τίποτα. Τουλάχιστον όμως εκθέτω τους προβληματσιμούς μου και ποτέ δεν ξέρεις.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4595 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:27:28 μμ »
Μιλάμε για σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες. Αν αύριο κάποιος στο υπουργείο καταφέρει και το λύσει (που δε νομίζω...) είναι απλά ΘΕΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4596 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:39:51 μμ »
Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως όλα αυτά συμβαίνουν ώστε:

1) Να καλυφθούν αρχικά κάποια κενά οργανικών στην Πρωτοβάθμια
2) Να ελαφρυνθεί η Δευτεροβάθμια από ορισμένους πλεονάζοντες (μέχρι εδώ καλά)
3) Να μην κρατήσουν κανέναν σε διάθεση πουθενά (εάν είναι δυνατον, όμως δεν θα συμβεί διότι οι Διευθύνσεις έχουν διαφορετική άποψη - λίγο κρυφτό γάτας ποντικού θυμίζει αυτό)
4) Ώστε τα λειτουργικά κενά από δω και στο εξής να καλύπτονται μόνο με φθηνούς αναπληρωτές
5) Τα βύσματα να παρουν μόνιμη θέση σε διοικητικές και να ηρεμήσουν (και μαζί με αυτά και λιγοι μη βύσματα - που θα επωφεληθούν)
5) Και φυσικά να απολυθούν όλοι όσοι ¨περισσεύουν" μετά από τις παραπάνω διεργασίες για να ικανοποιηθούν και οι απαιτήσεις των "φίλων" μας.

Απλά, προσπαθούν πρόχειρα και χωρίς προγραμματισμό, να έχουν τις λιγότερες δυνατές νομικές συνέπειες, γι'αυτο και η καραμέλα των τάχα μου 2 προτιμήσεων. Όλα τα υπόλοιπα (αρθμός επιλογών, εμβέλεια επιλογών, ερωτήματα για το "μετά") θεωρώ πως προκύπτουν από την αδιαφορία και την ασχετοσύνη τους, διότι εκτός από κουτοπόνηροι είναι και εντελώς άχρηστοι και επικίνδυνοι.

Πραγματικά εύχομαι να διαψευστώ.

Αποσυνδεδεμένος rounis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4597 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:43:01 μμ »
Συνάδελφοι τα ερωτηματικά είναι πιο πολλά από ότι οι απαντήσεις και δεν θα δωθούν παρά ελάχιστες.
Είναι πραγματικά απορίας άξιο πως δίνεται η δυνατότητα να κάνουν αίτηση όλοι ακόμα κ όσοι έχουν οργανική! Πως θα μπορέσει να συναγωνιστεί ένας εκπ/κός των 2,3 ή 4 χρόνων έναν που είναι στην εκπαίδευση 10 ή 15 χρόνια κ τώρα κάνει αίτηση για μετάταξη?
Και ας υποθέσουμε πως κάποιοι χωρίς οργανική περισσεύουν στο τέλος των μετατάξεων -που θα συμβεί και αυτό- τότε δεν θα ήταν δίκαιο να κριθούν αυτοί που υπολείπονται με όλους της ίδιας ειδικότητας σε όλη την ελλάδα ή τουλάχιστον με όλους στους συναδέλφους της ίδιας ειδικ από όλους τους νομούς που βγήκαν υπεράριθμοι, ώστε να μετακινηθούν αυτοί με τα χαμηλότερα μόρια?
Και όσοι δεν πάρουν μετάταξη και περισσεύουν? Τι θα συμβεί με αυτούς?
Η αδικία και η προχειρότητα δεν έχουν όρια και θα γράψουν ιστορία για τις μελλοντικές γενιές!!!!
Αφήστε που από ότι διαβάζω σε διάφορες σελίδες οι θέσεις μετάταξης δεν είναι καθόλου εγγυημένες και πως να είναι???
Τα ιεκ πέρασαν με τον ίδιο υπουργό στα τέλη Ιουνίου στις περιφέρειες μόνο για να τα επαναφέρουν -Κύριος γνωρίζει μέχρι πότε- στα τέλη Ιουλίου και πάλι στο υπουργείο Παιδείας! Αν αύριο κάποιος άλλος υπουργός τα καταργήσει τι θα συμβεί με τους συναδέλφους εκεί? Τα ιεκ είναι μεταδευτεροβάθμια εκπ/ση και δεν έχουν καμία σχέση με τα Λύκεια, από τα τα οποία θεωρούνται ανώτερα.
Οι θέσεις στην Αθμια και αυτές διαβάζω πως είναι σε σχολεία διευρημένου ωραρίου (αν το λέω καλά) με όριο εφαρμογής προγράμματος τα δύο χρόνια!!!
Άρα τι γίνεται λοιπόν???? ποιός θα μας πει τι να κάνουμε τελικά? και ποιος θα μιλήσει αληθινά??????

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4598 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:55:32 μμ »
Όσο για τις επιλογές του συστήματος, ίσως αυτό να έχει να κάνει με τη 2η φάση των υποχρεωτικών πια μετακινήσεων. π.χ. αν δεν πιάσει κάποιος καμιά από τις 2 επιλογές του στην υποχρεωτική φάση να τον στείλουν στην εγγύτερη της εντοπιότητας ή της μόνιμης κατοικίας. Λέω εγώ τώρα... δια μέσου της γυάλας μου...
Λογικό μου φαίνεται αυτό, αλλά νομίζω οτι η λογική μας έχει ξεχάσει το τελευταίο διάστημα!

Δεν είναι λογικό αυτό. Μένω αυτή τη στιγμή στη Βέροια (παράδειγμα για οικονομία της συζήτησης). Ζητάω με τη μια επιλογή Ημαθία και με την άλλη Πέλλα. Γιατί θεωρώ ότι με βολεύει. Αν δεν πιάσω καμία θα με στείλουν στην πιο "κοντινή" που είναι η Φθιώτιδα π.χ. (300 χλμ) και όχι η Ροδόπη (320 χλμ.); (στην οποία μπορεί να έχω πατρικό σπίτι ας πούμε).  (οι χιλιομετρικοί αριθμοί είναι τυχαίοι και πιθανόν λανθασμένοι - ενδεικτικά τους έβαλα)
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4599 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:11:55 μμ »
όταν ένας νομός δηλώνει 3 π.χ πλεονάζοντες από μια ειδικότητα,αυτό δεν σημαίνει ότι από αυτόν το νομό μπορούν να φύγουν 3 άτομα της συγκεκριμένης ειδικότητας  το πολύ?νομίζω αυτό είναι το λογικό...επίσης,σε νομούς που δεν βγάζουν πλεόνασμα σε μια ειδικότητα,λογικά άτομα αυτής της ειδικότητας δεν μπορούν να κάνουν αίτηση,έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος Xwris_Elpida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4600 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:20:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Στην "εγκύκλιο" γράφει πως με τις αιτήσεις  θα συνταχθούν οι πίνακες για να γίνουν οι υποχρεωτικές μετατάξεις.

(Οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες συναφείς με τις θέσεις που προβλέπονται σε κάθε παράγραφο 1 ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της Υπουργικής Απόφασης και σε κατηγορίες με τις θέσεις κάθε παραγράφου 2 ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της ίδιας Υπουργικής Απόφασης, καλούνται από την 14-8-2013 έως και την 23-8-2013, να υποβάλουν σχετική αίτηση προτίμησης, προκειμένου να συνταχθούν οι αξιολογικοί πίνακες βάσει των οποίων θα πραγματοποιηθούν οι υποχρεωτικές μετατάξεις.)

 Δηλαδή όποιος δεν κάνει αίτηση δεν μπαίνει σε αυτούς τους πίνακες; Και αν με κάποιον τρόπο μπαίνει πως θα μετρηθούν τα μόρια του; Χρειάζεται θέλω να πω πάρα πολύς χρόνος.

Αποσυνδεδεμένος Xwris_Elpida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4601 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:23:31 μμ »
@epe06 η "εγκύκλιος" λέει για ειδικότητες ανά περιφερειακή διεύθυνση και όχι για νομό άρα υποθέτω αν έχει πλεονάζοντες στην περιφέρεια τότε μπορείς να κάνεις αίτηση. !?!?!?! ΜΠΑΧΑΛΟ

Αποσυνδεδεμένος AaSs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάτης της Εκπαίδευσης
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4602 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:24:37 μμ »
Δημοσιεύτηκε ΕΔΩ στο AlfaVita:
Παράθεση
άρθρο 73, παρ 1,2 του ν.4174/2013 (προβλέπει ότι οι μετατάξεις γίνονται στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή  στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής  Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη  μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού σε οργανικές θέσεις της αυτής, ανώτερης  ή και κατώτερης κατηγορίας)
Με δεδομένες τις προφανείς ερωτήσεις, που προκύπτουν από τις ασάφειες και την άγνοια της υπηρεσιακής κατάστασης που είχε/έχει Ο [ξέρω τί γράφω] συντάκτης της εγκυκλίου, οι ερωτήσεις συναδέλφων πιο πάνω και οι ενημερώσεις από τους Αιρετούς (πρβλ. προηγούμενη παραπομπή, αλλά και ΕΔΩ) ίσως σας δώσουν το υλικό για να φλομώσετε τις ΔΔΕ σας με επίσημα/πρωτοκολημένα ερωτήματα...
Άιντε, να δούμε!
... ο δάσκαλος "κηπουρός", απλά χαίρεται για τα λουλούδια που βοήθησε ν' ανθίσουν, δεν τα κόβει, όμως!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4603 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:29:45 μμ »
Dimstyl αυτό που επισημαίνει μου έχει δημιουργήσει εδώ και δυο μέρες μια υποψία, την οποία δεν ήθελα να πω για να μην φοβίσω, αλλά:
Μετάταξη σημαίνει κατάργηση οργανικών στη δευτεροβάθμια. πχ 1300 οργανικών πληροφορικών. Ποιες οργανικέ ςόμως θα καταργηθούν για την υποχρεωτική μετάταξη; Αν έπρεπε να αποφασίσει το υπουργείο θα έπρεπε να κατατάξει και τους 7000 πληροφορικούς και να πει εσείς οι 1300 κάντε αίτηση να διαλέξετε που θα πάτε. Για να μην υπάρξουν κενά όμως από εκεί που θα έφευγε ο κόσμος θα έβαζε το πλαφόν των πλεονασμάτων ανά περιοχή (15 στην Καβάλα κ.ο.κ.).  Μπορούσε να κάνει αυτή τη διαδικασία; από οτι φαίνεται όχι, γιατί ο συνολιγκός αριθμός των συναδέλφων σε όλες τις ειδικότητες που αναφέρονται πρέπει να ξεπερνάει τις 15.000.
Νομίζω πως η ασάφεια είναι εσκεμμένη. Η υποχρεωτική μετάταξη θα αφορά όσους εκδηλώσουν ενδιαφέρον, εφ' όσον δεν πιάσουν την περιοχή που δήλωσαν. Δίνει το τυράκι της μετακίνησης (σε άτομα που βρίσκονται μόνο 200 χλμ πχ από τον τόπο καταγωγής τους) ή της εξασφάλισης οργανικής (σε όσους βρίσκονται ήδη στον τόπο συμφερόντων τους) και μέσα από την ασάφεια κρύβει τη φάκα του γεγονότος οτι σε βάζει "εθελοντικά" να δηλώσεις τον εαυτό σου ως διαθέσιμο για μετάταξη σε ο,τι περισσέψει. Από την άλλη αν όμως ο αριθμός των αιτήσεων πχ των πληροφορικών είναι 500 πως θα βρεθούν οι υπόλοιποι 800; μήπως πάλι μέσα από κάποια τέτοια διαδικασία, οπότε το να κάνεις τώρα αίτηση σου εξασφαλίζει, οτι τουλάχιστον θα έχεις μια πιθανότητα να πας όπου θέλεις;

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4604 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:31:04 μμ »
τότε γιατί αναφέρει συγκεκριμένο αριθμό πλεοναζόντων ανά νομό και ανά ειδικότητα και όχι έναν συνολικό αριθμό πλεοναζόντων ανά περιφέρεια για κάθε ειδικότητα?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4605 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:33:33 μμ »
εμένα με πηρε στο κινητό μία και με ρώταγε το εξής: στο νομό μου δεν υπάρχει κανείς υπεράριθμος στην ειδικότητά μου αλλά άλλα ΠΥΣΔΕ ( πιο κοντά στον τόπο συμφερόντων μου) έχουν βγάλει κενά και σκέφτομαι να κάνω αιτηση!! Μπορώ;;;;;;;;;;;;;;;;;

αν μπορεί, εκεί έχουμε να δούμε "αλεξιπτωτιστές" απ΄το πουθενά!!!!! Πόσο δύσκολο ήταν στον συντάξα την εγκύκλιο να ρημαδογράψει μια παράγραφο με τίτλο " δικαιώμα υποβολής αίτησης μετάθεσης έχουν οι..... "  ΗΜΑΡΤΟΝ!! 

Η αποστολή ομαδικών γραπτών ερωτημάτων με μέιλ ή φαξ στις ΔΔΕ αύριο και η αυθημερόν προώθησή τους στο υπουργείο ίσως όντως πιέσει για κάποιες απαντησεις. Δε γίνεται μονιμως να ρωτάτε και να απαντάμε " δεν ξέρω" !!! Απαράδεκτο για την Διοίκηση αυτό!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160047
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.