*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και τριετία  (Αναγνώστηκε 209192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 12:44:03 μμ »
Δεκάδες αδιόριστοι εκπαιδευτικοί του Σωματείου Ελαστικά Απασχολούμενων Εκπαιδευτικών κατέλαβαν σήμερα το πρωί το περίπτερο 15 στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης διαμαρτυρόμενοι για την πολιτική του υπουργείου Παιδείας απαιτούν την απόσυρση του νόμου- έκτρωμα που ψηφίστηκε το Μάιο στη βουλή και καταργεί τους κόπους και τις θυσίες χιλιάδων εκπαιδευτικών.
Καλούν όλους τους εκπαιδευτικούς να συμμετάσχουν στη συγκέντρωση που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη στις 6.00 το απόγευμα, στο ʼγαλμα Βενιζέλου, την ώρα που θα μιλάει ο Παπανδρέου στην ΔΕΘ.

Κάτι γίνεται

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:43:27 »

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:11:42 μμ »
οργανωθειτε γιατι η τριετια δεν παιζεται με τιποτε!Εχω αφησει την οικογενεια μιλια μακρια ,εχω σκεφτει να παραιτηθω και λεω όσο αντέξω.Τόσοι αγώνες ,τόσοι κόποι όλα φαινονται να πηγαν χαμένα.Το τίμημα είναι πολύ μεγάλο.Ενας άνθρωπος στα 40 του με οικογενεια και ζωη οργανωμένη δε νομιζω οτι αξιζει τετοια αντιμετωπιση,τη στιγμη μαλιστα που τα κενα σε Μακεδονια και θρακη(περιοχες που με  ενδιαφερουν)όχι απλως δεν δοθηκαν αλλα γεμιζουν τωρα με αναπληρωτες σε περιοχες Α και Β.Δεν ξέρω αν θα αντεξω ή αν θα παραιτηθω αυτη την εβδομαδα.Ξέρω ότι θα τα χάσω όλα,αλλά η ψυχική μας ηρεμια ειναι σπουδαιοτερη απο τα λεφτα.

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:21:37 μμ »

Υπομονή  συνάδελφε. Μην κανεις κάτι που σιγουρα θα μετανοιώσεις στην συνέχεια.
Πρέπει να οργανωθούμε για να αντιδράσουμε.    






Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:42:45 μμ »
firenze, θα κάνεις υπομονή, δεν είναι εποχή για τέτοιες σκέψεις! Τώρα είναι εποχή ΔΝΤ! Αυτό που σκέφτηκες βγάλτο από το μυαλό σου και να ξέρεις ότι όλοι περνάμε από 3-4 χρόνια με δυσκολίες! Είναι ίδιον του επαγγέλματός μας αυτό (εκτός λίγων σχετικά εξαιρέσεων!). Κάνε υπομονή και να ξέρεις ότι τίποτα δε χαρίζεται, όλα έχουν ένα τίμημα!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:43:27 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΤΑΛΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:56:24 μμ »
Συναδελφοι ας οργανωθουμε για να παλεψουμε ετσι ωστε να καταργηθει αυτη η ΑΔΙΚΗ και ΠΑΡΑΛΟΓΗ τριετια!!
Εδω ακουγεται πως θελει να καταργησει την 9μηνη αδεια ανατροφης...συγκεκριμενα θα παρεχεται αλλα δεν θα ξεχρεωνεις οργανικη μεσα στην τριετια.....τι αλλο χειροτερο θα κανει αυτη η γυναικα???

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #607 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 05:58:22 μμ »
Να μην παραιτηθεί κανείς. Πάρτε μαζί σας και συζύγους παιδιά όσοι μπορείτε και μην της κάνετε το χατήρι της Διαμαντοπούλου. Ας γυρίσει αυτή πίσω στο 50 κι όλοι αυτοί που επιβάλουν αυτά τα μέτρα. Θα γυρίσει ο τροχός...

Συμφωνώ!!!! Καμία παραίτηση! Δε θα της κάνουμε τη χάρη, να βγαίνει και να λέει ότι υπάρχουν κενά, επειδή μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών δεν αποδέχεται το διορισμό ή παραιτείται!

Ο άντρας μου λείπει ήδη 3 χρόνια από το σπίτι ως αναπληρωτής (2 χρόνια Δωδεκάνησα, 1 χρόνο δυτική Μακεδονία). Το σπίτι μας είναι στη Μαγνησία. Τώρα διορίστηκε Στερεά Ελλάδα και για τα επόμενα 3 χρόνια θα τον βλέπουμε μόνο Σ/Κ. Σύνολο: 6 χρόνια μακριά από το σπίτι μας και τα παιδιά μας. Το παλεύω μόνη μου. Δεν είναι πάντα εύκολα, ούτε για εκείνον ούτε για μας. Αν δεν ίσχυε η τριετία, θα μπορούσε ίσως με μια απόσπαση να έρθει κοντά μας μετά από 1 χρόνο.

Δε σκέφτηκε όμως ποτέ την παραίτηση!  Κουράγιο σε όλους!!

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:12:54 μμ »
οργανωθειτε γιατι η τριετια δεν παιζεται με τιποτε!Εχω αφησει την οικογενεια μιλια μακρια ,εχω σκεφτει να παραιτηθω και λεω όσο αντέξω.Τόσοι αγώνες ,τόσοι κόποι όλα φαινονται να πηγαν χαμένα.Το τίμημα είναι πολύ μεγάλο.Ενας άνθρωπος στα 40 του με οικογενεια και ζωη οργανωμένη δε νομιζω οτι αξιζει τετοια αντιμετωπιση,τη στιγμη μαλιστα που τα κενα σε Μακεδονια και θρακη(περιοχες που με  ενδιαφερουν)όχι απλως δεν δοθηκαν αλλα γεμιζουν τωρα με αναπληρωτες σε περιοχες Α και Β.Δεν ξέρω αν θα αντεξω ή αν θα παραιτηθω αυτη την εβδομαδα.Ξέρω ότι θα τα χάσω όλα,αλλά η ψυχική μας ηρεμια ειναι σπουδαιοτερη απο τα λεφτα.

Σε όποια κατηγορία διορισμού και να ανήκεις, για να διορίστηκες σημαίνει οτι κουράστηκες, αγχώθηκες, στεναχωρήθηκες, θυσίασες, στερήθηκες. Μην παραιτηθείς, μην πετάξεις όλους τους κόπους και τις θυσίες σου τώρα, απλά και μόνο γιατί κάποιοι είναι μ@λ@κες. (συγγνώμη κιόλας)
Όπως είπε και ο συνάδελφος, θα γυρίσει ο τροχός...

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:16:07 μμ »
Να μην παραιτηθεί κανείς. Πάρτε μαζί σας και συζύγους παιδιά όσοι μπορείτε και μην της κάνετε το χατήρι της Διαμαντοπούλου. Ας γυρίσει αυτή πίσω στο 50 κι όλοι αυτοί που επιβάλουν αυτά τα μέτρα. Θα γυρίσει ο τροχός...

Συμφωνώ!!!! Καμία παραίτηση! Δε θα της κάνουμε τη χάρη, να βγαίνει και να λέει ότι υπάρχουν κενά, επειδή μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών δεν αποδέχεται το διορισμό ή παραιτείται!

Ο άντρας μου λείπει ήδη 3 χρόνια από το σπίτι ως αναπληρωτής (2 χρόνια Δωδεκάνησα, 1 χρόνο δυτική Μακεδονία). Το σπίτι μας είναι στη Μαγνησία. Τώρα διορίστηκε Στερεά Ελλάδα και για τα επόμενα 3 χρόνια θα τον βλέπουμε μόνο Σ/Κ. Σύνολο: 6 χρόνια μακριά από το σπίτι μας και τα παιδιά μας. Το παλεύω μόνη μου. Δεν είναι πάντα εύκολα, ούτε για εκείνον ούτε για μας. Αν δεν ίσχυε η τριετία, θα μπορούσε ίσως με μια απόσπαση να έρθει κοντά μας μετά από 1 χρόνο.

Δε σκέφτηκε όμως ποτέ την παραίτηση!  Κουράγιο σε όλους!!

Πόσο κουράγιο μπορείς να κάνεις και πόση υπομονή; Το τίμημα είναι βαρύτατο. Η τριετία είναι απάνθρωπη. Θα σε εξοντώσει ψυχικά, οικονομικά,σωματικά........

Αποσυνδεδεμένος dsouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:27:13 μμ »
Πάντως αν δεν αποσύρει την τριετία προβλέπω οι παραιτήσεις να πέσουν βροχή. Ίσως να είναι και αυτός ο σκοπός της τριετίας γιατί άλλο λόγο δεν βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 06:45:58 μμ »
Παιδιά πολύ σωστά συμβουλεύετε να μην παραιτηθεί κανείς, ωστόσο η ανθρώπινη υπόσταση δεν αποτελείται μόνο από λογική. Το ψυχικό και συναισθηματικό τίμημα της απομάκρυνσης απ' τις εστίες τους για πολλούς συναδέλφους είναι όντως δυσβάσταχτο και η τριετία το μεγεθύνει στον υπέρτατο βαθμό.
 Προσωπικά πιστεύω πως άμα υπάρχει σοβαρό εργασιακό back up για κάποιον (εναλλακτική δουλειά) και έχει σημαντικούς προσωπικούς λόγους για να παραιτηθεί τότε ναι, ας το κάνει. Η δουλειά του εκπαιδευτικού ούτως ή άλλως τα επόμενα χρόνια θα γίνεται ολοένα και λιγότερο ελκυστική από κάθε άποψη. Όποιος, εντούτοις, δεν έχει κάποια απτή εναλλακτική τότε κυριολεκτικά αυτοκτονεί εργασιακά (άρα και ψυχολογικά - κοινωνικά) αν προβεί σε μια τέτοια ενέργεια. Η ελληνική αγορά εργασίας είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ για ανθρώπους που έχουν περάσει τα 30, διαθέτουν πτυχίο-α και η βασική εργασιακή τους προϋπηρεσία αφορά στην εκπαίδευση κατά κύριο λόγο. Εκτιμώ πως ένας άνεργος με αυτό το προφίλ μπορεί να μείνει επί πολλά χρόνια στην πλήρη μιζέρια, δηλαδή την β διαλογής ετεροαπασχόληση (χαμηλά αμειβόμενη, ανασφάλιστη, αναλώσιμη κλπ). Εν τοιαύτη φοβάμαι μήπως μια ενδεχόμενη παραίτηση από το δημόσιο τώρα ανοίξει έναν ασκό του Αιόλου που...δεν πρόκειται να ξανακλείσει ποτέ...
   

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 09:53:30 μμ »
!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2011, 01:43:07 μμ από alceste »

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:03:12 μμ »
Είμαι πραγματικα περιεργη να δω τι θα την κανει να αλλαξει το νομο!Δειχνει να μη τη συγκινει τιποτε. Το να σε αναγκαζει να πας σε ενα νησι και να μην εχεις τον τροπο ουτε τα χρηματα να βλεπεις την ικογενεια σου συχνα ειναι κατι που θυμιζει αλλες εποχες-αποφασιζομεν και διαταζομεν.Θελω να πιστευω οτι κατι θ'αλλαξει,οτι δε θα την αφησουν για πολυ να κανει ο,τι θελει διαλυοντας οικογενειες.Μονο γι'αυτο κανω υπομονη...

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #614 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 03:26:47 πμ »
Δεν έχει ιδέα τι σημαίνει να προσπαθείς να επιβιώσεις με ελάχιστα χρήματα, μόνος σου, μακριά από όλα τα αγαπημένα σου πρόσωπα. Δεν έμαθε ποτέ τι θα πει "παλεύω για το μεροκάματο". Γι' αυτό είναι ανάλγητη και απαθής απέναντι σε όσα της προσάπτουν. Δεν μου προξενεί καμία εντύπωση, λοιπόν. Από τα 26 της την "φύτεψαν" ως Νομάρχη Κοζάνης και εκ τότε είναι κρατικοδίαιτη. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι άλλο: ποιος εξυπηρετείται από όλα αυτά; και καλά, οι μειώσεις των μισθών, οι περιορισμοί των διορισμών, οι συμπτύξεις τμημάτων και οι υποχρεωτικές μετακινήσεις μαθητώ ή/και εκπαιδευτικών είναι προφανές ότι υπηρετούν τη λογιστική λογική με την οποία αντιμετώπιζεται ο ευαίσθητος τομέας της παιδείας. Η τριετής παραμονή των εκπαιδευτικών μακριά από τα σπίτια τους ΠΟΙΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΚΥΡΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ; ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;;; (ναι, φωνάζω)
Ας μπει τουλάχιστον στον κόπο να δώσει μία ουσιαστική και ειλικρινή απάντηση (μήπως ξέρει κάτι που εμείς οι αδαείς νεοδιόριστοι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε!)
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και τριετία
« Απάντηση #615 στις: Σεπτέμβριος 12, 2010, 09:10:51 πμ »
Παρακολουθώ με μεγάλη αγωνία την συζήτηση  που εγώ προκάλεσα,και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν έχω καταλάβει τίποτε,καμιά κίνηση, καμιά οργάνωση,τίποτε συγκεκριμένο,μόνο αερολογίες,κανένα συμπέρασμα.Παιδιά η τριετία είναι μεγάλο πρόβλημα,πιστεύω να πήρατε μια γεύση,όσοι παρουσιαστήκατε,(Βέβαια δεν έχω τίποτε  με των τόπο που διορίστηκα, αξίζει μόνο να μιλήσω με τα καλύτερα λόγια για την Δ/Ε Έβρου πολύ καλοί άνθρωποι,ευγενικοί,πρόθυμοι να σε βοηθήσουν,το ίδιο και στην Ορεστιάδα πολύ καλό κλίμα στο 1. Γυμνάσιο )αλλά παιδιά  να φτάσω εκεί πάνω έφτυσα αίμα 2 ώρες καράβι και 10 ώρες οδήγηση .Δεν είναι αδικία η Κέρκυρα να έχει 12 κενά σε ΠΕ 03 , και η Κέρκυρα παραμεθόριο,είναι.Το σκέφτομαι σοβαρά να παραιτηθώ,αν κάτι δεν αλλάξει ,αλλά λίγο που ενδιαφέρει .Λοιπόν ας κάνουμε κάτι ?????                 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160642
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 751
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.