*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις  (Αναγνώστηκε 12332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 18, 2008, 10:06:02 πμ »
βρε συ geok_salonika ξέρεις ποια είναι αυτή η εγκύκλιος που δε μπορείς να πάρεις πάνω από 0,5 μόρια στην Α/βμια;;;;
έχω αυτό το πρόβλημα και χάνω 8 ώρες.

Πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα. Άνοιξα και θέμα. http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7332.0

Θα πάω σε λίγο στη δευτεροβάθμια να ρωτήσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:21 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2008, 10:08:32 πμ »
Ενημέρωσέ μας flair όταν επιστρέψεις, γιατί πραγματικά θα είναι σκάνδαλο! Σε λίγο θα τους πληρώνουμε για να μας πάρουν ωρομίσθιους..

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 18, 2008, 10:21:33 πμ »
Για μισό μόριο δεν υπάρχει κάτι από ότι ξέρω...
Ο μόνος περιοσρισμός πρέπει να είναι το 1 μόριο για κάθε μήνα..

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 18, 2008, 11:45:01 πμ »
Λοιπόν νόμιζα ότι θα βγάλω άκρη αλλά δεν έβγαλα.

Οι πρωτοβαθμιες και δευτεροβαθμιες απλά δηλώνουν τις ώρες μας, το Υπουργείο καθορίζει τα μόρια. Μέχρι και πώς βγαίνουν τα μόρια τους εξηγούσα.  :(

Δεν έχω πάρει σαφή απάντηση γιατί δεν ήξεραν! Που μπορούμε να μάθουμε τι ισχύει; Γιατί για να κάνω ένσταση πρέπει να πάω σε άλλη πόλη, τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο.

Δε θα έπρεπε το Υπουργείο να γράφει αναλυτικά πώς υπολογίζει τα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:21 »

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:54:47 μμ »
Συνάδελφοι,αυτό που συμβαίνει φέτος με τα μόρια της πρατοβάθμιας είναι ΤΡΑΓΙΚΟ..

πρέπει κάτι να κάνουμε,δεν είναι δυνατόν να υποστούμε τέτοια εκμετάλλευση..Οι ωρομίσθιοι κάθε χρόνο και χειρότερα.. Μα να μας κόβουν τις παραπάνω από 50 ώρες το μήνα;;; Δηλαδή όταν εγώ πάω σε άλλη πόλη  κ κάνω 200 χλμ τη μέρα πήγαινε-έλα γιατί νομίζουν ότι το κάνω;Για τα 6.21 που δινουν καθαρά;;; Αυτό που μας καίει είναι παραπάνω ώρες κι αυτές μας τις κόβουν..

Εκτός αυτού κανείς από τους αρμόδιους δεν ξέρει να μας πει τι γίνεται με αυτό το θέμα..

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε..ας πει κάποιος που ξέρει..όμως πρέπει να αντιδράσουμε!!

Αποσυνδεδεμένος anmais

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 18, 2008, 02:02:12 μμ »
Κι εγώ το ίδιο dimmy. Έτρεχα πανικόβλητος από την δουλειά μου να πάω στο σχολείο για 2 ώρες κάθε μέρα και τώρα βλέπω πως όλο το άγχος και η ταλαιπωρία ήταν ανούσια μιας και αυτές οι ώρες δεν περάστηκαν. Πάντως θα ξέρω για την επόμενη χρονιά να υπολογίζω από πριν πόσες ώρες θα πραγματοποιώ κάθε μήνα και αν υπολογίζω πάνω από 50, τις υπόλοιπες δεν θα πηγαίνω καν στο σχολείο και θα μένω στην δουλειά
Σαν να 'ταν χτες...

Αποσυνδεδεμένος bagia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 18, 2008, 02:29:46 μμ »
καλημερα παιδια
σημερα το πρωι πηγα στη δευτεροβαθμια και υπεβαλλα ενσταση! δε γνωριζα αυτο που διαβασα πιο πανω
οτι μας κοβουν ωρες πανω απο τισ 50!!!!!!!! απιστευτο.......δε το χωραει ο νους μου.....
παρολα αυτα στο γραφειο δεχτηκαν την ενσταση. για οσους χρειαζονται απλα συμπληρωνεις ενα εντυπο
και γραφεις το λογο για τον οποιο ενιστασαι και επισυναπτεις το χαρτι απο τη διευθυνση με τις ακριβεις ωρες.
αυτοι το στελνουν με φαξ στο υπουργειο και λενε οτι αυθημερον αλλαζει.

η εκμεταλλευση στο μεγαλειο της!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 18, 2008, 02:45:03 μμ »
bagia πώς έκανες την ένσταση;

προσωπικά, πήγα στη Β/θμια που έκανα τα χαρτιά, εκτυπώσαμε την "απαντηση ένστασης" από το σύστημα, τη συμπλήρωσα και προσπαθώ επί ώρες να πιάσω γραμμή στο fax που είπαν για την στείλω.

εσύ ποια διαδικασία ακολούθησες;

fountouki

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 18, 2008, 02:48:31 μμ »
Καλησπέρα,

δεν είχα δει ότι γίνεται και εδώ λόγος για τα μόρια που μας κλέβουν και γι'αυτό άνοιξα και άλλο θέμα ... http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7351.msg80050;topicseen#new.

Αφού όμως είμαι και του κλάδου να καταθέσω και εδώ ότι....

Μαθαίνω σήμερα από τη Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Ανατολικής Θεσ/νίκης (όπου πήγα να καταθέσω ένσταση) αλλά και από το ίδιο το υπουργείο ότι αν οι ώρες προϋπηρεσίας σε ολοήμερο δημοτικό σχολείο ανά μήνα ξεπερνούν τις 50, οι επιπλέον ώρες κόβονται!!! Για παράδειγμα, αν τον Νοέμβριο έτυχε να έχετε 56 ώρες προϋπηρεσίας σε ολοήμερο δημοτικό σχολείο θα μετρήσουν ως προϋπηρεσία μόνο οι 50 ώρες! Ξέρω ότι αυτό ισχύει για την Ενισχυτική και για το Ωρολόγιο πρόγραμμα αλλά όχι για τα ολοήμερα! Επιπλέον, ξέρω περιπτώσεις ωρομίσθιων σε ολοήμερα που δεν κόπηκαν οι περίσσιες ανά μήνα ώρες προϋπηρεσίας. Ακόμη και τα προγράμματα .xls που δίνουν διάφοροι δικτυακοί τόποι όπως το pde στη διεύθυνση http://www.pde.gr/forum/index.php?action=tpmod;dl=item11 ξέρουν ότι οι επιπλέον ώρες στα ολοήμερα δεν κόβονται!!!!!

Προσπαθούν λοιπόν να με πείσουν ότι οι περίσσιες ώρες κόβονται και για τα ολοήμερα εντούτοις όμως δε με παραπέμπουν σε καμμία εγκύκλιο, διάταξη, υπουργική απόφαση ή οποιοδήποτε άλλο επίσημο έγγραφο που να τεκμηριώνει κάτι τέτοιο. Επικαλούνται τον αλγόριθμο (-φάντασμα) του πληροφοριακού συστήματος, το οποίο χρησιμοποιούν για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας. Μα αυτός ο αλγόριθμος δεν προέκυψε από κάποιο επίσημο έγγραφο που να προσδιορίζει ακριβώς τον τρόπο υπολογισμού των μορίων???

Τέλος να καταθέσω ότι έχω βρεί τους νόμους και τις υπουργικές αποφάσεις που αναφέρονται στην εγκύκλιο για την πρόσληψη των ωρομισθίων και είναι σχετικές με προϋπηρεσία ωρομίσθιου σε ολοήμερο αλλά δεν έχω βρει απάντηση στο ερώτημα "Κόβονται ή όχι οι επιπλέον ώρες των ωρομισθίων σε ολοήμερα όταν το μηνιαίο σύνολο ωρών ξεπερνά τις 50;"

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 18, 2008, 02:52:46 μμ »
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα…… θα πάω από Δευτέρα στην δευτεροβάθμια και θα απαιτήσω να μου δείξουν την εγκύκλιο!!!!


Και συγνώμη ρε παιδιά αλλά οι συνάδελφοι που έτρεχαν φέτος σε δυσπρόσιτα, ξοδεύοντας τα μαλλιά της κεφαλής τους, θα πάρουν και αυτοί 0,5 μόρια μάξιμουμ το μήνα; Πάνε καλά στο υπουργείο. Θέλουν να τα διαλύσουν όλα!; 
  ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2008, 03:05:39 μμ από anesto »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 18, 2008, 03:04:25 μμ »
Εγώ πήγα στη Β'Βάθμια και δεν ήξεραν τίποτα για αυτό το "μυστικό" έγγραφο που μας κόβει τις ώρες. Το μόνο που μου είπαν ήταν για τις 12 ώρες την εβδομάδα (Το ωράριο του ωρομίσθιου εκπαιδευτικού δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του μόνιμου). Σε γραφείο της Α'βάθμιας, δεν ήξεραν επίσης τίποτα. Σειρά έχει τη Δευτέρα η Δ/νση Πρωτοβάθμιας :-\
olg@

fountouki

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 18, 2008, 03:16:14 μμ »
olg@
πήγα και στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και επίσης δεν ήξεραν τίποτα και δεν μου έδωσαν κανένα επίσημο έγγραφο. Αλλά αφού το ίδιο το υπουργείο λέει ότι δεν υπάρχει εγκύκλιος ή διάταξη και επικαλούνται μόνο τον αλγόριθμο του πληροφοριακού συστήματος τι να μας κάνουν και οι διευθύνσεις! Παρόλα αυτά να πας γιατί όσο πιο πολύ ακουγόμαστε τόσο πιο πιθανό να καταφέρουμε κάτι.

Αααα ξέχασα να σας πω ότι κάποιος από τους υπαλλήλους εκεί στο υπουργείο (υποτίθεται αρμόδιος για τις ενστάσεις) μου είπε ότι θα βγεί ανακοίνωση για το θέμα. Δε ξέρω όμως πόσο έγκυρο είναι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 18, 2008, 03:28:46 μμ »
Και στη Β'Βάθμια που πήγα τον αλγόριθμο επικαλέστηκαν και για αυτό δεν έκανα και την ένσταση. Θα την κάνω όμως τη Δευτέρα να υπάρχει! Αυτός όμως ο "μυστικός"αλγόριθμος, κάπως έχει προκύψει, από πού??? Το παν/μίο της Πάτρας που έχει φτιάξει το λογισμικό, από κάπου έχει πάρει οδηγίες, δεν αποφάσισε μόνο του. Και επιπλέον πέρσυ υπολόγιζε όλες τις ώρες κανονικά και φέτος άλλαξε γνώμη και αφαιρεί τις πάνω από 50? Μας κοροιδεύουν πλέον και φανερά >:(
olg@

fountouki

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 18, 2008, 03:32:43 μμ »
επιπλέον olg@  σε κάποιους τις κόβουν και σε άλλους όχι;! ξέρω φίλη μου που δεν κόπηκαν οι ώρες. Πώς γίνεται??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160432
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.