*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1541053 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2744 στις: Απρίλιος 18, 2014, 01:13:28 μμ »
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: αφού συμπλήρωσα διετία παραμονής σε ένα δήμο έκανα μεταδημότευση. Στο πιστοποιητικό που μου δώσανε γράφουνε όμως ότι είμαι δημότης από φέτος στο δήμο. Έτσι γίνεται ή έχει γίνει κάποιο λάθος; Γιατί για να κάνεις μεταδημότευση πρέπει να μένεις μόνιμα τουλάχιστον δυο χρόνια στο δήμο και μετά σε δέχονται. Για να πάρω δηλαδή τα μόρια εντοπιότητας πρέπει να μένω δυο χρόνια στο δήμο, να κάνω μεταδημότευση και να περιμένω να κλείσω άλλα δυο χρόνια (σύνολο τέσσερα χρόνια αναμονής);
Αυτο ακριβως ισχυει για το υπουργειο παιδειας. Για να καταχωρηθει η εντοπιοτητα σου στη μοριοδοτηση των μεταθεσεων και αποσπασεων πρεπει να εχεις κλεισει δυο χρονια απο την ημερομηνια που γραφει το πιστοποιητικο οτι πηρες την εντοπιοτητα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 01:15:49 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:03 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2745 στις: Απρίλιος 18, 2014, 02:05:11 μμ »
Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: αφού συμπλήρωσα διετία παραμονής σε ένα δήμο έκανα μεταδημότευση. Στο πιστοποιητικό που μου δώσανε γράφουνε όμως ότι είμαι δημότης από φέτος στο δήμο. Έτσι γίνεται ή έχει γίνει κάποιο λάθος; Γιατί για να κάνεις μεταδημότευση πρέπει να μένεις μόνιμα τουλάχιστον δυο χρόνια στο δήμο και μετά σε δέχονται. Για να πάρω δηλαδή τα μόρια εντοπιότητας πρέπει να μένω δυο χρόνια στο δήμο, να κάνω μεταδημότευση και να περιμένω να κλείσω άλλα δυο χρόνια (σύνολο τέσσερα χρόνια αναμονής);

αν ήσουν δημότης σε δήμο της ίδιας περιοχής μετάθεσης τότε εκείνος ο χρόνος αθροίζεται με τον χρόνο που είσαι τώρα σε άλλον δήμο και μπορείς να συμπληρώσεις την διετία.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2746 στις: Απρίλιος 18, 2014, 02:06:56 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:28:02 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2747 στις: Απρίλιος 18, 2014, 02:16:45 μμ »
Πάντως, νομικά, μετάταξη χωρίς ύπαρξη οργανικής δε νοείται....
αυτό που το υπουργείο "κρεμάει" τόσο κόσμο αν και θα έπρεπε, δε με εκπλήττει πλέον!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:03 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2748 στις: Απρίλιος 18, 2014, 02:48:50 μμ »
Πάντως όπως αναφέρει η εγκύκλιος σύσταση οργανικών θέσεων ΔΕΝ έχει γίνει για ΑΥΤΕΣ τις μετατάξεις.
Σύσταση έχει γίνει για τις άλλες μετατάξεις που τις έφαγε η μαρμάγκα.
Εκείνες λοιπόν οι οργανικές που συστάθηκαν ποιοι θα τις πάρουν?
Ποιοι θα μπορούσαν να τις πάρουν?
Μήπως πεδίον δόξης λαμπρόν για γλύψιμο?
Απαπαπαπαπαπαπαπαπαπα το υπουργείο μας αποκλείεται
Αν δεν κάνω λάθος εκείνες είναι κατά πολύ λιγότερες αυτών που μετατάχθηκαν.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2749 στις: Απρίλιος 18, 2014, 02:53:22 μμ »
επαναλαμβάνω γιατί αρχίζω και κουράζομαι πραγματικά.
Μετατάξεις και μεταθέσεις γίνονται σε όλα τα Υπουργεία σε οργανικές διορισμού.
Αυτές είναι κατανεμημένες σε επίπεδο Διευθύνσεων (πλέον) και μπορούν να μεταφέρονται ανά Διεύθυνση ή ανά Βαθμίδα (και αντίστοιχα να καταργούνται οι παλιές ή όχι)
Αλλιώς όποιος έπαιρνε μετάθεση και μετάταξη παλιότερα έπρεπε να πάρει άμεσα οργανική σε σχολείο (το είδατε να γίνεται παντού και πάντα, αν ναι πείτε το μου και σε μένα και στους άλλους που είμαστε στην διάθεση χρόνια ολόκληρα μετά από διορισμό, η μετάταξη ή μετάθεση.
Από κει και πέρα η πρωτοβάθμια και η δευτεροβάθμια συστήνει οργανικές σε επίπεδο σχολείου για αλλαγή υπηρεσιακής κατάστασης...
Στα δημοτικά νεότερες έχουν συσταθεί με το ΦΕΚ που ξέρουμε όλοι και αφορούσε τις εθελοντικές. Αλλες απλά δεν έχουν συσταθεί.
Με λίγα λόγια όσοι μετατάχθηκαν με τις υποχρεωτικές (εις γνώση τους - η αγνοια σε αυτές τις περιπτώσεις σκοτώνει) είναι σε διάθεση ΠΥΣΠΕ μέχρι νεοτέρας. Τόσο απλά.
Αν λοιπόν δεν γίνει κάποιο δικαστήριο που ναβγάλει απόφαση ότι είναι παράνομες ή όχι οι συγκεκριμένες μετατάξεις έχουν κατοχυρωθεί μας αρέσει δεν μας αρέσει.
Αυτό που δεν έχει κατοχυρωθεί είναι α) τι θα γίνει με την διαδικασία των εθελοντικών, β) τι θα γίνει με τις οργανικές σε σχολεία των εθελοντικών και τέλος τι θα γίνει με τις οργανικές σε σχολεία των υποχρεωτικών.... τώρα ποιος θα το φάει αυτό το μπαλάκι α) δικαστήριο β) τωρινή ηγεσία Υπουργείου Παιδείας γ) Κατοπινή Ηγεσία Υπουργείου Παιδείας ας το βρουν οι ενδιαφερόμενοι.
Εγώ προσωπικά δεν συμμετείχα ούτε στις εθελοντικές ούτε στις υποχρεωτικές γιατί
α) δεν με ενδιαφέρει η αββθμια β) μπορεί να μην με αφορούσε ως ειδικότητα και
γ) ακόμα και να με αφορούσε ως ειδικότητα δεν μου άρεσε ούτε η μία διαδικασία ούτε και η άλλη, άσε που είμαι ευχαριστημένος στην περιοχή που είμαι και ας μην κατάγομαι από αυτή ακόμα και στη διαθεση που είμαι και το κυριότερα ήδη έφαγα +2 ώρες και δεν γουστάρω τσάμπα να φάω άλλες 3 για να διδάσκω σε μια βαθμίδα που δεν έχω την απαιτούμενη παιδαγωγική κατάρτιση και θα μάθω στου κασίδα το κεφάλι πάλι.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 03:02:31 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος realistis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2750 στις: Απρίλιος 18, 2014, 03:41:47 μμ »
Οι γενικές μεταθέσεις(όσες γίνουν) θα έχουν άμεση σχέση και με τις τροποποιήσεις που γίνονται ή θα γίνουν στις αναθέσεις των μαθημάτων. Ξεκίνησαν με τροποποιήσεις στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας, όπως και σε αυτό του Τεχνικού Σχεδίου και θα έχουμε και νέες αλλαγές. Επίσης δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών της Β Επαλ(εξαιρετικά ύποπτο αυτό). Πιστεύω ότι θα δοθούν δεύτερες αναθέσεις σε ειδικότητες που δεν είχαν πριν, με σκοπό την αποφυγή των υποχρεωτικών μετακινήσεων. Αυτό βέβαια θα είναι εις βάρος των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2751 στις: Απρίλιος 18, 2014, 04:06:48 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:28:07 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2752 στις: Απρίλιος 18, 2014, 05:45:13 μμ »
Ερώτηση: Για τις μεταθέσεις στα σχολεία διαπολιτισμικής εκπαίδευσης έχουν βγει κενά;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2753 στις: Απρίλιος 18, 2014, 05:47:00 μμ »
http://mpratis.gr/014/180414.pdf
ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ 2014
Τι πρέπει να γνωρίζουμε πριν την υποβολή της αίτησης.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2754 στις: Απρίλιος 18, 2014, 05:48:18 μμ »
Με αφορμή ερωτήματά σας, σχετικά με τη μοριοδότηση των μεταπτυχιακών στους ΠΕ 71 κ 61 μίλησα σήμερα-Μ.Παρασκευή-με την προϊσταμένη του τμήματος ειδικής αγωγής,η οποία με ενημέρωσε πως στους κατόχους βασικού πτυχίου(πε71 κ 61) δεν θα μοριοδοτούνται, επειδή και στη γενική αγωγή δεν μοριοδοτούνται. Έτσι μου είπε λέει ο νόμος ότι δηλ. οι προσλήψεις στην ειδική αγωγή γίνονται όπως και στη γενική αγωγή.Κι επειδή οι κάτοχοι βασικού πτυχίου προτάσσονται στις προσλήψεις αυτό που θα μετράει, για τη σύγκριση μεταξύ τους, θα είναι η προϋπηρεσία τους ,η ημερομηνία λήψης του πτυχίου και ο βαθμός.
Πριν λίγο από Μπράτη.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2755 στις: Απρίλιος 18, 2014, 06:09:53 μμ »
Πότε  θα αρχίσουν να ανακοινώνουν οι Δ/νσεις τους πίνακες μεταθέσεων;  Έχουμε τέτοια ημερομηνία;  Bitch are you here?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2756 στις: Απρίλιος 18, 2014, 06:18:15 μμ »
Η β' ανάθεση δεν εμπλέκεται στις μεταθέσεις καθώς υπολογίζονται σε οργανικά κενά, τα οποία βγαίνουν μόνο από τις α αναθέσεις.
@guest τα έχουμε πει αυτά. Κακώς τα γράφεις και κουράζεσαι. Εγώ σε τσίγγλισα για το παραθυράκι που ανοίγει με τις ανύπαντρες οργανικές που ζητούν (?) γαμπρούς

Σμάιχελ, τα έχουμε πει και τα ξαναεπαναφέρουμε...το λοιπόν εγώ (ο όποιος εγώ) πήρα μετάθεση για την Α περιοχή και ο άλλος για την Γ. Αυτός πήρε οργανική εγώ έμεινα μπουκάλα με τα διπλάσια μόρια...οι περιοχές έγιναν μια αυτός έχει οργανική εγώ είμαι στην διάθεση....Μπορώ να φάω ώρες αναλλοίωτες για το δίκαιο ή το άδικο για το εγώ ή το αυτός επειδή όμως η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία
α) με το να τα λέμε και να τα ξαναλέμε στο pde θα αλλάξουμε την πραγματικότητα;
β) θα βρούμε το δίκιο μας;

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2014, 07:34:47 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2757 στις: Απρίλιος 18, 2014, 06:34:52 μμ »
Πότε  θα αρχίσουν να ανακοινώνουν οι Δ/νσεις τους πίνακες μεταθέσεων;  Έχουμε τέτοια ημερομηνία;  Bitch are you here?

σν εννοείς την ανάρτηση των πινάκων με τα μόρια αυτό θα γίνει στις 12 Μαίου σύμφωνα με την εγκύκλιο.

Θα έλεγα να αρχίσετε να στέλνετε τις αιτησεις σας απο βδομάδα διότι αν περιμένετε την τελευταία στιγμή το πιο πιθανό ειναι να μην προλάβουν στις Διευθύνσεις.  Η καταληκτική ημερομηνία ειναι 2 Μαίου. Πρωτομαγιά ειναι αργία οπότε αν περιμένετε από τότε που θα ανοιξουν τα σχολεία έχουμε ΜΟΝΟ 4 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ !!!!!!!!!!!!  Αν μάλιστα περιμενετε να τα στείλετε και ταχυδρομικά την τελευταία στιγμή, ακόμα χειρότερα.

Βοηθήστε τα παιδιά στις διευθύνσεις ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ !!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159979
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.