*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 317638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #672 στις: Μάιος 27, 2012, 06:26:21 μμ »
η βαθμολογική εξέλιξη προβλέπεται απο τον 4024/2011 ( νέο βαθμολόγιο-μισθολόγιο). τα σημειώματα μονιμοποίησης δίνονταν παλαιότερα όταν το μόνο κριτήριο για να περάσεις απο βαθμο΄σε βαθμό ήταν τα χρόνια υπηρεσίας. Αυτό τώρα καταργήθηκε και πρεπει να έχεις πετυχει ένα συγκεκριμένο ποσοστο στοχοθεσίας.

Ωστόσο η κατάσταση είναι ακόμα μπερδεμένη. Υπάρχουν ΠΥΣΔΕ που χρησιμοποιούν τα σημειώματα μονιμοποίησης των διευθυντών αν και αυτό δεν προκύπτει πλέον απο κάπου. Υπάρχουν άλλα ΠΥΣΔΕ που ακόμα δεν έχουν προχωρήσει τις διαδικασίες μονιμοποίησης γιατί και αυτή σύφωνα με τον παραπάνω νόμο απαιτεί επίτευξη της στοχοθεσίας. Και γιατι τίθενται πολλαπλά ζητήματα: πχ κάποια με άδεια επαπειλουμενης και ανατροφής τα πρώτα δύο χρόνια απο τονδιορισμό της δεν μπορεί να μονιμοποιηθεί γιατί ούσα σε άδεια δεν μπορεί να επιτύχει κάποια στοχοθεσία.

Η διάταξη για εξάμηνη υπηρέτηση υπηρχε ως διευκρινιστική στον υπαλληλικό κώδικα. Δεν έχει καταργηθεί και δεν έχει αντικατασταθει άρα ,τυπικά, είναι σε ισχύ. Δυστυχώς δεν την βρήκα στο διαδίκτυο. Αν την έχει κάποιος ας την ανεβάσει.

και όχι, η άδεια ανατροφής δεν διακόπτεται.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:39 »

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #673 στις: Ιούνιος 28, 2012, 12:29:51 μμ »
Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής τέκνου. Η άδεια μου λήγει σε μερικούς μήνες. Έχω υποχρέωση αύριο να παρουσιαστώ;

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #674 στις: Ιούνιος 28, 2012, 01:24:12 μμ »
Θα παρουσιαστείς, όταν τελειώσει η άδειά σου.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #675 στις: Ιούνιος 28, 2012, 02:29:08 μμ »
Παράκληση, πριν δημιουργειτε Νεο Θέμα να κάνετε αναζήτηση μήπως ήδη υπάρχει. Για την καλύτερη οργάνωση του site και την διευκόλυνση χρηστών και επισκεπτών.

Αδεια ανατροφής τέκνου και μάλιστα απάντηση στο αρχικό ερώτημα, αλλά και άλλες ενδιαφερουσες πληροφορίες υπάρχουν εδώ:

http://www.pde.gr/index.php?topic=741.224
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:30:39 »

Αποσυνδεδεμένος Helenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #676 στις: Ιούλιος 11, 2012, 11:32:41 μμ »
 Παιδια οποιος-α γνωριζει ας με διαφωτισει:
Εχω 2 παιδακια, 19 μηνων κ 10 ημερων αντιστοιχα...
Αν διοριστω το Σεπτ.(πραγμα που περιμενω εδω κ 2 χρονια) τι γινεται?
Δικαιουμαι το 9μηνο ανατροφης  x2 ή μονο για το 1 παιδι?? Καποιος μου
ειπε οτι δικαιουμαι 2 9μηνα...κ μου φανηκε εξωπραγματικο! Ισχυει κατι τετοιο???

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #677 στις: Ιούλιος 12, 2012, 12:24:01 μμ »
αν ήσουν σε άλλη υπηρεσία θα έπαιρνες όντως δυο άδειες αλλά οι εκπαιδευτικοί εξαιρούνται και παίρνουν μία άδεια όσα παιδιά κι αν έχουν ΄κατω των τεσσάρων ετών όταν διοριστούν. Βέβαια κάποιοι συνάδελφοι το έχουν κυνηγήσει δικαστικά και έχουν πάρει και τις δύο άδειες αλλά ως διοικητικά δικαστήρια αργουν πολύ. Εγώ όταν το εψαξα μου είπε ο δικηγόρος ότι θα αργήσει τόσο να γίνει η δική που το παιδί θα έχει περάσει τα τέσσερα και αν κερδίσω θα πληρωθώ ως υπερωρίες τις ώρες όλης της χρονιάς . Βαρέθηκα και δεν ασχολήθηκα καν , βεβαια τότε δεν είχαμε τη διετία!!
Αφου λές οτι το μικρούλι σου ειναι 10 ημερών θα δικαιούσαι εκτός από ανατροφής και καποιο διαστημα  άδεια λοχείας (ειναι τρεις μήνες συνολικά) ρ.ωτα στη διεύθυνση που θα παρουσιαστείς αλλά και σε άλλη για να πας δασκαλεμένη  γιατί αυτοί από την κάψα τους να μπαλώσουν το κενό τους μπορεί να "ξεχάσουν " να σε ενημερώσουν.Καλό διορισμό καπου κοντα στο σπίτι σου και να σου ζήσουν!!!

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #678 στις: Ιούλιος 13, 2012, 09:01:43 πμ »
Βρε παιδιά με άδεια ανατροφής που λήγει 5 αυγούστου, πότε πρέπει να κάνω πράξη ανάληψης?? Οδ/ντής μου είπε 7 Αυγούστου που ανοίγει το σχολείο με εφημερία. Στη δδε όμως μου εἰπαν 1 Σεπτεμβρίου. Υπάρχει κάπου γραμμένο ξεκάθαρα??

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #679 στις: Ιούλιος 13, 2012, 10:37:14 πμ »
Αν υπάρχει κάπου ξεκάθαρα δεν ξέρω αλλά βάσει της εμπειρίας μου θα σου έλεγα να ακούσεις το διευθυντή. Εμένα πέρσι στις 11 Ιουλίου έληγε η άδεια λοχείας και η διευθύντρια αλλά και το γραφείο μου είπαν να παρουσιαστώ την πρώτη Πέμπτη μετά τη λήξη της, έτσι παρουσιάστηκα 14 Ιουλίου και έκανα και την καλοκαιρινή μου υπηρεσία. Γιατι και λογικά να το δεις για το διάστημα από 5/8 έως 1/9 που σου λένε οι άλλοι να παρουσιαστείς  θα φαίνεσαι αδικαιολόγητα απούσα από την υπηρεσία. Κάνε αυτό που σου λέει ο διευθυντής εκτός και αν το γραφείο σου δώσει έγγραφο που θα σε καλύπτει για το διαστημα που μεσολαβει, γιατί αν κάποιος θα είναι εκτεθειμένος αυτή θα εισαι εσύ γιατί αυτός που στο είπε από το γραφείο θα κάνει την πάπια

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #680 στις: Ιούλιος 13, 2012, 01:15:54 μμ »
Κι εγώ το δ/ντη θα ακούσω απλά κι εκείνος μου το είπε κάπως επιφυλακτικά και σαν να μην είναι σίγουρος για το τι πρέπει να γίνει, οπότε έλεγα αν υπήρχε κάτι πιο επίσημο μήπως του το ανέφερα και το δεχόταν.. ευχαριστώ ;)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #681 στις: Ιούλιος 13, 2012, 01:37:18 μμ »
chriskas βλακείες σου λένε και οι δύο. Και καλά ο διευθυντής είναι δικαιολογημένος, αλλά το γραφείο είναι απαράδεκτο.

Στις 6 Αυγούστου πας στο γραφείο και κάνεις αναφορά ανάληψης γράφοντας "Σήμερα μπλα μπλα μπλα, στο γραφείο ΔΕ/ΠΕ τάδε παρουσιάστηκε ο τάδε και ανέλαβε υπηρεσία, μετά την λήξη της άδειας τάδε".

Τι Πέμπτη και τι Σεπτέμβριος σου τσαμπουνάνε! Το χω ξαναγράψει εδώ στο φόρουμ και το ξαναγράφω: η υπηρεσιακή σας κατάσταση πρέπει οπωσδήποτε να έχει ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΔΕΝ είναι δυνατόν να "λείπουν" μέρες όπου δεν είναι σαφώς καθορισμένο από κάποιο χαρτί που ήσασταν και τι κάνατε.
20 χρόνια μετά, αν κάποιος από την υπηρεσία σε ρωτήσει "που ήσουν παιδί μου εσύ στις 6/8/12; διακοπούλες ήσουν και δεν μπορούσες να πας να παρουσιαστείς στην δουλειά σου; φάε ένα πρόστιμο να 'χεις" τι θα του πεις; "Μου το είπε πριν 20 χρόνια ο διευθυντής να το κάνω έτσι";;;

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #682 στις: Ιούλιος 13, 2012, 06:30:47 μμ »
Ευχαριστώ χάπινες, αν είναι θα συνεννοηθώ να πάω την προηγούμενη στο γραφείο

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #683 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:57:50 πμ »
ηθελα κι εγω να ρωτησω...εγώ εχω απογευματινη εργασια.Μπορει ο αντρας μου να παρει την αδεια ανατροφης από το σχολειο του?η θα του πουν ότι η γυναικα σου είναι σπίτι τις εργασιμες ώρες του σχολειο.?εντωμεταξύ,επιασα προσφατα δουλεια σε φροντιστηριο?πως αποδεικνυεις ότι δουλεύεις?έχει σημασια που δεν απασχολουμαι πολλές ώρες?....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2012, 01:35:14 μμ από Elpida!!! »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #684 στις: Ιούλιος 16, 2012, 01:48:42 πμ »
ηθελα κι εγω να ρωτησω...εγώ εχω απογευματινη εργασια.Μπορει ο αντρας μου να παρει την αδεια ανατροφης από το σχολειο του?η θα του πουν ότι η γυναικα σου είναι σπίτι τις εργασιμες ώρες του σχολειο.?εντωμεταξύ,επιασα προσφατα δουλεια σε φροντιστηριο?πως αποδεικνυεις ότι δουλεύεις?έχει σημασια που δεν απασχολουμαι πολλές ώρες?....

Εκτος κι αν εχει αλλαξει κατι, δεν εχει σημασια που εργαζεσαι απογευματινες ωρες - και παλι, εργαζομενη εισαι! Εξαλλου, καποτε το φροντιστηριο μπορει να σε ζητησει το πρωι, π.χ. για επαναληψη πριν απο εξετασεις.

Αποσυνδεδεμένος gabriel87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαιδευση...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #685 στις: Ιούλιος 16, 2012, 07:40:17 πμ »
Προσοχή!!!!!!!!!!  Πρεπει να εχεις δηλωθει ως πληρους ωραριου ωστε να δικαιουται ο συζυγος 9μηνη αδεια. Σε διαφορετικη περιπτωση δικαιουται τη μιση 4,5 μηνες.
Δ ιαμα ΝΤ οπουλου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 927
Σύνολο: 930

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.