*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 317541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #700 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:27:00 πμ »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
πόσο διάστημα έχουμε περιθώρειο από τη στιγμή της γέννησης του  παιδιού, για να ζητήσω άδεια σε περίπτωση (λέμε) που βρει δουλειά η σύζυγος; νομίζω είναι μέχρι το 4ο έτος της ηλικίας του παιδιού;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:22 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #701 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:37:10 πμ »
Ναι.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #702 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:04:30 μμ »
πρέπει να εργάζεται η σύζυγος.

Πρεπει να εργαζεται, αλλά δε γνωριζω καμια εγκυκλιο να απαιτει απασχοληση με πληρες ωραριο. Το να βρει δουλεια με μερικη απασχοληση ειναι πολυ καλυτερο για το παιδι, απο το να βρει δουλεια με πληρη απασχοληση. (π.χ. μπορει να καθισει σπιτι τα πρωτα 2 χρονια, μετα να εργαστει 4ωρο για να παρεις την αδεια και μετα το παιδι να παει προνηπιο) Επισης, να ξερεις οτι η 6ωρη εργασια θεωρειται πληρης απασχοληση απο το νομο.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #703 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:16:55 μμ »
πρέπει να εργάζεται η σύζυγος.

Πρεπει να εργαζεται, αλλά δε γνωριζω καμια εγκυκλιο να απαιτει απασχοληση με πληρες ωραριο. Το να βρει δουλεια με μερικη απασχοληση ειναι πολυ καλυτερο για το παιδι, απο το να βρει δουλεια με πληρη απασχοληση. (π.χ. μπορει να καθισει σπιτι τα πρωτα 2 χρονια, μετα να εργαστει 4ωρο για να παρεις την αδεια και μετα το παιδι να παει προνηπιο) Επισης, να ξερεις οτι η 6ωρη εργασια θεωρειται πληρης απασχοληση απο το νομο.

Ισχυουν τα ακολουθα:

«Διευκρινίζεται ότι ο εκπαιδευτικός, του οποίου η σύζυγος εργάζεται με σύμβαση
ορισμένου χρόνου (π.χ. είναι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός Α/θμιας ή Β/θμιας Εκπ/σης),
δικαιούται να κάνει χρήση των προβλεπομένων διευκολύνσεων για όσο διάστημα αυτή
εργάζεται, με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν κάνει χρήση ανάλογων διευκολύνσεων. Αν
όμως η σύζυγος εργάζεται με καθεστώς μερικής απασχόλησης
(π. χ ωρομίσθια
εκπαιδευτικός Α/θμιας ή Β/θμιας Εκπ/σης) και δεν κάνει χρήση διευκολύνσεων , τότε ο
σύζυγος δικαιούται να κάνει χρήση της διευκόλυνσης του μειωμένου ωραρίου ή της
άδειας ανατροφής κατά το ήμισυ των προβλεπομένων

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:22 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #704 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:31:18 μμ »
Αν
όμως η σύζυγος εργάζεται με καθεστώς μερικής απασχόλησης(π. χ ωρομίσθια
εκπαιδευτικός Α/θμιας ή Β/θμιας Εκπ/σης) και δεν κάνει χρήση διευκολύνσεων , τότε ο
σύζυγος δικαιούται να κάνει χρήση της διευκόλυνσης του μειωμένου ωραρίου ή της
άδειας ανατροφής κατά το ήμισυ των προβλεπομένων


Εχεις δικιο. Μια καλη λυση λοιπον ειναι η 6ωρη απασχοληση, που θεωρειται πληρες ωραριο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #705 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:12:57 μμ »
τι δικαιολογητικα ζητανε όταν ζητας αδεια προκειμενου να αποδειξεις οτι η συζυγος εργαζεται?

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #706 στις: Αύγουστος 21, 2012, 02:54:41 μμ »
Η γυναίκα μου δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και μετά την άδεια λοχείας πήρε την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Τώρα που τελειώνει η άδεια της μπορώ να κάνω εγώ χρήση της 9μηνης άδειας;

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #707 στις: Αύγουστος 21, 2012, 03:15:16 μμ »
Η γυναίκα μου δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και μετά την άδεια λοχείας πήρε την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Τώρα που τελειώνει η άδεια της μπορώ να κάνω εγώ χρήση της 9μηνης άδειας;

Δικαιούσαι να κάνεις χρήση κατά το μέρος που υπολείπεται. Δηλαδή 3 μήνες.
(ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας του άρθρου 142 του ν. 3655/08)

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #708 στις: Αύγουστος 22, 2012, 08:27:40 μμ »
Η γυναίκα μου δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και μετά την άδεια λοχείας πήρε την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Τώρα που τελειώνει η άδεια της μπορώ να κάνω εγώ χρήση της 9μηνης άδειας;

Δικαιούσαι να κάνεις χρήση κατά το μέρος που υπολείπεται. Δηλαδή 3 μήνες.
(ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας του άρθρου 142 του ν. 3655/08)
Δεν είμαι καθόλου βέβαιος για αυτό που λες.
Η 6μηνη ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας δεν έχει καμία σχέση με την 9μηνη του δημοσίου. Η 6μηνη δίνεται από τον ΟΑΕΔ και όχι από το ΙΚΑ και επιπλέον δεν μπορεί να κάνει χρήση αυτής ο άντρας.
Μετά την 6μηνη άδεια  η γυναίκα μου μπορεί να κάνει χρήση της άδειας ανατροφής του ΙΚΑ που είναι είτε 3,5 μηνες άδεια είτε 2 ώρες λιγότερες για 1 χρόνο και 1 ώρα για άλλους 6μηνες. Η δεύτερη άδεια είναι μεταβιβάσιμη και στον σύζυγο. Δηλαδή η άδεια ανατροφής που δίνει ο ασφαλιστικό φορέας (ΙΚΑ) δεν έχει καμία σχέση με την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Άρα πιστεύω ότι αν η γυναίκα μου δεν κάνει χρήση της άδειας του ΙΚΑ τότε δικαιούμαι την 9μηνη άδεια.
Τέσπα θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος/α που έχει πέσει σε αυτή την περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #709 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:33:08 μμ »
Δεν είμαι καθόλου βέβαιος για αυτό που λες.
Η 6μηνη ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας δεν έχει καμία σχέση με την 9μηνη του δημοσίου. Η 6μηνη δίνεται από τον ΟΑΕΔ και όχι από το ΙΚΑ και επιπλέον δεν μπορεί να κάνει χρήση αυτής ο άντρας.
Μετά την 6μηνη άδεια  η γυναίκα μου μπορεί να κάνει χρήση της άδειας ανατροφής του ΙΚΑ που είναι είτε 3,5 μηνες άδεια είτε 2 ώρες λιγότερες για 1 χρόνο και 1 ώρα για άλλους 6μηνες. Η δεύτερη άδεια είναι μεταβιβάσιμη και στον σύζυγο. Δηλαδή η άδεια ανατροφής που δίνει ο ασφαλιστικό φορέας (ΙΚΑ) δεν έχει καμία σχέση με την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Άρα πιστεύω ότι αν η γυναίκα μου δεν κάνει χρήση της άδειας του ΙΚΑ τότε δικαιούμαι την 9μηνη άδεια.
Τέσπα θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος/α που έχει πέσει σε αυτή την περίπτωση.

Ναι, δίνεται από τον ΟΑΕΔ αλλά θεωρείται διευκόλυνση ανατροφής τέκνου. Ο νόμος λέει, λοιπόν, πως αν η σύζυγος του εκπαιδευτικού εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων, ο σύζυγος δικαιούται να κάνει χρήση της διευκόλυνσης της άδειας ανατροφής κατά το μέρος που η σύζυγος αυτού δεν κάνει χρήση των δικών της ή κατά το μέρος που αυτά υπολείπονται των προβλεπόμενων από την παράγραφο 2 του άρθρου 53 του Υ.Κ. διευκολύνσεων.

Δεν είναι σαφές;

Φυσικά το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ρωτήσεις στη διεύθυνση αδειών, αν και το πιθανότερο είναι να σου απαντήσουν ότι αφού πήρε η σύζυγός σου την εξάμηνη, ότι εσύ δε δικαιούσαι (πράγμα που φυσικά δεν ισχύει, δικαιούσαι τουλάχιστον τους τρεις μήνες).

Αποσυνδεδεμένος chrisg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #710 στις: Αύγουστος 23, 2012, 06:17:07 μμ »
Καλησπέρα!

Πρόκειται να αποκτήσω  τρίτο παιδάκι. Μπορώ να ζητήσω τον ένα μήνα από την τρίμηνη άδεια με αποδοχές μετά την λήξη της άδειας λοχείας για να μην πάρω την άδεια  ανατροφής και χάσω τους μήνες του καλοκαιριού;
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #711 στις: Αύγουστος 25, 2012, 07:00:29 μμ »
Καλησπέρα!

Πρόκειται να αποκτήσω  τρίτο παιδάκι. Μπορώ να ζητήσω τον ένα μήνα από την τρίμηνη άδεια με αποδοχές μετά την λήξη της άδειας λοχείας για να μην πάρω την άδεια  ανατροφής και χάσω τους μήνες του καλοκαιριού;
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Σας ευχαριστώ!

Όλες οι άδειες μητρότητας χορηγούνται χωρίς να επιμερίζονται. Επομένως την τρίμηνη άδεια μπορείς να την πάρεις μόνο όλη μαζί και μάλιστα σύμφωνα με το νόμο ή θα την πάρεις αμέσως μετά την άδεια λοχείας ή στην αρχή του σχολικού έτους και όχι οποτεδήποτε εσύ θελήσεις.

Αποσυνδεδεμένος chrisg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #712 στις: Αύγουστος 25, 2012, 08:21:26 μμ »
Καλησπέρα!

Πρόκειται να αποκτήσω  τρίτο παιδάκι. Μπορώ να ζητήσω τον ένα μήνα από την τρίμηνη άδεια με αποδοχές μετά την λήξη της άδειας λοχείας για να μην πάρω την άδεια  ανατροφής και χάσω τους μήνες του καλοκαιριού;
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Σας ευχαριστώ!

Όλες οι άδειες μητρότητας χορηγούνται χωρίς να επιμερίζονται. Επομένως την τρίμηνη άδεια μπορείς να την πάρεις μόνο όλη μαζί και μάλιστα σύμφωνα με το νόμο ή θα την πάρεις αμέσως μετά την άδεια λοχείας ή στην αρχή του σχολικού έτους και όχι οποτεδήποτε εσύ θελήσεις.

Να είσαι καλά για την απάντηση!

Απλώς σε σχετικό αρχείο αναφέρει:

<< Στις μητέρες που έχουν τέκνο ηλικίας κάτω των έξι (6) ετών, χορηγείται υποχρεωτικά, ύστερα
από αίτησή τους και χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι δύο
(2) έτη. Διάστημα τριών (3) μηνών της άδειας αυτής χορηγείται πλέον εφάπαξ με πλήρεις αποδοχές
στην περίπτωση γέννησης τρίτου (3ου) παιδιού και άνω.

Επισημαίνεται ότι το σύνολο της εν λόγω άδειας άνευ αποδοχών,
συμπεριλαμβανομένων πλέον και των τριών μηνών με πλήρεις αποδοχές, δύναται να χορηγηθεί τόσο
συνεχόμενα όσο και τμηματικά
[/b]. \στόσο, στην περίπτωση της τμηματικής χορήγησης και προκειμένου
να αποτραπούν τυχόν καταχρηστικές συμπεριφορές, καθώς και να διασφαλιστεί ο σκοπός για τον
οποίο θεσπίστηκε η εν λόγω άδεια, που δεν είναι άλλος από την αποτελεσματική ανατροφή του
τέκνου, η συγκεκριμένη άδεια δεν θα πρέπει να χορηγείται για διάστημα μικρότερο του ενός
μηνός. >>

Με βάση το παραπάνω πρέπει να γίνεται η τμηματική χορήγηση.

Ρωτάω αν κάποια ή κάποιος έχει κάνει χρήση μόνο του ενός μηνός.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #713 στις: Αύγουστος 27, 2012, 12:39:12 μμ »
Συνάδελφοι, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει. Την άδεια ανατροφής μπορεί κάποιος να την πάρει μέχρι το παιδί να γίνει 4 ετών...Δηλαδή αν είναι 3 χρονών και 10 μηνών και κατατεθεί αίτηση για την άδεια, δικαούται όλο το 9μηνο ή τους εναπομείναντες 2 μήνες μέχρι το παιδί να κλείσει τα 4; Σημειωτέον ότι δεν έχει γίνει χρήση μειωμένου ωραρίου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160658
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.