*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688745 φορές)

0 μέλη και 22 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7154 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 03:34:06 μμ »
Νόμιζα ότι ήταν ειρωνικό το σχόλιο. Sorry...

Πάντως επαναλαμβάνω ότι δεν έχει νόημα να τα βάζουμε με τους μόνιμους εκπαιδευτικούς. Ακόμα και οι 10 ώρες για πολλούς είναι συμπλήρωμα για να βελτιώσουν το εισόδημά τους. Δεν κάνουν κάτι ανήθικο με το να εργάζονται κάπου για κάποιο συμπλήρωμα. Για το όριο συμφωνώ ότι θα έπρεπε να τηρείται από όλους, δημοσίους και ιδιωτικούς. Αλλά με καταγγελίες δε γίνεται τίποτα, γιατί όποιος θέλει να κρυφτεί θα βρει τρόπο. Ο έλεγχος πρέπει να γίνεται από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:08 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7155 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 03:34:26 μμ »
Το ερώτημα είναι "ποιος ελέγχει το όριο των 10 ωρών". Όχι μόνο για τους δημοσίους υπαλλήλους, και δη τους εκπαιδευτικούς, που είναι οι πλέον χαμηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά και για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους με πλήρη απασχόληση. Και εκεί υπάρχει το όριο των 10 ωρών... Ούτε άδεια χρειάζονται και πολλοί ξεπερνάνε το όριο... Και αρκετοί έχουν υπερδιπλάσιους μισθούς από το νεοδιόριστο ή αναπληρωτή εκπαιδευτικό.

Η άδεια των 10 ωρών για τους εκπαιδευτικούς είναι καθαρά μια ανόητη γραφειοκρατική διαδικασία. Πρέπει να πάρεις πρώτα μια βεβαίωση από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, που να αναγράφει ποιες ώρες θα απασχοληθείς (όσοι περιμένουν χαρτιά από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ καταλαβαίνουν πόσο καθυστερεί αυτό...). Μετά πρέπει να κάνεις αίτηση στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και να περιμένεις να συνεδριάσει ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ για να πάρεις τελικά την έγκριση (γιατί όλοι θα την πάρουν στο τέλος). Ανούσια γραφειοκρατική διαδικασία... Και στο τέλος, τουλάχιστον στα ΙΕΚ, δεν τη ζητάνε καν. Ας βρουν κάποιον τρόπο να ελέγχουν "ενδοϋπηρεσίακά" το σύνολο των ωρών, που απασχολείται ο καθένας.

Όντως αυτή είναι η διαδικασία αλλά έχω  μερικές ενστάσεις:
- Στα ΙΕΚ τη ζητούσαν την άδεια παλαιότερα. Τώρα λες ότι δεν τη ζητάνε? Είναι γενικό αυτό ή κάποια ΙΕΚ κάνουν τα στραβά μάτια και δεν ζητάνε άδεια?
Γιατί έχω την εντύπωση ότι κανονικά υποχρεούνται να τη ζητήσουν. Ο σύλλογος ωρομισθίων ΙΕΚ δεν θα πρέπει να κάνει κάτι?
- Το "ανούσια διαδικασία" και "όλοι θα την πάρουν στο τέλος" είναι επίσης σχετικό. Αυτό συμβαίνει αν δεν ξεπερνάς τις 10 ώρες. Αν τις ξεπερνάει κάποιος δεν πρόκειται να του δώσει το ΠΥΣΔΕ άδεια. 
- Όντως, το καλύτερο θα ήταν να γίνονται έλεγχοι ενδουπηρεσιακά, αλλά αυτές είναι γενικά άγνωστες λέξεις για την Ελλάδα. Σε όλους τους τομείς. Και θα αργήσει να γίνει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7156 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 03:47:55 μμ »
Στους αναπληρωτές τουλάχιστον δεν τη ζητάνε. Για τους μόνιμους δε γνωρίζω. 10 χρόνια εργάζομαι σε ΙΕΚ. Έχω δουλέψει σε 8 διαφορετικά ΙΕΚ στην Αττική και στην Πάτρα. Μόνο μια φορά μου ζήτησαν αυτό το χαρτί και όταν μετά κόπων και βασάνων τους το πήγα, μου είπαν ότι τελικά δεν ήταν απαραίτητο. Αντίθετα όσες φορές έχω δουλέψει σε ΚΔΒΜ μου ζήτησαν το χαρτί επιτακτικά. Ακόμα και πρόγραμμα καθυστέρησε να ξεκινήσει μέχρι να τους πάω τη βεβαίωση.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7157 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 03:53:25 μμ »
Στους αναπληρωτές τουλάχιστον δεν τη ζητάνε. Για τους μόνιμους δε γνωρίζω. 10 χρόνια εργάζομαι σε ΙΕΚ. Έχω δουλέψει σε 8 διαφορετικά ΙΕΚ στην Αττική και στην Πάτρα. Μόνο μια φορά μου ζήτησαν αυτό το χαρτί και όταν μετά κόπων και βασάνων τους το πήγα, μου είπαν ότι τελικά δεν ήταν απαραίτητο. Αντίθετα όσες φορές έχω δουλέψει σε ΚΔΒΜ μου ζήτησαν το χαρτί επιτακτικά. Ακόμα και πρόγραμμα καθυστέρησε να ξεκινήσει μέχρι να τους πάω τη βεβαίωση.

Εγώ εδώ και αρκετά χρόνια δεν ασχολούμε με ΙΕΚ για άλλους λόγους. Αλλά παλιά μας το ζητούσαν.
Και τώρα θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος. Για το ΚΔΒΜ και γω άκουσα από φίλο αναπληρωτή ότι του το ζήτησαν υποχρεωτικά. Στα ΚΕΚ σε άλλα προγράμματα το ζητάνε και σε άλλα όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:43:08 »

Αποσυνδεδεμένος mecheng_te

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7158 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 04:15:42 μμ »
Εγώ εδώ και αρκετά χρόνια δεν ασχολούμε με ΙΕΚ για άλλους λόγους. Αλλά παλιά μας το ζητούσαν.
Και τώρα θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος. Για το ΚΔΒΜ και γω άκουσα από φίλο αναπληρωτή ότι του το ζήτησαν υποχρεωτικά. Στα ΚΕΚ σε άλλα προγράμματα το ζητάνε και σε άλλα όχι.
Για τους δημόσιους υπάλληλους και συγκεκριμένα για τους εκπαιδευτικούς υπάρχει η παρακάτω διαδικασία η οποία πρέπει να τηρείται από όλους όσους κατά τη περίοδο ανάληψης ωρών έχουν σύμβαση με το δημόσιο (όχι μόνο οι μόνιμοι αλλά και οι αναπληρωτές).

Ο εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει ώρες ζητά μία βεβαίωση από το ΙΕΚ που αναφέρει ότι έχει αναλάβει τις συγκεκριμένες ώρες στο συγκεκριμένο ΙΕΚ. Αν έχει αναλάβει ώρες σε παραπάνω από ένα ΙΕΚ θα πρέπει να πάρει και από όλα τα ΙΕΚ. Πάει στο σχολείο του και κάνει αίτηση προς το ΠΥΣΔΕ για να του δοθεί άδεια να εργαστεί για αυτές τις συγκεκριμένες ώρες. Στην αίτηση πρέπει να αναφέρεται ότι η εργασία είναι εκτός ωραρίου του σχολείου καθώς επίσης και το ποσό της ωριαίας αντιμισθίας. Η αίτηση αποστέλλεται από το διευθυντή του σχολείου με τη δική του εισήγηση (θετική) με διαβιβαστικό στο ΠΥΣΔΕ. Μέσα σε ένα μήνα περίπου το ΠΥΣΔΕ στέλνει στο σχολείο την άδεια την οποία ο εκπαιδευτικός την προσκομίζει στα αντίστοιχα ΙΕΚ. Δεν υπάρχει περίπτωση (προσωπική άποψη) ένας μόνιμος εκπαιδευτικός να κάνει απόκρυψη ανάθεσης γιατί είναι πάρα πολύ εύκολο με μία ανώνυμη καταγγελία (σε κάθε περιοχή γνωριζόμαστε όλοι και μπορεί να γίνει πολύ εύκολα διασταύρωση) να βρεθεί σε μία άσχημη κατάσταση (ΕΔΕ) η οποία θα του δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα.

Πάντως και στα ΤΕΙ τη ζητούσαν τη βεβαίωση από το 2002 και μετά, τουλάχιστον στο ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ.

Παλιότερα (πριν από το 2002) γνωρίζω κάποιους που δεν τα δήλωναν ούτε καν στην εφορία. Αργότερα βέβαια άκουσα μερικούς από αυτούς να γκρινιάζουν ότι τους κάλεσαν να τα δηλώσουν εκ των υστέρων με το αντίστοιχο πρόστιμο βέβαια.     

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7159 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 04:25:35 μμ »
Γεια σας σκεφτομαι να γραφτω ως εκπαιδευομενη το εαρινο εξαμηνο; εγγραφη επρεπε να ειχα κανει το σεπτβη η μπορω και τον ιανουαριο; επισης μπορει καποιος να συνεχισει μια ειδικοτητα σε αλλο ιεκ; υπαρχει πιθανοτητα το επομενο φθινοπωρο να μετακομισω σε αλλη πολη, ξερω οτι αυτο το θεμα αφορα εκπαιδευτες αλλα πιστευω θα απαντηθουν τα ερωτηματα μου. Συγνωμη για την καταχρηση :-[  :-\ . καλα αποτελεσματα!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7160 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 04:26:05 μμ »
Για τους δημόσιους υπάλληλους και συγκεκριμένα για τους εκπαιδευτικούς υπάρχει η παρακάτω διαδικασία η οποία πρέπει να τηρείται από όλους όσους κατά τη περίοδο ανάληψης ωρών έχουν σύμβαση με το δημόσιο (όχι μόνο οι μόνιμοι αλλά και οι αναπληρωτές).

Ο εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει ώρες ζητά μία βεβαίωση από το ΙΕΚ που αναφέρει ότι έχει αναλάβει τις συγκεκριμένες ώρες στο συγκεκριμένο ΙΕΚ. Αν έχει αναλάβει ώρες σε παραπάνω από ένα ΙΕΚ θα πρέπει να πάρει και από όλα τα ΙΕΚ. Πάει στο σχολείο του και κάνει αίτηση προς το ΠΥΣΔΕ για να του δοθεί άδεια να εργαστεί για αυτές τις συγκεκριμένες ώρες. Στην αίτηση πρέπει να αναφέρεται ότι η εργασία είναι εκτός ωραρίου του σχολείου καθώς επίσης και το ποσό της ωριαίας αντιμισθίας. Η αίτηση αποστέλλεται από το διευθυντή του σχολείου με τη δική του εισήγηση (θετική) με διαβιβαστικό στο ΠΥΣΔΕ. Μέσα σε ένα μήνα περίπου το ΠΥΣΔΕ στέλνει στο σχολείο την άδεια την οποία ο εκπαιδευτικός την προσκομίζει στα αντίστοιχα ΙΕΚ. Δεν υπάρχει περίπτωση (προσωπική άποψη) ένας μόνιμος εκπαιδευτικός να κάνει απόκρυψη ανάθεσης γιατί είναι πάρα πολύ εύκολο με μία ανώνυμη καταγγελία (σε κάθε περιοχή γνωριζόμαστε όλοι και μπορεί να γίνει πολύ εύκολα διασταύρωση) να βρεθεί σε μία άσχημη κατάσταση (ΕΔΕ) η οποία θα του δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα.

Πάντως και στα ΤΕΙ τη ζητούσαν τη βεβαίωση από το 2002 και μετά, τουλάχιστον στο ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ.

Παλιότερα (πριν από το 2002) γνωρίζω κάποιους που δεν τα δήλωναν ούτε καν στην εφορία. Αργότερα βέβαια άκουσα μερικούς από αυτούς να γκρινιάζουν ότι τους κάλεσαν να τα δηλώσουν εκ των υστέρων με το αντίστοιχο πρόστιμο βέβαια.   

Ναι πάνω-κάτω αυτή είναι η διαδικασία. Μπορεί ο καθηγητής να πάει τα χαρτιά και απευθείας στη ΔΔΕ αν το θέλει, έχοντας μαζί του δήλωση του διευθυντή του σχολείους ότι δεν παρακωλύεται η λειτουργία του.

Ξέρω περίπτωση παλαιότερα όπου σε μικρή πόλη της Μακεδονίας έγινε καταγγελία από κάποιον για καθηγητές οι οποίοι δούλευαν ταυτόχρονα και σε ενισχυτική διδασκαλία και σε φροντιστήρια της περιοχής. Δεν μιλάω για μόνιμους.  Μόνιμοι και ωρομίσθιοι είμαστε "ούνα ράτσα, ούνα φάτσα", όταν πρόκειται για λοβιτούρες :). Υπάρχει ασυμβίβαστο και σε αυτό αλλά όλοι το περνούσαν στο ντούκου. Ώσπου κάποιος έκανε καταγγελία και όλοι τρέχανε και ξεκίνησαν οι ΕΔΕ. Έτυχε να είμαι μπροστά σε κάποιες από αυτές. Δεν ξέρω αν τιμωρήθκαν τελικά κάποιοι και πώς αλλά ότι κόπηκαν αμέσως οι παράλληλες ενασχολήσεις είναι σίγουρο.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 05:13:55 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7161 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 04:28:45 μμ »
Γεια σας σκεφτομαι να γραφτω ως εκπαιδευομενη το εαρινο εξαμηνο; εγγραφη επρεπε να ειχα κανει το σεπτβη η μπορω και τον ιανουαριο; επισης μπορει καποιος να συνεχισει μια ειδικοτητα σε αλλο ιεκ; υπαρχει πιθανοτητα το επομενο φθινοπωρο να μετακομισω σε αλλη πολη, ξερω οτι αυτο το θεμα αφορα εκπαιδευτες αλλα πιστευω θα απαντηθουν τα ερωτηματα μου. Συγνωμη για την καταχρηση :-[  :-\ . καλα αποτελεσματα!

Θα πρέπει να βρεις ειδικότητα που να σε ενδιαφέρει και να ξεκινά κατά το εαρινό εξάμηνο.
Δεν είναι εύκολο. Παλαιότερα υπήρχαν κάποιες, τώρα δεν ξέρω.
Θα πρέπει να ρωτήσεις στα ΙΕΚ μέσω τηλεφώνου ή πηγαίνοντας από εκεί.

Μπορεί κάποιος να συνεχίσει τις σπουδές του σε άλλο ΙΕΚ αρκεί να προσφέρεται από το άλλο η ίδια ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος kostaskostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7162 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 05:04:33 μμ »
Ξέρει κανείς γιατί δεν βλέπω τα αποτελέσματα;Μου βγάζει αυτό το μήνυμα: - Not authorized Insufficient privileges-.Μέχρι πριν λίγες μέρες τα έβλεπα κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7163 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 05:14:52 μμ »
Ξέρει κανείς γιατί δεν βλέπω τα αποτελέσματα;Μου βγάζει αυτό το μήνυμα: - Not authorized Insufficient privileges-.Μέχρι πριν λίγες μέρες τα έβλεπα κανονικά.

Νομίζω αν διαβάσεις 1-2 σελίδες πίσω, κάποιοι λένε ότι το σταμάτησαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 05:31:41 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7164 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 05:22:09 μμ »
Ο μόνος τρόπος να παρανομήσει ένας δημόσιος υπάλληλος και να πάρει παραπάνω από τις 10 είναι να παρανομήσει και ο διευθυντής του ΙΕΚ και να βάλει λιγότερες ώρες, αφού το χαρτί του ΙΕΚ είναι προυπόθεση για την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Δεν ξέρω να κάποιος διευθυντής θα κάνει τέτοια βλακεία.
Βέβαια αν δεν δηλώσει καθόλου ότι είναι δημόσιος και το ρισκάρει, νομίζω ότι είναι τρομερή βλακεία, αφού αν παραπεμφθεί στο πειθαρχικό θα καταδικαστεί για πολύ σοβαρό παράπτωμα (μπορεί να πάει και δικαστικά μετά για ψευδείς δηλώσει κλπ).
Επίσης άδεια από την υπηρεσία χρειάζεται για όλες τις αμοιβόμενες εργασίες έστω και μίας μέρας. Αν γίνει καταγγελία την πάτησε ο υπάλληλος.
Θα ήθελα να σας πω πως δεν πρόκειται ακριβώς για γραφειοκρατική διαδικασία και δεν την παίρνουν όλοι αλλά πρέπει να είναι ασκούν εργασία σχετική με το αντικείμενό τους ή να μην είναι προκλητική κατά την κρίση τους(έχω δει πολλές αρνητικές απαντήσεις από υπηρεσιακα συμβούλια, ειδικά αν πρόκειται για δουλειές ως barman ή σερβιτόρα ίσως κακώς), επίσης ελέγχεται για παρανομο πλουτισμό ο υπάλληλος αφού δηλώνει τα πάντα και επίσης ελέγχεται για το αν δουλεύει τις ώρες του ωραρίου του κ επιπλέον για το αν δουλεύει σαν τρελός όλη μέρα και δεν μπορεί να αποδώσει στην υπηρεσία του.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7165 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 08:12:46 μμ »
Ο μόνος τρόπος να παρανομήσει ένας δημόσιος υπάλληλος και να πάρει παραπάνω από τις 10 είναι να παρανομήσει και ο διευθυντής του ΙΕΚ και να βάλει λιγότερες ώρες, αφού το χαρτί του ΙΕΚ είναι προυπόθεση για την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Δεν ξέρω να κάποιος διευθυντής θα κάνει τέτοια βλακεία.
Βέβαια αν δεν δηλώσει καθόλου ότι είναι δημόσιος και το  (...)


Ιατρέ , γειά χαρά!

Τώρα , όπως πήγαν τα πράματα και στην αναμονή προς αίσιο και ευτυχή νέο Δεκέμβρη , (άσε τα περσινά μιστά μας!.. άσε!..) τρωγόμαστε με τα ρούχα μας και ψάχνουμε τα πιο πιθανά και απίθανα...

Εξ' ου ..και κουβέντα να γίνεται..

Ρωτάω ..σχετικώς - ασχέτως , τώρα:

Είν' δυνατόν , ακόμα και στην πιο καλοστημένη φάμπρικα Διευθυντή - δημ. υπαλλήλου ή ιδιωτικού ή οτιδήποτε , να δηλωθούν λιγότερες ώρες από τις πραγματικές;;...

Στα χαρτιά , γίνεται  και στη σύμβαση ναι (θα μου απαντήσεις Δικαίως..). Ωστόσο , οι "αδήλωτες" ώρες ΠΩΣ θα πληρωθούν;;..

Και ΟΚ , κανένας στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν ψάχνει Ποιος κάνει τις ώρες και τα μαθήματα , που "υποτίθεται ότι ΔΕΝ" κάνει ο υπερδεκαωρίτης...

..

Στο τέλος εξαμήνου , όμως , οπότε φτάνει πακέτο , για τον κάθε εκπαιδευτή το συνολικόν χαρτάκιον των Ωρών , διδαχθεισών και "εισηγήσεων"- "επιτηρήσεων" , ώστε να Πληρωθούν .. Κάποτε.. συν να περάσει ο ασφαλιστικός χρόνος , ΔΕΝ φαίνεται η διαφορά και η απατεωνιά;..

(Διότι κανένας - καμία - κανένα , ΔΕΝ θά' κανε πχ. 15 ώρες τη βδομάδα για να πλερωθούν.. Όταν , ξαναλέω.. Μόνον οι 10)

Πες πουχού , ότι η αφεντιά μου είμαι φοβερός ιντριγκαδόρος και γλυψ και εκβιαστής και καταφέρνω ως Μη δημόσιος - μη ιδιωτικός , να μαζέψω όχι τις .. σούπερ 20 ώρες / βδομάδα , σε δυο - τρία Δ.Ι.Ε.Κ.  ..

(Πούουου... τέτοιο καλό , αλλά τεσπά..)

.. Μα συνολικά 28- 30 - 35..

Τους βάζω και μου δηλώνουν Μοναχά τις 20..

..Για τις υπόλοιπες .. 8 ... 10.. 15 Χ 15 βδομάδες Συν αντίστοιχες "εισηγήσεις" - "επιτηρήσεις" , Με Τι χαρτιά ωρών θα πλερωθώ (ΟΤΑΝ... επαναλαμβάνω ..)

Ντιπ εγκυκλοπαιδική η απορία μου!

Φιλικά,

Θ.





« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 10:26:08 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7166 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 10:10:44 μμ »
E μα γι'αυτό το συζητάμε! Γιατί δε μπορούμε να κατανοήσουμε πώς το κάνουν!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7167 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 10:44:11 μμ »
Ακουστε λιγο...γιατι κανουν λαμογιες κ οι διευθυντες. Στη δικη μου περιπτωση την προηγουμενη χρονια δυο ΙΕΚ μου εβγαλαν διαφορετικη μοριοδοτηση.Το ενα μου τα μετρησε οπως ΕΠΡΕΠΕ και το αλλο οπως ΒΟΛΕΥΕ. Φετος ειναι τοσο μεγαλη η απεχθεια που νιωθω προς εκεινη τη διευθυνση που μου εριξε τα μορια απο 38000 στα 30000 που ουτε καν εκανα αιτηση. Παντως να σας πω μια αληθεια, εχουν δει πολλα τα ματια μου απο διευθυντρια λαμογιο κ πραγματικα απο δω κ στο εξης το μονο που πρεπει να κανουμε σε περιπτωση που εχουμε την παραμικρη αμφιβολια ειναι να παιρνουμε ενα φιλο μας δικηγορο κ να πηγαινουμε να ανοιγουμε φακελους συναδελφων που πανε να κανουν απατεωνιες. Γιατι ειναι πολυ ηλιθιο το να εισαι ανηθικος απεναντι σε συναδελφους σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 894
Σύνολο: 894

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.