*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 120727 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 09:42:36 μμ »
Δεν το κατάλαβα: σου πρότειναν δηλαδή να μην τηρηθεί η νόμιμη διαδικασία για να μην ξεβολευτούν;

Δεν είπα ότι μου πρότειναν αυτό, αλλά τελικά κατέληξαν χειρότερα τα πράγματα.
Μου δημιούργησαν ολόκληρο θέμα και τελικά βρέθηκα και υπόλογη που θα περνούσα και επιτροπή. Αισθάνθηκα πολύ άσχημα γιατί το έκαναν να φαίνεται ότι θα πάω βολτούλα στην επιτροπή κα θα χάσω μάθημα. Και πώς είναι δυνατόν να χάσεις και άλλες ώρες μάθημα, δεν φτάνουν αυτές που έχασες με την άδεια ήδη....Πώς είναι δυνατόν να είναι έτσι οι διαδικασίες....Και βρέθηκα υπόλογη για όλο το σύστημα, εγώ....
Επίσης, έχει και συνέχεια.... πήραν τηλέφωνο στην δευτεροβάθμια, στο γραφείο, στον αρμόδιο για τις άδεις
επίσης στην ίδια την επιτροπή για να το διασταυρώσουν, παρόλο που είχα μαζί μου το σχετικό χαρτί με την ημερομηνία και την ώρα που έπρεπε να παρουσιαστώ,
επίσης πρότειναν στην επιτροπή να μην πάω και να εγκρίνουν έτσι την άδεια !!!!!! λέγοντάς τους ότι χαλάει το πρόγραμμα του σχολείου άμα φύγω !!!! (μίλησε με τους δύο γιατρούς της επιτροπής και με τη γραμματέα επίσης !!!! σε σταθερά και κινητά!!!)
και με πίεσαν να βρω τον άντρα μου στο τηλέφωνο και να τον στείλω αυτόν (ενώ ήταν στη δουλειά και τους το έλεγα συνέχεια)....
ώσπου τελικά τα πήρα και ρίξαμε έναν καυγά τρικούβερτο...

Ολόκληρη διευθύντρια άφησε ένα ολόκληρο σχολείο επί μιάμιση ώρα να κουρεύεται και μιλούσε στο τηλέφωνο προσπαθώντας να διευθετήσει αυτό το μέγα θέμα μου με την επιτροπή και μετά που είδε ότι δεν γίνεται τίποτα και πρέπει να πάω και αφού ξεκάθαρα θύμωσα πια και τσακωθήκαμε....μου το άλλαξε ότι εγώ προσπάθησα για να μην ταλαιπωρηθείς...ενώ στην αρχή είχε ένα ξεκάθαρα επικριτικό υφάκι...
Τι να πεις...δε λέω παράλογο είναι και να αφήσεις το μάθημα για να πας στην επιτροπή, δεν είναι πρόβλεψη αυτή..αλλά σιγά μη στάξει η ουρά του γαΪδάρου...στο συγκεκριμένο σχολείο, οι ευνοούμενοι της διεύθυνσης δεν έκαναν ποτε μάθημα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 12:20:34 μμ »
Μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα: Αν ο γιατρός έκρινε πως δε μπορείς να πας για μάθημα, ή πως υπάρχει κίνδυνος να κολλήσεις τα παιδιά, θα μείνεις σπίτι. Επειδή όμως η γνωμάτευση του γιατρού σε καλύπτει για τρεις το πολύ ημέρες, όταν με το καλό επιστρέψεις θα σε παραπέμψουν για γνωμάτευση στην πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή του νομού σου, η οποία θα εισηγηθεί τη χορήγηση αναρρωτικής άδειας τεσσάρων ημερών.

Και εγώ αυτό ξέρω....

Αυτό εγινε και με μένα όταν πριν κάποια χρόνια κόλλησα μια γρίπη και ο γιατρός μου έδωσε άδεια για 5 μέρες.

Μάλιστα, όταν πήρα τηλέφωνο στην διέυθυνση για να ενημερώσω και να ενημερωθώ για τις διαδικασίες, μου είπαν ότι το μόνο που έπρεπε να κάνω εγώ ήταν να τους διαβιβάσω (μέσω σχολέιου) το χαρτί του γιατρού. Από εκεί και πέρα τίποτα άλλο. Στην επιτροπή το έστειλαν οι ίδιοι, εγώ δεν πήγα να παρουσιαστώ.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:36:32 μμ »

@mariakriti

Συνηθως τετοιες συμπεριφορες εκδηλωνουν διευθυντες ασχετοι με τα καθηκοντα τους, οι οποιοι προξενουν μεγαλυτερα προβληματα απο αυτα που υποτιθεται επιλυουν.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 08:25:21 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...επειδή δε θέλω να μπλέξω με την επιτροπή (μιας που πάω σε 3 σχολεία και θα γίνει πανικός) πιθανόν να δηλώσω 1 μέρα μόνη μου και 3 από το γιατρό και να ξεμπερδεύω...
πάντως να προσέχετε αυτή την ίωση,έχει πυρετό υψηλό που κρατάει μέχρι και 4 μέρες...μαθητές και συνάδελφοι στην περιοχή μου είναι κατά ένα 70% άρρωστοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:39:54 πμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι?Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία για τις αναρρωτικές?Επειδή μια συνάδελφος πρόσφατα είχε αρρωστήσει με 40 πυρετό κ επειδή δεν μπορούσε να βρει γιατρό εκεί που μένει (επαρχία) δεν της έδωσαν από το γραφείο άδεια. Ούτε δηλ. μια μέρα κανονικής μέχρι να σταθεί στα πόδια της!Τι θα έπρεπε δηλ να κάνει? Να πάει σε μεγάλο αστικό κέντρο για να βρει γιατρούς του ικα?Κ από το γραφείο γιατί δεν μας δίνουν άδεια κανονική εννοείται έστω για μια μέρα για να δούμε πως πάμε?Τι νομίζουν ότι ΄λέμε ψέματα για να μην είμαστε στο πόστο μας?
Κατάληξη?Κολλήσαν κ τα μικρά κ για 2 εβδομάδες από 24 παιδιά ερχοντουσαν τα 9-10!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2012, 08:45:52 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:37:25 πμ »
Στους μόνιμους γνωρίζω ότι αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι άρρωστη μαζί με την αίτηση για άδεια. Τα πράγματα ίσως περιπλέκονται (γίνονται πιο δύσκολα) εάν είναι Δευτέρα ή άλλη μέρα μετά απο επίσημη αργία.
Για τους αναπληρωτές δεν γνωρίζω την διαδικασία

Αποσυνδεδεμένος snowhite_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
    • Διαδρομές
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 01, 2012, 08:53:33 μμ »
Δεν ξέρω αν φέτος άλλαξε κάτι, αλλά πέρυσι ίσχυε αυτό που έγραψε η giota.pat για όλους τους εκπαιδευτικούς(εγώ σαν αναπληρώτρια πήρα μία μέρα αναρρωτική άδεια,μόνο στέλνοντας υπεύθυνη δήλωση και αίτηση στην Πρωτοβάθμια-και μάλιστα πήρα άδεια Δευτέρα μετά από τριήμερο 25Μαρτίου,το οποίο το πέρασα με 41°c πυρετό).Πιστεύω ότι ειναι καθαρά θέμα Πρωτοβάθμιας...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:00:38 μμ »
Δεν ξέρω αν φέτος άλλαξε κάτι, αλλά πέρυσι ίσχυε αυτό που έγραψε η giota.pat για όλους τους εκπαιδευτικούς(εγώ σαν αναπληρώτρια πήρα μία μέρα αναρρωτική άδεια,μόνο στέλνοντας υπεύθυνη δήλωση και αίτηση στην Πρωτοβάθμια-και μάλιστα πήρα άδεια Δευτέρα μετά από τριήμερο 25Μαρτίου,το οποίο το πέρασα με 41°c πυρετό).Πιστεύω ότι ειναι καθαρά θέμα Πρωτοβάθμιας...

Συγνώμη αλλά θα μου πέσουν ΟΛΑ μου τα μαλλιά μ΄αυτά που διαβάζω.... Ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά αλλά στις απαράδεκτες πρακτικές των κατά τόπους διευθύνσεων.... Είναι ξεκάθαρο απο το Νόμο ότι αναρρωτική σε αναπληρωτές δίνεται μέσω ΙΚΑ και μόνο!! και ότι δεν γίνεται δεκτή αναρρωτική με υπ. δήλωση πριν και μετά απο αργία...

Οπότε δεν είναι θέμα πρωτοβάθμιας αλλά θέμα ασχετοσύνης!!! 

Απο κει και πέρα, ο δ/ντής του κάθε σχολείου μπορεί να εισηγηθεί θετικά ή αρνητικά για κάθε είδους άδειας αλλά την έγκριση ή απόρριψή της αποφασίζει ο Δ/ντής της Δ/νσης Α/θμιας ή Β/θμιας. Για αναρρωτικές άδειες μάλιστα υπάρχει και η διαδικασία του ελεγκτή γιατρου εφόσον υπάρχουν βάσιμες υπόνοιες ότι ο εκπ/κός απλά λουφάρει...αλλά το να αρνηθούν μια άδεια με το έτσι θέλω....είναι τραβηγμένο.... ( εκτός και αν πχ μονίμως ζητά κάποιος άδεια τις Δευτέρες ή τις Παρασκευές οπότε και υπάρχει μια -δικαιολογημένη κατ΄εμέ - επιφύλαξη).

Κατά τα άλλα, μ΄αυτά και μ' εκείνα θα συναγωνίζομαι τον Ζουγανέλη σε ....κρανιακή λάμψη οσονούπω.... ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:22:50 μμ »

Το γνωρίζω κι εγώ για το ΙΚΑ!Και θέλω να πω ότι αν δεν μπορείς να βρεις ελεγκτή του ΙΚΑ όταν πρέπει κ είσαι χάλια τί γινεται ρε παιδιά?
Γίνεται χαμός στην επαρχία..........κ δεν μπορείς να βρεις ούτε γιατρό του ικα για να πάρεις αναρρωτική!Αυτό λέω!Τι κάνεις σε αυτήν την περίπτωση?Πηγαίνεις στη μεγάλη πόλη που είναι κοντά ή τους κάνεις μια καταγγελία να έχουν να λένε?Η΄παίρνεις στον Παπαδάκη για να βρεις το δίκιο σου?

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:34:28 μμ »
Οχι με συγχωρειτε αλλα κι εγω που τα εκανα ολα αυτα κατηγορηθηκα για "πλαστογραφος" επειδη ειχα βλεπεις την ατυχια να αρρωστησω μεσα στις διακοπες των Χριστουγεννων και να χρειαστει να λειψω τις πρωτες μερες που ανοιξαν τα σχολεια για το νεο ετος.( α να χαθω που θελω να λουφαρω κιολας μετα απο τις διακοπες των Χριστουγεννων >: )(Και με το γνωστο υφος δεχθηκα απο τη" συναδελφο" την περιβοητη πια ατακα (που ετσι πια με αποκαλουν ολοι οι συναδελφοι στο σχολειο για να το διασκεδασουμε και λιγο... ¨η υποπτη " και "αψεγαδιαστη πλαστογραφος ".
Αλλος για αδεια ???
Σε μενα  ;D ;D

Α! ξεχασα ως "υποπτη" μια συναδελφος με αποκαλει και γυναικα του Κουφοντινα..... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2012, 09:47:14 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:37:57 μμ »
Και μένα μου δημιούργησαν μεγάλο πρόβλημα πέρυσι.

Χρειάστηκε να κάνω εγχείρηση στη μέση της χρονιάς (και ενώ είμαι με εκπαιδευτική άδεια), και αν δεν υπήρχε η σωστή (κατά τον (τότε) ΟΠΑΔ) διατύπωση στη διάγνωση του γιατρού, δεν θα πλήρωναν το νοσοκομείο.....

Δεν έφτανε να γράψει ο γιατρός "επείγουσα επέμβαση λόγω αναπνευστικών προβλημάτων", έπρεπε να καθορίσει πώς διέγνωσε ότι είχα αναπνευστικά προβλήματα, τι έδειξε το σπιρογράφημα κλπ κλπ....Μεγάλο τρέξιμο!!!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 21, 2012, 04:22:27 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Πριν λίγες ώρες (Σάββατο πριν επιστρέψουμε στο σχολείο από το Πάσχα) έπαθα ένα ωραιότατο διάστρεμμα αστραγαλου μάλλον. Λέω μάλλον γιατί ενω είχε πρηστεί, δε με πονουσε πολύ όλο το απογευμα κ το βραδυ, αλλά ξυπνησα μολις με φριχτους πονους και δε μπορω καν να το πατησω. Εχω εγκλωβιστει μακρια απ τον πολιτισμό οποτε το πρωι θα με πάνε νοσοκομείο. Θέλω να ρωτήσω ποια ειναι η διαδικασία για αναρρωτική άδεια σ αυτή την περίπτωση (εχω παρει 2-3 μερες με υπευθυνη δηλωση και δεν εχω ιδεα). Επίσης, είμαι μακρια από εκει που δουλευω κ δεν εχω καν μαζι μου το βιβλιαριο. Ξερει κανεις τι κάνω;   :'(

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 21, 2012, 12:30:31 μμ »
Το ότι δεν έχεις το βιβλιάριο δεν επηρεάζει την άδεια. Πάρε βεβαίωση από τον γιατρό (χειρόγραφη σε απλό χαρτί) που θα αναφέρει τον χρόνο που προτείνει ο ίδιος να σου χορηγηθεί άδεια. Μιας και δεν έχεις όμως το βιβλιάριο, προς θεού, μην πετάξεις τίποτα από τις εξετάσεις και τα χαρτιά που θα σου δώσουν στο νοσοκομείο (όπως πχ αποδείξεις πληρωμής εξετάσεων) γιατί μπορεί να χρειαστεί να τα χορηγήσεις στην υγειονομική επιτροπή για να αποδείξεις πως πήγες στο νοσοκομείο και όντως έκανες τις εξετάσεις αυτές.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 22, 2012, 02:48:21 μμ »
Ευχαριστώ happiness. Τελικά έγινε όπως είπες. Μου εδωσε χαρτί ο γιατρός για διαστρεμμα β βαθμου και άδεια από Σάββατο(!) μέχρι Τετάρτη. Θα το σφραγίσουν αύριο οι δικοί μου και θα κρατησω φωτοτυπία. Και τώρα εν πλήρη ακινησία και νιρβάνα αναμένω να ξαναπερπατήσω.   :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160794
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.