*

Αποστολέας Θέμα: τι διαβάσατε οι διοριστέοι; ποια είναι η συνταγή της επιτυχίας;  (Αναγνώστηκε 30234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Όπως λέω από το 1998, ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ είναι απαράδεκτος κυρίως γιατί καταργεί τα εργασιακά δικαιώματά μας και γιατί είναι γελοίο να θεωρείς πως σε ένα τρίωρο  μπορείς να κρίνεις έναν εκπαιδευτικό. Οι ερωτήσεις είναι επιπέδου τηλεοπτικού παιχνιδιού και η λογική του διαγωνισμού είναι κομμένη και ραμμένη στα γούστα της εξουσίας τόσο σε επίπεδο θέσεων που προκηρύσσει όσο και σε επίπεδο θεμάτων (χαρακτηριστικές φέτος οι ερωτήσεις των παιδαγωγικών περί αξιολόγησης των καθηγητών).
Το σπουδαιότερο για αυτόν που δίνει είναι να απομυθοποιήσει το τέρας του ΑΣΕΠ. Να είναι χαλαρός και να μη θεωρεί ότι από το διαγωνισμό αυτό κρέμεται όλη του η ζωή. Νομίζω ότι πολύ μεγάλη αξία του έχουμε δώσει και πραγματικά η ζωή είναι μικρή για να μας καταβάλλει ένας τέτοιος άθλιος διαγωνισμός. Έδωσα δύο φορές ΑΣΕΠ. Την πρώτη είχα διαβάσει ένα περίπου μήνα και ήμουν απλώς στους επιτυχόντες αλλά είχα αρκετό άγχος. Φέτος διάβασα 10 μέρες λόγω προβλημάτων που προέκυψαν το Δεκέμβριο. Δε θα πήγαινα καν να δώσω γιατί δεν είχα προετοιμαστεί αλλά τελικά μια καλή φίλη μου που έδινε και αυτή με έπεισε να έρθω μόνο και μόνο για να μην πάει στην τσέπη του κράτους το 20 ευρω παράβολο που έδωσα (καλύτερα να το πάρει ένας διορθωτής). Ήμουν πολύ χαλαρός και τελικά μπήκα στους διοριστέους. Το άγχος είναι ο χειρότερος παράγοντας. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Βιβλία δε θα προτείνω, τα έχουν πει και ξαναπεί άλλοι. Υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν διαβάσει όλα και μήνες αλλά τελικά την κρίσιμη ώρα δεν τα κατάφεραν. Ο ΑΣΕΠ είναι ζαριά. Θέλει τύχη και ψυχολογία.
Καλή δύναμη σε όσους συνεχίσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τέλος θεωρώ πολύ σημαντική την "άνωθεν" βοήθεια. δεν ξέρω πως θα φανεί σε κάποιους αλλά πιστεύω πως ο Θεός βοηθάει τα μέγιστα. και αυτό το λέω ανεξάρτητα με το αν θα πετύχαινα γιατί ότι έπεσε βρισκόταν στις σημειώσεις μου, άρα εαν δεν πετύχαινα θα ήταν από δική μου αμέλεια.

konstantinos85 Συγχαρητήρια για το διορισμό σου! Σχετικά με το πιο πάνω όμως για μένα αυτό που λες πως σε βοήθησε δε λέγεται θεός, αλλά Τυχη!!! Δηλαδή τι θα γινόταν αν όλοι όσοι συμμετείχαν σε αυτόν και σε άλλους διαγωνισμούς επικαλούνταν τη βοήθειά του <<Μεγαλοδύναμου>>και αυτός ικανοποιούσε τη ματαιοδοξία τους????Το ΑΣΕΠ δεν θα επρεπε τότε να προκηρύσσει ακριβή αριθμό θέσεων...αλλά θα περίμενε να δει πόσους θα μπάσει Ο ΘΕΟΣ!!!

Αν το έθετες ως θέμα πίστης στη συνδρομή μια ανώτερης δύναμης θα το δεχόμουν.....

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
τέλος θεωρώ πολύ σημαντική την "άνωθεν" βοήθεια. δεν ξέρω πως θα φανεί σε κάποιους αλλά πιστεύω πως ο Θεός βοηθάει τα μέγιστα. και αυτό το λέω ανεξάρτητα με το αν θα πετύχαινα γιατί ότι έπεσε βρισκόταν στις σημειώσεις μου, άρα εαν δεν πετύχαινα θα ήταν από δική μου αμέλεια.

konstantinos85 Συγχαρητήρια για το διορισμό σου! Σχετικά με το πιο πάνω όμως για μένα αυτό που λες πως σε βοήθησε δε λέγεται θεός, αλλά Τυχη!!! Δηλαδή τι θα γινόταν αν όλοι όσοι συμμετείχαν σε αυτόν και σε άλλους διαγωνισμούς επικαλούνταν τη βοήθειά του <<Μεγαλοδύναμου>>και αυτός ικανοποιούσε τη ματαιοδοξία τους????Το ΑΣΕΠ δεν θα επρεπε τότε να προκηρύσσει ακριβή αριθμό θέσεων...αλλά θα περίμενε να δει πόσους θα μπάσει Ο ΘΕΟΣ!!!

Αν το έθετες ως θέμα πίστης στη συνδρομή μια ανώτερης δύναμης θα το δεχόμουν.....

Δε νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα να θίγουμε το θρησκευτικό αίσθημα κανενός. Για τον Κωνσταντίνο η ανώτερη δύναμη που εσύ επικαλείσαι λέγεται Θεός. πού ακριβώς  είναι το πρόβλημα; ??? ???
Εσύ την αποκαλείς ανώτερη δύναμη ή τύχη και ο Κοέλιο, σύμπαν ;D ;D ;D
Μην τρελαθούμε τελείως ξαφνικά!!! και κατά τα λεγόμενά σου  "το ΑΣΕΠ δε θα έπρεπε να προκηρύσσει ακριβή αριθμό θέσεων...αλλά θα περίμενε να δει πόσους θα μπάσει η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ"

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Την πρώτη είχα διαβάσει ένα περίπου μήνα και ήμουν απλώς στους επιτυχόντες αλλά είχα αρκετό άγχος. Φέτος διάβασα 10 μέρες λόγω προβλημάτων που προέκυψαν το Δεκέμβριο.

Συγνώμη αν φανώ κακεντρεχής, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι πρόθεσή μου να ειρωνευτώ...

Καταρχήν συγχαρητήρια και σε σενα για το διορισμό σου!! Αλλά δεν δυναμαι να πιστέψω τα όσα αναφέρεις σχετικά με το χρόνο προετοιμασίας σου....Δηλαδή, σε ένα μήνα και 10 μέρες τι πρόλαβες να διαβάσεις ώστε να είσαι σε θέση να απαντήσεις π.χ τις εξωφρενικά απαιτητικές ερωτήσεις της Λογοτεχνίας ή της Ιστορίας??
Εκτός κι αν είχες διδακτική εμπειρία και είχες ασχοληθεί με το αντικείμενο περαν του 1ος και κάτι μήνα....
Ή εμείς οι υπόλοιποι που προσπαθούμε καθημερινά περισσότερο να απομνημονεύουμε και την παραμικρή μ@λ@κι@ που τυχόν πέσει, είμαστε ανεγκέφαλοι.....

Δεν θέλω να αμφισβητήσω ότι σίγουρα είναι και θέμα ευφυίας, αλλά ο 1ας και κάτι μήνας διαβάσματος μου φαίνεται λίγο αδιανόητος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 01:36:38 πμ από penthesileia24 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δε νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα να θίγουμε το θρησκευτικό αίσθημα κανενός. Για τον Κωνσταντίνο η ανώτερη δύναμη που εσύ επικαλείσαι λέγεται Θεός. πού ακριβώς  είναι το πρόβλημα; ??? ???
Εσύ την αποκαλείς ανώτερη δύναμη ή τύχη και ο Κοέλιο, σύμπαν ;D ;D ;D
Μην τρελαθούμε τελείως ξαφνικά!!! και κατά τα λεγόμενά σου  "το ΑΣΕΠ δε θα έπρεπε να προκηρύσσει ακριβή αριθμό θέσεων...αλλά θα περίμενε να δει πόσους θα μπάσει η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ"

Δεν έθιξα το θρησκευτικό αίσθημα κανενός, πιστεύω!!! Ειπα ξεκάθαρα ότι για μενα αυτό που επικαλείται ο konstantinos85 δεν λεγεται θεός, αλλά τύχη!! και ίσως και καποιοι άλλοι να συμμερίζονται την άποψή μου, και κάποιοι άλλοι του konstantinou!! Όφειλα να παραθέσω και την αντίθετη άποψη, που τυχαίνει να είναι και η δική μου!!!

και δεν είπα ότι θα δεχόμουν τα όσα αναφέρει, αλλάζοντας απλά τη λεξη Θεος με τη λέξη Ανώτερη Δύναμη...και προσωπικά δεν πιστεύω στη συνδρομή ανωτέρων δυνάμεων, ούτε στη θεική εύνοια.....Αυτό ειναι και δικαίωμά μου άλλωστε.....Ειπα σαφέστατα, πιστεύω, ότι θα δεχόμουν τη συμβουλή του (εγω προσωπικά και όσοι άλλοι τυχον συμμερίζονται μια τέτοια άποψη), ότι δεν βοηθάει ο θεός αλλά η πίστη σ' αυτόν ή σε κάποια ανώτερη δύναμη..

Εγώ προσωπικά αισθάνομαι δυνατή να αρκούμαι απόλυτα στις δικές μου δυνάμεις.....Τώρα όσοι πιστεύουν ότι ο Θεος προνοεί για αυτούς και για την ένταξή τους στο Δημόσιο δικαίωμά τους..Όφειλα ωστόσο να παραθέσω και τη δική μου άποψη, που ίσως να μην είναι αρεστή σε πολλούς......Όπως και πολλών σε μένα!!!

Λοιπόν που είναι το πρόβλημα???? Επειδή δεν θεωρώ τη θεική παρέμβαση συνταγή της επιτυχίας (που είναι και το θέμα αυτής της συζήτησης)???Εθιξα κανενός το θρησκευτικό αίσθημα???  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 01:35:32 πμ από penthesileia24 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Δηλαδή τι θα γινόταν αν όλοι όσοι συμμετείχαν σε αυτόν και σε άλλους διαγωνισμούς επικαλούνταν τη βοήθειά του <<Μεγαλοδύναμου>>και αυτός ικανοποιούσε τη ματαιοδοξία τους?

Έχω την εντύπωση ότι το ύφος σου είναι έντονα ειρωνικό.
Μπορεί να έχω κάνει και λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνώ βρε penthesileia24...Σε δέκα μέρες που διάβασε ο συνάδελφος φέτος ούτε ανάγνωση την προκύρηξη δεν θα προλάβαινε! Μήπως όταν διοριζόμαστε το παίζουμε χαλαροί και άνετοι;Πάντως,όσοι προτίθενται να δώσουν στον επόμενο ας μην ακούν παρόμοιες συμβουλές, εγώ τουλάχιστον δεν πίστεψα ποτέ παρόμοιους ισχυρισμούς,προσπάθησα  πολύ κ πέτυχα με πολύ καλή σειρα.Κ το θεωρώ τιμή μου να έχω διαβάσει κ να το λέω...

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δηλαδή τι θα γινόταν αν όλοι όσοι συμμετείχαν σε αυτόν και σε άλλους διαγωνισμούς επικαλούνταν τη βοήθειά του <<Μεγαλοδύναμου>>και αυτός ικανοποιούσε τη ματαιοδοξία τους?

Έχω την εντύπωση ότι το ύφος σου είναι έντονα ειρωνικό.
Μπορεί να έχω κάνει και λάθος.

ΤΕΤΑ, η αποψή μου είναι η εξής, όσο και αν σε κάποιους φαίνεται βλασφημη!! Για μένα δεν βοηθάει ο Θεός, αλλά ενδεχομένως η πίστη κάποιων σε αυτόν.....Σε αυτό αναφερόταν και το επιχείρημά μου- Δηλαδή, αν όλοι περιμέναμε ότι ο θεός ή η Ανώτερη δύναμη θα μας βάλει στο Δημόσιο και αυτος\ή ανταποκρινόταν, τι θα γινόταν τότε??? Προφανώς κάποιοι για να αντλήσουν δύναμη το πιστεύουν, εγώ δεν ανήκω σε αυτους και ήθελα να παραθέσω και τη δική μου άποψη....

Τελικό συμπέρασμα, για να μη μπερδευόμαστε: Για μένα η πίστη δέχομαι ότι μπορεί να είναι και συνταγή της επιτυχίας σε ό,τι κι αν επιδιώξει να κάνει κάποιος άνθρωπος, η θεική ευνοια και παρέμβαση όχι...Είναι η άποψή μου, την παρέθεσα και δεν εχθρεύομαι τις απόψεις και τα πιστεύω κανενός.....Εσύ μπορεί να πιστεύεις το αντίθετο..δικαίωμά σου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 02:02:36 πμ από penthesileia24 »

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ βρε penthesileia24...Σε δέκα μέρες που διάβασε ο συνάδελφος φέτος ούτε ανάγνωση την προκύρηξη δεν θα προλάβαινε! Μήπως όταν διοριζόμαστε το παίζουμε χαλαροί και άνετοι;Πάντως,όσοι προτίθενται να δώσουν στον επόμενο ας μην ακούν παρόμοιες συμβουλές, εγώ τουλάχιστον δεν πίστεψα ποτέ παρόμοιους ισχυρισμούς,προσπάθησα  πολύ κ πέτυχα με πολύ καλή σειρα.Κ το θεωρώ τιμή μου να έχω διαβάσει κ να το λέω...

Αγαπητή electra, Συγχαρητήρια και σε σένα!! Χαίρομαι που οι κόποι σου δικαιώθηκαν!!! :) Μακάρι κι εγώ, μια κάποια μέρα, να καταφέρω να αποσβέσω τις ελπίδες, τις προσπάθειες, την εξάντληση και τα χρόνια διαβάσματος, ακολουθώντας το παράδειγμά σου και άλλων ''ομοιοπαθούντων'' συναδέλφων!! ;D

Δεν ξέρω αν όσοι περνούν στην "αντίπερα όχθη" το παίζουν πιο χαλαροί ή άνετοι, πάντως σίγουρα ο δρόμος για όσους κοιτούν πίσω με τη σιγουριά της επιτυχίας δεν φαντάζει το ίδιο δύσβατος και απόκρημνος, όσο γι αυτούς που ξεκινούν ή προσπαθούν να τον διανύσουν... ;)

Τώρα όσον αφορά τη συμβουλή του συναδέλφου και να προσπαθούσα να τη λάβω υπόψη μου δεν θα μπορούσα να την εφαρμόσω, γιατί εγώ, προσωπικά, με 1 μήνα διάβασμα, ούτε την προκήρυξη δεν θα προλάβαινα να διαβάσω  ;D, ούτε η τύχη με βοηθά δυστυχώς, ούτε προσβλέπω στη θεία εύνοια (συμβουλή konstantinou85), ούτε και το άγχος εύκολα μπορώ να αποβάλλω σε τέτοιου είδους περιστάσεις...

Αυτό πάντως με το άγχος, το παραδέχομαι σαν συμβουλή!!!Μακάρι να μπορούσα να την εφαρμόσω και να έχω το αποτέλεσμα του συναδέλφου, γιατί όντως είναι μεγάλη αρετή, πιστεύω, να μπορείς να διατηρείς την ψυχραιμία σου και να μην πανικοβάλλεσαι στην "ανεμομπουμπούλα"!!! ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 02:29:03 πμ από penthesileia24 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Για όποιον πιστεύει στη βοήθεια του θεού,ελπίζει ότι αυτός δύναται να τον βοηθήσει (αφού οι χριστιανοί δεν είναι δειστές),αλλιώς δεν θα πίστευε!!!
Ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του,αλλά αλίμονο αν σε κάποιον δεν επιτρέπεται να εκφράσει τις δικές του ελεύθερα...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Εμένα, όταν μετά τον διαγωνισμό με ρωτούσαν πώς έγραψα, απαντούσα: "ο Θεός ξέρει".
Η τύχη με βοηθάει πάντα και πολύ, αλλά στον Θεό πιστεύω περισσότερο.
Γι' αυτό πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον διαγωνισμό έκανα τον σταυρό μου...  ::)

(Μάλλον έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα...  :-[ )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
καλημερα σε ολους, στγχαρητηρια σε ολους τους διοριστεους.....(και μη...  ;) )

καθε συμβουλη ειναι χρησιμη και σημαντικη και ευχαριστουμε ρε παιδια ..

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
και ας επιστρεψουμε στο θέμα μας... δικαίωμα του καθενός να αντλεί δύναμη απ΄οπου νομίζει....

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Εμένα, όταν μετά τον διαγωνισμό με ρωτούσαν πώς έγραψα, απαντούσα: "ο Θεός ξέρει".
Η τύχη με βοηθάει πάντα και πολύ, αλλά στον Θεό πιστεύω περισσότερο.
Γι' αυτό πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον διαγωνισμό έκανα τον σταυρό μου...  ::)

(Μάλλον έχουμε ξεφύγει πολύ από το θέμα...  :-[ )
"Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος", Πλάτωνα Πολιτεία. Με άλλα λόγια, η ευθύνη (για όλα συμπληρώνω εγώ) ανήκει σ'αυτόν που κάνει την (όποια) επιλογή στη ζωή του. Κανένας θεός ή "θεός" δεν ευθύνεται για τις επιλογές μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160116
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.