*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #574 στις: Απρίλιος 09, 2017, 09:19:21 πμ »
"αν ξεκινούσα τώρα (που δεν υπήρχε περίπτωση να ξεκινήσω, γνωρίζοντας τον κόπο που χρειάζεται)", μαγική φράση retweet retweet retweet  :P :P :P

επίσης στο θέμα, πόσο ευχαριστημένος /ευχαριστημένη είναι κανείς με τον/την επιβλέπουσα/ντα, ένα έχω να πω: αν ξεκίνησες στραβά, στραβότερα θα συνεχίσεις. Το θέμα είναι όμως εάν έχει κανείς στην αρχική φάση τις γνώσεις να κάνει σωστή επιλογή. Διότι εάν δεν μυρίζεσαι την φάση, και να αλλάξεις καθηγητή, μπορεί πάλι να επιλέξεις λάθος άτομο. Γενικά εχω να πω, οι πολλές ελευθερίες θεματικά και οι αραιές συναντήσεις, βοηθούν μόνο τον καθηγητή, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Διδακτορικό Ελλάδα ή Εξωτερικό; όπου θες να ζησεις... εκει να κανεις το διδακτορικό σου, όπως προειπώθηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2017, 09:24:36 πμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:47 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #575 στις: Απρίλιος 09, 2017, 09:53:54 πμ »
"αν ξεκινούσα τώρα (που δεν υπήρχε περίπτωση να ξεκινήσω, γνωρίζοντας τον κόπο που χρειάζεται)", μαγική φράση retweet retweet retweet  :P :P :P

επίσης στο θέμα, πόσο ευχαριστημένος /ευχαριστημένη είναι κανείς με τον/την επιβλέπουσα/ντα, ένα έχω να πω: αν ξεκίνησες στραβά, στραβότερα θα συνεχίσεις. Το θέμα είναι όμως εάν έχει κανείς στην αρχική φάση τις γνώσεις να κάνει σωστή επιλογή. Διότι εάν δεν μυρίζεσαι την φάση, και να αλλάξεις καθηγητή, μπορεί πάλι να επιλέξεις λάθος άτομο. Γενικά εχω να πω, οι πολλές ελευθερίες θεματικά και οι αραιές συναντήσεις, βοηθούν μόνο τον καθηγητή, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Διδακτορικό Ελλάδα ή Εξωτερικό; όπου θες να ζησεις... εκει να κανεις το διδακτορικό σου, όπως προειπώθηκε.

Θα διαφωνησω με το τελευταιο.

Εκανα υο διδακτορικο εξω, με ολες τις δυσκολιες που περιεγραψα και με τη φραση που αρεσε σε πολλους να ισχυει οςο τιποτε αλλο, αλλα δεν κετανιωσα που το εκανα εξω.
Καμια σχεση οι υποδομες με τις υποδομες της Ελλαδας και καμια σχεση οι εμπειριες που αποκομισα και οι ευκαιριες που μου δοθηκαν. Ευκαιριες για συμμετοχες σε συνεδρια και δημοσιευσεις (έρεπε καθε χρονο να εχω ειτε μια δημοσιευση ειτε ενα συνεδριο παγκοσμιο, καθως επρεπε να κανω γνωστη την ερευνα μου, προκειμενου να περασω στο επομενο ετος), γνωριμιες με τους κυριοτερους ερευνητες και ερευνητριες σε παγκοσμιο έπιπεδο (ειναι φοβερο να διαβαζεις τα γραπτα καποιου που διαμορφωνει το θεωρητικο πλαισιο σε ενα τομεα και λιγους μηνες μετα να μιλας μαζι του για την δουλεια σου (και να δειχνει ενδιαφερον) και να κανονιζετε μαζι μια επιμενη ερευνα.
Φυσικα και γινονται και στην Ελλαδα, αλλα θεωρω οχι τοσο πολυ.

Και εγω δεν ειχα κσι δεν εχω σκοπο να φυγω στο εξωτερικο. Η επιλογη του να κανω το διδακτορικο εξω εγινε για τον απλουστατο λογο οτι εδω οι καθηγητες που ασχολουνταν λιγο με το αντικειμενο που ηθελα (γιατι κανεις δεν ασχολειται με αυτο ως βασικο αντικειμενο) δεν μπηκαν καν στον κοπο να απαντησουν στα mail που τος εστειλα, ενω εξω σε οσα πανέιστημια εκανα αιτηση με δεχτηκαν και με funding, οποτε ηταν στο χερι μου να δισλεξω.

Απο εκει και περα, το διδακτορικο μου ανοιξε καποιους δρομους εδω κσι με "εβαλε" σε καποια 407. Και βεβαια αυτο εγινε τυχαια, γιατι κανεις αλλος δεν ειχε διδακτορικο σχετικο με τη θεση που προκυρηχυηκε! Μπερδεψα λιγο τα πραγματα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #576 στις: Απρίλιος 09, 2017, 09:56:25 πμ »
"αν ξεκινούσα τώρα (που δεν υπήρχε περίπτωση να ξεκινήσω, γνωρίζοντας τον κόπο που χρειάζεται)", μαγική φράση retweet retweet retweet  :P :P :P

επίσης στο θέμα, πόσο ευχαριστημένος /ευχαριστημένη είναι κανείς με τον/την επιβλέπουσα/ντα, ένα έχω να πω: αν ξεκίνησες στραβά, στραβότερα θα συνεχίσεις. Το θέμα είναι όμως εάν έχει κανείς στην αρχική φάση τις γνώσεις να κάνει σωστή επιλογή. Διότι εάν δεν μυρίζεσαι την φάση, και να αλλάξεις καθηγητή, μπορεί πάλι να επιλέξεις λάθος άτομο. Γενικά εχω να πω, οι πολλές ελευθερίες θεματικά και οι αραιές συναντήσεις, βοηθούν μόνο τον καθηγητή, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Διδακτορικό Ελλάδα ή Εξωτερικό; όπου θες να ζησεις... εκει να κανεις το διδακτορικό σου, όπως προειπώθηκε.


Πολύ καλά τα λες Estella80! Πώς το λέγανε αυτό οι παλιοί "ο γάμος είναι λαχείο"... Ε αυτό, ο επιβλέπων είναι λαχείο. Πού να ξέρει όμως κάποιος πώς θα του βγει. Εντάξει υπάρχουν τρανταχτές περιπτώσεις, που πραγματικά μπορεί κανείς να πει "πού πήγαινες βρε κακομοίρη, στραβός ήσουνα;" Αλλά, έχει και κάτι άλλες περιπτώσεις που δεν μπορείς με τίποτα να καταλάβεις τι παίζει.



Απο εκει και περα, το διδακτορικο μου ανοιξε καποιους δρομους εδω κσι με "εβαλε" σε καποια 407. Και βεβαια αυτο εγινε τυχαια, γιατι κανεις αλλος δεν ειχε διδακτορικο σχετικο με τη θεση που προκυρηχυηκε! Μπερδεψα λιγο τα πραγματα....

Μπορείς να θεωρήσεις τον εαυτό σου υπερτυχερό! 407?!!! Παίξε κανένα τζοκεράκι, παίζει να σου κάτσει με την πρώτη!

Αστειεύομαι, φυσικά, για να μην παρεξηγηθώ. Επειδή ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Καλή συνέχεια εύχομαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2017, 10:01:51 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #577 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:09:10 πμ »
Μπαααααα το τζοκερ δεν μου καθεται......

Ολως περιεργως εκατσε το 407.... Εκανα αιτηση χωρισνα περιμενω τιποτα, απλα για να κανω, και το πηρα....
Βεβαια, με την πρωινη, "κανονικη" μου δουλεια τα εχω βρει μπαστουνια, αλλα τα καταφερνω
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:47 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #578 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:11:08 πμ »
Μπορώ να φανταστώ. Κάνε ένα κουράγιο, γιατί πίστεψέ με αυτό που πέτυχες είναι πάρα πάρα πάρα πολύ δύσκολο στις μέρες μας (εννοώ βεβαίως για τις περιπτώσεις που δεν έχουν άκρες και, όπως καταλαβαίνω, ανήκεις σε αυτή την κατηγορία).

Αποσυνδεδεμένος GROPGROP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #579 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:28:14 πμ »
Καλημέρα σε όλους, έχω ξεκινήσει το διδακτορικό μου εδώ και έξι μήνες περίπου, αλλά είχα μόλις μία συνάντηση με τον επιβλεποντα μου, που  εμμέσως μου υπέδειξε πως  θα είναι ή συνεργασία μας
- οι άλλοι της τριμελους θα εμφανιστούν στην  υποστήριξη,
- ο ίδιος λόγω της θέσης που κατέχει, καθηγητής α βαθμίδας, με πολλαπλά διοικητικά καθήκοντα, θα με βλέπει αλλά όχι τακτικα- θσ επικοινωνουμε βασικά μέσω μειλ, τηλεφώνου, και θα έχουμε  κάποιες λίγες/ ελάχιστες συναντήσεις κατ έτος.
Γενικά καλός κ συμπαθητικός άνθρωπος, αλλά ομολογώ πως περίμενα πιο στενό "μαρκάρισμα", δεδομένης της εμπειρίας μου από μεταπτυχιακό στην αγγλια, όπου ή επαφή με τον επόπτη ήταν τακτικοτατη, ο έλεγχος αυστηροτατος , και ανατροφοδότηση αμεσοτατη κ ουσιαστική....

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #580 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:57:41 πμ »
Emmaki δεν επιμένω ότι είναι μαύρο άσπρο αυτό που είπα, υπάρχει πάντα ο παραγοντας τύχη. Εγώ απλώς συμβουλεύω αν θες ακαδημαϊκή καριέρα στο εσωτερικό, πάρε παπούτσι από τον τόπο σου, και εννοω επιβλέποντα. Το αυτό και για το εξωτερικό. Μιλάμε εννοείται πάντα για ΥΔ, που δεν εχουν πολιτικές γνωριμίες.
Το 407 είναι πολύ καλό και αξιοζήλευτο! Μην το παρατάς, keep going!

Lucinda χαιρομαι που συμφωνούμε. Αγαλλιάζει η ψυχη μου που καταλαβαίνεις τον πόνο πίσω από τις λέξεις.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2017, 11:01:57 πμ από Estella80 »
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #581 στις: Απρίλιος 09, 2017, 02:42:51 μμ »
Καλημέρα σε όλους, έχω ξεκινήσει το διδακτορικό μου εδώ και έξι μήνες περίπου, αλλά είχα μόλις μία συνάντηση με τον επιβλεποντα μου, που  εμμέσως μου υπέδειξε πως  θα είναι ή συνεργασία μας
- οι άλλοι της τριμελους θα εμφανιστούν στην  υποστήριξη,
- ο ίδιος λόγω της θέσης που κατέχει, καθηγητής α βαθμίδας, με πολλαπλά διοικητικά καθήκοντα, θα με βλέπει αλλά όχι τακτικα- θσ επικοινωνουμε βασικά μέσω μειλ, τηλεφώνου, και θα έχουμε  κάποιες λίγες/ ελάχιστες συναντήσεις κατ έτος.
Γενικά καλός κ συμπαθητικός άνθρωπος, αλλά ομολογώ πως περίμενα πιο στενό "μαρκάρισμα", δεδομένης της εμπειρίας μου από μεταπτυχιακό στην αγγλια, όπου ή επαφή με τον επόπτη ήταν τακτικοτατη, ο έλεγχος αυστηροτατος , και ανατροφοδότηση αμεσοτατη κ ουσιαστική....

Αναμενόμενη συμπεριφορά, γενικώς. Προσπάθησε να αξιοποιήσεις τον χρόνο σου, είτε συλλέγοντας βιβλιογραφία, είτε γράφοντας ό,τι μπορείς με βάση την πρόταση που κατέθεσες, ούτως ώστε να έχεις να παρουσιάσεις κάποια δουλειά στον επιβλέποντα και να μπορεί και αυτός να σε κατευθύνει αναλόγως. Το στενό μαρκάρισμα που έχεις κατά νου, ίσως έρθει κάπου παρακάτω, όταν θα είσαι σε καλή φάση. Εσύ μόλις άρχισες. Μην ανησυχείς πάντως, απλά προσπάθησε να εργάζεσαι όσο μπορείς αυτόνομα.

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #582 στις: Απρίλιος 09, 2017, 03:30:04 μμ »
Καλημέρα σε όλους, έχω ξεκινήσει το διδακτορικό μου εδώ και έξι μήνες περίπου, αλλά είχα μόλις μία συνάντηση με τον επιβλεποντα μου, που  εμμέσως μου υπέδειξε πως  θα είναι ή συνεργασία μας
- οι άλλοι της τριμελους θα εμφανιστούν στην  υποστήριξη,
- ο ίδιος λόγω της θέσης που κατέχει, καθηγητής α βαθμίδας, με πολλαπλά διοικητικά καθήκοντα, θα με βλέπει αλλά όχι τακτικα- θσ επικοινωνουμε βασικά μέσω μειλ, τηλεφώνου, και θα έχουμε  κάποιες λίγες/ ελάχιστες συναντήσεις κατ έτος.
Γενικά καλός κ συμπαθητικός άνθρωπος, αλλά ομολογώ πως περίμενα πιο στενό "μαρκάρισμα", δεδομένης της εμπειρίας μου από μεταπτυχιακό στην αγγλια, όπου ή επαφή με τον επόπτη ήταν τακτικοτατη, ο έλεγχος αυστηροτατος , και ανατροφοδότηση αμεσοτατη κ ουσιαστική....
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα και για εμένα, λίγες επαφές κυρίως μέσω μέηλ-τηλεφώνου-skype.
Ακριβώς αυτό περίμενα και εγώ, στενή επίβλεψη αλλά δεν υπάρχει.

Μάλλον θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε μια πιο ανεξάρτητη δουλειά. Καλή μας αρχή.

@Lucinda σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #583 στις: Απρίλιος 09, 2017, 03:52:52 μμ »
Μα το διδακτορικο ειναι ανεξαρτητη δουλεια. Ο επιβλεπων ειναι εκει συμβουλευτικα. Καμια σχεση με τα μεταπτυχιακα!

Ακομα και ατομα που ξερω πουεχουν τακτικη επαφη με τους επιβλεποντες τους (καθε εβδομαδα), αυτη περιριζεται στο να δινει αναφορα ο ΥΔ τι εξανε απο την προηγουμενη συναντηση και τι θα κανει μεχρι την επιμενη. Αυτο! Αλλιως μια φορα στους 2-3 μηνες γινεται μια καλη συναντηση οπου ο ΥΔ δινει γραπτα ξεθμενα και παιρνει πισω διορθωσεις.

Γενικα το διδακτορικο ειναι ανεηαρτητη δουλεια. Και επισης ειναι μαραθωνιος και οχι σπριντ. Οποτε σταθερη ταχυτητα και συστημα και φορτσαρισμα προς το τελος, αλλιως καιγεσαι
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #584 στις: Απρίλιος 09, 2017, 04:16:47 μμ »
Μα το διδακτορικο ειναι ανεξαρτητη δουλεια. Ο επιβλεπων ειναι εκει συμβουλευτικα. Καμια σχεση με τα μεταπτυχιακα!

Ακομα και ατομα που ξερω πουεχουν τακτικη επαφη με τους επιβλεποντες τους (καθε εβδομαδα), αυτη περιριζεται στο να δινει αναφορα ο ΥΔ τι εξανε απο την προηγουμενη συναντηση και τι θα κανει μεχρι την επιμενη. Αυτο! Αλλιως μια φορα στους 2-3 μηνες γινεται μια καλη συναντηση οπου ο ΥΔ δινει γραπτα ξεθμενα και παιρνει πισω διορθωσεις.

Γενικα το διδακτορικο ειναι ανεηαρτητη δουλεια. Και επισης ειναι μαραθωνιος και οχι σπριντ. Οποτε σταθερη ταχυτητα και συστημα και φορτσαρισμα προς το τελος, αλλιως καιγεσαι
Μαθαίνουμε σιγά σιγά  :)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #585 στις: Απρίλιος 10, 2017, 12:38:07 πμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα/κατατοπιστική συζήτηση! Βουτιά στα βαθιά νερά. Για να ξέρουμε τι μας περιμένει, σε περίπτωση που καταφέρουμε να ξεκινήσουμε αυτή τη συναρπαστική περιπέτεια....

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #586 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:16:13 πμ »
Όσοι πρόκειται να ξεκινήσετε ή είστε στις απαρχές ενός διδακτορικού, είναι και δεν είναι βαθιά τα νερά. Είναι δύσκολο να το περιγράψει κάποιος που το έζησε. Ας πούμε ότι είναι βαθιά υπό τις εξής δύο οπτικές: 1. εργάζεσαι επί ενός πρωτότυπου θέματος και 2. εργάζεσαι με μία νέα μέθοδο, πιο αυτόνομη, όπως είπαμε πιο πάνω. Από την άλλη, όμως, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα (ειδικά από ένα σημείο και μετά) για τους εξής δύο λόγους: 1. έχεις στο πλευρό σου έναν επιβλεποντα (λαμβάνω ως δεδομένο ότι πρόκειται για καλή επίβλεψη), ο οποίος, ως μέντορας, σε καθοδηγεί να βρεις την άκρη και να αναδείξεις τις πρωτότυπες πτυχές του θέματός σου και 2. είσαι στην πραγματικότητα ο μόνος που γνωρίζει το θέμα τόσο καλά (προσοχή όχι την ευρύτερη θεματική στην οποία εντάσσεται, αλλά το συγκεκριμένο θέμα).
Με αυτά τα δεδομένα, και με πλήρη επίγνωση των λόγων για τους οποίους κάποιος εισέρχεται στην διαδικασία αλλά και των θυσιών που απαιτούνται να γίνουν, όπως επίσης και με έναν-δυο καλούς συμμάχους από το οικογενειακό περιβάλλον, μπορεί να είναι μία συναρπαστική περιπέτεια. Σίγουρα πάντως ο απολογισμός για τον καθένα θα γίνει στο τέλος και σίγουρα κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #587 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:10:27 πμ »

Με αυτά τα δεδομένα, και με πλήρη επίγνωση των λόγων για τους οποίους κάποιος εισέρχεται στην διαδικασία αλλά και των θυσιών που απαιτούνται να γίνουν, όπως επίσης και με έναν-δυο καλούς συμμάχους από το οικογενειακό περιβάλλον, μπορεί να είναι μία συναρπαστική περιπέτεια. Σίγουρα πάντως ο απολογισμός για τον καθένα θα γίνει στο τέλος και σίγουρα κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.

Αυτό είναι η μεγαλύτερη κουβέντα! Ο απολογισμός θα γίνει στο τέλος! Και στο τέλος της διαδικασίας θα υπάρχουν διαφορετικά συναισθήματα.

Να πω, ότι για μένα ήταν σαν να έφυγε ένα μεγάλο βάρος από πάνω μου όταν παρέδωσα (μετά ξαναήρθε πριν την υποστήριξη!).
Η δεύτερη επόπτρια μου, μου είχε πει ότι αυτή αισθάνθηκε σαν να γεννά! Από τη μία ήθελε να τελειώσει γιατί δεν άντεχε άλλο (όπως στην εγκυμοσύνη), αλλά από την άλλη δεν ήθελε να το αποχωριστεί!
Άλλος φίλος μου είπε ότι δεν ήθελε να το παραδώσει και μέχρι τελευταία στιγμή πρόσθετε πράγματα και τελικά σχεδόν οι επόπτες του το παρέδωσαν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.