*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4344146 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pankol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2744 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:41:43 μμ »
μία ερώτηση.

Οι οργανικές στην Α'/μια είναι μόνο αυτές που ανακοίνωσαν πριν από λίγο καιρό για τα ΕΕΑΕΠ;
Είναι πολύ λίγες!!!
Που θα χωρέσουμε;

Θα δημιουργηθούν στα κλασσικά δημοτικά, στο ολοήμερο;
Πότε;
Μετά πάλι στη διάθεση δε θα είμαστε;
Και που θα πάμε προσωρινά;

Αν ναι όσον αφορά τις οργανικές το ακόλουθο ΑΚΥΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΣΧΥΕΙ
Άκυρο γιατί είναι πολύ λίγες οι θέσεις.


Ας πούμε ότι κάποιος για παράδειγμα ΠΕ19-20 θέλει να πάρει μετάταξη στην Α Αθήνας.

Δεδομένα:
Οργανικές 37 (διορθώστε με αν κάνω λάθος)
Αν δεν γίνουν οι Εθελοντικές.

Ας πάρουμε 4 περιπτώσεις:
1. Οι μετατάξεις γίνονται σε ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ και αυτός είναι υπεράριθμος και ανήκει στην Α Αθηνας
Οι πρώτοι 37 λαμβάνουν οργανική
Οι υπόλοιποι;  Φαντάζομαι φεύγουν.
Εκεί που πάνε, τι θέση έχουν; Ίσως χαμηλή με το 1 μόριο της Α Αθήνας που είχαν
Παίρνουν Οργανική τελικά;

2.  Οι μετατάξεις γίνονται σε ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ και αυτός είναι υπεράριθμος και ανήκει σε άλλο ΠΥΣΔΕ και έχει πολλά μόρια
Δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει στην πόλη του (που στο παράδειγμα είναι η Α Αθήνας)

3.  Οι μετατάξεις γίνονται Πανελλαδικά και Ο συνάδελφος έχει λίγα μόρια γιατί λαμβάνει χρόνια 1 μόριο και είναι ήδη στην Α Αθήνας
Αναχωρεί
Παίρνει Οργανική τελικά;

4.  Οι μετατάξεις γίνονται Πανελλαδικά και Ο συνάδελφος έχει πολλά μόρια λόγω νησιού
Εξαρτάται οι θέσεις είναι πολύ λίγες


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:47 »

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2745 στις: Αύγουστος 05, 2013, 01:56:26 μμ »
Άλλο πράγμα είναι η κατάργηση ολόκληρων κλάδων όπως έγινε στα τεχνικά λύκεια και άλλο να λες ότι επειδή είσαι στη διάθεση τον Σεπτέμβρη και ΜΟΝΟ με αυτό ως κριτήριο σε βγάζουν στη διαθεσιμότητα. Δεν υπάρχει πουθενά αυτό. Τουλάχιστον να αναφέρεις ότι είναι προσωπική σου άποψη να μην υπάρχουν παρερμηνείες...

Όσον αφορά τα κριτήρια που ανακοινώθηκαν εγώ διαβάζω το εξής από εδώ:

http://news.in.gr/files/1/2013/08/02/kinitikotita.pdf

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α',  Άρθρο 2, παρ. 3

Εντός προθεσμίας δεκαπέντε (15) ημερών από τη δημοσίευση της
προβλεπόμενης στην παρ. 1 του άρθρου 90 του ν. 4172/2013 Κοινής
Υπουργικής Απόφασης περί κατάργησης ορισμένων θέσεων ανά κατηγορία,
κλάδο ή και ειδικότητα, οι Δ/νσεις Διοικητικού/Προσωπικού των φορέων
συντάσσουν πίνακες συνδρομής κριτηρίων σε ψηφιακή μορφή, σύμφωνα με
ενιαίο λογισμικό που παρέχει για το σκοπό αυτό το ΑΣΕΠ. Στους ανωτέρω
πίνακες καταγράφονται τα προσόντα όλων των υπαλλήλων του κλάδου ή και
της ειδικότητας που ανήκουν οι υπό κατάργηση θέσεις του φορέα
, εφόσον
υπηρετούν σε υπηρεσίες ή μονάδες που αξιολογήθηκαν βάσει της
παραγράφου 1 του άρθρου 90 του ν.4172/3013. Η καταγραφή των
προσόντων διενεργείται, σύμφωνα με τα κριτήρια ανά κατηγορία
προσωπικού που παρατίθενται στους Πίνακες Ι, ΙΙ και ΙΙΙ
του Παραρτήματος
Α΄ της παρούσης.
  [...]


εγώ τα συγχέω?  :-X

Μα φίλε/η μου, μαλλον εγώ φταίω που δε το διατύπωσα αναλυτικά. Δεν είπα ότι σώνει και καλά θα θέσουν σε διαθεσιμότητα-απόλυση αυτόν που στο τέλος θα περισσέψει....απλά διαπιστώνω ότι στο τέλος κάποιοι θα περισσέψουν και επομένως θα ξεκκινήσει και η διαδικασία που ορθά αναφέρεις για όλο τον κλάδο...δηλαδή κάποιοι εντέλει ΠΕ19/20 θα απολυθούν με το επόμενο κύμα. Σωστά;;;  Ας δούμε τα πράγματα σε γενικότερο πλαίσιο. Αυτο που είπα σημαίνει ότι αφού στο τέλος θα περισσέψουν καμιά 500 θα έχουν και το τυπικό πρόσχημα να πάνε σε μία αξιολόγηση-ξεφτύλα (γιατί αυτό είναι του ΚΟΥΛΗ) για να βρουν αυτούς τους 500.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 01:58:54 μμ από sensible »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2746 στις: Αύγουστος 05, 2013, 03:16:30 μμ »
@sensible

έτσι όπως μου το εξηγείς τώρα συμφωνούμε  :)

αυτοί οι πχ.  500   ΠΕ19/20 που αναφέρεις που θα "περισσεύουν" συνολικά-πανελλαδικά θα προκύψουν ονομαστικά σύμφωνα με την αξιολόγηση όλου του κλάδου ΠΕ19/20 πανελλαδικά, που σημαίνει ότι μπορεί να προκύψει συνάδελφος προς διαθεσιμότητα επειδή είναι τελευταίος στα μόρια και ας υπηρετεί με πλήρες ωράριο σε κάποιο δημοτικό ή γυμνάσιο ή λύκειο (εδώ γελάμε) και να παραμείνει στην εκπαίδευση άλλος συνάδελφος που μπορεί να είναι στη διάθεση.
Με απλά λόγια δεν εξασφαλίζει η οριστική τοποθέτηση σε δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο (πάλι γελάμε) και εξαίρεση από τη διαθεσιμότητα. Αν κάτι αλλάξει στο μέλλον το συζητάμε
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2747 στις: Αύγουστος 05, 2013, 03:28:12 μμ »
Προς το παρόν δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.
Ωστόσο, οι νόμοι αλλάζουν σα τα πουκάμισα και οι εφαρμοστικές εγκύκλιοι σα τα βρακιά, με το συμπάθιο!
Επίσης δε μπορώ να αγνοήσω τους μη έχοντες βασικό πτυχίο Πληροφορικής (μετάταξη με σεμινάρια) Θεολόγους-Πληροφορικούς και το ισχυρό-βυσματικό τους lobby (Θα τους βρείτε να πίνουν καφέ στα κενά τους σε Μαρούσι, Αριστοτέλους-Θεσσαλονίκη κτλ!)
Θα δείξει ο καιρός, ωστόσο είναι ηλίθιο να μη τα γνωρίζουμε όλα αυτά, διότι πολλοί (και μάλιστα προσοντούχοι ΜΕΤΑΠΤ/ΔΙΔΑΚΤ)  στον πανικό τους θα ζητήσουν πχ μετάταξη σε Δημοτικό και μακριά από το σπίτι τους ή μετάταξη σε γραφείο ή σε άλλο υπουργείο ενδεχομένως. Για αυτό και σε ένα προηγούμενο μου post στο θέμα μίλησα για διδασκαλία (γιατί Δάσκαλος θα είναι) σε 1η Δημοτικού και με Διδακτορικό στη Ρομποτική!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:51:47 »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2748 στις: Αύγουστος 05, 2013, 03:44:26 μμ »
Επειδή μου αρέσει και μένα να δημιουργώ εντυπώσεις αφού μας διαβάζουν πολλοί...αυτοί που στάνταρ θα πλεονάζουν μετά από τις υποχρεωτικές μετατάξεις θα είναι οι Γυμναστές...που ήδη πλεονάζουν και στην Πρωτοβάθμια...οι ΠΕ19 θα απορροφηθούν ΚΑΙ σε διοικητικές θέσεις λόγω συνάφειας πτυχίου..κάτι το οποίο δεν ισχύει για τους ΠΕ11...επίσης τα ολοήμερα  (όχι τα ΕΑΕΠ) είναι αρκετά που στο τέλος θα πάρουν και αναπληρωτές ΕΣΠΑ να τα καλύψουν....αν κάποιοι πρέπει να αγχώνονται για την φετινή χρονιά δεν είναι οι Πληροφορικοί αλλά οι Γυμναστές, αφού στην φετινή χρονιά του Γενικού Λυκείου...τα μαθήματα της Β και Γ τάξης παραμένουν και προστίθεται και το επιλογής στην Α..για να μην πώ για την αύξηση 100% στο Γυμνάσιο...αν θυμάμαι καλά..τα Γυμνάσια είναι πιο πολλά από τα ΓΕΛ.....Πληροφορικοί μην μασάτε και μην πέφτετε στην λούμπα...δεν περισσεύει κανείς...εδώ θα μαστε όταν έλθει ο Σεπτέμβρης...και αν περισσεύει....φορμάτ με τρόπο που μόνο εμείς ξέρουμε..και να γυρίσουν τα σχολεία στο 1985...τα ακούτε του Υπουργείου....we r too hard to die...θα σας εξαφανίσουμε από το σύμπαν όλα τα δεδομένα...το νου σας!!!

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2749 στις: Αύγουστος 05, 2013, 03:48:40 μμ »
Επειδή μου αρέσει και μένα να δημιουργώ εντυπώσεις αφού μας διαβάζουν πολλοί...αυτοί που στάνταρ θα πλεονάζουν μετά από τις υποχρεωτικές μετατάξεις θα είναι οι Γυμναστές...που ήδη πλεονάζουν και στην Πρωτοβάθμια...οι ΠΕ19 θα απορροφηθούν ΚΑΙ σε διοικητικές θέσεις λόγω συνάφειας πτυχίου..κάτι το οποίο δεν ισχύει για τους ΠΕ11...επίσης τα ολοήμερα  (όχι τα ΕΑΕΠ) είναι αρκετά που στο τέλος θα πάρουν και αναπληρωτές ΕΣΠΑ να τα καλύψουν....αν κάποιοι πρέπει να αγχώνονται για την φετινή χρονιά δεν είναι οι Πληροφορικοί αλλά οι Γυμναστές, αφού στην φετινή χρονιά του Γενικού Λυκείου...τα μαθήματα της Β και Γ τάξης παραμένουν και προστίθεται και το επιλογής στην Α..για να μην πώ για την αύξηση 100% στο Γυμνάσιο...αν θυμάμαι καλά..τα Γυμνάσια είναι πιο πολλά από τα ΓΕΛ.....Πληροφορικοί μην μασάτε και μην πέφτετε στην λούμπα...δεν περισσεύει κανείς...εδώ θα μαστε όταν έλθει ο Σεπτέμβρης...και αν περισσεύει....φορμάτ με τρόπο που μόνο εμείς ξέρουμε..και να γυρίσουν τα σχολεία στο 1985...τα ακούτε του Υπουργείου....we r too hard to die...θα σας εξαφανίσουμε από το σύμπαν όλα τα δεδομένα...το νου σας!!!
Πω ρε φίλε εντάξει παραείσαι παοκ μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος pankol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2750 στις: Αύγουστος 05, 2013, 04:06:29 μμ »
ή είσαι ή δεν είσαι ΠΑΟΚ!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2751 στις: Αύγουστος 05, 2013, 04:08:29 μμ »
@sensible
Το ότι έχουν πάρει μετάθεση βύσματα σε αστικά κέντρα, το γνωρίζουμε όλοι. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δε νομιμοποιεί γενικεύσεις όπως αυτή που κάνεις. Εγώ υπηρέτησα στην παραμεθόριο για να έλθω σπίτι μου και όταν πήρα μετάθεση, την πήρα με το σπαθί μου, σε μια εποχή που υπήρχαν πραγματικά κενά - άσχετα με το αν βρέθηκα αργότερα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από την κακή οργάνωση της υπηρεσίας. Οπότε θεωρώ τέτοιες διατυπώσεις ενοχλητικές...

Δεν κατανοώ...το "βρέθηκα αργότερα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από την κακή οργάνωση της υπηρεσίας.". Προφανώς και βρέθηκες εκεί όχι γιατί είσαι βύσμα (προς θεού αν διάβαζες πιο προσεκτικά το post μου δε θα σε ενοχλούσε καθόλου) αλλά γιατί κάποιοι άλλοι ήταν πριν ή μετά από εσένα. "Κακή οργάνωση υπηρεσίας"....τι λέμε τώρα!!! Κάποια εξυπηρέτηση έκαναν οι άνθρωποι για κάποιον άλλο και βρέθηκες και εσύ μπλεγμένος σε μία άσχημη κατάσταση του τύπου "πήρα άξια μετάθεση αλλά δεν έχουν οργανικό κενό να με βάλουν, ενώ πριν στην παραμεθόριο είχα μία οργανικάρα ΝΑ". Μην υποτιμάτε ποτέ τον αντίπαλο...και ΝΑΙ.. οι διορισμένοι ΝΔ/ΠΑΣΟΚοι Διευθυντές Εκπαίδευσης είναι και αυτοί αντίπαλοι μας. Το έχουν αποδείξει με τις ενέργειες τους άλλωστε
Το βρέθηκα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ σημαίνει, στη δική μου περίπτωση, το εξής: Υπηρέτησα στην παραμεθόριο, πήρα μετάθεση και πήρα κανονικότατα οργανική. Αργότερα όμως, όταν αποσπάστηκα στο εξωτερικό, η υπηρεσία με "τιμώρησε" - έχασα την οργανική μου, βρέθηκα στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, στο μεταξύ πήραν άλλοι μετάθαση για την περιοχή μου, κάλυψαν τις οργανικές στα σχολεία και έτσι επιστρέφοντας, παρέμεινα στη διάθεση, παρόλο που έχω περισσότερα χρόνια υπηρεσίας και μόρια από τους/τις συναδέλφους του κλάδου μου. Κατά τ' άλλα, διάβασα προσεκτικά το post σου, αλλά εξακολουθώ να έχω ένσταση για γενικεύσεις και αφορισμούς του τύπου "Τα βύσματα παίρνουν μεταθέσεις στα μεγάλα αστικά κέντρα".
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2752 στις: Αύγουστος 05, 2013, 04:12:41 μμ »
ή είσαι ή δεν είσαι ΠΑΟΚ!!!  ;D
Εντάξει, δεν πειράζει, όλοι έχουμε ελαττώματα, κανείς δεν είναι τέλειος!  ;D

Αποσυνδεδεμένος athan123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Θέλω να πιάσω το Τζόκερ.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2753 στις: Αύγουστος 05, 2013, 04:52:54 μμ »
Πολύ ησυχία σήμερα. Φαγωθήκαμε μια χαρά και τώρα ηρεμήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2754 στις: Αύγουστος 05, 2013, 05:17:51 μμ »
Όντως,σε αναμονή για την εγκύκλιο...

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2755 στις: Αύγουστος 05, 2013, 05:19:26 μμ »
Τελικά τι πιστεύετε,οι μετατάξεις των 900  πράγματι ακυρώθηκαν?

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2756 στις: Αύγουστος 05, 2013, 05:21:09 μμ »
Πολύ ησυχία σήμερα. Φαγωθήκαμε μια χαρά και τώρα ηρεμήσαμε.
 

εάφού είπαν και οι πληροφορικοί τα δικά τους...

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #2757 στις: Αύγουστος 05, 2013, 05:34:36 μμ »
Τελικά τι πιστεύετε,οι μετατάξεις των 900  πράγματι ακυρώθηκαν?

Κανείς δε ξέρει ή κάποιοι κρατούν το στόμα τους κλειστό (ομερτά) χεχεχε.
Αλλά αν είναι να ακυρωθούν το καλό που τους θέλω να έχουν και μία καλή δικαιολογία γιατί αλλιώς.....

Θα σας δείξω εγώ...
Θα δείτε τι θα πάθετε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2013, 05:42:32 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160282
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 603

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.