*

Αποστολέας Θέμα: ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΠΥΣΠΕ  (Αναγνώστηκε 1664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntinoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΠΥΣΠΕ
« στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 01:29:40 πμ »
Αντιμετωπίζω το εξής θέμα και θα ήθελα την βοήθεια όσων γνωρίζουνε. Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη.
Είμαι νηπιαγωγός και στις κρίσεις των Προισταμένων στις 8/12 το ΠΥΣΠΕ με τοποθέτησε Προισταμένη. Σις 15/12 με πήρε τηλέφωνο η γραμματέας του ΠΥΣΠΕ να με ενημερώσει ότι εκ παραδρομής ανέβασε το όνομά μου στον πίνακα στην σελίσα της Διέυθυνσης γιατί το Πυσπε στις 14/12 τοποθέτησε την συνυποψηφία μου, με κριτήριο την αρχαιότητα. Σε ερώτηση μου εάν έκανε ένσταση , η γραμματέας επέμενε ακόμα και την επόμενη μέρα που πήγα να υποβάλλω την δική μου, ότι δεν έκανε ένσταση. Είναι δύνατον χώρις να γίνει ένσταση το Πυσπε αυτοβούλως να επανεξετάσει τις αιτήσεις μας?
Σύμφωνα με την αριθμ. Φ.361.22/169/171671/Ε3 Υπουργική Απόφαση με θέμα « Διευκρινήσεις σχετικά με την επιλογή υποψηφίων προϊσταμένων νηπιαγωγείων», επισημαίνεται «η ανάγκη προσεκτικής μελέτης και απαρέγκλιτης τήρησης των ρυθμίσεων του ν. 4327/2015, ώστε να αποφευχθούν τυχόν προβλήματα στη διαδικασία επιλογής».
Ωστόσο στην κατά αντιπαράθεση εξέταση της ένστασης μου, τα μέλη του ΠΥΣΠΕ με ενημέρωσαν ότι δεν θα αξιολογηθώ για τα τυπικά μου προσόντα, καθώς κατέχω την πιστοποίηση Α΄ επιπέδου στις ΤΠΕ και έχω πραγματοποιήσει τις επιμορφώσεις Α΄ και Β΄ επιπέδου έναντι της συνυποψήφιας μου  , γιατί αποφάσισαν να κάνουν τις κρίσεις με κριτήρια τα χρόνια αρχαιότητας και την διοικητική εμπειρία και ότι είναι στην δικαιοδοσία του ΠΥΣΠΕ να κάνει κάτι τέτοιο.
Για ποια δικαιοδοσία μιλάμε, όταν ο νόμος 3848/2010 « Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού- καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση» προσδιορίζει ρητά τα κριτήρια για τις τοποθετήσεις των Προϊσταμένων; Τα βασικά κριτήρια όπως τα προσδιορίζει είναι τα τυπικά προσόντα, η διοικητική εμπειρία και τα χρόνια υπηρεσίας.
Σε ερώτηση μου γιατί το κριτήριο της αρχαιότητας, που καλύπτει η συνυποψήφια μου( 3χρόνια παραπάνω από εμένα)  είναι ανώτερο από αυτό της διοικητικής εμπειρίας που έχω εγώ( εξαετής θητεία), τα μέλη του ΠΥΣΠΕ για άλλη μια φορά αυθαιρετώντας μου απάντησαν ότι στην αξιολόγηση των Δ/ντων , το κριτήριο της αρχαιότητας παίρνει περισσότερα μόρια από αυτό της διοικητικής εμπειρίας. Αλήθεια σε ποιο σημείο του ν. 4327/2015 γίνεται αναφορά σε μοριοδότηση των κριτηρίων των Προϊσταμένων νηπ/γείων και μάλιστα σαν αυτή των Διευθυντών;  Ίσως εάν ανατρέξουμε στο ν.1566/1985 στο άρθρο 12 αναφέρεται ότι  « στα διθέσια νηπ/γεία καθήκοντα  προϊσταμένου αναλαμβάνει ο ανώτερος σε βαθμό». Και διερωτώμαι οι τοποθετήσεις δεν γίνανε με βάσει την ισχύουσα νομοθεσία αλλά με αυτή του 1985;
Δεν θα έπρεπε να αξιολογήθω και για την πιστοποιήση στις ΤΠΕ που κατέχω;  Δεν προηγούμαι όταν καλύπτω τα δυο από τα τρία βασικά κριτήρια; Όταν τους το έφερα σαν επιχείρημα πήρα την απάντηση από το ΠΥΣΠΕ ότι δεν σημαίνει ότι επειδή το έχω γνωρίζω καλύτερα υπολογιστές από κάποιον που δεν τό έχει.
Σε ερώτηση μου γιατί στην συνεδρίαση στις 8-12-2015 το ΠΥΣΠΕ με τοποθέτησε Προϊσταμένη, ενώ στις 14-12-2015 με απέρριψε τοποθετώντας την συνυποψήφια μου, πήρα την αποστομωτική απάντηση ότι με τοποθέτησαν εκ παραδρομής.
Ττα μέλη του ΠΥΣΠΕ παραβίασαν για μένα τις ρυθμίσεις του ν. 4327/2015. Με την απόφαση τους καταστρατηγούν κάθε νόμιμο δικαίωμα μου και υποβαθμίζουν την αξία των επιμορφώσεων  και κάθε κίνητρο για την απόκτηση πιστοποιήσεων, αφού για την τοποθέτηση σε θέση ευθύνης είναι αρκετά και μόνο τα χρόνια υπηρεσίας.
Νιώθω απίστευτα θιγμένη σαν εκπαιδευτικός και σαν προσωπικότητα γιατί με τις απαντήσεις τους ένιωσα ότι υποτιμούν την νοημοσύνη μου. Είμαι διατεθειμένη να το πάω ακόμη και δικαστικά, εάν και γνωρίζω το εκπαιδευτικό, ψυχολογικό και οικονομικό κόστος για εμένα.
Προς το παρόν έχω ζητήσει γραπτώς και αιτιολογημένες τις απορριπτικές αποφάσεις από το ΠΥΣΠΕ, καθώς και τα πρακτικά των συνεδριάσεων.
Έχω ζητήσει συνάντηση με τον αναπληρωτή Διευθυντή Εκπαιδευσης που υπέγραψε την απόφαση του ΠΥΣΠΕ και καταγγελλία στο Υπουργείο Παιδείας. Μπορώ να στείλω την ένσταση μου να εξεταστεί από το ΑΠΥΣΠΕ της Περιφερειακής Διευθυνσης Αττικής και τον Περιφερειακό Δ/ντη Έκπαιδευσης ;
Θα ήθελα πραγματικά την αποψή σας και τι θα μπορούσα να κάνω από εδώ και πέρα. Υπάρχει ελπίδα ή θα χαθώ στα γρανάζια της αυθαιρέσιας, της μεροληψίας και της ρουσφετολογίας κάποιων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2015, 01:32:52 πμ από ntinoula »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:22:34 »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 11:49:40 μμ »
Χωρίς να γνωρίζω τις λεπτομέρειες και από την εμπειρία μου και μόνο, μάγκες το παίζουν όλοι από το τηλέφωνο και προφορικά. Όταν αρχίζεις και τους ζορίζεις (εφόσον έχεις δίκιο, διότι και οι ίδιοι οι νόμοι πολλές φορές έχουν κάτι παράθυρα να για να βολεύονται αυτοί που πρέπει) είτε δε θα σου απαντάνε καθόλου είτε μόνο προφορικά (δηλαδή καθόλου :) ) Δυστυχώς το σύστημα της μη απάντησης δημιουργεί πολλά προβλήματα στον ενδιαφερόμενο. Προσοχή όπως είπα και πριν, πρέπει να έχεις ανοιχτό μυαλό και αφού κοιτάξεις τη νομοθεσία να είσαι σίγουρη ότι έχεις δίκιο, καθώς και εμείς έχουμε την τάση να αυτοδικαιωνόμαστε. Εσύ τώρα μπορείς να τους ξεκατινιάσεις σε όλη την άνω ιεραρχία και θα είχε ενδιαφέρον να εμπλακούν οι επιθεωρητές δημόσιας διοίκησης, διότι δε νομίζω να έγινε αυθαιρεσία στο ΠΥΣΠΕ που ανήκεις μόνο σε εσένα, με άλλα λόγια μάλλον έχουν γίνει πολλές αυθαιρεσίες. Αν το αντέχεις μπορείς να βρεις και ένα δικηγόρο. Δε θα κάτσουν να κάνουν βλακείες μαζί σου γνωρίζοντας ότι θα εμπλακεί η δικαιοσύνη. Όπως είπα λοιπόν μόνο γραπτά με πρωτόκολλο ή email ή καλύτερα και τα δύο (στέλνεις τη γραπτή αναφορά και στέλνει την ίδια αναφορά σκαναρισμένη και ως email).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.