*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II  (Αναγνώστηκε 626967 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sipk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1218 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:42:46 πμ »
Για να μη μπερδευόμαστε οι θέσεις των δασκάλων του 60% συμπληρώνονται από το 40%. Δείτε και το νόμο. Στο άρθρο 6 στην 18η σειρά εκεί που λέει "Αν δεν  υπάρχουν ........". Μπορείτε να το βρείτε σε αυτό το link του pde

http://www.pde.gr/forum/index.php?action=tpmod;dl=item53

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:37 »

Αποσυνδεδεμένος angelnl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1219 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:44:19 πμ »
Για μένα το θέμα έχει λήξει. Μισοί φέτος, μισοί του χρόνου. Ακόμη ένας χρόνος στην ανεργία. Αυτή είναι η επιβράβευση των προσπαθειών μας. Καλό κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1220 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:50:22 πμ »
Και ποιος είπε ότι τελικά θα διοριστούν 3000 το Σεπτέμβριο; "Είπα-ξείπα" δεν είναι μια ζωή; Απλά 3000 θα είναι το ανώτερο..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος lenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1221 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:56:58 πμ »
Για να μη μπερδευόμαστε οι θέσεις των δασκάλων του 60% συμπληρώνονται από το 40%. Δείτε και το νόμο. Στο άρθρο 6 στην 18η σειρά εκεί που λέει "Αν δεν  υπάρχουν ........". Μπορείτε να το βρείτε σε αυτό το link του pde

http://www.pde.gr/forum/index.php?action=tpmod;dl=item53

Aκριβώς... Γι΄αυτό δε μας βγαίνει ο υπολογισμός, ότι ¨αφού εμείς είμαστε 1470 και μαζί με το αντιστοιχο 40% δεν ξεπερνάμε τους 3000, πού είναι το πρόβλημα στο να μας πάρει όλους¨... Γιατί παρόλο που δεν υπάρχουν δασκαλοι ασεπιτες, το ποσοστό τους δε χάνεται, καλύπτεται από το 40% ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:37 »

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1222 στις: Απρίλιος 27, 2010, 12:50:23 μμ »
Παράθεση
¨... Γιατί παρόλο που δεν υπάρχουν δασκαλοι ασεπιτες, το ποσοστό τους δε χάνεται, καλύπτεται από το 40% ...
όπως θα φέρει πίσω αποσπασμένους στη δευτεροβάθμια έτσι μπορεί αν θέλει μπορεί να φέρει αποσπασμένους και με τους δασκάλους...να κάνει οικονομία παντού........... ;) ;)
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1223 στις: Απρίλιος 27, 2010, 12:58:20 μμ »
1470 ειναι ολοι οι εναπομειναντες διοριστεοι και σε πρωτοβαθμια και δευτεροβαθμια? Εαν ειναι ετσι στις 3000 προσληψεις ο αριθμος 1470 δεν καλυπτει το ποσοστο 60% συμφωνα με το νομοσχεδιο οπου αναφερεται πως το 60% των θεσεων καλυπτεται απο πινακες διοριστεων ΑΣΕΠ? Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει παρακαλω γιατι μαλλον εχω μπερδευτει.


Νομίζω η απάντηση στο γρίφο βρίσκεται στον αριθμό των δασκάλων που θα διοριστούν. Δεν υπάρχουν δάσκαλοι διοριστέοι μέσω ασεπ. Το ποσοστό τους καλύπτεται από τον πίνακα αναπληρωτών; Αν είναι έτσι, αυτοί που πρέπει να διοριστούν είναι 1470 ασεπίτες + 40% + πολλοί δάσκαλοι (δεν ξέρω πώς υπολογίζεται το ποσοστό τους). Το σύνολο όλως σίγουρα ξεπερνά το 3000...


Μπορεί να μου πει κάποιος που το βρήκε αυτό το 1470 γιατί αθροίζοντας τα νούμερα των διαφόρων προκυρήξεων (2Π,3Π,4Π,5Π) βλέπω 3903 διοριστέους. Άρα περίπου 1950 διοριστέιοι β' φουρνιάς.

Στους δασκάλους τώρα πέρισυ διόρισε 1775. Φέτος σίγουρα θα είναι μικρότερο το νούμερο αλλά όχι πολύ κατά τη γνώμη μου. Θα πάρει π.χ. 1500 άτομα. Με τις υπόλοιπες 1500 μπορεί να πάρει λίγο  παραπάνω από το μισό των ΑΣΕΠιτών.

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1224 στις: Απρίλιος 27, 2010, 01:21:47 μμ »
1) Πως με τα παραπάνω σενάρια τηρείται αυτό το : " διορισμοί κατά 60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων ΑΣΕΠ" που ορίζουν οι μεταβατικές διατάξεις;

2) Όλες οι διευθύνσεις πρωτοβάθμιας προχωρούν σε απογραφή προσωπικού με ρητή εντολή να παραμείνουν τον Σεπτέμβρη στα γραφεία οι απολύτως αναγκαίοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 01:24:44 μμ από Commando »
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος arty76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1225 στις: Απρίλιος 27, 2010, 01:57:19 μμ »
Το χειροτερο ισως δεν ειναι οτι οι μισοι του ασεπ θα πανε για του χρονου.Το χειροτερο ειναι οτι μεχρι του χρονου πολλα μπορουν να γινουν...Ο Θεος να μας λυπηθει γιατι το υπουργειο αποκλειεται!

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1226 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:23:07 μμ »
Σήμερα πάλι ρώτησα στο Υπουργείο μου είπαν για όσους είναι προς το τέλος οπως εγώ  οτι πάνε του  χρόνου και μάλιστα οτι το παρήγορο είναι οτι θα διοριστούμε..
ΔΕΝ μπορούν λέει να  παρακάμψουν τους πίνακες
οποτε φέτος αν βρειτε δουλεια δουλέψτε ,αλλιως δεν έγινε και τίποτα .....
όταν βέβαια με το καλό καταφέρει με αγώνα απο καρδιας να μας διορίσει η αννούλα ,τότε θα φάμε και την τριετία να χορτάσουμε,μόνο εμείς  από όλους στο ΦΕΚ ........
εν τω μεταξύ θα βολευτούν όλοι οι υπόλοιποι :ειδικές κατηγορίες ,ατομα που με το 40% θα διοριστούν του χρόνου(προσωπικά θεωρώ οτι παίρνουν αυτά που δικαιούνται ), αφού πάνε απο τους πρώτους αναπληρωτές φέτος  και εμέις ακόμα θα περιμέεεεεεεεεεεενουμε
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ
ρε παιδιά μήπως μας μούντζωσε κανείς;;;;;;;;;;;;;;;;
με τις υγείες μας

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1227 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:31:48 μμ »
Tertia,δε θέλω καν  να σκεφτώ ότι του χρόνου θα είμαι πάλι αναπληρώτρια. Είναι κουραστικό και ψυχοφθόρο!Γιατί να συμβιβαστούμε, ενώ θα έπρεπε φέτος να διοριστούμε; Πάει να μας χρυσώσει το χάπι. Όσο για το υπουργείο, στο οποίο τηλεφώνησα, μία ΆΣΧΕΤΗ υπάλληλος, αφού μου αράδιασε το νομοσχέδιο του υπουργείου οικονομικών και μου τόνισε ότι η παιδεία και η υγεία εξαιρούνται από το πάγωμα, μου είπε ότι εμείς οι διοριστέοι θα απορροφηθούμε ως το τέλος του 2012.Και όταν τη ρώτησα αν αυτό δεν είναι πάγωμα, τότε μου είπε το ΑΜΙΜΗΤΟ: δεν είπα ότι δε θα διοριστείτε, απλά θα καθυστερήσετε.ΕΛΕΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1228 στις: Απρίλιος 27, 2010, 04:37:05 μμ »
μακάρι να μήν ισχύσουν όλα αυτά αλλα  έχω  απογοητεύτεί και δε βλέπω φως .....
sorry
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2010, 05:07:41 μμ από Tertia »

Αποσυνδεδεμένος geolil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1229 στις: Απρίλιος 27, 2010, 05:03:57 μμ »
δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά αν δειτε το νομοσχέδιο λεει "σε ποσοστό 60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων  εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ" ωσ 2011-12
1. Δεν αναφέρει τίποτα που να διασφαλίζει ότι θα εξαντληθουν οι πίνακες
2. Αν πάψουν να ισχύουν;

Θα πρέπει να τρέχουμε στα δικαστήρια να βρούμε το δίκιο μας όσοι θα έχουν απομείνει;

Πάντως προσωπικά δεν έχω πια εμπιστοσύνη σε κανέναν και για τίποτα

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1230 στις: Απρίλιος 27, 2010, 05:21:00 μμ »
Εννοείται ότι θα τους πάμε στο δικαστήριο. Δε θα τους περάσει τόσο εύκολα. Έστω κι αν ξετιναχτώ οικονομικά, έστω κι αν εξαντληθώ ψυχολογικά, ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. Έχουμε τόσο καιρό τώρα που αγχωνόμαστε, οργιζόμαστε, απογοητευόμαστε...Ελπίζω να μην κουραστούμε και κάνουμε πίσω. Γιατί η κυρία αυτή σε αυτό ποντάρει. Ότι απλά απειλούμε κι ότι δε θα το φτάσουμε στα άκρα. Εγω πάντως, για λόγους αυτοσεβασμού και μόνο, θα το παλέψω μέχρι τέλους. Δεν μπορεί σε αυτή τη χώρα να δικαιώνονται μόνο όσοι πέρασαν από βουλευτικά γραφεία, δεν μπορεί σε αυτή τη χώρα να δίνεται βήμα στα ΜΜΕ σε αυτούς που απέκτησαν προυπηρεσία με τους πιο διαβλητούς τρόπους (stage) και να συζητούν για το τι θα κάνουν για τους καημένους που έχασαν τη δουλειά τους. Θα μας ακούσουν θέλουν δε θέλουν.Και θα μας πληρώσουν αδρά επίσης!

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι Β' φουρνιάς II
« Απάντηση #1231 στις: Απρίλιος 27, 2010, 05:30:12 μμ »
το θέμα είναι να μην το βλέπει ο καθένας ξεχωριστά ,αλλα να μπορέσουμε να λειτουργήσουμε συλλογικά  ως ομάδα που θίγεται.
απίστευτο μου φαίνεται παρακάμπτουν τους διοριστέους και  θα διορισουν μέχρι και απο ειδικές κατηγορίες που απότελούσαν συμπληρωματικούς διορισμούς ........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160075
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 508
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.