*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 410338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 24, 2010, 05:16:25 μμ »
Το ακούσατε; θα γίνει απογαφή όλων των δημόσιων υπαλλήλων μέχρι τα μέσα Ιουλίου. Όποιος δεν συμπληρώσει την κατάλληλη φόρμα διαγράφεται από δημόσιος υπάλληλος της χώρας. Και όλα αυτα μέσα στο καλοκαίρι. Πάλι θα τρέχουμε; Ξέρει κανείς την διαδικασία; που θα το κάνουμε, πως;

Δείτε εδώ http://www.madata.gr/epikairotita/social/63536.html

ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΣ. ΛΟΓΙΚΑ ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΑ ΣΦΑΛΜΑ 'Η ΑΡΓΟΠΟΡΙΑ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΣ ΜΙΑ ΦΟΡΜΑ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΡΕ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ

Συγνώμη, αλλά και το "δε θα πληρωθείς" που όντως ισχύει, που στηρίζεται νομικά? Δηλαδή με ποιό δικαίωμα το Κράτος δε θα καταβάλλει δεδουλευμένα σε εργαζόμενο επειδή δε συμπλήρωσε μια φόρμα?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:49 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:49:41 μμ »


Συχνές Ερωτήσεις

1. Από πότε ξεκινάει η διαδικασία απογραφής;

Η απογραφή αρχίζει για όλους την 1η Ιουλίου 2010. Οι υπάλληλοι της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, καθώς και του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους απογράφονται μέχρι τις 5 Ιουλίου 2010.

Όλοι οι υπόλοιποι υπόχρεοι απογράφονται, ανάλογα με το τελευταίο ψηφίου του ΑΦΜ τους, έως και τις:

    * 12 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 1
    * 13 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 2
    * 14 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 3
    * 15 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 4
    * 16 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 5
    * 19 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 6
    * 20 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 7
    * 21 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 8
    * 22 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 9
    * 23 Ιουλίου, για ΑΦΜ που λήγει σε 0

2. Πώς θα απογραφώ;

Απογραφόμαστε όλοι ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας http://apografi.gov.gr, διαβάζοντας τις αναλυτικές οδηγίες που περιέχονται στη σελίδα για τη συμπλήρωση των πεδίων.

3. Δεν έχω καλή γνώση χειρισμού Ηλεκτρονικού Υπολογιστή. Πώς θα απογραφώ;

Οι υπόχρεοι που δεν μπορούν να απογραφούν μόνοι τους, θα βοηθηθούν για την εισαγωγή των στοιχείων τους από την ομάδα υποστήριξης της υπηρεσίας τους.

4. Κατά το χρονικό διάστημα της απογραφής θα βρίσκομαι σε διακοπές. Πώς θα απογραφώ;

Οι υπόχρεοι που πρόκειται να βρίσκονται σε άλλο τόπο, π.χ. σε διακοπές και δεν έχουν πρόσβαση σε υπολογιστή ή δεν μπορούν να απογραφούν μόνοι τους, θα μπορούν να βοηθηθούν για την εισαγωγή των στοιχείων τους από την ομάδα υποστήριξης οποιασδήποτε δημόσιας υπηρεσίας του τόπου που βρίσκονται.

Εναλλακτικά, μπορούν να υποβάλλουν, πριν την αναχώρησή τους από την υπηρεσία, Αίτηση Απογραφής προς τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Διοικητικού/ Προσωπικού της υπηρεσίας που υπηρετούν ή το νόμιμο αναπληρωτή του, μαζί με το Έντυπο Απογραφής το οποίο θα έχουν συμπληρώσει χειρόγραφα. Έτσι, θα απογραφούν ηλεκτρονικά με ευθύνη του αρμόδιου προϊσταμένου και όταν θα επιστρέψουν στην υπηρεσία τους, θα λάβουν τον Αποδεικτικό Κωδικό Απογραφής.

5. Είμαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να γράψω στον υπολογιστή με ελληνικούς χαρακτήρες.

Μπορείτε να καταχωρήσετε τα στοιχεία σας με αγγλικούς χαρακτήρες (greeklish).

6. Δεν έχω αριθμό μητρώου/ κωδικό μισθοδοσίας και δεν μπορώ να συμπληρώσω το ανάλογο πεδίο.

Σε περίπτωση που δεν έχετε αριθμό μητρώου ή κωδικό μισθοδοσίας δεν συμπληρώνετε το πεδίο αυτό.

7. Είμαι συνταξιούχος. Πρέπει να απογραφώ;

Όχι. Απογράφονται μόνο οι εν ενεργεία υπάλληλοι.

8. Είμαι υπάλληλος και συμμετέχω ως μέλος ομάδας εργασίας ή επιτροπής στην υπηρεσία μου ή σε άλλη υπηρεσία. Πρέπει να το δηλώσω στη Δεύτερη ή άλλη σχέση/ Απασχόληση;

Όχι. Στο πεδίο Δεύτερη σχέση ή Απασχόληση δεν δηλώνεται η συμμετοχή υπαλλήλων σε επιτροπές και ομάδες εργασίας, στις οποίες συμμετέχουν στα πλαίσια της αρμοδιότητάς τους.

9. Στο πεδίο e-mail πρέπει να βάλω το υπηρεσιακό μου e-mail;

Μπορείτε να δηλώσετε οποιοδήποτε e-mail, είτε είναι υπηρεσιακό, είτε προσωπικό, ή ανήκει σε πρόσωπο της απόλυτης εμπιστοσύνης του υπόχρεου (π.χ. σύζυγο, τέκνο).

10. Τι θα κάνω σε περίπτωση λάθους;

Σε περίπτωση λάθους, μπορείτε να ξανακάνετε εισαγωγή των στοιχείων από την αρχή. Το σύστημα θα συγκρίνει τις δύο εγγραφές και αν η μία επικαλύπτει την άλλη (πχ. απλά προστέθηκαν στοιχεία που δεν είχαν εισαχθεί την πρώτη φορά), τότε το σύστημα αποθηκεύει την πληρέστερη εγγραφή. Εάν γίνει μεταβολή στοιχείων, τότε ο υπόχρεος θα ενημερωθεί προκειμένου να επιλέξει μία από τις εγγραφές ως ορθή. Διόρθωση μπορεί να γίνει μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία απογραφής, ανάλογα με το ΑΦΜ του υπόχρεου.

11. Δεν έχω αριθμό ταυτότητας. Τι θα συμπληρώσω στο πεδίο “Αριθμός Δελτίου Ταυτότητας”;

Εάν δεν έχετε ταυτότητα, συμπληρώνετε τον αριθμό του διαβατηρίου σας.

12. Τι συμπληρώνω στο πεδίο “τύπος πτυχίου”;

Στο πεδίο αυτό συμπληρώνετε “πτυχίο”, “μεταπτυχιακό” ή “διδακτορικό”.

13. Τι συμπληρώνω στο πεδίο “τύπος πτυχίου”;

Στο πεδίο αυτό συμπληρώνετε “πτυχίο”, “μεταπτυχιακό” ή “διδακτορικό”.

14. Είμαι συμβασιούχος σταζ (stage). Πρέπει να απογραφώ?

Όχι, οι συμβασιούχοι stage δεν απογράφονται.

15. Οι αναπληρωτές καθηγητές απογράφονται?

Απογράφεστε μόνο εάν η σύμβασή σας είναι ενεργή κατά το διάστημα της απογραφής. Εάν η σύμβασή σας έχει λήξει δεν απογράφεστε.


16. Τι συμπληρώνω στο πεδίο φορέας διορισμού;

Συμπληρώνετε την υπηρεσία στην οποία ανήκετε οργανικά. Εάν προέρχεστε από μετάταξη ή μεταφορά, συμπληρώνετε την υπηρεσία στην οποία έχετε μεταταγεί και όχι τον φορέα που ανήκατε πριν την μετάταξη. Στην περίπτωση που είσαστε αποσπασμένος εδώ συμπληρώνετε την υπηρεσία από την οποία προέρχεστε.

τελικά με το δώρο χριστουγέννων τι θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:54:32 μμ »
Άλλα λέει το Υπουργείο, άλλα οι υπεύθυνοι της απογραφής. Πάρε το αυγό και κούρεψτο...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 24, 2010, 06:58:23 μμ »
Άλλα λέει το Υπουργείο, άλλα οι υπεύθυνοι της απογραφής. Πάρε το αυγό και κούρεψτο...


από πού να αρχίσω να κουρεύω; μου έδωσες ιδέα πώς να περνώ το χρόνο μου στο ψυχιατρείο που θα μας στείλουν οι διαμαντοπουλαίοι του υπουργείου!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( :P :P :P :P :P :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:49 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:49:27 πμ »
Βρε παιδιά... εδώ μου ζήτησαν να απογραφώ και εγώ!
Ωρομίσθια σε ΣΔΕ τους τελευταίους 3 μήνες.
Τι θα δηλώσω ως πρόσφατο εκκαθαριστικό μισθοδοσίας;;;; ;D ;D ;D
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 25, 2010, 12:46:18 μμ »
απ'ό,τι καταλαβαίνω τελικά οι ωρομίσθιοι και οι αναπληρωτές δε συμμετέχουμε στην απογραφή.
Στο Υπουργείο που πήρα προχθές και ρώτησα για τους ωρομίσθιους, δεν ήξεραν. Είπαν ότι μάλλον θα βγάλουν κάποια διευκρίνηση. :P

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 25, 2010, 01:43:26 μμ »
απ'ό,τι καταλαβαίνω τελικά οι ωρομίσθιοι και οι αναπληρωτές δε συμμετέχουμε στην απογραφή.
Στο Υπουργείο που πήρα προχθές και ρώτησα για τους ωρομίσθιους, δεν ήξεραν. Είπαν ότι μάλλον θα βγάλουν κάποια διευκρίνηση. :P
και αν δεν βγάλουν τι θα κάνουμε; Ως τι θα απογραφούμε; Θα απογραφούμε; Ως ωρομίσθιοι δευτεροβάθμιας λογίζονται και οι ωρομίσθιοι των ΣΔΕ;
Είμαι δηλαδή δημόσιος υπάλληλος με 6 ώρες δουλειά τη βδομάδα τους τελευταίους 3 μήνες τις οποίες δεν ξέρω πότε και αν θα πληρωθώ;
Να και κάτι αστείο που σκέφτομαι το τελευταίο 24ώρο! ;D ;D ;D
Στην αναμονή λοιπόν!
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 25, 2010, 01:55:17 μμ »
Συνάδελφοι σήμερα στη δουλειά μου κάποιοι έλεγαν ότι τελικα τα υποχρεωτικά πεδία για την απογραφή θα είναι πολύ λίγα,σχεδόν μόνο τα προσωπικά στοιχεία!Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 25, 2010, 02:32:21 μμ »
Στην αρχική έκδοση του εντύπου προετοιμασίας όντως ήταν ελάχιστα τα στοιχεία που ήταν υποχρεωτικά να συμπληρωθούν - είχαν και αστερίσκο. Αν τώρα όμως δείτε το έντυπο έχει διορθωθεί και πλέον τα περισσότερα στοιχεία είναι απαιτούμενα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:44:02 μμ »
Στην αρχική έκδοση του εντύπου προετοιμασίας όντως ήταν ελάχιστα τα στοιχεία που ήταν υποχρεωτικά να συμπληρωθούν - είχαν και αστερίσκο. Αν τώρα όμως δείτε το έντυπο έχει διορθωθεί και πλέον τα περισσότερα στοιχεία είναι απαιτούμενα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:47:47 μμ »
Στο ΚΕΠ που πήγα σήμερα ,η υπάλληλος συνδέθηκε με τον υπεύθυνο για την απογραφή του Υπουργείου Εσωτερικών (τηλέφωνο 213-1313383) και της είπε ότι οι αναπληρωτές δεν απογράφονται .Λογικά συμπεραίνω ότι και οι ωρομίσθιοι για τους οποίους έχει λήξει η σύμβαση ,δεν θα απογραφούν .

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:52:02 μμ »
Πήγες στα ΚΕΠ για την απογραφή ε; Στο σχολείο μου, όπως και σε άλλα σχολεία έμαθα ότι την απογραφή θα την αναλάβουν οι καθηγητές πληροφορικής...Εμένα με ειδοποίησε ο διευθυντής μου σήμερα....
Καλό μας κουράγιο...
Βασικά δεν έχω πρόβλημα, να βοηθήσω και να κάνω την απογραφή, απλά σίγουρα θα έχω πρόβλημα με τους ανεύθυνους συναδέλφους μου!

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 25, 2010, 07:04:24 μμ »
Στο ΚΕΠ που πήγα σήμερα ,η υπάλληλος συνδέθηκε με τον υπεύθυνο για την απογραφή του Υπουργείου Εσωτερικών (τηλέφωνο 213-1313383) και της είπε ότι οι αναπληρωτές δεν απογράφονται .Λογικά συμπεραίνω ότι και οι ωρομίσθιοι για τους οποίους έχει λήξει η σύμβαση ,δεν θα απογραφούν .

Γι'αυτό ρωτάω συγκεκριμένα για τα ΣΔΕ. Η σύμβαση μας λήγει στις 30 Ιουνίου.... αλλα "έχει υποχρεωτική;;; παράταση" μέχρι τις 15 Ιουλίου.
Η απογραφη ξεκινάει την 1η Ιουλίου!!
Απογράφομαστε ή όχι τελικά; Ξέρει κανεις;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 25, 2010, 08:33:40 μμ »
Μπορείτε να τηλ και στο  213-1313379

Μου είπαν οτι οι αναπληρωτέςε δεν θα κάνουν απογραφή  και μάλλον θα δώσουν και  διευκρίνηση  γιατι τηλ πολλοί για το συγκεκριμένο θέμα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.