*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 410347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:44:25 μμ »
Παιδιά μόλις επέστρεψα απ' το γραφείο πρωτοβάθμιας που ανήκα φέτος ως αναπληρωτής. Σε σχετική μου ερώτηση η αρμόδια (άριστη διοικητικός και πάντοτε πολύ ενημερωμένη) μου είπε πως οι αναπληρωτές ΑΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!( είχε μιλήσει με ΥΠΕΠΘ και με υπουργείο εσωτερικών)...

Θα τρελαθούμε εντελώς νομίζω τελικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 28, 2010, 01:47:43 μμ »
Δεν ισχύει..Δεν μπορούμε να απογραφούμε εμείς.Αφού φαινόμαστε άνεργοι..Καλά είναι δυνατόν το υπ.εσωτερικών να μην μπορεί να ενημερώσει το παιδείας;;;;;;;;;;Εντάξει μπάχαλο.Πάντως στο υπ.εσ. λένε ότι δεν απογραφόμαστε!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:14:22 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κατι:
α)Στην εργασιακή σχέση βάζουμε  "μόνιμος υπάλληλος", αν βέβαια είμαστε μόνιμοι;
β) Στο φορέα απασχολησης και διορισμου βάζουμε "Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ;
γ)Στην κατηγορία εκπαιδευσης τι βάζουμε;


Μήπως μπορεί κάποιος να απαντήσει και στα δικά μου ερωτήματα;
Καποιος μόνιμος; Στο τηλ. 213...δεν απαντάει κανείς
Ευχαριστώ πολύ!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #185 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:35:44 μμ »
α)Στην εργασιακή σχέση βάζουμε  "μόνιμος υπάλληλος", αν βέβαια είμαστε μόνιμοι;
β) Στο φορέα απασχολησης και διορισμου βάζουμε "Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ;
γ)Στην κατηγορία εκπαιδευσης τι βάζουμε;

α) Ναι, και φαντάζομαι ότι αυτό θα το επιλέξουμε από μία λίστα (drop-down list) που θα εμφανίζεται στην αίτηση.
β) Ισχύει ότι και στο (α)
γ) Εδώ μάλλον εννοούν ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, ΥΕ. Εμείς, προφανώς, είμαστε ΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:22:11 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #186 στις: Ιούνιος 28, 2010, 02:48:54 μμ »
Παιδιά μόλις επέστρεψα απ' το γραφείο πρωτοβάθμιας που ανήκα φέτος ως αναπληρωτής. Σε σχετική μου ερώτηση η αρμόδια (άριστη διοικητικός και πάντοτε πολύ ενημερωμένη) μου είπε πως οι αναπληρωτές ΑΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!( είχε μιλήσει με ΥΠΕΠΘ και με υπουργείο εσωτερικών)...

Θα τρελαθούμε εντελώς νομίζω τελικά...
Έψαξα την εγκύκλιο και λέει ξεκάθαρα "1.8. το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης,
καθώς και οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί."
Αλλά στις συχνές ερωτήσεις στο site τους λέει "14. Οι αναπληρωτές καθηγητές απογράφονται? Απογράφεστε μόνο εάν η σύμβασή σας είναι ενεργή κατά το διάστημα της απογραφής. Εάν η σύμβασή σας έχει λήξει δεν απογράφεστε." :o
Και κάτι άλλο: δεν ξέρουν ότι αναπληρωτές/ωρομίσθιοι δεν έχουν σύμβαση το καλοκαίρι; Τι μπάχαλο είναι αυτό! Και μην πει πάλι κανείς "καλά, τόσο πρόβλημα είναι να απογραφείτε;" Ε, ναι, είναι! >:(

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 28, 2010, 03:08:25 μμ »
Eίναι πρόβλημα γιατί αν απογραφούμε ενώ δεν πρέπει,μπορεί μετά να μας πουν ότι δηλώσαμε ψευδή στοιχεία!!Όντως δεν θα έπρεπε να το αναφέρει καθόλου η εγκύκλιος ότι απογράφονται οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι.Άντε δλδ τώρα να απογραφώ εγώ και μετά να μου πουν ότι δεν έπρεπε αφού ήμουν στον οαεδ.Εμένα μου είπαν ότι θα ισχύσει άλλο καθεστως για μας από Σεπτέμβριο.(αν μας ξαναπροσλάβουν)
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 28, 2010, 03:16:50 μμ »
χίλια ευχαριστώ vsk :) :) :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 28, 2010, 05:19:58 μμ »
Ρεπορτάζ:esos.gr

Ενώ τω υπουργείο Εσωτερικών μέσα από τις οδηγίες του ζητά από τους εκπαιδευτικούς αναπληρωτές και ωρομισθίους  να απογραφούν μόνο  «εάν η σύμβασή σας είναι ενεργή κατά το διάστημα της απογραφής» σημειώνοντας ότι « Εάν η σύμβασή

σας έχει λήξει δεν απογράφεστε», το υπουργείο Παιδείας στην εγκύκλιο που απέστειλε στα σχολεία ζητά την απογραφή από όλους τους εκπαιδευτικούς.


 Η εγκύκλιος του υπ. Παιδείας έχει ως εξής:


ΘΕΜΑ: Απογραφή εκπαιδευτικού προσωπικού

Σας γνωρίζουμε ότι: α) εξεδόθη η αριθμ. 2/37345/0004/4.6.2010 (ΦΕΚ Β΄/784) κοινή Απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Οικονομικών «Απογραφή προσωπικού του δημοσίου, των ΝΠΔΔ, και των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμού και σύσταση Ενιαίας Αρχής Πληρωμής» και β) αναρτήθηκαν την 18η.06.2010 στην ιστοσελίδα «apografi.gov.gr» οδηγίες συμπλήρωσης των στοιχείων απογραφής, και παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά το συντομότερο δυνατόν τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων αρμοδιότητάς σας.

Οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων υποχρεούνται με τη σειρά τους να ενημερώσουν σχετικά το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και τους αναπληρωτές και ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς αρμοδιότητάς τους, ώστε οι ανωτέρω υπόχρεοι να προβούν εμπροθέσμως στην ορθή εισαγωγή των στοιχείων της απογραφής στην ηλεκτρονική σελίδα απογραφής, κατά τα οριζόμενα στην ως άνω κοινή Υπουργική Απόφαση και στις οδηγίες που τη συνοδεύουν.


Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 28, 2010, 09:45:29 μμ »
Ρεπορτάζ:esos.gr

Ενώ τω υπουργείο Εσωτερικών μέσα από τις οδηγίες του ζητά από τους εκπαιδευτικούς αναπληρωτές και ωρομισθίους  να απογραφούν μόνο  «εάν η σύμβασή σας είναι ενεργή κατά το διάστημα της απογραφής» σημειώνοντας ότι « Εάν η σύμβασή

σας έχει λήξει δεν απογράφεστε», το υπουργείο Παιδείας στην εγκύκλιο που απέστειλε στα σχολεία ζητά την απογραφή από όλους τους εκπαιδευτικούς.
......
Γιατί παραθέτει αυτολεξεί το σχετικό κείμενο της εγκυκλίου.
Από 1η Ιουλίου οι νυν αναπληρωτές θα  είναι άνεργοι (ελπίζω για λίγο) και ως άνεργοι δεν μπορεί να απογράφονται.

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:03:13 μμ »
Ενα εχω να πω... δεν μας εφταναν ολα τα αλλα, εχουμε τωρα να τρεχουμε να βγαλουμε ακρη και με την απογραφη!!! 

Ελεος πια...  Τοσο δυσκολο τους ειναι να συνεννοηθουνε, να μας πουνε και μας τι να κανουμε??? :-X

Αποσυνδεδεμένος dimidell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:15:46 μμ »
Μα υπάρχουν και ασάφειες ως προς τη συμπλήρωση των πεδίων.....για παράδειγμα στον φορέα απασχόλησης γράφουμε το σχολείο στο οποίο εργαζόμαστε ή ;;;;;;;;;;;;;;;;;
και στον φορέα διορισμού το ΥΠΕΠΘ;
Σχετικά με την υποχρέωση υποβολής δήλωσης περιουσιακής κατάστασης; Μα δηλώσαμε το Ε9 στην εφορία......εννοείται κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 29, 2010, 12:21:06 μμ »
Από το γραφείο μου είπαν πως φορέας διορισμού και απασχόλησης είναι το Υπουργείο παιδείας. Φαντάζομαι πως είναι διαφορετικοί μόνο αν έχει γίνει μετάταξη σε άλλο υπουργείο.
Επίσης δεν έχουμε υποχρέωση υποβολής δήλωσης περιουσιακής κατάστασης.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 29, 2010, 04:49:27 μμ »
Υπουργείο Παιδείας: Δεν απογράφονται οι εκπαιδευτικοί των οποίων η σύμβαση λήγει έως τις 30/06/2010

Υπόχρεοι προς απογραφή είναι όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί και διοικητικοί υπάλληλοι, οι εργαζόμενοι με σχέση εργασίας ΙΔΑΧ, οι αναπληρωτές, οι ωρομίσθιοι και οι εργαζόμενοι με σχέση μίσθωσης έργου. Οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί καθώς και οι  καθαριστές-στριες με σχέση μίσθωσης έργου, των οποίων η σύμβαση λήγει έως τις 30/06/2010, δεν απογράφονται.

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3687

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 29, 2010, 06:25:30 μμ »
Υπουργείο Παιδείας: Δεν απογράφονται οι εκπαιδευτικοί των οποίων η σύμβαση λήγει έως τις 30/06/2010

Υπόχρεοι προς απογραφή είναι όλοι οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί και διοικητικοί υπάλληλοι, οι εργαζόμενοι με σχέση εργασίας ΙΔΑΧ, οι αναπληρωτές, οι ωρομίσθιοι και οι εργαζόμενοι με σχέση μίσθωσης έργου. Οι αναπληρωτές και οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί καθώς και οι  καθαριστές-στριες με σχέση μίσθωσης έργου, των οποίων η σύμβαση λήγει έως τις 30/06/2010, δεν απογράφονται.

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3687
Επιτέλους! Πραγματικά στο ... para5 την έβγαλαν την διευκρίνηση. ;) Αν και θα'πρεπε το Υπ.Εσωτερικών να την βγάλει την ανακοίνωση κι όχι η Διεύθ. Δυτ. Θεσ/νίκης. :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159913
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.