*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 410330 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #420 στις: Ιούλιος 10, 2010, 09:40:01 πμ »
Εμένα πάντως αρνείται πεισματικά να προχωρήσει πέρα από την 1η σελίδα! Κολλάει στο αφμ και επώνυμο...Δεν με βλέπω να απογράφομαι... :'(
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:53 »

Αποσυνδεδεμένος iparasch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #421 στις: Ιούλιος 10, 2010, 09:54:26 πμ »
Συνάδερφοι καλημέρα,
τελικά τι πρέπει να καταχωρήσουμε στα
α. κατηγορίες
β. φορέας εργασίας
γ. Υπηρεσία και
δ. φορέας οργανικής θέσης
Φαντάζομαι ότι στο α βάζουμε Δημόσιες υπηρεσίες αλλά για τα υπόλοιπα έχω ειλικρινά μπερδευτεί. Στο έντυπο προετοιμασίας αναφέρει πως ο φορέας οργανικής θέσης είναι ο φορέας διορισμού. Επομένως για εμάς είναι το ΥΠΔΒΜΘ;Αν ισχύει κάτι τέτοιο ο φορέας απασχόλησης είναι διαφορετικός από το φορέα οργανικής θέσης...μαλλον τα μπέρδεψα...
Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε
Να σημειώσω πως είμαι σε διάθεση πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #422 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:39:34 πμ »
Συμπληρώνω κανονικά όλα μου τα στοιχεία.
Η μόνη επιλογή που μου δίνει μετά είναι η προεπισκόπηση.
Τί κάνω λάθος?
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #423 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:47:30 πμ »
Συμπληρώνω κανονικά όλα μου τα στοιχεία.
Η μόνη επιλογή που μου δίνει μετά είναι η προεπισκόπηση.
Τί κάνω λάθος?

Αφού πατήσεις προεπισκόπηση, θα σου δείξει όλα τα στοιχεία που έχεις εισάγει και κάτω κάτω θα έχει ένα κουμπί "Αποστολή" (ή κάτι τέτοιο). Το πατάς και μετά σου λέει "Η απογραφή σας ολοκληρώθηκε" κι από κάτω "Κωδικός απογραφής: hjsgfyu7&==++&5" ... κάτι τέτοιο :P Αυτός είναι ο κωδικός σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:53 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #424 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:47:45 πμ »
Εμένα συνεχίζει να μη μου ανοίγει κλάδο, ειδικότητα και βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #425 στις: Ιούλιος 10, 2010, 11:52:03 πμ »
Εμένα συνεχίζει να μη μου ανοίγει κλάδο, ειδικότητα και βαθμό.

Προσπάθησε λίγο αργότερα. Επειδή έκανα απογραφή 3 ατόμων, σε διαφορετικές μέρες, κάποιες φορές κόλλαγε εκεί. Αλλά μετά από λίγο έπαιζε... ή τα έπαιζε τελείως :P

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #426 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:07:43 μμ »
Συμπληρώνω κανονικά όλα μου τα στοιχεία.
Η μόνη επιλογή που μου δίνει μετά είναι η προεπισκόπηση.
Τί κάνω λάθος?

Αφού πατήσεις προεπισκόπηση, θα σου δείξει όλα τα στοιχεία που έχεις εισάγει και κάτω κάτω θα έχει ένα κουμπί "Αποστολή" (ή κάτι τέτοιο). Το πατάς και μετά σου λέει "Η απογραφή σας ολοκληρώθηκε" κι από κάτω "Κωδικός απογραφής: hjsgfyu7&==++&5" ... κάτι τέτοιο :P Αυτός είναι ο κωδικός σου.
χρειάζεται και εκτύπωση???

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #427 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:21:02 μμ »
Συνάδερφοι καλημέρα,
τελικά τι πρέπει να καταχωρήσουμε στα
α. κατηγορίες
β. φορέας εργασίας
γ. Υπηρεσία και
δ. φορέας οργανικής θέσης
Φαντάζομαι ότι στο α βάζουμε Δημόσιες υπηρεσίες αλλά για τα υπόλοιπα έχω ειλικρινά μπερδευτεί. Στο έντυπο προετοιμασίας αναφέρει πως ο φορέας οργανικής θέσης είναι ο φορέας διορισμού. Επομένως για εμάς είναι το ΥΠΔΒΜΘ;Αν ισχύει κάτι τέτοιο ο φορέας απασχόλησης είναι διαφορετικός από το φορέα οργανικής θέσης...μαλλον τα μπέρδεψα...
Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε
Να σημειώσω πως είμαι σε διάθεση πυσδε.

Και εγώ στη διάθεση ΠΥΣΔΕ είμαι ... 
Σου λέω τι επέλεξα να γράψω χωρίς να είμαι σίγουρος αν επέλεξα τα σωστά ...
Λοιπόν ...
Δημόσιες υπηρεσίες
ΦΟΡΕΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ  και  ΦΟΡΕΑΣ  ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ   έβαλα  ΥΠΔΒΜΘ
Υπηρεσία  :   έγραψα  Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ  ΕΚΠ/ΣΗΣ  ταδε  και σε παρένθεση ( προσωρινή τοποθέτηση στο χ σχολείο ) 

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #428 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:29:14 μμ »

χρειάζεται και εκτύπωση???

Δε νομίζω. Αλλά αποθήκευση του κωδικού πιστεύω πως ναι.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #429 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:34:03 μμ »
Παιδιά βρήκα αυτό:

«Φρένο» στην απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων
Η Αρχή επιτρέπει να συγκεντρωθούν στοιχεία για τη μισθοδοσία, ενώ ζητά να ληφθούν μέτρα ασφαλείας
"ΗΜΕΡΗΣΙΑ" 8/7/2010
Του Αλέξανδρου Αυλωνίτη
Προβλήματα και εμπλοκές δημιουργούνται στο σύστημα απογραφής του προσωπικού του Δημοσίου και των ΝΠΔΔ (Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου) καθώς επιβάλλει «περικοπές» η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (ΑΠΠΔ), επιτρέποντας να συγκεντρωθούν στοιχεία που αφορούν μόνο τη μισθοδοσία των υπαλλήλων. Η Αρχή κρίνει ότι δεν επιτρέπεται η συγκέντρωση άλλων περαιτέρω στοιχείων, ενώ επισημαίνει πρόβλημα νομιμότητας στην υπουργική απόφαση που ρυθμίζει τα της απογραφής και η οποία βρίσκεται «στον αέρα».
Παράλληλα η ΑΠΠΔ επιβάλλει στις αρμόδιες αρχές που συγκεντρώνουν τα στοιχεία κατά την απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων, να λάβουν προηγουμένως ειδικά μέτρα ασφαλείας για την απόλυτη προστασία των προσωπικών τους δεδομένων, όπως π.χ. να καταχωρίζονται σε κρυπτογραφημένη μορφή, το ονοματεπώνυμο, το ΑΦΜ, το ΑΜΚΑ, οι διευθύνσεις κ.λπ., προκειμένου να γίνεται ταυτοποίηση μοναδικά για κάθε απογραφόμενο.
Μάλιστα για την τήρηση των μέτρων ασφαλείας, με στόχο να αποτραπεί κάθε κίνδυνος απώλειας, καταστροφής, απαγορευμένης διάδοσης, αθέμιτης επεξεργασίας και πρόσβασης όσον αφορά σε προσωπικά δεδομένα, η Αρχή ζητά να έχει πλήρη ενημέρωση εντός 6μήνου, για να αποφανθεί στη συνέχεια κατά πόσον προστατεύονται νόμιμα τα προσωπικά δεδομένα των υπαλλήλων ή χρειάζεται να ληφθούν πρόσθετα μέτρα.
Προσφυγές
Αφορμή να ασχοληθεί η Αρχή με το ζήτημα της απογραφής έδωσαν προσφυγές - καταγγελίες δημοσίων υπαλλήλων αλλά και της Ομοσπονδίας δικαστικών υπαλλήλων. Κατά τις προσφυγές, υπάρχει κίνδυνος για τα προσωπικά δεδομένα, ενώ κατά την απογραφή που γίνεται τόσο για λόγους ενημέρωσης σχετικά με τη μισθοδοσία όσο και εκσυγχρονισμού της Δημόσιας Διοίκησης, υποστηρίζεται ότι ζητούνται επιπλέον στοιχεία που δεν είναι αναγκαία για τους σκοπούς που εξυπηρετεί η απογραφή.
Η ΑΠΠΔ υπό τον πρόεδρό της Χρ. Γεραρή εντόπισε ένα βασικό πρόβλημα νομιμότητας, καθώς στον ν. 3845/10 που κύρωσε το Μνημόνιο δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη με την οποία να δίνεται εξουσιοδότηση για την έκδοση υπουργικής απόφασης που να ρυθμίζει τα της απογραφής. Αυτό σημαίνει ότι η σχετική υπουργική απόφαση βρίσκεται ουσιαστικά «στον αέρα» και θα μπορούσε εύκολα να ακυρωθεί με μία προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας.
Για να νομιμοποιηθεί δε η όλη διαδικασία, κανονικά θα χρειαζόταν νέα νομοθετική ρύθμιση. Η Αρχή τονίζει ότι στο Μνημόνιο που αποτελεί παράρτημα του ν. 3845/10 προβλέπεται ότι ο δημόσιος τομέας είναι υπερβολικά μεγάλος και πολυδάπανος και πρέπει να γίνει μικρότερος, πιο ευέλικτος και αποτελεσματικός, αλλά δεν παρέχεται πουθενά στον νόμο εξουσιοδότηση, που θα έπρεπε να είναι ρητή, σαφής και ειδική, για να μπορεί να ρυθμιστεί η απογραφή με υπουργική απόφαση.
Ποια κόβονται
Η Αρχή ενόψει του προβλήματος αυτού, δέχεται ότι τα συναρμόδια υπουργεία Εσωτερικών και Οικονομικών μπορούν να συγκεντρώνουν μόνο όσα στοιχεία είναι αναγκαία και πρόσφορα για να καταδείξουν τη μισθοδοσία των υπαλλήλων. Ετσι «κόβονται» από την Αρχή (ως μη αναγκαία και πρόσφορα) τα στοιχεία που αφορούν τον βαθμό, αλλά και τη βαθμολογία του τίτλου σπουδών, το θέμα του διδακτορικού τίτλου, τον βαθμό του μεταπτυχιακού τίτλου και την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου.
Κατά την ΑΠΠΔ, τα στοιχεία που αφορούν τις ξένες γλώσσες, τις επιμορφώσεις, τους επαίνους - μετάλλια είναι κατ’ αρχήν μη αναγκαία και πρόσφορα, εκτός εάν συνδέονται με την καταβολή επιδομάτων σε συγκεκριμένες κατηγορίες υπαλλήλων. Επίσης από τις πειθαρχικές ποινές των υπαλλήλων πρέπει να καταχωρίζεται μόνο η στέρηση αποδοχών, που συνδέεται με τη μισθοδοσία.
Ποια στοιχεία πρέπει να διαγραφούν
Κριτική για το σύστημα που χρησιμοποιείται
Η ΑΠΠΔ δέχθηκε κατά πλειοψηφία την καταχώριση του αριθμού φορολογικής δήλωσης, του έτους του εκκαθαριστικού, του κωδικού ηλεκτρονικής πληρωμής της ΔΕΗ ως νόμιμη και χρήσιμη για την ταυτοποίηση του απογραφομένου, ενώ κατά τη μειοψηφία, ο κωδικός της ΔΕΗ θα έπρεπε να διαγραφεί γιατί μπορεί να οδηγήσει στη συναγωγή και άλλων προσωπικών δεδομένων. Από τη σχετική λίστα δεδομένων η Αρχή ζητά επίσης να διαγραφούν στοιχεία που αναφέρονται στην περιγραφή καθηκόντων, στις γνώσεις ηλεκτρονικού υπολογιστή κ.λπ., καθώς δεν προβλέπονται στην υπουργική απόφαση, αλλά δεν είναι και αναγκαία ή πρόσφορα για τη μισθοδοσία των υπαλλήλων.
Μέτρα ασφάλειας
Παράλληλα για να μπορέσει να λειτουργήσει το όλο σύστημα χωρίς κινδύνους για τα προσωπικά δεδομένα (απώλεια, καταστροφή, απαγορευμένη διάδοση, αθέμιτη επεξεργασία - πρόσβαση) οι οποίοι είναι αυξημένοι λόγω της ύπαρξης πλέον μιας ενιαίας ηλεκτρονικής εφαρμογής, η Αρχή αξιώνει να υπάρξουν μέτρα ασφαλείας ιδιαίτερα αυξημένα σε σύγκριση με τα ήδη αυξημένα μέτρα των υπηρεσιών του Δημοσίου. Μεταξύ άλλων, πρέπει να υπάρχουν μέτρα που να εξασφαλίζουν ασφαλή σύνδεση μέσω φυλλομετρητή διαδικτύου με προβλέψεις για διαχείριση φόρτου και αποφυγή πολλαπλών κακόβουλων καταχωρίσεωνκ.λπ.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #430 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:41:22 μμ »
Παιδιά βρήκα αυτό:

«Φρένο» στην απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων
Η Αρχή επιτρέπει να συγκεντρωθούν στοιχεία για τη μισθοδοσία, ενώ ζητά να ληφθούν μέτρα ασφαλείας
"ΗΜΕΡΗΣΙΑ" 8/7/2010
Του Αλέξανδρου Αυλωνίτη
Προβλήματα και εμπλοκές δημιουργούνται στο σύστημα απογραφής του προσωπικού του Δημοσίου και των ΝΠΔΔ (Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου) καθώς επιβάλλει «περικοπές» η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (ΑΠΠΔ), επιτρέποντας να συγκεντρωθούν στοιχεία που αφορούν μόνο τη μισθοδοσία των υπαλλήλων. Η Αρχή κρίνει ότι δεν επιτρέπεται η συγκέντρωση άλλων περαιτέρω στοιχείων, ενώ επισημαίνει πρόβλημα νομιμότητας στην υπουργική απόφαση που ρυθμίζει τα της απογραφής και η οποία βρίσκεται «στον αέρα».
Παράλληλα η ΑΠΠΔ επιβάλλει στις αρμόδιες αρχές που συγκεντρώνουν τα στοιχεία κατά την απογραφή των δημοσίων υπαλλήλων, να λάβουν προηγουμένως ειδικά μέτρα ασφαλείας για την απόλυτη προστασία των προσωπικών τους δεδομένων, όπως π.χ. να καταχωρίζονται σε κρυπτογραφημένη μορφή, το ονοματεπώνυμο, το ΑΦΜ, το ΑΜΚΑ, οι διευθύνσεις κ.λπ., προκειμένου να γίνεται ταυτοποίηση μοναδικά για κάθε απογραφόμενο.
Μάλιστα για την τήρηση των μέτρων ασφαλείας, με στόχο να αποτραπεί κάθε κίνδυνος απώλειας, καταστροφής, απαγορευμένης διάδοσης, αθέμιτης επεξεργασίας και πρόσβασης όσον αφορά σε προσωπικά δεδομένα, η Αρχή ζητά να έχει πλήρη ενημέρωση εντός 6μήνου, για να αποφανθεί στη συνέχεια κατά πόσον προστατεύονται νόμιμα τα προσωπικά δεδομένα των υπαλλήλων ή χρειάζεται να ληφθούν πρόσθετα μέτρα.
Προσφυγές
Αφορμή να ασχοληθεί η Αρχή με το ζήτημα της απογραφής έδωσαν προσφυγές - καταγγελίες δημοσίων υπαλλήλων αλλά και της Ομοσπονδίας δικαστικών υπαλλήλων. Κατά τις προσφυγές, υπάρχει κίνδυνος για τα προσωπικά δεδομένα, ενώ κατά την απογραφή που γίνεται τόσο για λόγους ενημέρωσης σχετικά με τη μισθοδοσία όσο και εκσυγχρονισμού της Δημόσιας Διοίκησης, υποστηρίζεται ότι ζητούνται επιπλέον στοιχεία που δεν είναι αναγκαία για τους σκοπούς που εξυπηρετεί η απογραφή.
Η ΑΠΠΔ υπό τον πρόεδρό της Χρ. Γεραρή εντόπισε ένα βασικό πρόβλημα νομιμότητας, καθώς στον ν. 3845/10 που κύρωσε το Μνημόνιο δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη με την οποία να δίνεται εξουσιοδότηση για την έκδοση υπουργικής απόφασης που να ρυθμίζει τα της απογραφής. Αυτό σημαίνει ότι η σχετική υπουργική απόφαση βρίσκεται ουσιαστικά «στον αέρα» και θα μπορούσε εύκολα να ακυρωθεί με μία προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας.
Για να νομιμοποιηθεί δε η όλη διαδικασία, κανονικά θα χρειαζόταν νέα νομοθετική ρύθμιση. Η Αρχή τονίζει ότι στο Μνημόνιο που αποτελεί παράρτημα του ν. 3845/10 προβλέπεται ότι ο δημόσιος τομέας είναι υπερβολικά μεγάλος και πολυδάπανος και πρέπει να γίνει μικρότερος, πιο ευέλικτος και αποτελεσματικός, αλλά δεν παρέχεται πουθενά στον νόμο εξουσιοδότηση, που θα έπρεπε να είναι ρητή, σαφής και ειδική, για να μπορεί να ρυθμιστεί η απογραφή με υπουργική απόφαση.
Ποια κόβονται
Η Αρχή ενόψει του προβλήματος αυτού, δέχεται ότι τα συναρμόδια υπουργεία Εσωτερικών και Οικονομικών μπορούν να συγκεντρώνουν μόνο όσα στοιχεία είναι αναγκαία και πρόσφορα για να καταδείξουν τη μισθοδοσία των υπαλλήλων. Ετσι «κόβονται» από την Αρχή (ως μη αναγκαία και πρόσφορα) τα στοιχεία που αφορούν τον βαθμό, αλλά και τη βαθμολογία του τίτλου σπουδών, το θέμα του διδακτορικού τίτλου, τον βαθμό του μεταπτυχιακού τίτλου και την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου.
Κατά την ΑΠΠΔ, τα στοιχεία που αφορούν τις ξένες γλώσσες, τις επιμορφώσεις, τους επαίνους - μετάλλια είναι κατ’ αρχήν μη αναγκαία και πρόσφορα, εκτός εάν συνδέονται με την καταβολή επιδομάτων σε συγκεκριμένες κατηγορίες υπαλλήλων. Επίσης από τις πειθαρχικές ποινές των υπαλλήλων πρέπει να καταχωρίζεται μόνο η στέρηση αποδοχών, που συνδέεται με τη μισθοδοσία.
Ποια στοιχεία πρέπει να διαγραφούν
Κριτική για το σύστημα που χρησιμοποιείται
Η ΑΠΠΔ δέχθηκε κατά πλειοψηφία την καταχώριση του αριθμού φορολογικής δήλωσης, του έτους του εκκαθαριστικού, του κωδικού ηλεκτρονικής πληρωμής της ΔΕΗ ως νόμιμη και χρήσιμη για την ταυτοποίηση του απογραφομένου, ενώ κατά τη μειοψηφία, ο κωδικός της ΔΕΗ θα έπρεπε να διαγραφεί γιατί μπορεί να οδηγήσει στη συναγωγή και άλλων προσωπικών δεδομένων. Από τη σχετική λίστα δεδομένων η Αρχή ζητά επίσης να διαγραφούν στοιχεία που αναφέρονται στην περιγραφή καθηκόντων, στις γνώσεις ηλεκτρονικού υπολογιστή κ.λπ., καθώς δεν προβλέπονται στην υπουργική απόφαση, αλλά δεν είναι και αναγκαία ή πρόσφορα για τη μισθοδοσία των υπαλλήλων.
Μέτρα ασφάλειας
Παράλληλα για να μπορέσει να λειτουργήσει το όλο σύστημα χωρίς κινδύνους για τα προσωπικά δεδομένα (απώλεια, καταστροφή, απαγορευμένη διάδοση, αθέμιτη επεξεργασία - πρόσβαση) οι οποίοι είναι αυξημένοι λόγω της ύπαρξης πλέον μιας ενιαίας ηλεκτρονικής εφαρμογής, η Αρχή αξιώνει να υπάρξουν μέτρα ασφαλείας ιδιαίτερα αυξημένα σε σύγκριση με τα ήδη αυξημένα μέτρα των υπηρεσιών του Δημοσίου. Μεταξύ άλλων, πρέπει να υπάρχουν μέτρα που να εξασφαλίζουν ασφαλή σύνδεση μέσω φυλλομετρητή διαδικτύου με προβλέψεις για διαχείριση φόρτου και αποφυγή πολλαπλών κακόβουλων καταχωρίσεωνκ.λπ.


Σελίδα 21 αυτού του νήματος

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #431 στις: Ιούλιος 10, 2010, 01:16:55 μμ »
Συμπληρώνω κανονικά όλα μου τα στοιχεία.
Η μόνη επιλογή που μου δίνει μετά είναι η προεπισκόπηση.
Τί κάνω λάθος?

Αφού πατήσεις προεπισκόπηση, θα σου δείξει όλα τα στοιχεία που έχεις εισάγει και κάτω κάτω θα έχει ένα κουμπί "Αποστολή" (ή κάτι τέτοιο). Το πατάς και μετά σου λέει "Η απογραφή σας ολοκληρώθηκε" κι από κάτω "Κωδικός απογραφής: hjsgfyu7&==++&5" ... κάτι τέτοιο :P Αυτός είναι ο κωδικός σου.

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν ήταν όμως αυτό το θέμα.
Δεν είχα συμπληρώσει το πεδίο ειδικότητα,μιας και είμαι νηπιαγωγός και αυτή η επιλογή δεν υπήρχε.Το πεδίο όμως ήταν υποχρεωτικό.
Μετά για ώρα έπαθα αυτό που συμβαίνει στην anna.Δε μου άνοιγε κλάδο ειδικότητα κ.τ.λ.
Μετά από πολλές προσπάθειες από την αρχή και ανανεώσεις της σελίδας κατάφερα και απογράφηκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2010, 01:20:15 μμ από alexel »
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Sightseer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #432 στις: Ιούλιος 10, 2010, 01:26:24 μμ »
Αν δεν ανοίγουν όλα τα πεδία δοκιμάστε αργότερα... Χθες τα ίδια προβλήματα είχα αλλά κάποια στιγμή το βράδυ λειτούργησαν όλα κανονικά... Θέλει και τύχη από ότι φαίνεται... αν σου κάτσει απογράφεσαι...  ;D
Τώρα εγώ έβαλα:
α. κατηγορίες ....Δημόσιες Υπηρεσίες
β. φορέας εργασίας....... ΥΔΒΜΘ
γ. Υπηρεσία    ....... το σχολείο μου...          
δ. φορέας οργανικής θέσης ....τσέκαρα το ίδιο με το φορέα εργασίας... εφόσον εκεί είναι η οργανική μου

Εφόσον πατήσετε προσθήκη το/τα πτυχίο/α τότε κάνετε προεπισκόπιση, και αν όλα είναι οκ, πατάτε οριστική υποβολή!
Σας δίνει ένα κωδικό τον οποίο τυπώστε ή κρατήστε κάπου τέλος πάντων γιατί είναι το μόνο αποδεικτικό της απογραφής... αν το σύστημα υπάρχει και μετά την Δευτέρα...  ;D
Καλή τύχη, μην αναχώνεστε και υπομονή, θα κάτσει που θα πάει... (για γέλια και για κλάματα)  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2010, 01:29:41 μμ από Sightseer »

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #433 στις: Ιούλιος 10, 2010, 01:31:38 μμ »
Παιδιά μην αγχωνεστε θα μας βρουν. Εφ' όσον δώσαμε Αριθμό Μητρώου Εκπαιδευτικού είμαστε οκ.
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 595

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.