*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 410352 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1204 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 09:23:25 μμ »
Οπότε κάντε το τώρα που είναι νωρίς. Εγώ ήδη το πρωί πήγα στην εφορία και πήρα τον κλεδάριθμο και ενεργοποίησα το λογαριασμό μου.
Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Πουθενά δεν λέει στο apografi.gov.gr πως μπορώ τώρα να διαγράψω μία από τις 2 απογραφές που είχα κάνει το καλοκαίρι!!!

θα βγει στο...μέλλον ανακοίνωση για το πότε θα επιλέξουμε  ποια από τις απογραφές μας είναι εγκυρη (υπό την προϋπόθεση ότι κάναμε περισσότερες από μια απογραφές το καλοκαιρι)
Το ερώτημα ειναι: θα χρειαστει όλη η διαδικασία με το TAXISnet προκειμένου να επιλέξουμε μια από τις 2 απογραφές;

Εγώ σήμερα τους έστειλα mail με σχετικό ερώτημα και η απάντηση τους: Όταν υπάρξει πρόοδος στην υλοποίηση του αιτήματος, θα ενημερωθείτε μέσω ανάλογου ηλεκτρονικού μηνύματος άμεσα.

Αντε να βγάλουμε συμπέρασμα ??? :-\ ??? :-\
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:51 »

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1205 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 01:28:43 πμ »
Οπότε κάντε το τώρα που είναι νωρίς. Εγώ ήδη το πρωί πήγα στην εφορία και πήρα τον κλεδάριθμο και ενεργοποίησα το λογαριασμό μου.
Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Πουθενά δεν λέει στο apografi.gov.gr πως μπορώ τώρα να διαγράψω μία από τις 2 απογραφές που είχα κάνει το καλοκαίρι!!!
περιμενουμε να μας ειδοποιησει η εφορια ή παμε ετσι ? μετα απο ποσες μερες πηγες αφου εκανες την αιτηση ?

(Είσαι στην μπανανία και ρωτάς αν θα σε ειδοποιήσει κανείς;)
Κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά, την επομένη στον Μητρώο της εφορίας(όχι απαραίτητα στην ΔΟΥ εγγραφής σου) και όταν έρθει η σειρά σου 5 λεπτά υπόθεση να πάρεις τον κλειδάριθμο. Μετά πας πάλι στο internet και επικυρώνεις με αυτον τον κλειδάριθμο την εγγραφή σου.

Τώρα για τον αν είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να βγάλουμε κωδικό στο taxisnet νομίζω ότι το λέει ξεκάθαρα:
Πρόσβαση στο σύστημα απογραφής
"Παρακαλούνται οι προϊστάμενοι Διευθύνσεων Προσωπικού και όλοι οι μισθοδοτούμενοι από το Ελληνικό Δημόσιο, στην περίπτωση που δεν είναι ήδη κάτοχοι, να αποκτήσουν κωδικούς πρόσβασης στο TAXISnet, ακολουθώντας την παρακάτω διαδικασία"

Η κοινή λογική λέει λοιπόν ότι αν εσύ μισθοδοτούμενε από το κράτος θέλεις να κάνεις οποιαδήποτε τροποποίηση στα στοιχεία της απογραφής σου (και επομένως και αφαίρεση επιπλέον απογραφής το καλοκαίρι) πρέπει να ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία.
Να κάνω και την πρόβλεψη ότι θα είσαι και υποχρεωμένος σε κάθε υπηρεσιακή αλλαγή να ανανεώνεις τα στοιχεία της απογραφής σου. Όποτε για λιγότερη μελλοντική ταλαιπωρία προτείνω να κάνετε  και εσείς τώρα την εγγραφή στο taxisnet.

 
Τώρα, όσον αφορά την πρόσβαση στα στοιχεία απογραφής ακόμα και μετά από την εγγραφή στο taxisnet, αυτή δεν είναι διαθέσιμη προς το παρόν. Απλά με το που έκανα σύνδεση στο taxisnet έχει κάπου στο μενού ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, που υποθέτω ότι σε επόμενο διάστημα θα προστεθεί ίσως εκεί μία επιλογή για εμφάνιση της φόρμας με τα στοιχεία της απογραφής του Καλοκαιριού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2010, 01:35:00 πμ από sensible »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1206 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 04:58:29 μμ »
Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή η διαδικασία με το taxisnet είναι μόνο για όσους θέλουν να τροποποιήσουν τα στοιχεία της απογραφής τους; Γιατί λέει τότε ότι όλοι όσοι μισθοδοτούνται από το Ελληνικό δημόσιο πρέπει να πάρουν τον κωδικό για το taxisnet? όλοι θα τροποποιήσουμε τα στοιχεία μας;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1207 στις: Δεκέμβριος 18, 2010, 05:07:09 μμ »
Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή η διαδικασία με το taxisnet είναι μόνο για όσους θέλουν να τροποποιήσουν τα στοιχεία της απογραφής τους; Γιατί λέει τότε ότι όλοι όσοι μισθοδοτούνται από το Ελληνικό δημόσιο πρέπει να πάρουν τον κωδικό για το taxisnet? όλοι θα τροποποιήσουμε τα στοιχεία μας;

Ίσως μελλοντικά να χρειαζόμαστε όλοι τους κωδικους αυτούς όχι μόνο για την απογραφή αλλά και για άλλες υπηρεσίες.
Υποθέτω , γιατι απο ό,τι φαίνεται πάλι μόνοι μας θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα, χωρίς καμια ενημέρωση :-\ :-\ :-\
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:51 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1208 στις: Δεκέμβριος 19, 2010, 12:22:41 πμ »
Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή η διαδικασία με το taxisnet είναι μόνο για όσους θέλουν να τροποποιήσουν τα στοιχεία της απογραφής τους; Γιατί λέει τότε ότι όλοι όσοι μισθοδοτούνται από το Ελληνικό δημόσιο πρέπει να πάρουν τον κωδικό για το taxisnet? όλοι θα τροποποιήσουμε τα στοιχεία μας;

Ίσως μελλοντικά να χρειαζόμαστε όλοι τους κωδικους αυτούς όχι μόνο για την απογραφή αλλά και για άλλες υπηρεσίες.
Υποθέτω , γιατι απο ό,τι φαίνεται πάλι μόνοι μας θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα, χωρίς καμια ενημέρωση :-\ :-\ :-\

Αυτό είναι σίγουρο. Όπως επίσης και ότι οι κωδικοί θα χρειάζονται και για άλλες υπηρεσίες η κυριότερη των οποίων είναι η ηλεκτρονική υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, που όπως έχει εξαγγελθεί θα είναι υποχρεωτική για όλους. 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1209 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 09:38:02 πμ »
Εγκύκλιος απογραφής για όλο το Δημόσιο ώς τις 10 Ιανουαρίου - Σαρωτικές μετατάξεις προσωπικού με απειλές απόλυσης

27/12/2010 - 08:46

* Απειλή απόλυσης για όσους δεν θα δεχτούν * Πού πάνε 4.500 υπάλληλοι των 75 πρώην Οργανισμών

ΠΟΔΑΡΙΚΟ στην καινούργια χρονιά με σαρωτικές μετατάξεις προσωπικού σε όλο το Δημόσιο θα κάνει η κυβέρνηση. Κατεπείγουσα εγκύκλιος, που «έφυγε» σήμερα από το υπουργείο Εσωτερικών προς όλους τους οργανισμούς, ζητεί σε χρόνο-ρεκόρ -μέχρι 10 Ιανουαρίου- πλήρη καταγραφή προσωπικού, ειδικοτήτων και κλάδων όλων των υπαλλήλων, καθώς και των κενών θέσεων και του πλεονάζοντος προσωπικού.

Μέσα σε ασφυκτικά χρονικά πλαίσια -περί το τέλος Ιανουαρίου- οι υπάλληλοι που θα θεωρηθούν πλεονάζοντες θα μετακινηθούν σε άλλες υπηρεσίες, αλλάζοντας ακόμα και ειδικότητα, αφού παρακολουθήσουν ταχύρρυθμα προγράμματα εκπαίδευσης.

Την ευθύνη συλλογής των στοιχείων θα έχουν οι γενικοί γραμματείς των υπουργείων, ενώ ειδική επιτροπή «διαχείρισης μετατάξεων» συγκροτείται στη Γενική Γραμματεία Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης. Στο μεταξύ, με «φύλλα πορείας» 4.500 υπάλληλοι, από 75 φορείς του Δημοσίου που καταργήθηκαν ή συγχωνεύτηκαν, επί ποινή απόλυσης πρέπει μέσα σε 15 ημέρες να παρουσιαστούν στις νέες τους υπηρεσίες.

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=18133
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1210 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 02:02:13 μμ »
καλησπέρα!!!χρόνια πολλά σε όλους. Για να καταλάβω: πρέπει δηλαδή να ξεκινήσουμε απο τώρα τη διαδικασία αυτή με το taxisnet, τους κωδικούς και τη ΔΟΥ ή πρέπει να περιμένουμε κάποιες συγκεκριμένες ημερομηνίες?

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1211 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 02:08:11 πμ »
Παιδιά χρόνια πολλά σε όλους!
Ξεκίνησα να κάνω την αίτηση απογραφής και το taxisnet μου λέει ότι υπάρχει ήδη αίτηση εγγραφής για το δικό μου ΑΦΜ.
Δεν έχω κάνει ποτέ τέτοια αίτηση, είμαι νεοδιόριστη. Μήπως το ξεκίνησε η δευτεροβάθμια διεύθυνση για μας? Έχει καμία σχέση με το απογραφικό δελτίο που μας έδωσαν να συμπληρώσουμε όταν διοριστήκαμε τον Αύγουστο???

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1213 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 01:39:17 μμ »
Διαβάζοντας και τα προηγούμενα post κατάλαβα τι έχει γίνει. Ο λογιστής μου έχει πάρει κωδικούς για μένα. Οπότε, σύμφωνα με το άρθρο της enet θα μπορώ να χρησιμοποιώ τους κωδικούς για ένα χρονικό διάστημα, κλπ κλπ...

Καλές γιορτές σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1214 στις: Δεκέμβριος 28, 2010, 10:51:37 μμ »
επίσης κοιταξτε στη σελίδα απογραφης:

http://apografi.gov.gr/

βγηκε νέα ανακοίνωση!
Στην ουσία ξεκίνησε η εφαρμογη του 1ου από τα  3 βήματα στα οποια θα ολοκληρωθει η  δεύτερη φάση απογραφης (αφορα τους προισταμενους)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1215 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 11:28:23 πμ »
Kalimera
ki egw neodioristi eimai mallon i diadikasia ginetai apo ta grafeia ki emena mou dwsane ena entypo na sumplirwsw,otan dioristika.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1216 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 11:39:04 πμ »
Και τώρα που άρχισε η β φαση της απογραφής,τί γίνεται με εμάς που στην επιβεβαίωση απογραφής λέει οτι ο εκκαθαριστής μας δεν έχει στείλει στοιχεία για εμάς στη ενιαία αρχή πληρωμών?Ξέρει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1217 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 11:40:49 πμ »
Kalimera
ki egw neodioristi eimai mallon i diadikasia ginetai apo ta grafeia ki emena mou dwsane ena entypo na sumplirwsw,otan dioristika.

Ναι, ένα απογραφικό δελτίο, ή κάτι τέτοιο.
Εγώ όμως έχω κωδικό στο taxisnet εδώ και έξι χρόνια.
Είναι ο κωδικός που είχε ζητήσει ο λογιστής μου για να υποβάλλει τη φορολογική μου δήλωση ηλεκτρονικά.
Θα πάω μάλλον αύριο στη ΔΟΥ που ανήκω να δω τέλος πάντων τι έχει γίνει.
Δεν έχω καταλάβει αν η διευθυνση έχει εμπλακεί σε αυτή τη διαδικασία με το απογραφικό δελτίο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159916
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.