*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154260 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6664 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 06:52:40 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/42468/den-aposyretai-i-tropologia-gia-tin-eidiki-agogi?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Κανονικά θα προχωρήσει σε ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής η τροπολογία για την Ειδική Αγωγή.
Το θέμα συζήτησε σήμερα ο υπουργός Παιδείας Νίκος Φίλης με  τις διοικήσεις της ΟΛΜΕ και της ΔΟΕ  και δήλωσε τα εξής:

-Υπάρχει μία τροπολογία στη βουλή που καθιερώνει την επικρατέστερη σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες επιλογή της συμπεριληπτικής διδασκαλίας στην ειδική αγωγή.

NAI ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ

-Αυτή η επιλογή  σημαίνει όχι στη γκετοποιήση των παιδιών με ειδικές ανάγκες.

ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΜΕ 25 ΠΑΙΔΙΑ Τι ΘΑ ΕΙΝΑΙ?

-Αυτό δεν σημαίνει μείωση του εκπαιδευτικού προσωπικού, αντιθέτως θα έχουμε για πρώτη φορά στην ειδική εκπαίδευση από το Σεπτέμβριο μόνιμο και περισσότερΟ προσωπικό.

ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΠΑ

-Επίσης φέτος για πρώτη φορά στην ειδική αγωγή, σε σχέση με άλλες χρονιές, είχαμε προσλήψεις αναπληρωτών κατά 50% παραπάνω

ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΤΙ ΨΥΧΟΥΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΠΑ, μόλις τελειώσουν τι θα κάνουν????


Είναι γνωστή η τακτική το μπαγιάτικο ψάρι να το βαφτίζουμε φρέσκο κρέας
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6665 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:07:18 μμ »
Το θέμα αυτό με τα εξ αποστάσεως αφορά και τα μεταπτυχιακά που τρέχουν ή δε ξέρουμε;
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6666 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:11:41 μμ »
Και γω γράφτηκα σε αυτό το εξάμηνο παιδιά, αλλά αν είναι να μην αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό, θα διακόψω. Δεν πρόκειιται να πετάξω άλλες 5.5 χιλιάδες ευρώ, έτσι. Πρέπει το Πανεπιστήμιο να λάβει θέση για το ζήτημα αυτό!

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6667 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:18:32 μμ »
πρέπει να βγάλει ανακοίνωση το πανεπιστήμιο , το μονο που μας λένε οτι εμεις που μπήκαμε τωρα ΥΠΟΤΘΕΤΑΙ οτι είμαστε οι τυχεροί και ότι αφορά τους επόμενους !!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6668 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:21:27 μμ »
Βγήκε και το τελευταίο μάθημα ... ουφ

Καταρχήν εύχομαι σε όλες και όλους καλή δύναμη και καλή τύχη... το forum  με κράτησε σε ετοιμότητα όλο αυτό το χρόνο. τα DL έχουν μια ιδιαιτερότητα

Επειδή προφανώς η κυβέρνηση που έχουμε δεν υπάρχει θα συνεχίσω να είμαι συντονισμένος

Σημ (μην γελάσετε) Από αυτούς του τελείωσαν τώρα Ποιος είναι ο ακριβής τίτλος του μεταπτυχιακού, για να τον γράψω στον ΔΟΑΤΑΠ

.... stay tuned
Σωκράτη καλό και μόνιμο διορισμό σου έυχομαι, και γρήγορα!Να μπαίνεις καμμιά φορά εδώ να μας κατατοπίζεις εμάς τους καινούργιους.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6669 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:24:16 μμ »
πρέπει να βγάλει ανακοίνωση το πανεπιστήμιο , το μονο που μας λένε οτι εμεις που μπήκαμε τωρα ΥΠΟΤΘΕΤΑΙ οτι είμαστε οι τυχεροί και ότι αφορά τους επόμενους !!

Πρέπει να σιγουρευτούμε γι' αυτό. Εγώ πάντως πολύ φοβάμαι, ότι όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν. Τελευταίοι φοβάμαι πως θα είναι όσοι κάνανε αίτηση τώρα την άνοιξη.

Έλεος πια, παίζουν με τις ζωές μας, τα νεύρα μας. Τι αναισθησία είναι αυτή. Οκ, θέλουν να χτυπήσουν αυτά τα μεταπτυχιάκα? Εντάξει. Ας το κάνουν. ΑΛλά ό,τι αποφασίζουν να μην ισχύει αναδρομικά γιατί όσοι το επιλέξαμε, το κάναμε με άλλες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6670 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:26:33 μμ »
Πρέπει να σιγουρευτούμε γι' αυτό. Εγώ πάντως πολύ φοβάμαι, ότι όσοι πρόλαβαν πρόλαβαν. Τελευταίοι φοβάμαι πως θα είναι όσοι κάνανε αίτηση τώρα την άνοιξη.

Έλεος πια, παίζουν με τις ζωές μας, τα νεύρα μας. Τι αναισθησία είναι αυτή. Οκ, θέλουν να χτυπήσουν αυτά τα μεταπτυχιάκα? Εντάξει. Ας το κάνουν. ΑΛλά ό,τι αποφασίζουν να μην ισχύει αναδρομικά γιατί όσοι το επιλέξαμε, το κάναμε με άλλες συνθήκες.
Μακάρι. Στο κάτω κάτω κάνουμε και ένα μεταπτυχιακό που θέλει κόπο.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6671 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:41:28 μμ »
Και επαναλαμβάνω πως από την πρόταση «Πρακτική άσκηση η οποία ενσωματώνεται σε πρόγραμμα σπουδών ομοταγών εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης της αλλοδαπής» εγώ καταλαβαίνω πως αναφέρεται σε προγράμματα που έχουν ήδη πρακτική.
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6672 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:42:55 μμ »
Ναι, το ζήτημα όμως είναι πως αν περάσουν τα κριτήρια συνάφειας και γίνουν επίσημα, πάλι δεν θα αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό, αν ισχύσουν αναδρομικά τα κριτήρια για όσους δεν έχουν καταθέσει στο ΔΟΑΤΑΠ

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6673 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:47:11 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΔΟΑΤΑΠ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΟΣΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΔΡΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΠΟΥΜΠΟΥΛΑ; ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.  ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6674 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 07:53:48 μμ »
Θα πάρω τηλέφωνο εγώ αύριο στο Δοαταπ τηλέφωνο και θα σας πω, αυτό που λέτε μερικοί πως αφορά τα ιδρυματα που έχουν πρακτική και όχι το δικό μας μονο σαν ποντιακό ανέκδοτο ακούγεται. Ασφαλώς θα πρεπει να έχει και το δικό μας με τους νέους κανόνες . Αμα ηταν έτσι θα επέλεγαν όλα τα πανεπιστήμια να μην κάνουν πρακτική .

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6675 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:05:27 μμ »
Κωστα επειδη ειμαστε ποντιοι για εξηγησε μας ποιοι ειναι οι νεοι κανονες; Η εισηγηση του Κουρμπετη;

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6676 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 08:05:57 μμ »
SOSSS!!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το webex... Θέλω να παρακολουθήσω μια μαγνητοσκοπημένη τηλεδιάσκεψη, αλλά πατώντας τον αντίστοιχο σύνθεσμο μου βγάζει ένα παράθυρο authentication required και μου ζητα user name και password. Ξερει κανείς ποια στοιχεια πρέπει να πληκτρολογήσω; Γιατί αυτά που μπαίνω στο moodle δεν τα δεχεται... Υπάρχει περίπτωση να έχω κατεβάσει λάθος εφαρμογή; Μήπως έχει κάποιος link της σελίδας poy κατεβάζεις το webex;; Παίζουν ρόλο τα windows του υπολογιστή;

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6677 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 10:07:40 μμ »
SOSSS!!
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το webex... Θέλω να παρακολουθήσω μια μαγνητοσκοπημένη τηλεδιάσκεψη, αλλά πατώντας τον αντίστοιχο σύνθεσμο μου βγάζει ένα παράθυρο authentication required και μου ζητα user name και password. Ξερει κανείς ποια στοιχεια πρέπει να πληκτρολογήσω; Γιατί αυτά που μπαίνω στο moodle δεν τα δεχεται... Υπάρχει περίπτωση να έχω κατεβάσει λάθος εφαρμογή; Μήπως έχει κάποιος link της σελίδας poy κατεβάζεις το webex;; Παίζουν ρόλο τα windows του υπολογιστή;

σαν name προσπαθησε να βαλεις τον φοιτητικό αριθμο (U...)και σαν password την χρονια γεννησης/μηνα/μερα (πχ. 19930813)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.