*

Αποστολέας Θέμα: Μουσική (2015 -2021)  (Αναγνώστηκε 1103191 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2604 στις: Μάρτιος 26, 2016, 03:00:23 μμ »
Ευτυχώς υπάρχει γύρω μου πολυπολιτισμικότητα και ριξικέλευθη σταση ζωής. Τί να πω!!!!!!!!!!!!Τέτοια αξιοσύνη πουθενά αλλού παρά μόνο στο σάιτ αυτό. Λες και αν κάποιος δει πως σφάζονται στο νήμα διορισμούς δεν θα καταλάβει το αυτονόητο. Διεθνισμός και ευχολόγια από ανθρώπους που αν ζητηθεί να δώσουν το σπίτι τους ή να θυσιαστούν για τους γύρω τους θέλω να δω τι θα κάνουν...Όσο για τις παρελάσεις είναι δείγμα και φόρος τιμής για όσους πολέμησαν για μας. Όποιος θέλει να μετέχει σε εθνική εορτή δική μας ας το κάνει αλλά δίχως να προκαλεί. Άλλωστε πρέπει να ξέρει που μετέχει και τι πρεσβεύει αυτό που κάνει.Εκτός και αν θέλετε και γω να πάω στις χώρες τους και να προσεύχομαι στο θεό και να φορώ σταυρό. Πώς λέτε να φερθούν???
Να βάλω και ένα τραγουδάκι για τα τυπικά.
https://www.youtube.com/watch?v=fFaljbyX1WY
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2016, 03:15:38 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:31 »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2605 στις: Μάρτιος 26, 2016, 03:25:32 μμ »
Θα σε λατρεψουν.Θα παρελαυνεις σαν τον Αμλετ,με το κεφαλι στο χερι.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2606 στις: Μάρτιος 26, 2016, 03:36:35 μμ »
Μπα θα δείξουν.... πώς το παμε;Πολυπολιτισμικότητα.Χα,χα....Αχ το κεφάλι μου δεν θα το δω καν.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2607 στις: Μάρτιος 26, 2016, 04:31:36 μμ »
https://youtu.be/weGBPExDaL8
ΔΝΤ. Χατζής.
Αφιερωμένο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:31 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2608 στις: Μάρτιος 26, 2016, 05:11:00 μμ »
Ο κεφαλοδεσμος της γιαγιας μου δεν υπαγορευθηκε απο καποιο θρησκευτικο κανονα ή αποτελει συμβολο της Ορθοδοξιας,ειναι μερος της παραδοσιακης φορεσιας της υπαιθρου.Τωρα μονο οι γιαγιαδες την φορουν και οι κοπελες που ενδυονται παραδοσιακα για χορους.
Η μαντιλα ειναι συμβολο καταπιεσης συνδεδεμενη αρρηκτα με το Ισλαμ και φοριεται στην καθημερινοτητα.


Ο κεφαλόδεσμος της γιαγιάς σου ήταν υπαγορευμένος όχι από τη μόδα, αλλά από ηθικούς κανόνες της εποχής.
Υπήρχε μάλιστα και διαφοροποίηση ανάλογα με το αν η γυναίκα ήταν παντρεμένη ή ελεύθερη, νέα ή ηλικιωμένη. Δεν είχε την ελευθερία μια γυναίκα να φορέσει όποιο μαντήλι ήθελε ούτε να μη φορέσει καν.
Να σου θυμίσω τη λέξη "ξετσίπωτος" και τη φράση "δεν έχει τσίπα", όπου το μαντήλι ("τσίπα" στα σλάβικα) ήταν συνώνυμο της υποχρεωτικής ηθικής συστολής.

Στο Ισλάμ ο συγκεκριμένος ηθικός κανόνας έχει περιβληθεί και με θρησκευτικό χαρακτήρα. Δεν διαφωνώ.
Ομοίως, δεν διαφωνώ ότι η υποχρεωτική χρήση μαντιλιού σε οποιαδήποτε εποχή και περιοχή παραβίαζε την ελευθερία της γυναίκας. Και ούτε θα πρότεινα να επαναφέρουμε αυτό ή πολύ περισσότερο οποιοδήποτε έθιμο παραβιάζει ανθρώπινα δικαιώματα.
Απλώς, θεωρώ ότι η χρήση μαντίλας είναι μια οριακή ή τουλάχιστον, όχι τόσο ακραία παραβίαση όπως συμβαίνει με άλλα είδη καλύπτρας που χρησιμοποιούνται σε χώρες της Μέσης Ανατολής. Οπότε δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει με το ζόρι να απαγορεύσεις σε κάποια να τη φοράει.


Μην μπερδευουμε τους φιλελληνες που θυσιαστηκαν με ενα απλο κοριτσακι που ειναι ΑΝΗΛΙΚΟ και η μαντιλα ειναι επιλογη αλλων,των γονιων της.Η πατριδα ΔΕΝ ειναι σχετικη εννοια ,ειναι απολυτη εννοια,οπως η εννοια του καλου,της δικαιοσυνης.

Ναι, αλλά αυτοί οι γονείς του ανήλικου κοριτσιού δέχθηκαν να παρελάσει σε μια εθνική επέτειο δίπλα στη σημαία αυτής της χώρας. Αυτό δείχνει ότι το λιγότερο αποδέχονται αυτήν τη χώρα ως πατρίδα, έστω και δεύτερη. Και είναι καλύτερο να ενισχύεται αυτό το αίσθημα, παρά το αίσθημα της απομόνωσης τους ως κάτι το εντελώς ξένο και εν δυνάμει εχθρικό. Μπορώ να πω ότι το δεύτερο είναι ίσως και επικίνδυνο.

Σχετικό είναι το πόσο σέβεται και αγαπάει κάποιος την πατρίδα του. Αυτό είπα.
Δεν είναι αυτονόητη ιδιότητα όποιου γεννιέται εδώ. Πιστοποιείται στην πράξη με τον τρόπο που φέρεται στο περιβάλλον αυτής της χώρας, στη δημόσια περιουσία, σε κάθε απόφαση που κρίνει την τύχη του πληθυσμού της.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2016, 05:54:18 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2609 στις: Μάρτιος 26, 2016, 05:57:17 μμ »
''Της γιαγιας μου''.Δηλαδη ο κεφαλοδεσμος ανηκει σε μια εποχη που εχει παρελθει ανεπιστρεπτι.Το παραδεχεσαι και εσυ,ηθικοι κανονες-οχι θρησκευτικη επιβολη- μιας αλλης εποχης.Οι καιροι αλλαξαν,τι μας κανει να θελουμε τοσο πολυ να επιστρεψουμε εκει και με χειροτερους ορους;Τι νοσταλγουμε;!
Αν απορριπτουμε τον κεφαλοδεσμο ως ενδειξη ακραιου συντηρητισμου και ελλειψης παιδειας,πως δεχομαστε την μαντιλα που εχει ακομη βαρυτερο φορτιο;;
Ειμαι σιγουρη οτι και την μπουρκα θα την δεχονταν οι ψευτοπροοδευτικοι στην παρελαση.
Να σου θυμισω ποσο επικινδυνα ειναι αυτα τα παιχνιδια τοτε που ειχε ξεσπασει η υποθεση Τσενάι.Γνωριζεις που βρισκεται και τι υποστηριζει σημερα αυτος ο μαθητης.
Δεν υπαρχει οριακη παραβιαση των ανθρωπινων δικαιωματων,οπως δεν υπαρχει και ολιγον εγκυος.
Δεν θα απαγορευσεις στο κοριτσι να φοραει την μαντιλα στην καθημερινοτητα του,θα πρεπει ομως να συμμορφωθει με τους συγκεκριμενους ενδυματολογικους κανονες,στο σχολειο εχουμε κανονες.Ειναι τοσο απλο.Στην παρελαση ειμαστε ολοι ιδιοι,εχουμε ομοιομορφια.
Και το προκλητικο ντυσιμο θα πρεπει να σταματησει επισης.Ο,τι αποκλινει,γινεται για λογους προκλησης,για να στραφει εκει η προσοχη μας.
Αφου αγαπη προς την δευτερη πατριδα σημαινει πως φερεται στο περιβαλλον μιας χωρας,θα επρεπε το ελαχιστο να σεβαστει εναν απλο σχολικο κανονισμο.Στην ταξη μπορει να την φοραει.
Δεν ειμαι στο μυαλο κανενος για να μπορω να πιστοποιησω με βεβαιοτητα το αδολο των κινητρων.Απο τη στιγμη που η εικονα αυτη ξεραμε a priori oτι θα δημιουργησει αισθηση.Βεβαια, μεγαλο μερος της ευθυνης εχουν οι εκπαιδευτικοι.Απο ινστρουκτορες καλα παμε,απο εκπαιδευτικους-παιδαγωγους δεν ξερω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2016, 06:05:00 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2610 στις: Μάρτιος 26, 2016, 06:41:26 μμ »
Να συμφωνήσω με την spiritus asper.
          και
Να βάλω ένα όμορφο κομματι που λατρεύω.
https://www.youtube.com/watch?v=8GFQ-3g5d64
ΕΜΕΝΑ ΔΕ Μ'ΑΓΑΠΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2611 στις: Μάρτιος 26, 2016, 07:38:56 μμ »
Όμορφα είναι σήμερα στην "μουσική"  ;)
Αντε, να 'τοιμαζόμαστε σιγά σιγά για την εξοδο μας....αλλάζει και η ωρα! Πάλι το χάραμα θα μας βρει...!!  :P

εμένα με ενοχλούν άλλα στην παρέλαση, αλλά ας είναι....ο κόσμος που σμπρώχνει, η διπλανη μου που συζητά τι ωρα θα φτασει στο σπίτι, κι αν προλαβαινει να βαλει να μαγειρέψει, η άλλη που περιμένει τον γαμπρο της από τα Λεχαινά το απόγευμα να της φερει λάδι και χόρτα φρεσκο-κομμένα απ το χωριό, μια άλλη παραδίπλα να΄λεει διαρκως "μα πότε θα δω το παλικάρι μου να παρελαύνει - μη σου πω προελαύνει- μια άλλη να την στενευει το παπουτσι που τι το θελε να το βαλει καινουριο γαρ με τοση ορθοστασία και από πίσω να φωναζει ο γυρολόγος " κάστανα, ΄ζεστά κάστανα"....
Μπροστα σου δε, ωραίες στολές και ενδυμασίες και 12ποντα και μίνι δίνουν άλλη αισθηση στην γιορτη μας!!
Θελω του χρόνου να δω, παραδοσιακές στολες, κρητικές βράκες και μια εκτακτη συμμετοχη της Νάντιας Φοντάνας!

Ετσι, να ελαφρύνουμε το κλίμα αλλα και να ακούσουμε/ αφουγκραστούμε τον κόσμο ....
(εδώ, μου γελάνε, δεν με αφήνουν να δημιουργήσω.....
-Τι συμβαίνει? (πάω να βάλω τα πραγματα στην θέση τους)  ;D

Να σας καληνυχτίσω με ένα ακομα τραγουδι, απάντηση σε όλα αυτά....
https://www.youtube.com/watch?v=TybA_I0QIcE

 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2612 στις: Μάρτιος 26, 2016, 07:42:28 μμ »
Και μια και το θέμα έχει πάρει έκταση,ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου.
Σε παγκόσμιο επίπεδο οι παρελάσεις συνδέονται με το ναζιστικό παρελθόν της Γερμανίας και στην Ελλάδα καθιέρωθηκαν επίσημα από την φασιστική κυβέρνηση Μεταξά. Μέσα από αυτή την ομοιόμορφη ασπρομπλέ μάζα,αν κάτι υμνείται είναι η ιδέα του έθνους και της φυλετικής καθαρότητας που παραπέμπει στις αντίστοιχες ιδεοληψίες του Χιτλερικού παραληρήματος.... Για αυτό και το να κρατά ένας αλλοδαπός μαθητής την σημαία ενός κράτους που δεν είναι υπήκοος,ή,να φορά ένα διακριτικό χαρακτηριστικό της δικής του κουλτούρας στην παρέλαση όμως ενός άλλου έθνους,δημιουργεί σφοδρό πλήγμα στο συλλογικό ασυνείδητο καθώς αναιρεί την ιδέα της φυλετικής καθαρότητας και του έθνους που έχει φασιστική προέλευση....
Το βαθύτερο νόημα όλων των παρελάσεων,πέρα από το αυτονόητο ότι στερούνται νοήματος,είναι μιλιταριστικό,δεδομένου ότι ιστορικά αποτελούσαν τα επινίκια κάθε μικρού ή μεγάλου πολέμου.... Για αυτό και δεν έχουν καμία θέση στο χώρο της παιδείας και της μόρφωσης. Μπορούν όμως να κατέχουν μια σεβαστή θέση στο χώρο της εκπαίδευσης,όπου ο καθένας μπορεί να γράφει την Ιστορία καταπώς τον βολεύει....
Αν πραγματικά θέλαμε να αποδώσουμε έναν φόρο τιμής στην ιστορική μνήμη και την ιδέα της πατρίδας που έχει πολύ μικρή σχέση με την ιδέα της φυλετικής καθαρότητας και του έθνους,τότε θα βρίσκαμε άλλους διαύλους επικοινωνίας και όχι μέσα από τον πολιτισμικό οδοστρωτήρα των χακί παρελάσεων....
Δυστυχως θα μας πάρει κάμποσα χρόνια ακόμη για να ξεμπερδέψουμε με έναν πόλεμο που δεν τελείωσε ποτέ μέσα μας και ο καθένας μας μπορεί να τον βαφτίζει όπως θέλει....
Τ'ελος,κάποια στιγμή οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να πάψουν να είναι πειθήνια εκτελεστικά όργανα.... Ο καθένας μας έχει δικαίωμα να έχει τις θέσεις του,εντός και εκτός του σχολικού χώρου,αρκεί να μην προσπαθεί να τις επιβάλλει με αθέμιτα μέσα και κάνοντας κατάχρηση της εξουσίας που έχει....
Αλλά αρκετά με τον πεζό λόγο,ας το γυρίσω στο έμμετρο.

Δημος Μούτσης: Έχω έναν θεό

https://m.youtube.com/watch?v=PsADAdIvxKU
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2016, 08:10:50 μμ από Σάμι »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2613 στις: Μάρτιος 26, 2016, 08:20:33 μμ »
Aκόμα και αν οι παρελάσεις αποτελούν δημιούργημα των φασιστικών καθεστώτων Σάμι δεν παύουν να είναι πλέον κάτι θεσμοθετημένο στη συνείδηση των πολιτών. Άλλωστε σημασιολογικά δηλώνουν ποιοί είμαστε και από που ερχόμαστε ή που μεταβαίνουμε. Ναι, ίσως είναι μια υπενθύμιση της καθαρότητας μας ως έθνος. Συμφωνώ. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Διότι δεν έχουμε παρέλαση μόνο στρατιωτική αλλά και μαθητική, που παρά το μίνι και τα ψηλοτάκουνα-που δεν συμφωνώ, αν και τα κορίτσια είναι συχνά πανέμορφα-αποδεικνύουν πως υπάρχει μια νέα γενιά να συνεχίσει το έργο των προγόνων της. Οι παρελάσεις είναι φόρος τιμής των νέων και των στρατιωτών απέναντι στο γεγονός πως είμαστε ένα έθνος περήφανο και τιμούμε τους προγόνους μας. Όσοι σέβονται το έθνος που τους φιλοξενεί σέβονται και τα έθιμά τους. Η διαφορετικότητα υπάρχει μέσα μας όχι έξω.
Καλό βράδυ σ όλους που έχουν δίπλα τους ο,τι αγαπούν και περνούν υπέροχα κάθε βράδυ...... :-*

https://www.youtube.com/watch?v=wnqH47WAEpU
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2016, 08:29:02 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2614 στις: Μάρτιος 26, 2016, 09:18:50 μμ »
ΤΖΙΜΗΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ:

Ο ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΧΑΖΩΝ-ΕΝΑΡΞΗ

https://m.youtube.com/watch?v=4mwvW3H-kA0

ΚΑΓΚΕΛΑ ΠΑΝΤΟΥ

https://m.youtube.com/watch?v=ZT-r0XlwJOs

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2615 στις: Μάρτιος 26, 2016, 09:30:01 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2016, 09:34:51 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2616 στις: Μάρτιος 26, 2016, 10:54:40 μμ »
Σε παγκόσμιο επίπεδο οι παρελάσεις συνδέονται με το ναζιστικό παρελθόν της Γερμανίας και στην Ελλάδα καθιέρωθηκαν επίσημα από την φασιστική κυβέρνηση Μεταξά.

Για την Ελλάδα τουλάχιστον, αυτό είναι αστικός μύθος.
Οι παρελάσεις ξεκίνησαν πολλές δεκαετίες νωρίτερα για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου. Επί Μεταξά, βέβαια, σίγουρα θα δόθηκε έντονα μιλιταριστικός τόνος, γιατί αυτό ήταν το πνεύμα του καθεστώτος.



Ξαναπαραθέτω το πρωτοσέλιδο εφημερίδας του 1900, που αναφέρεται στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου.

Πρωτοσέλιδο της 26/3/1900 της εφημερίδας ΕΜΠΡΟΣ του Δ. Καλαποθάκη, υποστηρικτή και γραμματέα του Τρικούπη:
http://efimeris.nlg.gr/ns/pdfwin_ftr.asp?c=108&pageid=-1&id=1890&s=0&STEMTYPE=0&STEM_WORD_PHONETIC_IDS=&CropPDF=0



''Της γιαγιας μου''.Δηλαδη ο κεφαλοδεσμος ανηκει σε μια εποχη που εχει παρελθει ανεπιστρεπτι.Το παραδεχεσαι και εσυ,ηθικοι κανονες-οχι θρησκευτικη επιβολη- μιας αλλης εποχης.Οι καιροι αλλαξαν,τι μας κανει να θελουμε τοσο πολυ να επιστρεψουμε εκει και με χειροτερους ορους;Τι νοσταλγουμε;!

Εγώ δεν νοσταλγώ τίποτα από όλα αυτά. Όμως, ο κεφαλόδεσμος δεν απαγορεύτηκε ποτέ στην Ελλάδα. Ξεπεράστηκε από τις εξελίξεις και πλέον εμφανίζεται μόνο ως τμήμα παραδοσιακών φορεσιών σε σχετικές εκδηλώσεις (χορούς, παρελάσεις). Προτιμώ να συμβεί κάτι τέτοιο και σε όσες κοινωνίες τον διατηρούν ακόμα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή κίνηση να προσπαθείς να αλλάξεις απότομα δια της απογορεύσεως συντηρητικές και κλειστές κοινωνίες, γιατί μπορεί να προκαλέσεις αντίθετα αποτελέσματα (γκετοποίηση, φανατισμό).


Δεν ειμαι στο μυαλο κανενος για να μπορω να πιστοποιησω με βεβαιοτητα το αδολο των κινητρων.Απο τη στιγμη που η εικονα αυτη ξεραμε a priori oτι θα δημιουργησει αισθηση.

Κοίτα, το θέμα του δόλου δεν το ξέρουμε. Αν υπάρχει, τότε εννοείται ότι κακώς έγινε η όλη κίνηση.
Όμως, δεν μπορούμε και να κάνουμε δίκη προθέσεων. Τουλάχιστον, στις δηλώσεις που έκανε μετά την παρέλαση, δεν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο. Ίσως, αυτός να είναι και ο λόγος που την άφησε το σχολείο της να εμφανιστεί έτσι.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Μουσική (2015 -2016)
« Απάντηση #2617 στις: Μάρτιος 27, 2016, 12:57:07 πμ »
Και μια και το θέμα έχει πάρει έκταση,ας καταθέσω και εγώ την άποψη μου.
Σε παγκόσμιο επίπεδο οι παρελάσεις συνδέονται με το ναζιστικό παρελθόν της Γερμανίας και στην Ελλάδα καθιέρωθηκαν επίσημα από την φασιστική κυβέρνηση Μεταξά. Μέσα από αυτή την ομοιόμορφη ασπρομπλέ μάζα,αν κάτι υμνείται είναι η ιδέα του έθνους και της φυλετικής καθαρότητας που παραπέμπει στις αντίστοιχες ιδεοληψίες του Χιτλερικού παραληρήματος.... Για αυτό και το να κρατά ένας αλλοδαπός μαθητής την σημαία ενός κράτους που δεν είναι υπήκοος,ή,να φορά ένα διακριτικό χαρακτηριστικό της δικής του κουλτούρας στην παρέλαση όμως ενός άλλου έθνους,δημιουργεί σφοδρό πλήγμα στο συλλογικό ασυνείδητο καθώς αναιρεί την ιδέα της φυλετικής καθαρότητας και του έθνους που έχει φασιστική προέλευση....
Το βαθύτερο νόημα όλων των παρελάσεων,πέρα από το αυτονόητο ότι στερούνται νοήματος,είναι μιλιταριστικό,δεδομένου ότι ιστορικά αποτελούσαν τα επινίκια κάθε μικρού ή μεγάλου πολέμου.... Για αυτό και δεν έχουν καμία θέση στο χώρο της παιδείας και της μόρφωσης. Μπορούν όμως να κατέχουν μια σεβαστή θέση στο χώρο της εκπαίδευσης,όπου ο καθένας μπορεί να γράφει την Ιστορία καταπώς τον βολεύει....
Αν πραγματικά θέλαμε να αποδώσουμε έναν φόρο τιμής στην ιστορική μνήμη και την ιδέα της πατρίδας που έχει πολύ μικρή σχέση με την ιδέα της φυλετικής καθαρότητας και του έθνους,τότε θα βρίσκαμε άλλους διαύλους επικοινωνίας και όχι μέσα από τον πολιτισμικό οδοστρωτήρα των χακί παρελάσεων....
Δυστυχως θα μας πάρει κάμποσα χρόνια ακόμη για να ξεμπερδέψουμε με έναν πόλεμο που δεν τελείωσε ποτέ μέσα μας και ο καθένας μας μπορεί να τον βαφτίζει όπως θέλει....
Τ'ελος,κάποια στιγμή οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να πάψουν να είναι πειθήνια εκτελεστικά όργανα.... Ο καθένας μας έχει δικαίωμα να έχει τις θέσεις του,εντός και εκτός του σχολικού χώρου,αρκεί να μην προσπαθεί να τις επιβάλλει με αθέμιτα μέσα και κάνοντας κατάχρηση της εξουσίας που έχει....
Αλλά αρκετά με τον πεζό λόγο,ας το γυρίσω στο έμμετρο.

Δημος Μούτσης: Έχω έναν θεό

https://m.youtube.com/watch?v=PsADAdIvxKU

Μην δαιμονοποιησουμε και την ιδεα του εθνους τωρα..μηπως το παραχοντρυναμε;Ολα αυτα τα κανει η παρελαση;
Κουλτουρα για μενα δεν ειναι η μαντιλα,ουτε συμβολο εθνους,ειναι θρησκευτικο συμβολο καταπιεσης της γυναικας.Δηλαδη η μαντιλα εδωσε καιριο πληγμα στο συλλογικο ασυνειδητο που εχει φασιστοειδη αντιληψη για την καθαροτητα της φυλης;Που τα βρισκετε ρε παιδια;Δηλαδη εγω που δεν δεχομαι την μαντιλα στην παρελαση ειμαι φασιστοειδες;Δηλαδη η μαντιλα εμενα μου χαλαει τη μπουγαδα;χα χα χα χα.
Κι εχω κατι πλυντηρια ξεγυρισμενα να απλωσω αυριο,τωρα που το θυμηθηκα γιατι η καθαριοτητα ειναι το σπεσιάλ του καταστηματος που ελεγε και ο Ζηκος,ο μπακαλογατος.
Περα απο την πλακα,ο δασκαλος οφειλει να ειναι ουδετερος,να μην παιρνει θεση και να καθοδηγει τους μαθητες του συμφωνα με τα πιστευω του.Ο ρολος του ειναι του συμπαραστατη οχι του ιδεολογικου καθοδηγητη σε ανηλικους.Δεν ειμαστε εκει τοποθετημενοι για να κανουμε προπαγανδα.Kαι ναι,το σχολειο εχει κανονες,δεν υπαρχει κατι φασιστικο σε αυτο.

https://www.youtube.com/watch?v=CfRSnPFO87M

https://www.youtube.com/watch?v=sOM8oeeTP38
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2016, 01:18:30 πμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 951
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 919
Σύνολο: 930

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.