*

Αποστολέας Θέμα: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!  (Αναγνώστηκε 9657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 05:10:17 μμ »

 Η προυπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετράει.
Η προυπηρεσία που παίρνει δουλεύοντας στην εκπαίδευση πρωτοβάθμια,δευτεροβάθμια,τριτοβάθμια μετράει για άλλες θέσεις εργασίας πχ για τους Πληροφορικούς?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 05:22:54 μμ »

 Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πουθενά κενό στη δευτεροβάθμια, μάλιστα υπάρχουν υπεράριθμοι παντού.

Φέτος έγιναν και συμπληρωματικοί διορισμοί για Πληροφορικούς.Δηλαδή θες να πεις ότι το υπουργείο προκύρηξε όλες τις θέσεις Πληροφορικής
μέσα στην διετία 2005-2006? και τώρα δεν υπάρχουν θέσεις για νέους διορισμούς.Ποιος χαζός θα έπαιρνε τέτοια απόφαση πριν τις εκλογές?
Αν υποθέσουμε ότι αυτό ισχύει τότε πως θα γίνουν μεταθέσεις πλέον στην Πληροφορική?Θα πρέπει να βγουν σε σύνταξη αυτοί που ήδη είναι πχ στην Αθήνα για να πάρουν μετάθεση όσοι τοποθετήθηκαν φέτος στα νησιά?

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μία επίσημη ενημέρωση από το υπουργείο για το θέμα των Πληροφορικών για αυτούς που διορίστηκαν φέτος στα νησιά/παραμεθόριο και για αυτούς που τρέχουν ωρομίσθιοι στα ολοήμερα.Είναι κάτι το οποίο πρέπει να απαιτήσουμε όλοι οι ωρομίσθιοι στην Πληροφορική.
Αν δεν πρόκειται να προκυρήξουν θέσεις τουλάχιστον να μας το πουν για να μην χάνουμε τον χρόνο μας και να αναζητήσουμε άλλες λύσεις (υπάρχουν πολλές αλλά όταν είσαι επικεντρωμένος σε μόνο μία αυτές περνάνε από μπροστά σου).




Αποσυνδεδεμένος anakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 06:11:27 μμ »

   Όσοι διορίστηκαν φέτος θα έλεγα ότι θα έρθουν πολύ δύσκολα σε μεγάλη πόλη από νησιά και ο λόγος είναι ότι οι βάσεις θα πάνε στα ύψη και είναι και λογικό. Για παράδειγμα στην Γ  αθήνας (που είχε και την χαμηλότερη βάση στην Αθήνα) ξέρω ότι από τους 100 που ήταν στη διάθεση πήραν οργανική θέση οι 23-24. Οι υπόλοιποι έμειναν χωρίς σχολείο. Με δεδομένη την κατάσταση στα ΕΠΑΛ/ΤΕΕ και τη μείωση των ωρών των ειδικοτήτων εκεί προφανώς θα προκύψουν και άλλοι υπεράριθμοι. Άρα αν το υπουργείο θέλει να είναι σωστό δεν θα πρέπει να μεταθέσει κανέναν του χρόνου σε μεγάλη πόλη αφού ήδη υπάρχουν εκεί αρκετοί υπεράριθμοι. Και αφού δεν πρόκειται να διορίσει άλλους φέτος από ότι φαίνεται, αυτοί που είναι σε απομακρυσμένες περιοχές δεν μπορούν να φύγουν αφού δεν υπάρχουν άτομα να τους "αλλάξουν".

Από ότι ξέρω κενές θέσεις υπάρχουν μόνο σε κάτι χωριά στην Πελοπόννησο και στα Δωδεκάνησα. Για αυτό πήραν μόνο εκεί αναπληρωτές πέρυσι. Φέτος αν δεν με απατά η μνήμη μου δεν πήραν καθόλου ή πήραν πολύ λίγους αναπληρωτές. Αυτό από μόνο του δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κενές θέσεις? Τα διάφορα κενά που δημιουργούνται πλέον από άδειες, εγκυμοσύνες κλπ τα καλύπτουν από μόνιμους που είναι στη διάθεση οπότε δεν καλούν αναπληρωτές. Για αυτό λέω ότι η Δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχει κλείσει πλέον για την πληροφορική. Στις άλλες ειδικότητες παίρνουν πολλοί πρόωρη σύνταξη και ανοίγουν θέσεις, σε μας όμως οι πρώτες μαζικές συντάξεις θα έρθουν σε 20 τουλάχιστον χρόνια. Άρα για να μην πλατιάζω αν κατά τη γνώμη μου δεν είσαι αυτή τη στιγμή στον πίνακα Β τουλάχιστον στις πρώτες 100-200 θέσεις μην περιμένεις μόνιμο διορισμό τα επόμενα 3-4 χρόνια. Πάνε οι εποχές που κάποιοι διορίζονταν με 0.0001 μόρια. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά η απλή λογική αυτό λέει.

Επίσης η προυπηρεσία στην εκπαίδευση δεν μετράει σε άλλη δουλειά και αντιστρόφως (για μόρια εννοώ όχι μισθολογικά). Αν όμως δουλεύεις σε μια εταιρία πολλά χρόνια αυτά μετράνε για να διοριστείς στο δημόσιο σε θέση πληροφορικής εκτός της εκπαίδευσης μέσω ΑΣΕΠ. Δηλαδή πρέπει να διαλέξεις κάτι και να το ακολουθήσεις μέχρι τέλος, να μην αλλάζεις μεταξύ εκπαίδευσης και ιδιωτικού τομέα.
       

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 09:40:08 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον/την anakin.
Τα πραγματα φαντάζουν δυσκολα με τα ισχύοντα δεδομένα για να διοριστεις στην εκπαιδευση. Και 12 ωρες να παρεις θα ειναι πολύ δυσκολο να διοριστεις άμεσα (από τη στιγμή που δεν υπαρχουν θέσεις) και μην ξεχνας ότι θα τελειώσουν και περίπου 100 άτομα φέτος ΠΕ19-ΠΕ20 την ΑΣΠΑΙΤΕ και επομένως θα έχουν προβαδισμα. Τα 'μπερεκέτια΄των παλιων καιρών έχουν χαθει πλεον.
Μόνο αν ανοίξει η Πληροφορική στα δημοτικά θα υπάρχει φως για τον κλάδο.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, κατά τη γνώμη μου, είναι να πας στο ολοήμερο, μέχρι να πας στη νέα σου δουλειά, ώστε να πάρεις κάποιες ώρες και να αλλάξεις πινακα. Έτσι αν κατι παει στραβά με τη νεα σου δουλεια θα έχεις πιθανότητες να σε παρουν του χρονου στα ολοημερα και να παιρνεις ένα χαρτζιλικι.

Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evita_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 10:10:54 μμ »
Στην αρχή κι εγώ αυτό σκεφτόμουνα. Να δεχτώ τη θέση και να πάω μέχρι να ξεκινήσω. Αλλά ούτε και σ'αυτό στάθηκα τυχερή αφού τώρα που με καλέσανε τα σχολεία θα κλείσουνε για Χριστούγεννα, κι έτσι μέχρι να πάω θα πρέπει μετά απο 2-3 μέρες να παραιτηθώ. Γιατί τα σχολεία κλείνουν τη Παρασκευή και ανοίγουν στις 8 Ιανουαρίου που θα έχω ήδη ξεκινήσει στον ιδ. τομέα.
Τελικά πήρα τη μεγάλη απόφαση κι ας ελπίσω πως ήταν η σωστή τουλάχιστον για την ώρα: την αρνήθηκα τη θέση. Ελπίζω να μου δοθεί μια καλύτερη ευκαιρία στο μέλλον, όταν θα είμαι και περισσότερο έτοιμη να την αρπάξω. Αν, όχι τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα όπως τα θέλουμε.
Για την ώρα εύχομαι σε σάς τουλάχιστον να πάνε όλα κατ'ευχήν και να διοριστήτε σύντομα οι αδιόριστοι.
Life is like a chess. If you don't make a move you'll lose the game!

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 10:20:51 μμ »
Ας έκανες κι αυτές τις 2 - 3 μέρες, γιατί έστω και με ελάχιστα μόρια θα άλλαζες πίνακα. Αλλά εντάξει, όπως νιώθεις καλύτερα  :)

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 11:35:35 μμ »
Παράθεση
    Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!

 αντεπεξέρχεστε...

"αντεπεξέρχομαι < αντί + επεξέρχομαι"

Παράθεση
Ξέρεις, για μας τους ωρομίσθιους λένε πως είμαστε
οι ΑΛΒΑΝΟΙ της εκπαίδευσης...


δεν ξέρω ποιό είναι το πρόβλημά σου με τη συγκεκριμένη μερίδα οικονομικών μεταναστών αλλά θα σε παρακαλούσα αν μη τι άλλο ως φορέας "μεταλαμπάδευσης" αγωγής σε ανηλίκους να έδειχνες το δέοντα σεβασμό στην παραπάνω μειονότητα της οποίας τα παιδιά "ειρήσθω εν παρόδω" είναι κοινωνοί του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος του οποίου εναγανίως(?) προσδοκάς να γίνεις μέλος...έλεος...

"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος giwta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 01:19:12 πμ »
καλησπέρα!!!!Δουλεύω στην Θεσ/νίκη στο ιδιωτικό τομέα και παιρνω τον βασικό μισθό,αλλά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. πριν δυο βδομαδες με κάλεσαν ωρομίσθια για 8 ώρες σε ένα χωριό έξω από τα τρίκαλα..Αμέσωσ τους ε'ιπα 'οχι...Μετά από λίγες μέρες ξαναπήραν τηλ για 8 ώρες σε ένα σχολείο έξω από την Καρδίτσα και πάλι είπα όχι, γιατί σκεφτόμουν τα έξοδα και ότι θα με φάνε τα λεοφωρεία....Ρώτησα γύρω στα εκατό άτομα αν έκανα καλά και ήθελα να ακούσω και μία δευτερη γνώμη και τα 100 άτομα μου είπαν ότι έκανα την μεγαλύτερη βλακεία της ζωής μου.Το έχω μετανιώσει πάρα πολύ και θέλω να πάω.Γνωρίζεις κάποιος αν μπορώ μετά από 2 βδομάδες να τους πάρω τηλ και να τους πω ότι άλλαξα γνώμη και ότι θέλω να πάω????Αξίζουν άραγε 6 'ωρες ταξίδι να πηγαινοέρχομαι????τα έχω χαμένα δεν ξέρω τι να κάνω.....Hepl me!!!!!

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 03:13:58 πμ »
Αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με την εκπαίδευση κατά τη γνώμη μου έπρεπε να πας.Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πολυ.Βέβεαια οικονομικά θα είναι δύσκολα γιατί ότι βγάζεις θα το ξοδεύεις αλλά πιθανόν να αξίζει για λίγες ώρες προϋπηρεσίας. Πάρε ένα τηλέφωνο στις Πρωτοβάθμιες και ρώτα αν μπορεί να γίνει κάτι.Πιθανό βέβαια να τις έδωσαν τις θέσεις αλλά δεν ξέρεις ίσως προκύψει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 04:59:37 πμ »
καλησπέρα!!!!Δουλεύω στην Θεσ/νίκη στο ιδιωτικό τομέα και παιρνω τον βασικό μισθό,αλλά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. πριν δυο βδομαδες με κάλεσαν ωρομίσθια για 8 ώρες σε ένα χωριό έξω από τα τρίκαλα..Αμέσωσ τους ε'ιπα 'οχι...Μετά από λίγες μέρες ξαναπήραν τηλ για 8 ώρες σε ένα σχολείο έξω από την Καρδίτσα και πάλι είπα όχι, γιατί σκεφτόμουν τα έξοδα και ότι θα με φάνε τα λεοφωρεία....Ρώτησα γύρω στα εκατό άτομα αν έκανα καλά και ήθελα να ακούσω και μία δευτερη γνώμη και τα 100 άτομα μου είπαν ότι έκανα την μεγαλύτερη βλακεία της ζωής μου.Το έχω μετανιώσει πάρα πολύ και θέλω να πάω.Γνωρίζεις κάποιος αν μπορώ μετά από 2 βδομάδες να τους πάρω τηλ και να τους πω ότι άλλαξα γνώμη και ότι θέλω να πάω????Αξίζουν άραγε 6 'ωρες ταξίδι να πηγαινοέρχομαι????τα έχω χαμένα δεν ξέρω τι να κάνω.....Hepl me!!!!!

Δεν νομίζω ότι έκανες λάθος,μάλλον όσοι πήγαν φέτος στα δημοτικά έκαναν λάθος,αν εξαιρέσεις αυτούς που είχαν κάποια προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 07:04:18 μμ »
Γιατί το λες αυτό? Ό,τι  δηλαδή έκαναν λάθος όσοι πήγαν φέτος. Εγώ 1η φορά πήγα φέτος. Δηλαδή τι?Θα έπρεπε να αρνηθώ όταν με κάλεσαν? Βασίζες κάπου αυτό που λες? Όχι τίποτα για να ξέρω και τι μου γίνεται στη τελικη!

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 07:24:06 μμ »
Αν κάνουν 50 προσλήψεις κάθε χρόνο από εδω και πέρα,με 650 άτομα που έχουν προυπηρεσία στον πίνακα
τότε θες 13 χρόνια για να διοριστείς :o
Αν βάλεις ότι σίγουρα 1600 άτομα του πίνακα θα πάρουν φέτος περίπου την ίδια προυπηρεσία,τότε...
Εκτός αν ... βάλε εδώ εσύ ένα αισιόδοξο σενάριο.ι :)
"Εκτός αν τα παραλένε όσοι διορίστηκαν φέτος,απ'οπου προέρχεται η παραπάνω πληροφορία"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2007, 11:09:35 μμ από Kotsios »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 07:28:01 μμ »
Αν κάνουν 50 προσλήψεις κάθε χρόνο από εδω και πέρα,με 650 άτομα που έχουν προυπηρεσία στον πίνακα
τότε θες 13 χρόνια για να διοριστείς :o
Αν βάλεις ότι σίγουρα 1600 άτομα του πίνακα θα πάρουν φέτος περίπου την ίδια προυπηρεσία,τότε...
Εκτός αν ... βάλε εδώ εσύ ένα αισιόδοξο σενάριο.ι :)

Πόσοι θα αντέξουν να πάνε ωρομίσθιοι στα δημοτικά περισσότερα από δύο χρόνια,με έσοδα περίπου 2000 euro τον χρόνο?


Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς ανταπεξέρχεστε οικονομικά? Είμαι σε δίλημμα..help!
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 02, 2007, 07:30:45 μμ »
Μάλλον στο τέλος θα μας πουν ελάτε καμιά 10 χρόνια χωρίς να πληρώνεστε και ίσως σας διορίσουμε κάποια στιγμή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.