*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 707472 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1974 στις: Ιούνιος 17, 2012, 12:35:04 πμ »
Μου φαίνεται ότι παίρνω τα λιγότερα απ' όλους. 10 ευρώ/ ώρα για παιδιά, και 13-15 ευρώ/ ώρα για διπλώματα και ενήλικες. Κάθε φορά που σκέφτομαι ότι ξοδεύω τα μισά απ'όσα βγάζω σε εκπαιδευτικό υλικό, φωτοτυπίες, και ταυτόχρονα προσπαθώ να βάλω και τίποτα στην άκρη για κανένα σεμινάριο, λέω "ε δεν πάει άλλο, θ' ανεβάσω τις τιμές".

Ε λοιπόν, κάθε φορά που είμαι έτοιμη να ανεβάσω τις τιμές στις αγγελίες, με παίρνει ένας γονιός τηλέφωνο μου μιλάει μισή ώρα και στο τέλος μου λέει άμεσα ή έμμεσα να του το μειώσω στα 6 ευρώ/ ώρα για το παιδί του (φυσικά λέω πως δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο)!! Αποτέλεσμα; Αναβάλλω το σχέδιο και συνεχίζω με τις ίδιες τιμές. :(

Υ.Γ. Στην εποχή που σαν μαθήτρια έκανα ιδιαίτερα σε 2η ξένη γλώσσα (Γαλλικά).. οι γονείς μου πλήρωναν 20-25 ευρώ την ώρα! Πανάκριβο, γι' αυτό κατόρθωσα να πάρω το DELF B1 κάνοντας ΜΟΝΟ 1,5 ώρα την εβδομάδα. Διάβαζα σαν το σκυλί.. :P
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:36:24 πμ από antigoni118 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:01 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1975 στις: Ιούνιος 17, 2012, 11:32:38 πμ »
Mή γραφετε ποτέ στην αγγελία σας τιμή. Να γραφετε "τιμή συζητήσιμη" Αυτο, λειτουργει θετικά στον ενδιαφερόμενο.

Οταν σας καλέσουν, εσεις λετε αρχικά αυτο που θέλετε και στην πορεια της συζήτησης θα βρειτε το σημειο "επαφής".Και αν δεν βρεθει, εσεις δεν θα εχετε χασει την αξιοπρεπεια σας. "κυρία μου, εχω ήδη κατεβάσει κατα πολύ τη τιμή. δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Σας ειπα ήδη λιγότερα απ όσα παιρνω στα αλλα παιδια.Και, δε με ενδιαφερει πόσα παιρνουν οι αλλοι. Σκεφτειτε το λιγο και αν αποφασισετε με καλειτε ξανα"
 
Ας ακουμε και την αλλη πλευρα(του γονιου και ακουγοντας τον κρινουμε),
  Εχουμε πει επανειλημμένως πως την τιμη την καθοριζουν πολλοι παραγοντες.Και οπως προειπε και η συναδελφος MENI@ για να υπάρχει τουλαχιστον δουλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2012, 11:35:53 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1976 στις: Ιούνιος 17, 2012, 01:43:19 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο Μάρκο, το ξέρω. Θα το κάνω αυτό που λες όσον αφορά τις αγγελίες, αν και οι ενδιαφερόμενοι "ορμούν" για τις αγγελίες που γράφουν ήδη τιμές (και μάλιστα χαμηλές). Έχω κλείσει ήδη μαθήματα για Σεπτέμβρη, αλλά για τους καινούργιους που θα πάρουν τηλ. θα είναι αυξημένες οι τιμές και άμα μπορούν να αντεπεξέλθουν, έχει καλώς. Ειδάλλως δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω. Ήδη νιώθω χειρότερη από κομμώτρια.. όσον αφορά την αμοιβή(!), προς Θεού δεν το υποτιμώ σαν επάγγελμα. Τελοσπάντων, οψόμεθα...

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1977 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:13:13 πμ »
Μεγάλο ζήτημα αυτό με τις τιμές..όλα είναι προς σκέψη κ φυσικά υπολογίζω πάντα και την οικονομική κατάσταση των γονιών. ωστόσο, το έχω γράψει και αλλού, το διάβασα και παραπάνω στα μηνύματα των συναδέλφων, εάν κάποιος δεν μπορεί, δεν κάνει ιδιαίτερο και επιλέγει το φροντιστηριο.
αποφάσισα να "κατέβω" στα 20€/ώρα  για 5 ώρες/εβδομάδα στην κατεύθυνση (μεγάλη η απόσταση που διανύω, 40χλμ, οπότε έχω και τα ανάλογα μεταφορικά) και 40€ για 1,5 ώρα στην έκθεση της Γ'. εννοείται το υλικό είναι δικό μου, παρέχω εγώ τις σημειώσεις. για γυμνάσιο 15€, εκτός εάν είναι πάρα πολλές οι ώρες.
δύσκολες οι εποχές που διανύουμε, κι αν δυσκολέψουν κι αλλο, θα πρέπει ίσως να μειώσουμε περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:01 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1978 στις: Ιούνιος 20, 2012, 09:51:56 πμ »
... εάν κάποιος δεν μπορεί, δεν κάνει ιδιαίτερο και επιλέγει το φροντιστηριο.

Δεν καταλαβαίνω το νόημα της φράσης αυτής. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1979 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:31:44 πμ »
Μάρκο από ποια άποψη είναι καλύτερο να γράψεις τιμή συζητήσιμη και να διαπραγματευτείς μετά από το να πεις στο τηλέφωνο την κανονική σου τιμή;Που είναι και χαμηλή
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1980 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:41:31 μμ »
στο τηλεφωνο θα πεις τιμη,δεν γινεται αλλιως, αλλα  στην αγγελια  θεωρω πως καλυτερα να μη γραφουμε.
Δεν ειναι "εμπορευμα",( το σορτσακι αυτο κοστιζει μολις 6,90 EYΡΩ-προλαβετε)  ;D ;D
Δεν ξερεις ποιον εχεις στην αλλη γραμμη.Πες την τιμη που εσυ συνηθως λες.Ακουσε τον προσεκτικά,και αποφασισε αν σε συμφέρει ή τον συμφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2012, 03:31:22 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1981 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:43:05 μμ »
Μεγάλο ζήτημα αυτό με τις τιμές..όλα είναι προς σκέψη κ φυσικά υπολογίζω πάντα και την οικονομική κατάσταση των γονιών. ωστόσο, το έχω γράψει και αλλού, το διάβασα και παραπάνω στα μηνύματα των συναδέλφων, εάν κάποιος δεν μπορεί, δεν κάνει ιδιαίτερο και επιλέγει το φροντιστηριο.
αποφάσισα να "κατέβω" στα 20€/ώρα  για 5 ώρες/εβδομάδα στην κατεύθυνση (μεγάλη η απόσταση που διανύω, 40χλμ, οπότε έχω και τα ανάλογα μεταφορικά) και 40€ για 1,5 ώρα στην έκθεση της Γ'. εννοείται το υλικό είναι δικό μου, παρέχω εγώ τις σημειώσεις. για γυμνάσιο 15€, εκτός εάν είναι πάρα πολλές οι ώρες.
δύσκολες οι εποχές που διανύουμε, κι αν δυσκολέψουν κι αλλο, θα πρέπει ίσως να μειώσουμε περισσότερο...

με αποδειξη οι τιμες αυτες συναδελφε;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1982 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:44:55 μμ »
κ να σου συμπληρωσω οτι η χιλιομετρικη αποσταση που διανυεις ΔΕΝ πρεπει να συνυπολογιζεται..τις βενζινες σου χρεωνεις ή τις υπηρεσιες σου;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1983 στις: Ιούνιος 20, 2012, 04:55:15 μμ »
Κι εγώ δε γράφω τιμή στην αγγελία, τη λέω στο τηλέφωνο. Τώρα σε άλλους σρέσει σε άλλους όχι.

golum ο καθένας χρεώνει ότι νομίζειι κι από εκεί κι έπειτα ο γονιός επιλέγει. Δε τους βάζουμε και το πιστόλι στον κρόταφο...
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1984 στις: Ιούνιος 20, 2012, 07:10:34 μμ »
Παράθεση
εάν κάποιος δεν μπορεί, δεν κάνει ιδιαίτερο και επιλέγει το φροντιστηριο.
Παράθεση
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της φράσης αυτής. 

Αγαπητέ ΜΑΡΚΟ, τι σου προκαλεί εντύπωση στην παραπάνω αναφορά μου; όπως είπε και ο physikos 13, εάν κάποιος ζορίζεται για ιδιαίτερο μάθημα, τότε επιλέγει το φροντιστήριο. νομίζω ότι είναι απόλυτα λογικό.

Επιπρόσθετα, κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι ότι έχω διαβάσει ή ακούσει απο συναδέλφους ότι όσοι κάνουν ιδιαίτερο "εκμεταλλεύονται" -με λίγα λόγια- καταστάσεις κ ότι απαιτούν μεγάλα ποσά. θεωρώ, λοιπόν, ότι υπάρχει διαφορά και μάλιστα πολύ μεγάλη μεταξύ του ομαδικού και ατομικού μαθήματος..
επίσης, αγανακτώ όταν βλέπω ότι προσπαθούν οι γονείς να μειώσουν την τιμή του ιδιαιτέρου, χωρίς όμως να "μειώνουν" κάτι απο τις συνήθειές τους κ αναφέρομαι φυσικά στις υλικές. καθένας είναι ελεύθερος να διαχειριστεί τα οικονομικά του όπως πιστεύει κ να θέσει προτεραιότητες, αλλά το βρίσκω απαράδεκτο να επικαλούνται κάποιοι, φυσικά όχι όλοι, την οικονομική τους δυσκολία... 
επίσης, όπως προανέφερα, κ φαντάζομαι κάνουν οι περισσότεροι καθηγητές, υπολογίζω πάντα την οικονομική κατάσταση των γονέων κ προσπαθώ να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.

συνάδελφε golum, χωρίς απόδειξη οι παραπάνω τιμές, γιατί όσο και αν το επεδίωξα κ αναζήτησα τρόπο μέσα στο φόρουμ για παροχή απόδειξης, δεν θέλει καμία απο τις 2 οικογένειες γιατί δεν την συμφέρει. θα ήταν ιδανική η λύση των εργόσημων, όχι όμως το τεβε, γιατί τις περισσότερες ώρες μου τις αφιερώνω σε φροντιστήριο λόγω των ενσήμων και όχι σε ώρες που μου προσφέρουν χρήματα, αλλά όχι ασφάλιση κ ένσημα.

τέλος, για τη χιλιομετρική απόσταση που αναφέρεις, με βρίσκεις αντίθετη κ μάλιστα τελείως... θα "εκμεταλλευτώ" την πρόταση του συναδέλφου lkjhgfd ότι δεν βάζουμε κανένα πιστόλι στον κρόταφο.
εκτός αν θεωρείς ότι πρέπει να κάνουμε λειτούργημα κ όχι βιοποριστικό επάγγελμα. μου αρέσει ιδιαίτερα να κάνω μια όμορφη εξήγηση στους γονείς κ απο εκεί κ πέρα η απόφαση είναι πέρα για πέρα δική τους.

επαναλαμβάνω πάντως ότι διαφέρει σε αρκετά σημεία το ιδιαίτερο απο το φροντιστηριο. σαφώς και το ιδιαίτερο μάθημα θεωρείται πολυτέλεια, είναι εξατομικευμένη η προσέγγιση, "καθαρή" η ώρα του μαθήματος και όχι 45λεπτη, χωρίς κανένα διάλειμμα κλπ κλπ....

απο εκεί κ πέρα είναι θέμα του καθενός μας, πόσο θα ήθελε να χρεώνει κ αν θα ήθελε να πληρώνεται για την ώρα του. για παράδειγμα, τώρα στις εξετάσεις του γυμνασίου έκανα προετοιμασία σε όλα τα φιλολογικά, χωρίς να πληρωθώ για καμιά ώρα. είναι επιλογή βάσει παραγόντων, παραμέτρων ή όπως αλλιώς θέλετε, πείτε το.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1985 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:11:31 μμ »
Το ουσιαστικο νοημα της ερωτησης μου στο τί σημαινει(?) "αν δεν εχεις ή δεν μπορεις να πληρωσεις ιδιαιτερο, πηγαινε σε φροντιστηριο"ηταν το εξης:
Τα πραγματα δεν ειναι ετσι ή αλλιως. Και εξηγω:

Τί γινεται με παιδια που θελουν μια "εξατομικευμένη" διδασκαλια;
Ο γονιος γνωριζει πως το παιδι δεν θα εχει βελτίωση σε ενα φροντιστηριο και σκεπτεται να το βοηθησει με το ιδιαιτερο. Γιαυτο γινονται και τα ιδιαιτερα, ετσι?
Λοιπον, ναι, θα στερηθει καποια πραγματα, θα περιορισει καποιες δαπανες αλλα αυτο δε σημαινει πως  θα ειναι ετοιμος να μας δωσει 20 ευρω την ωρα (παραδειγμα φερω).Θα βρει αλλους με λιγοτερα. Επομενως, μη τα βαζουμε με τους γονεις.
Αν εγω δεν θελω να "ριξω" την τιμή, γιατι εστι θελω, καλα κανω.
Αν παλι ο γονιος βρει αλλον με λιγοτερα, καλα κανει.
Το παιδι του θελει να βοηθησει με το λιγοτερο δυνατο "κόστος"

και δεν ειναι θεσφατο/αξίωμα  πως αυτος που παιρνει λιγοτερα δεν ειναι καλος, ενω αυτος που παιρνει πολλα ή παραπανω απο καποιον αλλον ειναι ο "καθηγηταρας".

Λοιπον, το αν δεν εχεις τραβα σε φροντιστηριο, δεν σημαινει απολυτως τιποτα. Ο γονιος θα βρει την ακρη  ειτε θελουμε ειτε οχι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1986 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:54:20 μμ »
15-20 * για μάθημα πανελληνίων. Πρέπει να βλέπουμε και τι γίνεται γύρω μας, ο κόσμος δεν βγαίνει... Το να "βαράμε στο ψαχνό" (25-30 €), όσο καλοί και να είμαστε (που είμαστε  :)) δεν είναι ηθικά σωστό, από τη στιγμή κιόλας που είμαστε και "παράνομοι".

Υ.Γ. Ο Έλληνας που πρώτα θέλει ΒΜW και iPhone και μετά τσιγγουνεύεται για το παιδί του είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο...δεν είναι όμως όλοι έτσι...

* Αν όμως παίζει μεγάλη απόσταση και βενζίνες, η τιμή ανεβαίνει (λογικό είναι)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2012, 11:02:21 μμ από lzdg »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα;
« Απάντηση #1987 στις: Ιούνιος 21, 2012, 12:07:39 μμ »
Για ιδιαίτερα αγγλικών σε γκρουπάκι 3-4 παιδιών αρχάριων, σε επαρχία, ποια τιμή θεωρείται λογική; Στα φροντιστήρια πόσο περίπου τους βγαίνει η ώρα;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160005
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.