*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 299240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:29:22 μμ »
Συνάδελφοι
Ενδιαφέρεται ένα φιλικό πρόσωπο για άδεια άνευ αποδοχών λόγω μη απόσπασης. Δεν βγαίνει οικονομικά να πάει σε άλλη πόλη, έχει μικρά παιδιά, οπότε σκέφτεται άδεια άνευ αποδοχών. Εκεί καταλήξαμε... Ξέρει κανείς τι μπορεί να επικαλεσθεί για να την πάρει και τη διαδικασία;
Ευχαριστώ

Θα πρέπει να καταθέσει τη σχετική αίτηση στο γραφείο ή τη δ/νση που ανήκει. Στην εν λόγω αίτηση θα πρέπει να επικαλείται σοβαρούς προσωπικούς λόγους τους οποίους και να τεκμηριώνει (ίσως με το εκκαθαριστικό του εν προκειμένω). Η δ/νση θα προωθήσει το εν λόγω έγγραφο στην περιφέρεια όπου και ύστερα απο συνεδρίαση του ΑΠΥΣΔΕ (ή ΑΠΥΣΠΕ αν μιλάμε για πρωτοβάθμια) η αίτηση θα εγκριθεί ή θα απορριφθεί αναλόγως (είναι στη διακριτική ευχέρεια της υπηρεσίας το όλο θέμα). Το χρονικό διάστημα της αδείας μπορεί να καλύπτει έως και δύο χρόνια (ημερολογιακά)...

Αν το φιλικό σου πρόσωπο έχει παιδί έως και 6 ετών μπορεί να αιτηθεί την άδεια για την ανατροφή του η οποία και εγκρίνεται αυτομάτως χωρίς καμία περαιτέρω διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:54 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 10:43:15 μμ »
Συνάδελφοι
Ενδιαφέρεται ένα φιλικό πρόσωπο για άδεια άνευ αποδοχών λόγω μη απόσπασης. Δεν βγαίνει οικονομικά να πάει σε άλλη πόλη, έχει μικρά παιδιά, οπότε σκέφτεται άδεια άνευ αποδοχών. Εκεί καταλήξαμε... Ξέρει κανείς τι μπορεί να επικαλεσθεί για να την πάρει και τη διαδικασία;
Ευχαριστώ
Αν έχει παιδί έως 6 χρονών δικαιούται άδεια άνευ αποδοχών.

Kαι συγκεκριμενα:

Άρθρο 53

Διευκολύνσεις υπαλλήλων
με οικογενειακές υποχρεώσεις

1. Η προβλεπόμενη από την παρ. 2 του άρθρου 51 του
παρόντος άδεια χορηγείται υποχρεωτικά, χωρίς γνώμη
υπηρεσιακού συμβουλίου
, όταν πρόκειται για ανατροφή
παιδιού ηλικίας έως και έξι (6) ετών...




Άρθρο 51

Αδειες χωρίς αποδοχές

2. Στους υπαλλήλους επιτρέπεται η χορήγηση άδειας
χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας έως δύο (2) ετών,
ύστερα από αίτηση τους και γνώμη του υπηρεσιακού
συμβουλίου, για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους.


(3528/2007)

Ανεξαρτητως του αν εχει παιδι κατω των 6, οποτε και δεν απαιτειται σχετικη αποφαση των υπηρεσιακων συμβουλιων, τα ΑΠΥΣΔΕ/ΑΠΥΣΠΕ, γενικως, δεν κωλυονται ιδιαιτερως να χορηγησουν αδειες ανευ αποδοχων για... ευνοητους λογους. Δεν ξερω βεβαια μηπως επελθει μεταστροφη λογω της οικονομικης συγκυριας αλλα και της αιμορραγιας της δημοσιας εκπαιδευσης σε συνταξιοδοτουμενο προσωπικο. Επισης, θα πρεπει η ενδιαφερομενη να καταβαλει απο την τσεπη της τις ασφαλιστικες εισφορες για το χρονο διαρκειας της αδειας ανευ αποδοχων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:03:03 πμ »
ευχαριστώ... Είναι λίγο μεγαλύτερο το 1 παιδί της. Άρα όλα έχουν να κανουν με το ΑΠΥΣΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 01:06:33 μμ »
καλημέρα και καλές γιορτές

θέλω αν κάνω μία ερώτηση.
είμαι νεοδιόριστη και έχω ένα οικογενειακό σοβαρό πρόβλημα και σκέφτομαι να ζητήσω ένα μήνα άδεια άνευ αποδοχών.
υπάρχει κάποια κύρωση εν καιρώ??θα φαίνεται πουθενά??δεν θέλω να δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα μετά..

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:58:54 »

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 01:50:44 μμ »
Δεν  προβλέπεται  κύρωση. Ωστόσο  όλες  οι  άδειες  υπάρχουν  μέσα στον φάκελο  μας.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 27, 2010, 02:58:28 μμ »
καλημέρα και καλές γιορτές

θέλω αν κάνω μία ερώτηση.
είμαι νεοδιόριστη και έχω ένα οικογενειακό σοβαρό πρόβλημα και σκέφτομαι να ζητήσω ένα μήνα άδεια άνευ αποδοχών.
υπάρχει κάποια κύρωση εν καιρώ??θα φαίνεται πουθενά??δεν θέλω να δημιουργηθεί οποιοδήποτε πρόβλημα μετά..

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αρθρο 51
Αδειες χωρίς αποδοχές

1. Επιτρέπεται η χορήγηση στον υπάλληλο μετά από αίτησή του, άδεια άνευ αποδοχών εφόσον οι ανάγκες της υπηρεσίας το επιτρέπουν. Η άδεια αυτή δεν μπορεί να υπερβεί τον ένα (1) μήνα εντός του ίδιου ημερολογιακού έτους.
2. Στους υπαλλήλους επιτρέπεται η χορήγηση άδειας άνευ αποδοχών συνολικής διάρκειας έως δύο (2) ετών, ύστερα από αίτησή τους και γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους.
3. Υπάλληλος του οποίου ο σύζυγος υπηρετεί στο εξωτερικό σε ελληνική υπηρεσία του Δημοσίου, νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου ή άλλου φορέα του δημόσιου τομέα ή σε υπηρεσία ή φορέα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή σε διεθνή οργανισμό, στον οποίο μετέχει και η Ελλάδα, δικαιούται να πάρει άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι έξι (6) έτη συνεχώς ή και τμηματικά, εφόσον έχει συμπληρώσει διετή πραγματική υπηρεσία.
4. Στον υπάλληλο που αποδέχεται θέση στην Ευρωπαϊκή Ένωση ή σε διεθνή οργανισμό στον οποίο μετέχει η Ελλάδα, χορηγείται μετά από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι πέντε (5) έτη, η οποία μπορεί να παραταθεί με την ίδια διαδικασία για μια ακόμα πενταετία. Αν ο υπάλληλος δεν εμφανιστεί να αναλάβει καθήκοντα μέσα σε δύο (2) μήνες από τη λήξη της άδειας, θεωρείται ότι παραιτήθηκε αυτοδικαίως από την υπηρεσία.
5. Ο χρόνος της άδειας άνευ αποδοχών αποτελεί χρόνο πραγματικής υπηρεσίας μόνο στις περιπτώσεις των προηγούμενων παραγράφων 1 και 4.
6. Κατά τη διάρκεια της άδειας της παρ. 4 ο υπάλληλος υποχρεούται να καταβάλλει τις νόμιμες κρατήσεις για κύρια και επικουρική ασφάλιση και τα ταμεία πρόνοιας, οι οποίες αντιστοιχούν στο βαθμό ή το μισθό της υπηρεσίας του στην Ελλάδα, στην οποία ανήκει οργανικά.

Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα φιλενάδα! Μόνο κάτι γκρινιάρηδες συναδέλφους αλλά αυτούς γράψτους κανονικά.
Περαστικά και καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 08:10:34 μμ »
Άλλες ερωτήσεις
1.Έστω οτι ένας υπάλληλος παίρνει άδεια άνευ αποδοχών για 1 χρόνο λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Πέστε οτι είναι μητέρα μικρού παιδιού που ήδη έχει πάρει ό, τι άδεια ήταν να πάρει και δε θέλει να αποχωριστεί το σπίτι και το σύζυγό της. Δικαιούται να δουλέψει π.χ. σε φροντιστήριο και να πάρει ένσημα του ΙΚΑ και μετά να τα προσθέσει στα συντάξιμα; Αν δουλέψει σε Δημόσιο ΙΕΚ?
2. Η άδεια άνευ αποδοχών είναι κάτι σαν μια... τρύπα στην εργασιακή σου πορεία; Δηλαδή αφήνεις τη θέση σου με x μόρια και x ΜΚ και παραμένεις σε αυτά; Προφανώς δε μετράνε σαν συντάξιμα... Αλλά θα μου πείτε οτι πρέπει σώνει και καλά να είναι κάποιος 65 για να πάρει σύνταξη. Η όχι; 

Αποσυνδεδεμένος ivou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 09:33:09 πμ »
 καλημερα
 μήπως κανείς ξέρει αν μπορουμε να κανουμε αιτηση για απόσπαση ενω εχουμε αδεια χωρις αποδοχες;

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 04:19:52 μμ »
καλημερα
 μήπως κανείς ξέρει αν μπορουμε να κανουμε αιτηση για απόσπαση ενω εχουμε αδεια χωρις αποδοχες;

Μπορείς. Η άδεια άνευ αποδοχών δεν σου αφαιρεί το δικαίωμα να κάνεις αίτηση.
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 04:16:12 μμ »
Άλλες ερωτήσεις
1.Έστω οτι ένας υπάλληλος παίρνει άδεια άνευ αποδοχών για 1 χρόνο λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Πέστε οτι είναι μητέρα μικρού παιδιού που ήδη έχει πάρει ό, τι άδεια ήταν να πάρει και δε θέλει να αποχωριστεί το σπίτι και το σύζυγό της. Δικαιούται να δουλέψει π.χ. σε φροντιστήριο και να πάρει ένσημα του ΙΚΑ και μετά να τα προσθέσει στα συντάξιμα; Αν δουλέψει σε Δημόσιο ΙΕΚ?
2. Η άδεια άνευ αποδοχών είναι κάτι σαν μια... τρύπα στην εργασιακή σου πορεία; Δηλαδή αφήνεις τη θέση σου με x μόρια και x ΜΚ και παραμένεις σε αυτά; Προφανώς δε μετράνε σαν συντάξιμα... Αλλά θα μου πείτε οτι πρέπει σώνει και καλά να είναι κάποιος 65 για να πάρει σύνταξη. Η όχι;
Για το πρώτο δε γνωρίζω, όσο για το δεύτερο ναι. Σκέψου σαν να βάζεις κάτι στην κατάψυξη, θα το βρεις  οπως το άφησες, για μόρια και συντάξιμα..όμως νομίζω πως πρέπει να καταβάλεις μόνος σου τις εισφορές σου στον ασφαλιστικό φορέα, δεν τις καταβάλει η υπηρεσία σου πλέον. Φυσικά όλα αυτά θα συμβούν αν ξεπεράσεις τον ένα μήνα...
Εγώ χρειάστηκα άνευ αποδοχών και την πήρα μετά από ένα μήνα και βάλε....και σκέψου ότι αφού την ενέκριναν ήθελαν να μου βάλουν ημερομηνία έναρξή της την ημερομηνία αίτησής μου >:(  >:(  Δηλαδή να μην πληρωθώ τον ένα και πλεόν μήνα που δούλευα, παραμένοντας δηλαδή στην υπηρεσία μου, και περίμενα πότε θα θυμηθούν να συνεδριάσουν...

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 05:56:15 μμ »
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od19_12_08_849e.php

Εγω βρηκα αυτο σχετικα με τις ανευ αποδοχών.... Διαβάστε και κρίνετε...

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 05:20:30 μμ »
Θα ΄θελα να  μάθω από όποιον γνωρίζει αν για να διακοπεί η άδεια ανευ αποδοχών χρειάζεται πάλι αίτηση στο περιφερειακό συμβούλιο.
Επίσης αν στη θέση μου  έχουν πάρει αναπληρωτή εμένα που αλλού μπορούν να με χρησιμοποιήσουν;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 06:05:32 μμ »
κάνεις αίτηση προς το ΑΠΥΣΔΕ μέσω της δ/νσης ότι εκλείπουν οι λόγοι χορήγησης της αναρρωτικής άδειας και πως επιθυμείς να επιστρέψεις στην ενεργό υπηρεσία.
Κανονικά θα επιστρέψεις στη θέση σου αλλά μπορεί προκειμένου να μη διαταραχθεί η σχολική λειτουργία να σε βάλουν σε γραφείο ή γραμματειακή υποστήριξη στο σχολείο σου ή σε άλλο σχολείο.
Πάντως ο αναπληρωτής δεν θα απολυθεί οπότε δεν τίθεται και θέμα συναδελφικότητας .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 06:43:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161037
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.