*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15  (Αναγνώστηκε 405882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alazarid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1204 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 07:25:01 μμ »
Θεωρω αδικη την μεταχειριση μας και η μετατροπή των συμβασεων σε πληρους γιατι αδικει τη σειρα μας στον πινακα οσοι αδικειστε να μαζευτούμε να κανουμε ενστασεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1565
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1205 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 08:46:52 μμ »
Θεωρω αδικη την μεταχειριση μας και η μετατροπή των συμβασεων σε πληρους γιατι αδικει τη σειρα μας στον πινακα οσοι αδικειστε να μαζευτούμε να κανουμε ενστασεις
Την εγκυκλιο δεν την διαβασες????δηλαδη θα κανεις ενσταση..πανω σε τι?????

Αποσυνδεδεμένος Vicky_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1206 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 09:02:49 μμ »
Θεωρω αδικη την μεταχειριση μας και η μετατροπή των συμβασεων σε πληρους γιατι αδικει τη σειρα μας στον πινακα οσοι αδικειστε να μαζευτούμε να κανουμε ενστασεις


Εγώ σκέφτομαι ν' απευθυνθώ στο συνήγορο του πολίτη, να στείλω ένα email στον υπουργό. Όχι ότι θα έχει αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ και να κλείσω τα μάτια μου.. αν σκεφτείς κάτι καλύτερο πες μου!

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1565
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1207 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 09:15:54 μμ »
Θεωρω αδικη την μεταχειριση μας και η μετατροπή των συμβασεων σε πληρους γιατι αδικει τη σειρα μας στον πινακα οσοι αδικειστε να μαζευτούμε να κανουμε ενστασεις


Εγώ σκέφτομαι ν' απευθυνθώ στο συνήγορο του πολίτη, να στείλω ένα email στον υπουργό. Όχι ότι θα έχει αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ και να κλείσω τα μάτια μου.. αν σκεφτείς κάτι καλύτερο πες μου!
Oταν υπογραφω μια αιτηση.... καλο θα ειναι να εχω διαβασει και την εγκυκλιο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:19:00 »

Αποσυνδεδεμένος Vicky_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1208 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 09:30:07 μμ »
Oταν υπογραφω μια αιτηση.... καλο θα ειναι να εχω διαβασει και την εγκυκλιο..

Η εγκύκλιος αναφέρει ότι η παράλληλη είναι μόνο μειωμένου.... ΑΜΩ
Αν ξέραμε ότι θα γιμόταν ΑΚΩ θα δηλώναμε κι εμείς!!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1209 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 09:34:10 μμ »
Ναι όντως η εγκύκλιος δε γράφει κάτι σχετικό. Πάντως αν και η διαδικασία δεν είναι δίκαιη δεν είναι και παράνομη. Ψηφιστηκε σχετικός νόμος τον Απρίλη - Μάη του '14.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1210 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:13:36 πμ »
Θεωρω αδικη την μεταχειριση μας και η μετατροπή των συμβασεων σε πληρους γιατι αδικει τη σειρα μας στον πινακα οσοι αδικειστε να μαζευτούμε να κανουμε ενστασεις

Καμιά σειρά δεν καταστρατηγεί...όλοι αυτοι οι 200 που αναβαθμίζονται σε πλήρους...οι 8 στους 10 τουλάχιστον είχαν δηλωμένο ΑΜΩ στον νομό τους άντε και στον διπλανό. (Ξέρω και προσωπικά κάποια άτομα οπότε βλέπω ότι πρσλήφθηκαν στον νομό τους ή στον διπλανό το πολύ ως ΑΜΩ) συνεπώς δεν καταστρατηγείται καμιά σειρά, απλά ήταν πιο μπροστά στον πίνακα από σένα και προσλήφθηκαν τότε έστω ΑΜΩ, αλλά στον νομό τους οι περισσότεροι.
Πού το βλέπεις το παράλογο;  :o  ???  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2014, 09:15:44 πμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος moil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1211 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:41:40 πμ »
Καμιά σειρά δεν καταστρατηγεί...όλοι αυτοι οι 200 που αναβαθμίζονται σε πλήρους...οι 8 στους 10 τουλάχιστον είχαν δηλωμένο ΑΜΩ στον νομό τους άντε και στον διπλανό. (Ξέρω και προσωπικά κάποια άτομα οπότε βλέπω ότι πρσλήφθηκαν στον νομό τους ή στον διπλανό το πολύ ως ΑΜΩ) συνεπώς δεν καταστρατηγείται καμιά σειρά, απλά ήταν πιο μπροστά στον πίνακα από σένα και προσλήφθηκαν τότε έστω ΑΜΩ, αλλά στον νομό τους οι περισσότεροι.
Πού το βλέπεις το παράλογο;  :o  ???  ::)

Φυσικά και καταστρατηγείται η σειρά, σε ορισμένες περιπτώσεις. Αν εγώ που μένω π.χ. στο Σχηματάρι έχω δηλώσει τον Πειραιά μόνο ΑΚΩ, και κάποιον κάτω από μένα τον προσλάβουν ως ΑΜΩ μιας και το δήλωσε, τότε, από τη στιγμή που σε επόμενη φάση προσλαμβάνεται κάποιος ΑΚΩ στον Πειραιά, θα έπρεπε να παρουν εμένα. Αλλά, με αυτή την εγκύκλιο παρακάμπτεται η "επόμενη φάση" και γίνεται μια αναβάθμιση. Ελλάς το μεγαλείο σου... αλλά τι να κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1212 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:45:24 πμ »
Πράγματι πρόκειται για μεγάλη αδικία. Εγώ προσωπικά δήλωσα στο νομό μου μόνο ΑΚΩ και όχι ΑΜΩ, με προσπέρασε το σύστημα και προσελήφθη συνάδελφος με λιγότερα μόρια από μένα ως ΑΜΩ και τώρα γίνεται ΑΚΩ. Καταστρατηγείται ο πίνακας και μάλιστα κατά πολύ καθώς του χρόνου ο συνάδελφος θα είναι μπροστά από μένα που επέλεξα μόνο ΑΚΩ. Είναι δικαίωμα του καθενός αλλά και επιλογή να δηλώνει ό,τι θέλει. Το γεγονός ότι δήλωσα μόνο ΑΚΩ μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να μην δουλέψω καθόλου. Εάν όμως είχα δηλώσει ΑΜΩ, τώρα θα γινόμουν ΑΚΩ και μάλιστα στο σπίτι μου...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1213 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 10:07:50 πμ »
Φυσικά και καταστρατηγείται η σειρά, σε ορισμένες περιπτώσεις. Αν εγώ που μένω π.χ. στο Σχηματάρι έχω δηλώσει τον Πειραιά μόνο ΑΚΩ, και κάποιον κάτω από μένα τον προσλάβουν ως ΑΜΩ μιας και το δήλωσε, τότε, από τη στιγμή που σε επόμενη φάση προσλαμβάνεται κάποιος ΑΚΩ στον Πειραιά, θα έπρεπε να παρουν εμένα. Αλλά, με αυτή την εγκύκλιο παρακάμπτεται η "επόμενη φάση" και γίνεται μια αναβάθμιση. Ελλάς το μεγαλείο σου... αλλά τι να κάνεις...

Το Υπουργείο δεν είναι υποχρεωμένο επειδή εμείς περιμένουμε επόμενη φάση να κάνει κιόλας επόμενη φάση!!! Αυτά δεν είναι επιχειρήματα καταστρατήγησης!! Όσες φάσεις θέλει κάνει! Θα μπορούσε να μην αναβαθμίσει καν αυτούς και να μην κάνει και καμιά άλλη φάση...τότε θα μιλούσαμε πάλι για καταστρατήγηση;; Πάλι όμως θα είχε προσληφθεί ΑΜΩ αυτός που θα ήταν πιο κάτω από σένα.....ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!
Τι παράλογα πράγματα ακούω πρωινιάτικα;;;!!! Δεν μας έκατσε όπως θέλαμε και πιάσαμε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας;; Λίγη λογική.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1214 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 10:12:30 πμ »
Πράγματι πρόκειται για μεγάλη αδικία. Εγώ προσωπικά δήλωσα στο νομό μου μόνο ΑΚΩ και όχι ΑΜΩ, με προσπέρασε το σύστημα και προσελήφθη συνάδελφος με λιγότερα μόρια από μένα ως ΑΜΩ και τώρα γίνεται ΑΚΩ. Καταστρατηγείται ο πίνακας και μάλιστα κατά πολύ καθώς του χρόνου ο συνάδελφος θα είναι μπροστά από μένα που επέλεξα μόνο ΑΚΩ. Είναι δικαίωμα του καθενός αλλά και επιλογή να δηλώνει ό,τι θέλει. Το γεγονός ότι δήλωσα μόνο ΑΚΩ μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να μην δουλέψω καθόλου. Εάν όμως είχα δηλώσει ΑΜΩ, τώρα θα γινόμουν ΑΚΩ και μάλιστα στο σπίτι μου...


Εσύ απλά δεν υπάρχεις............!!!!!  ::) ::) ::) ::)  ??? ??? ??? Πας να ρίξεις τις ευθύνες για τις δικές σου ελιτίστικες επιλογές στους άλλους και στο Υπουργείο!! Αυτά άκουγα και πέρσι όταν προσληφθήκαμε κατά τον Δεκέμβρη όλοι ΑΜΩ απ'αυτούς που ήταν πιο μπροστά στον πίνακα και επειδή την είχαν δει πολύ high society δεν είχαν δηλώσει ΑΜΩ καθόλου!!! Δική τους προσωπική επιλογή και τίποτε άλλο! Η αίτηση αναπληρωτών σου δίνει το δικαίωμα να δηλώσεις και ΑΜΩ...αν δεν το κάνεις δεν σου φταίει κανείς άλλος παρά ο εαυτός σου!! Φυσικά αυτοί που λέγαν για καταστρατήγηση του πίνακα πέρσι....όταν κάναν ένσταση πήραν και την ανάλογη απάντηση απ'το Υπουργείο βασισμένη σε νόμους!!  :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2014, 10:15:18 πμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος chrysa84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • mer noire
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1215 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:49:30 πμ »
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Κάποιος για παράδειγμα που δήλωσε ΑΜΩ σε όλη την Ελλάδα και προσλήφθηκε μακριά από το σπίτι του, (έχοντας προφανώς την άνάλογη οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο) τώρα υπερτερεί έναντι κάποιου άλλου (με καλύτερη σειρά πιθανότατα) που γνωρίζοντας πως η παράλληλη είναι μειωμένου ωραρίου, δεν επεκτάθηκε πέρα από το νομό του, και είναι τώρα άνεργος. Συγκεκριμένα τέτοια περίπτωση έχω υπόψη μου φέτος. Καλό θα ήταν εξαρχής οι προσλήψεις να γίνονται είτε έτσι ή αλλιώς, και όχι να αλλάζουν καθεστώς στη συνέχεια, γιατί πάντα κάποιος αδικείται.
"εκ των διαφερόντων καλλίστην αρμονίαν"                                                            Ηράκλειτος

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1216 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:25:29 μμ »
Το Υπουργείο δεν είναι υποχρεωμένο επειδή εμείς περιμένουμε επόμενη φάση να κάνει κιόλας επόμενη φάση!!! Αυτά δεν είναι επιχειρήματα καταστρατήγησης!! Όσες φάσεις θέλει κάνει! Θα μπορούσε να μην αναβαθμίσει καν αυτούς και να μην κάνει και καμιά άλλη φάση...τότε θα μιλούσαμε πάλι για καταστρατήγηση;; Πάλι όμως θα είχε προσληφθεί ΑΜΩ αυτός που θα ήταν πιο κάτω από σένα.....ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!
Τι παράλογα πράγματα ακούω πρωινιάτικα;;;!!! Δεν μας έκατσε όπως θέλαμε και πιάσαμε τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας;; Λίγη λογική.....
Προφανώς και εσύ θα είσαι από αυτούς που έγιναν ΑΚΩ και θίγεσαι προσωπικά! Αυτό που αναφέρθηκε από την chrysa84 είναι η πραγματικότητα και έτσι έπρεπε να είναι τα πράγματα. Από την αρχή στην εγκύκλιο να αναφέρονται αυτά και όχι ότι του "φανεί του λωλοστεφανή". Το θέμα όμως δεν είναι ο "τσακωμός" και οι αντίθετες απόψεις μέσα στο forum αλλά η πραγματική αδικία που γίνεται σε βάρος όλων μας και ειδικά με την παράλληλη στήριξη στη βθμια εκπαιδευση, η οποία δεν είναι πλήρους ωραρίου όπως γίνεται στην πρωτοβάθμια. Ο "αντίπαλος" μας είναι το υπουργείο και όχι εμείς μεταξύ μας, αν το κατάλαβες αγαπητή ΛΩΡΑ. Εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας και τις δυνάμεις μας και όχι να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Αλλά το κάνεις πολύ προσωπικό και στρέφεσαι εναντίον μου. Εγώ παρέθεσα την άποψή μου χωρίς να κατηγορήσω κανέναν, αλλά επισημαίνω το βασικό πρόβλημα. Και εμένα η κοπέλα μου από ΑΜΩ έγινε ΑΚΩ αλλά θεωρεί πράγματι πως είναι αδικία...

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1217 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:36:11 μμ »
Καλημέρα! Γονείς παίρνουν τηλ στο Υπουργείο και ζητούν Παράλληλη Στήριξη για τα παιδιά τους! Η απάντηση είναι: << Αναβαθμίσαμε τους ήδη προσληφθέντες και θα πάρουμε κι άλλους για τα υπόλοιπα κενά έως το τέλος Νοεμβρίου!>> Μακάρι!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160099
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 431
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.